Temat: „A w ogrodzie jeżyk śpi” – zapoznanie z wyglądem i trybem życia jeża na podstawie wiersza E. Skorek.
KONSPEKT ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3-4 LATKÓW
· Cele:
· a) ogólne- poznanie treści wiersza, nauka wiersza na pamięć,- zapoznanie dzieci z wyglądem i sposobem życia jeża,- rozwijanie słuchu muzycznego poprzez zabawy rytmiczne przy muzyce,- rozwijanie sprawności manualnej poprzez próby kreślenia linii na wyznaczonej powierzchni,- zachęcanie do twórczych rozwiązań ruchowych.
· b) operacyjne- dz. potrafi skupić uwagę w trakcie recytacji wiersza przez nauczyciela,- dz. mówi wiersz, obrazując jego treść gestem,- dz. wie, jak wygląda jeż (krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce), czym się żywi, gdzie mieszka,- dz. reaguje na przerwę w muzyce, rytmicznie wytupuje tekst wierszyka,- dz. rysuje jeża według podanej instrukcji słownej,- dz. chętnie uczestniczy w zabawie.
· Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna.
· Metody pracy: zadań stawianych do wykonania, oglądowa (pokaz, obserwacja), zabawy rytmiczne.
· Pomoce dydaktyczne: kolorowe ilustracje przedstawiające jeża, duży arkusz szarego papieru, płyta CD ze skoczną melodią.
· Przebieg zajęcia:
1. Proszę zamknijcie oczy i postarajcie się przypomnieć sobie, jak wygląda las jesienią. Za chwilę włączę kasetę z nagranymi odgłosami przyrody, która wprowadzi was w nastrój jesieni.
· Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami, słuchają muzyki relaksacyjnej z odgłosami przyrody. Chwila ciszy i wypowiedzi dzieci.
2. Nauczycielka recytuje wiersz E. Skorek pt. „Jeż”, w trakcie recytacji rysuje na szarym arkuszu papieru jeżyka.
· Dzieci słuchają recytacji nauczyciela.
JeżykMała Iga chce dziś zwierza.Narysuję więc jej jeża.Tu dam kreskę, tu półkole.W środku kolec, kolec, kolec.Tu dam główkę, tu nosek dam.Tu dam oczko i jeżyka mam!
3. Omówienie treści wiersza.Jak wygląda jeż?Gdzie mieszka i czym się żywi?Jak się porusza?
4. Nauka wiersza na pamięć, powtarzanie poszczególnych wersów utworu połączone z ilustracją ruchową.
5. „Idzie jeż” – zabawa rytmiczno-ruchowa.
· Nauczyciel odtwarza z płyty CD wesołą melodię. Słysząc dźwięki muzyki, dzieci poruszają się w podskokach po obwodzie koła w prawą stronę. Podczas przerwy w muzyce, dzieci zatrzymują się, idą w kierunku środka koła, rytmicznie wytupują tekst wierszyka „Idzie jeż, idzie jeż, może ciebie pokłuć też”.
6. „Kolczasty jeż” – ćwiczenia graficzne.
· Dzieci rysują jeża w oparciu o instrukcję podaną w wierszyku.Ocena i omówienie wytworów pracy własnej i pracy kolegów.
7. „Na dywanie siedzi jeż” – zabawa ruchowo – naśladowcza w kole.
Dzieci siedzą w kole, do środka wchodzi jedno dziecko będące jeżem. Wszystkie dzieci recytują krótki wierszyk: „Na dywanie siedzi jeż, co on zrobi to my też”. Dziecko będące jeżem pokazuje dowolny ruch – uczestnicy zabawy starają się go naśladować. Dziecko – jeż wybiera kolejnego jeżyka, po usłyszeniu „Kogo jeż zawoła – ten wchodzi do koła” lub „Tego jeża już żegnamy i innego zapraszamy.
maritka.k