Co_wiemy_o_jesieni.doc

(57 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO W GR

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO W GR. DZIECI 5 LETNICH PROWADZONYCH METODĄ NAUKI CZYTANIA WG PROF. B. ROCŁAWSKIEGO

 

 

 

Opracowanie i prowadzenie - mgr Barbara Gawracz

Zajęcia z udziałem rodziców.

 

 

 

Temat : Co wiemy o jesieni ?” - gry i zabawy dydaktyczne i integracyjne

 

Cele ogólne :

·         Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o jesieni

·         Prezentacja poznanych piosenek i zabaw o tematyce jesiennej

·         Kształcenie umiejętności dokonywania syntez i analiz

·         Rozwijanie umiejętności czytania techniką „ślizgania”

·         Kształcenie umiejętności kreatywnego myślenia

 

Cel ogólny dla dzieci specjalnej troski :

·         Uczestniczy w zajęciach

 

Cele operacyjne : Dziecko

·        Zna zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni

·        Wie , jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią

·        Zna ptaki odlatujące do ciepłych krajów i pozostające u nas

·        Wie , jak zwierzęta przygotowują się do zimy

·        Zna piosenki , zabawy i wiersz o tematyce jesiennej

·        Dokonuje syntezy i analizy sylabowej , logotomowo – fonemowej , fonemowo – logotomowej i fonemowej

·        Rozpoznaje przedmioty i materiały związane z jesienią za pomocą dotyku 

·        Dostrzega podobieństwa w kształtach przedmiotów i rzeczy i potrafi je przekształcać

 

Cele operacyjne dla dzieci specjalnej troski :

·        Rozpoznaje przedmioty za pomocą dotyku

·        Bawi się ze swoimi rodzicami, naśladując rówieśników

·        Wykonuje proste ćwiczenia gimnastyczne

·        Dmucha na paski papieru

·        Rysuje z pomocą rodziców

 

 

Metody :

czynne – zadań stawianych dziecku do wykonania

słowne – żywego słowa , objaśnienia , instrukcje 

oglądowe – pokaz

 

Formy :

praca z całą grupą , praca indywidualna

 

Pomoce : kukła wiatru i deszczu , plakietki z napisami TAK , NIE  ; czarodziejskie pudło , eksponaty związane z jesienią – liście , szyszki , kasztany , żołędzie itp. ; kaseta „Tańce integracyjne” wydana przez firmę muz. Synkopa – piosenki w wykonaniu i opracowaniu Beaty Wapińskiej ;   

 

 

Przebieg zajęcia :

1.      Powitanie

a.       Zabawa : „Witam ...”

Wszyscy – rodzice i dzieci - stoją w kole. Nauczycielka wymienia cechy charakterystyczne dla danej grupy osób, po czym te osoby robią mały krok do środka koła np. Witam wszystkie osoby , które mają uśmiechnięte buzie ; Witam wszystkie osoby, które mają więcej niż 5 lat itp.

b.      Zabawa integracyjna „Czy chudzi , czy grubi”.

Przy muzyce dzieci bawią się z rodzicami ilustrując treść piosenki odpowiednimi ruchami :   

Ref.:

„Czy chudzi, czy grubi,

czy mali, czy duzi,

wszyscy lubią bawić się, się, się,

więc kto jest tu razem z nami,

niech dobierze się parami

i niechaj weseli się

 

Nosek do noska ( 2x )

Mrugają oczka raz, dwa, trzy

Ref.:

Czy chudzi…

 

A teraz buźka ( 2x )

Słuchają uszka raz, dwa, trzy

Ref.:

Czy chudzi…

 

Ręka do ręki ( 2x )

I ukłon piękny raz, dwa, trzy.

Ref.:

Czy chudzi …

 

Noga do nogi ( 2x )

Wystają rogi raz, dwa, trzy.

 

2.      Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. „Spotkanie z Wietrzykiem” ilustrowanego kukłą wiatru .

 

Wiatr – Czy wiecie dzieci kim jestem ?

Dzieci –Tak wiemy. Ty jesteś Wiatr.

Wiatr – Oczywiście, cieszę się, że mnie poznałyście. Latałem po świecie , dmuchałem, włosy sobie potargałem. A wiecie kogo w lesie spotkałem ?

Dzieci – Nie wiemy.

Wiatr - Panią Jesień, która powiedziała mi, że Zima za nią idzie , śniegiem sypie, chłodem mrozi. Chętnie by  Pani Jesień już odeszła , bo wszystko już zrobiła : ptaki za morze wygoniła , zwierzętom ciepłe futerka dała , ludziom piwnice warzywami zapełniła . Ale nie wie czy dzieci w przedszkolu już wszystko o jesieni wiedzą , więc mnie do przedszkola wysłała , koperty  z zadaniami dla dzieci mi dała i powiedziała , żebym sprawdził , co się dzieci  w przedszkolu o niej nauczyły .

 

3.      Rozwiązywanie zadań.

Nauczycielka otwiera kolejne koperty , dzieci odczytują zadania zapisane tekstem ( dzieci , które potrafią czytać )  lub znakiem graficznym i wykonują je. Polecenia do przeczytania techniką „ślizgania”, znajdujące się w kolejnych kopertach z nr 1 – 4 brzmią : Odpowiedz na pytanie; Zaśpiewaj piosenkę; Powiedz wiersz; Gimnastykuj się. W kopercie z nr 5 znajduje się zadanie zapisane rysunkiem ( czarodziejskiego pudełka ) dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać.

 

a.       Zadanie 1 - Quiz –  dzieci rozpoznają zdania jako prawdziwe lub fałszywe i potwierdzają je lub im zaprzeczają podnosząc plakietki z napisami TAK , NIE 

 

·        Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr .

·        Jesienią jest tak ciepło, że chodzimy w krótkich spodenkach.

·        Jesienią przydają się parasole.

·        Jesienią liście drzew zmieniają kolor.

·        Liście na drzewach mogą być niebieskie ..

·        Drzewa zrzucają jesienią liście, ponieważ przygotowują się do zimowego odpoczynku.

·        Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów.

·        Sójka wybierała się za może, ale się nie wybrała.  

·        Lisy zbierają szyszki .

·        Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę.

·        Dziki jedzą ser.

·        Wszystkie grzyby można jeść.

·        Ogrzana przez słońce woda zamienia się w parę .

·        Słowo „sowa” ma dwie sylaby.

·...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin