PodstawyReklamy-zagadnienia.doc

(39 KB) Pobierz
Michał Gajlewicz

Michał Gajlewicz

Informacja dla studentów na temat egzaminu z przedmiotu

“PODSTAWY REKLAMY” (rok akad. 2005/06)

 

Egzamin będzie zdawany w postaci testu składającego się z pytań dotyczących materiału zarówno omawianego na wykładzie jak i z wymienionych niżej lektur. Terminy egzaminów:

 

 

 

Termin egzaminu będzie podany później

 

Należy szczególną uwagę zwrócić na następujące zagadnienia.

Koncepcje marketingu (orientacje marketingowe). Reklama jako narzędzie marketingu. Segmenty rynkowe. Definicje reklamy. Podstawowe pojęcia stosowane w reklamie. Środki przekazu i kanały, za pomocą których jest przekazywana reklama (w tym reklama zewnętrzna). Grupa docelowa. Wskaźniki stosowane w reklamie, przede wszystkim: CPM (CPT), GRPs i showing. Narzędzia stosowane do badania reklamy. Techniki perswazyjne stosowane w reklamie komercyjnej i niekomercyjnej.

 

Lektury

1.    Kall J., Reklama, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1994

2.    Łodziana-Grabowska J., Efektywność reklamy, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1996

3.    Altkorn J., Strategie marki, PWE, Warszawa 1999

4.    Murdoch A., Kreatywność w reklamie, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 2004

5.    Gajlewicz M., Reklama a public relations, w: „Studia Medioznawcze” 2002 nr 3 (8), s. 95-107 (tekst jest w załączonym pliku)

6.    Gajlewicz M., Wpływ reklamy na ofertę mediów, w: ”Środki masowej informacji w Polsce po likwidacji instytucji cenzury (1999-2000)”, Oficyna wydawnicza ASPRA, Warszawa 2000, s. 109-114 (tekst jest w załączonym pliku)

7.    Jones J. Ph., Jak działa reklama, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne,

 

Oprócz tego są załączone jako pliki dwie pozycje z powyższych lektur oraz inne materiały.

 

 

 

Definicja promocji

Promocję można zdefiniować jako różnego rodzaju zabiegi i środki, za pomocą których doprowadza się do świadomości ludzi informacje i oceny dotyczące produktów (towarów lub usług) albo idei (koncepcji, nauk, programów wyborczych itd.). Cele te realizuje się między innymi poprzez informowanie, demonstrowanie, przekonywanie, zachęcanie, powtarzanie itp.”

Wybrane definicje reklamy

"Reklama - jest to drukowane, rękopiśmienne, ustne lub graficzne powiadomienie o osobie, towarze, usługach lub ruchu społecznym jawnie pochodzące od zamawiającego reklamę i opłaconego przez niego w celu zwiększenia zbytu, rozszerzenia klienteli, otrzymania głosów lub pub­licznej akceptacji". ("Advertising Age" ("Wiek Reklamy") w 1964 roku)

“Termin „reklama” obejmuje wszystkie formy przekazywania informacji o produktach, usługach lub instytucjach, niezależnie od użytego środka przekazu i włączając w to reklamowe stwierdzenia na opakowaniach, nalepkach i materiałach promocyjnych w punktach sprzedaży”. (Definicja zaproponowana przez Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy w Polsce)

Najważniejsze cechy reklamy (najczęściej wymieniane w definicjach):

1. proces komunikowania się przedsiębiorstwa z rynkiem realizowany za pomocą rozpowszechnienia wiadomości,

2. oddziaływanie opłacane przez nadawcę,

3. przekaz umieszczany na różnych nośnikach i w różnej postaci (łącznie z napisami na opakowaniach, etykietach i w miejscu sprzedaży),

4. przekaz perswazyjny (mający do czegoś przekonać odbiorcę),

5. komunikowanie bezosobowe (nieosobiste, realizowane za pośrednictwem rozmaitych kanałów przekazu, przede wszystkim środków masowego przekazu),

6. oddziaływanie czyli wpływanie na myśli, emocje i działania ludzi (przede wszystkim  w celu wpływania na popyt, lecz także rozszerzenia klienteli, otrzymania głosów lub publicznej akceptacji),

7. prezentowanie towarów, usług, osób albo idei,

8. takie oddziaływanie, którego nadawca jest jawny (z przekazu wynika, kim jest, na przykład pojedynczą osobą, grupą społeczną, instytucją albo organizacją).

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin