jeż(1).doc

(39 KB) Pobierz
Temat: „A w ogrodzie jeżyk śpi” – zapoznanie z wyglądem i trybem życia jeża

Temat: „A w ogrodzie jeżyk śpi” – zapoznanie z wyglądem i trybem życia jeża
 na podstawie wiersza  E. Skorek.

 

 

 KONSPEKT ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3-4  LATKÓW

 

 

·         Cele:

·         a) ogólne
- poznanie treści wiersza, nauka wiersza na pamięć,
- zapoznanie dzieci z wyglądem i sposobem życia jeża,
- rozwijanie słuchu muzycznego poprzez zabawy rytmiczne przy muzyce,
- rozwijanie sprawności manualnej poprzez próby kreślenia linii na wyznaczonej powierzchni,
- zachęcanie do twórczych rozwiązań ruchowych.

·         b) operacyjne
- dz. potrafi skupić uwagę w trakcie recytacji wiersza przez nauczyciela,
- dz. mówi wiersz, obrazując jego treść gestem,
- dz. wie, jak wygląda jeż (krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce), czym się żywi, gdzie mieszka,
- dz. reaguje na przerwę w muzyce, rytmicznie wytupuje tekst wierszyka,
- dz. rysuje jeża według podanej instrukcji słownej,
- dz. chętnie uczestniczy w zabawie.

 

·         Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna.

 

·         Metody pracy: zadań stawianych do wykonania, oglądowa (pokaz, obserwacja), zabawy rytmiczne.

 

·         Pomoce dydaktyczne: kolorowe ilustracje przedstawiające jeża, duży arkusz szarego papieru, płyta CD ze skoczną melodią.

 

·         Przebieg zajęcia:

 

1. Proszę zamknijcie oczy i postarajcie się przypomnieć sobie, jak wygląda las jesienią. Za chwilę włączę kasetę z nagranymi odgłosami przyrody, która wprowadzi was w nastrój jesieni.

 

·         Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami, słuchają muzyki relaksacyjnej z odgłosami przyrody. Chwila ciszy i wypowiedzi dzieci.


2. Nauczycielka recytuje wiersz E. Skorek pt. „Jeż”, w trakcie recytacji rysuje na szarym arkuszu papieru jeżyka.

 

·         Dzieci słuchają recytacji nauczyciela.


Jeżyk
Mała Iga chce dziś zwierza.
Narysuję więc jej jeża.
Tu dam kreskę, tu półkole.
W środku kolec, kolec, kolec.
Tu dam główkę, tu nosek dam.
Tu dam oczko i jeżyka mam!


3.  Omówienie treści wiersza.
Jak wygląda jeż?
Gdzie mieszka i czym się żywi?
Jak się porusza?

 

4. Nauka wiersza na pamięć, powtarzanie poszczególnych wersów utworu połączone z  ilustracją ruchową.

5. „Idzie jeż” – zabawa rytmiczno-ruchowa.

 

·         Nauczyciel odtwarza z płyty CD wesołą melodię. Słysząc dźwięki muzyki, dzieci  poruszają się w podskokach po obwodzie koła w prawą stronę. Podczas przerwy w  muzyce, dzieci zatrzymują się, idą w kierunku środka koła, rytmicznie wytupują tekst wierszyka „Idzie jeż, idzie jeż, może ciebie pokłuć też”.


6. „Kolczasty jeż” – ćwiczenia graficzne.

·         Dzieci rysują jeża w oparciu o instrukcję podaną w wierszyku.
Ocena i omówienie wytworów pracy własnej i pracy kolegów.

 

7. „Na dywanie siedzi jeż” – zabawa ruchowo – naśladowcza w kole.


Dzieci siedzą w kole, do środka wchodzi jedno dziecko będące jeżem. Wszystkie dzieci recytują krótki wierszyk: „Na dywanie siedzi jeż, co on zrobi to my też”. Dziecko będące jeżem pokazuje dowolny ruch – uczestnicy zabawy starają się go naśladować. Dziecko – jeż wybiera kolejnego jeżyka, po usłyszeniu „Kogo jeż zawoła – ten wchodzi do koła” lub „Tego jeża już żegnamy i innego zapraszamy.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin