Finanse!!.doc

(124 KB) Pobierz
TEMAT: Istota i formy działalności gospodarczej

 

 

1)Finansowanie przedsiębiorstwa- zjawiska ekonomiczne związane z gromadzeniem i wydatkowaniem środków pieniężnych w przedsiębiorstwie z przeznaczeniem na cele gospodarcze.

2)Działalność gospodarcza- wykonywanie działalności wytwórczej, handlowej, budowlanej, usługowej oraz poszukiwanie, eksploatacja zasobów naturalnych, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Przedmiotem działalności gospodarczej jest więc wytwarzanie dóbr rzeczowych albo ich dostarczanie lub sprzedawanie albo świadczenie innych usług. Celem działalności jest maksymalizowanie zysków.

3)Działalność zawodowa- jest związana w wykonywaniem wolnych zawodów( adwokat, komornik, aptekarz)

4)Osobiste wykonywanie wolnego zawodu- to wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracą, umów zleceń, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze.

5)Przedsiębiorca- ( w świetle przepisów prawa) – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, nie posiadająca osobowości prawnej, ale posiadające zdolność prawną o ile we własnym imieniu prowadzą działalnośc gospodarczą.

6)Przedsiębiorca- ( w sensie ekonomicznym)- osoba , która tworzy własną firmę przygotowuje nowe i rozwija dotychczasowe produkty lub usługi, zarządza istniejącym przedsiębiorstwem, aby mogło się ono rozwijać, przy tym uwzględnia towarzyszące tym działaniom ryzyko i ponosi pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

7)Przedsiębiorstwo- jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej (KC) (z punktu prawnego)

8)Aspekt podmiotowy- wskazuje, że przedsiębiorstwo to podmiot od chwili wpisania do chwili skreślenia go z rejestru. W tym okresie przedsiębiorstwo- jeśli jest osobą prawną, ma osobowość prawną, działa przez swoje organy, jest właścicielem majątku i korzysta z różnych praw majątkowych.

9)Aspekt przedmiotowy- uwzględnia ekonomiczny sens istnienia przedsiębiorstwa i odwołuje się do jego celu działania.

Przedsiębiorstwo jest postrzegane jako podmiot gromadzący zasoby kapitału, z których finansuje zasoby majątku niezbędne do prowadzenia działalności.

10)KLASYFIKACJA PRZEDSIĘBIORSTW

a)wg. Form własności: spółdzielcze(dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą, osiągając ich wspólny cel. Majątek jest prywatną własnością jej członków, członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu jej strat do wysokości zdeklarowanych udziałów, nie odpowiadają za zobowiązania spółdzielni wobec jej wierzycieli), prywatne(podmiot gospodarczy, którego celem jest dostarczanie dóbr i usług potencjalnym nabywcom oraz maksymalizacja zysku. Musi ono się znajdować w rękach prywatnych, a nie państwowych. Może przyjąć formę firm jednoosobowej lub któregoś z rodzaju spółek. Przedsiębiorstwa prywatne: przedsiębiorstwa jednoosobowe, spółki: spółki prawa cywilnego, spółki prawa handlowego),  państwowe(- podmiot gospodarczy działający na podstawie ustawy o przedsiębiorstwie państwowym lub jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa. To wyodrębnione organizacyjnie, ekonomicznie i prawnie jednostka gospodarcza posiadająca osobowość prawną i podlegające obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Organem założycielskim są naczelne oraz centralne organy administracji państwowej, np. ministrowie, wojewodowie),  komunalne(- prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego np. gminy. Ma charakter przedsiębiorstw użyteczności publicznej).

b) wg form prawnych, państwowe, spółdzielcze, przedsiębiorstwa jednoosobowe(organizacja gospodarcza, która posiada jednego właściciela- osobę fizyczną. Właściciel jest jednocześnie jej pracownikiem. Może on swobodnie dysponować majątkiem firmy i całym zyskiem. Płaci podatek tylko od osobistego dochodu( wynagrodzenia). Za zobowiązania formy odpowiada całym swoim majątkiem- zarówno formy jak i osobistym.

),  spółki osobowe(nie posiadają osobowości prawnej,  działalność oparta jest na osobistej pracy wspólników,  majątek stanowi wspólny majątek wspólników, za zobowiązania tych spółek odpowiedzialność ponoszą ich wspólnicy.), spółki kapitałowe (posiadają  osobowość ,  jest to zgrupowanie kapitału a nie osób, wspólnicy są dostarczycielami kapitału a ich ranga zależy od ilości udziału w spółce,  wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki tylko do wysokości swoich udziałów, bez angażowania swojego majątku,  wspólnicy nie odpowiadają wzajemnie między sobą),

c) wg wielkości-, mikro,- małe - średnie- duże

11)Czynniki decydujące o wyborze formy prawnej przedsiębiorstwa:- przewidywany rodzaj ,wymagania założycielskie , obciążenia podatkowe, zakres odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa, możliwość finansowania działalności

12)Odpowiedzialność solidarna- wierzyciel może zażądać całości lub części świadczeń od wszystkich wspólników łącznie, bądź od kilku z nich lub też od każdego z osobna( sp. Cywilna)

13)Odpowiedzialność subsydiarna- wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, dopiero wówczas kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. (sp jawna)

14)ZALETY SPÓŁKI AKCYJNEJ : łatwość komunikacji kapitału oraz proste metody pozyskiwania kapitałów w trakcie trwania działalności poprzez emisję akcji obligacji i innych instrumentów finansowych, brak odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki, łatwe sprawdzenie wiarygodności spółki przez potencjalnych kontrahentów ( jawność danych finansowych spółki)

15)WADY SPÓŁKI AKCYJNEJ:drogi, skomplikowany i czasochłonny proces rejestracji (KRS), duże wymagania formalne dotyczące działalności spółki,  konieczność prowadzenia pełnej księgowości,  konieczność zatrudnienia specjalistycznej obsługi prawnej, finansowej i zarządczej,  brak wpływu na działalność spółki przez mniejszych udziałowców,  skomplikowany proces likwidacji,

16)CELE FINANSÓW PRZEDSIĘBIORSTWA:trwanie i rozwój oraz zwiększanie wartości przedsiębiorstwa, prowadzące do zwiększenia korzyści udziałowców, Maksymalizowanie zysku, które następuje przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej; utrata płynności finansowej prowadzi do utraty wiarygodności i w konsekwencji do upadłości przedsiębiorstwa.

17)Płynność finansowa-  regulowanie wszystkich zobowiązań w danym terminie.

18)System finansowy przedsiębiorstwa-  to wszystkie te formy działania, które dotyczą zjawisk pieniężnych, a w szczególności działania związane z przygotowaniem różnego rodzaju operacji pieniężnych, z faktyczną realizacją tych operacji. Ponadto są to działania związane z ewidencją i realizacją przebiegu operacji pieniężnych oraz ich prognozowaniem i planowaniem.

19)Aspekty finansowania przedsiębiorstwa:funkcjonalnym-- można mówić o procesach gromadzenia pieniądza oraz o procesach jego wykorzystania przez przedsiębiorstwo.

, podmiotowym -finanse firmy przedstawione są z punktu widzenia podmiotowej i organizacyjnej struktury zarządzania procesami gromadzenia i wydatkowania pieniądza.

, przedmiotowym- przedstawia się zjawiska finansowe w różnych sferach działalności przedsiębiorstwa

20)Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa- jest to proces decyzyjny podporządkowany realizacji celu głównego, który opiera się na wykorzystaniu różnego rodzaju instrumentów, technik, kryteriów i reguł do sterowania przebiegiem procesów i zjawisk związanych z gromadzeniem i wydatkowaniem zasobów pieniężnych postawionych do dyspozycji przedsiębiorstwa w sposób umożliwiający zagospodarowanie tych zasobów jak najbardziej efektywnie.

21)Decyzje o skutkach finansowych:operacyjne- o poziomie kosztów i w zakresie bieżącego zarządzania finansami(np. płynności), inwestycyjne- o alokacji kapitału, finansowe- o wyborze źródeł finansowania, dywidendowe- o podziale wyniku finansowego

22)Do grupy decyzji finansowych zalicza się:

- decyzje o pozyskiwaniu,

- decyzje o podziale zysku na dywidendy oraz na część zainwestowaną w firmę

23)Pieniądz- ma określoną wartość( siłę nabywczą). Należy jednak zdawać sobię sprawę, że wartość określonej jednostki pieniądza, który się dysponuje w dniu dzisiejszym, jest różna od wartości tej samej jednostki pieniądza w okresie przyszłym. Istotny wpływ na wartość pieniądza wywiera czas. W zależności od czasu, w którym pieniądz znajduje się w naszej dyspozycji jego wartość jest różna. Im później określona kwota pieniężna znajduje się w naszych rękach….( nie ma dalej nic w notatkach).

24)Wartość pieniądza podlega w praktyce określonym zmianom: procesy inflacyjne – powodują zmniejszenie wartości pieniądza, czyli jego deprecjację ( zmniejszenie siły nabywczej pieniądza), procesy deflacyjne- powodują wzrost siły nabywczej pieniądza czyli jego aprecjację ( wzrost wartości pieniądza)

, zmiany kursów walut, spadek wartości waluty krajowej w stosunku do walut zagranicznych. Określane jest to mianem dewaluacji. Proces wzrostu wartości pieniądza krajowego w stosunku do walut zagranicznych to rewaluacja

25)Kurs walutowy- cena danej waluty wyrażone w innej walucie.

26)Aprecjacja powoduje rewaluację

Deprecjacja powoduje dewaluację

Wpływ zmian kursu walut na bilans handlowy kraju.

27)Wzrost nadwyżki      eksport>import      waluta krajowa   słaba

Spadek                      eksport< import     waluta krajowa    mocna

Wzrost deficytu    eksport< import   waluta krajowa   mocna

Spadek                   eksport> import   waluta krajowa  słaba

28)Wartość pieniądza:

- w zależności od czasu, w którym pieniądz zostaje postawiony do naszej dyspozycji jego wartość jest różna.

- pieniądz będący obecnie w naszej dyspozycji charakteryzuje najwyższy stopień płynności.

- pieniądz, który otrzymujemy w terminie późniejszym, jest pozbawiony płynności. Jest on niejako „ zamrożony”- nie możemy go wykorzystać ani w celach gospodarczych ani konsumpcyjnych.

- bieżące ( aktualne) wartość jest tym niższa im więcej czasu musi upłynąć zanim uzyskamy możliwość nim dysponowania.

29)Stopa procentowa- podstawowy element wartości pieniądza; jest podstawowym determinantą wpływającą na zmieniającą się wartość pieniądza w czasie. Wpływają na nią czynniki: ryzyko, procesy inflacyjne, naturalna preferencja płynności,  polityka pieniężna państwa.

30)Ryzyko- jest nierozerwalnie związane z działaniami gospodarstwa (przedsiębiorstwa) odnoszące się do przyszłych warunków jego działania.

31)Ryzyko indywidualne- pożyczkodawca nie może być nigdy pewien, czy i kiedy odzyska swój kapitał. Dłużnik może okazać się nieuczciwy lub nie mieć z czego zwrócić.

32)Ryzyko ogólne ( przeciętne)- wiąże się z poziomem koniunktury rynkowej. W okresie recesji ryzyko pożyczkowe kapitału jest znacznie wyższe niż w okresie dobrej koniunktury na rynku.

33)Inflacja- powoduje obniżenie siły nabywczej pieniądza. Pożyczkodawca chcąc chronić swój kapitał przed utratą wartości podwyższa stopę procentową.

34)Naturalne preferencje płynności- naturalna skłonność właściciela kapitału do zachowania możliwie wysokiej jego płynności, co oznacza dla niego wyższą wartość kapitału, który posiada obecnie. Im dłuższy jest czas wykorzystania kapitału tym bardziej ograniczona jest jego dyspozycyjność. Rekompensatą za czasowe wyrzeczenie się płynności kapitału  jest wyższa stopa procentowa; im dłuższy czas wykorzystania kapitału, tym stopy będą wyższe.

35)Polityka pieniężna państwa:

- stopy procentowe banków komercyjnych pośrednio zależą od podstawowych stóp procentowych banku centralnego (tzn. stóp procentowych kredytu redyskontowego i lombardowego). Z reguły są wyższe o kilka punktów procentowych,

- ma to szczególne znaczenie w okresie recesji, gdy bank centralny, obniżając swe stopy procentowe, wpływa na spadek rynkowej stopy procentowej.

36)Rodzaje stóp procentowych: nominalna(oferują ją banki dla swoich produktów depozytowych i kredytowych. Jest prawie zawsze określana dla 1 roku, przy jej obliczeniu bierze się pod uwagę tzw. Depozyt lub kredyt wzorcowy,  stopa nomin= odsetki od depozytu / kapitał początkowy), efektywna(określane jako stosunek odsetek „efektywnych” do kapitału początkowego, wpływa na nią stopa nominalna oraz częstotliwość dokonywania kapitalizacji.), inflacji(określa utratę wartości pieniądza krajowego, który można wyznaczyć przez iloraz średniego wzrostu cen towarów i usług jako pewnej „nadwyżki” do ich wartości początkowej.), realna, rzeczywista(związana z kredytem bankowym spłacanym ratalnie, to skorygowana stopa nominalna o wartość prowizji czyli „rzeczywiście” obniża wartość zaciągniętego kredytu.),  zwrotu (- to stosunek wysokości zysku do wysokości zaangażowanego kapitału; jest względną miarą zyskowności inwestycji, umożliwia porównywanie zyskowności różnych inwestycji.)

37)Depozyt wzorcowy- depozyt podtrzymywany na rachunku przez okres 1 roku.

38)Kredyt wzorcowy- kredyt zaciągnięty na 1 rok i spłacony jednorazowo po upływie roku z odsetkami.

39)Przyszła wartość pieniądza- mówimy o niej jeśli punktem odniesienia jest moment w przyszłości (WP, FV, Pn)

40)Obecna wartość pieniądza- ( teraźniejsza, zaktualizowana, bieżąca)- jeśli bazą porównawczą jest okres bieżący (WB, Ko, PV)

41)Kapitalizacja- to arytmetyczny sposób ustalania końcowej wartości przepływu środków płatniczych przy zastosowaniu odsetek składanych ( oprocentowania złożonego). To proces przechodzenia od dzisiejszej, bieżącej wartości do wartości przyszłej.

42)Rodzaje kapitalizacji: prosta kapitalizacja- naliczanie odsetek następuje na koniec okresu inwestowania, odsetki nie podlegają oprocentowaniu.  Kapitalizacja roczna- ,Kapitalizacja półroczna- Kapitalizacja kwartalna- co kwartał, Kapitalizacja miesięczna- , Kapitalizacja ciągła- odsetki są dodawane w sposób ciągły a nie w pewnych odstępach cza

43)Dyskontowanie( odwrotność kapitalizacji)-  proces znajdowania obecnej wartości środków pieniężnych.

44)Renta- szereg płatności równych kwot w równych odstępach czasu przez ustaloną liczbę okresów.

45)Renta zwykła- odroczona renta, której płatność przypada na koniec każdego okresu.

46)Renta należna-  renta, której płatność przypada na początek każdego okresu.

47)Renta wieczysta- strumień równych płatności, mających trwać przez nieskończony okres.

48)Nierównomierne strumienie przepływów środków pieniężnych- szereg przepływów środków pieniężnych, w których kwoty zmieniają się z okresu na okres.

49)Linia czasu- ważne narzędzie używane w analizie wartości pieniądza w czasie graficznej sekwencji czasowej przepływów środków pieniężnych.

50)Aktywa- kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki.

Aktywa= środki gospodarcze= majątek jednostki= zasoby majątkowe= aktywa

Aktywa powstają w wyniku przeszłych zdarzeń:zakupu, wytworzenia, nieodpłatnego przejęcia, np. darowizny

51)Aktywa trwałe- zasoby rzeczowe , których zużycie następuje stopniowo w cyklach gospodarczych oraz inne składniki majątkowe, których przekształcenie w środki pieniężne następuje po 1 roku.

52)Aktywa obrotowe- środki pieniężne oraz te składniki majątku, które zostaną przekształcone w gotówkę lub zużyte w okresie 1 roku. Wspólną cechą składników aktywów obrotowych jest ich ciągłe krążenie i zmiana postaci.

53)Kapitał własny- finansuje aktywa trwałe

54)Kapitał obcy – finansuje aktywa obrotowe

55)Zapasy:

- materiały- nabyte w celu zużycia na własne potrzeby ( surowce, materiały podstawowe)

- półprodukty i produkty w toku( - przeznaczone do dalszego procesu produkcyjnego)

- produkty gotowe- przeznaczone do sprzedaży

- towary- nabyte w celu odsprzedaży,

56)Rynek finansowy:

- rynek pieniężne- instrumenty finansowe do 1 roku (bony pieniężne skarbowe)

- rynek kapitałowy( akcje, obligacje powyżej 1 roku)

- rynek instrumentów pochodnych ( kontrakty terminowe futures ( w przyszłości)forward; kontrakty wymiany , opcje(kupna lub sprzedaży)

57)Pasywa- ogół źródeł finansowania składników majątkowych, wyrażony w formie wartościowej.

Pasywa uporządkowane są według kryterium wymagalności ( terminowości spłaty)- od najmniej wymagalnych ( kapitały własne) do najbardziej wymagalnych ( zobowiązań krótkoterminowych)

58)Pasywa wskazują:kto wyposażył jednostkę gospodarczą w środki gospodarcze, na jakich warunkach,  na jaki okres

59)Kapitał własny- obrazuje udział właścicieli jednostki gospodarczej w aktywach. Stanowi on różnicę między wartością aktywów jednostki a jej zobowiązaniami.

Sposób tworzenia kapitału zależy od zasad gospodarki finansowej danej jednostki, która określają przepisy prawa regulujące jej działalność.

60)Analiza wstępna bilansu obejmuje:a) analizę poziomą, - polega na badaniu dynamiki sumy bilansowej oraz poszczególnych pozycji majątku przedsiębiorstwa i źródeł jego pokrycia. Przyrost absolutny- różnice między wartością badanej wielkości w okresie badanym a wartością tego zjawiska w okresie podstawowym. xt = Xt – Xp . Tempo przyrostu ( tempo zmian)- stosunek przyrost absolutnego do poziomu zjawiska w okresie przyjętym za podstawę odniesienia. Wt=Xt-Xp/Xp. Wskaźnik dynamiki- określa stosunek poziomu zjawiska w okresie badanym do poziomu tego zjawiska w okresie podstawowym dt=Xt/Xp*100%

Indeks jednopodstawowy- interpretujemy w stosunku do roku bazowego.

Indeks łańcuchowy- interpretujemy w stosunku do roku poprzedniego. B) analizę pionową- polega na badaniu struktury bilansu,  Struktura aktywów- wskaźnik unieruchomienia majątku: -Aktywa trwałe/ aktywa obrotowe,

Struktura pasywów- Wskaźnik nasycenia ( wyposażenia) kapitałowego: -Kapitał własny/ kapitał całkowity

- analizę poziomo- pionową ( struktury kapitałowo- majątkowej) polega na badaniu udziałów kapitałów w finansowaniu aktywów przedsiębiorstwa. Aktywa bieżące= aktywa obrotowe ( do 1 roku), Kapitał stały = kapitał własny+ rezerwy długoterminowe+ zobowiązania długoterminowe, Pasywa bieżące =zobowiązania krótkoterminowe.

Złota zasada bilansowa- kapitał własny powinien finansować ok. 50% aktywów przedsiębiorstwa. Aktywa trwałe powinny być finansowane kapitałem własnym, ponieważ zarówno majątek trwały jak i kapitał własny są oddawane do dyspozycji przedsiębiorstwa na długi okres czasu.  Kapitał własny/ aktywa trwałe *100%=100lub1

Srebrna reguła bilansowa- aktywa trwałe powinny być finansowane przez kapitał stały, przyjmuje się, że kapitał stały powinien finansować nie mniej niż ⅓ aktywów obrotowych. Kapitał stały/Aktywa trwałe*100%>=100 lub 1

61)Analiza finansowa- jest najważniejszym narzędziem badawczym oceny działalności jednostek gospodarczych.  Przedmiotem analizy finansowej są wielkości ekonomiczne charakteryzujące działalność gospodarczej, które są wyrażone w jednostkach pieniężnych. ( zasoby finansowe, stan finansowy oraz wyniki działalności gospodarczej.

62)Cele analizy finansowej: dostarczanie odpowiednio przetworzonych informacji analitycznych, które są potem wykorzystywane do oceny jednostek gospodarczych i podejmowania decyzji.  odpowiedź na pytanie: „jak zarządzać finansami firmy?”

63)Efektywne zarządzanie to: właściwy: świadomy wybór celów i zadań ( wiadomo jaki ma być efekt końcowy), wybór ekonomicznych sposobów ich realizacji(badanie stosunku jakości do kosztów), zdolność organizacji do wykonania przyjętych planów

64)Analiza finansowa obejmuje badanie nad: analizą sytuacji majątkowej,analizę sytuacji finansowej,analizę wyniku finansowego, analizę przychodów,  analizę kosztów,  analizę przepływów pieniężnych

65)Rodzaje analizy:

a)wg przyjętej metody badań

- funkcjonalna- bada konkretny wycinek działalności przedsiębiorstwa (np. gospodarka zasobami)

- kompleksowa- bada ogół zjawisk składających się na działalność przedsiębiorstwa z punktu widzenia zależności przyczynowo- skutkowych ( np. analiza spadku sprzedaży)

- decyzyjna- dostarcza informacji, które są potrzebne do podjęcia i realizacji podjętych decyzji. 

b) wg przedmiotowego zakresu badań:

- całościowa

- odcinkowa(problemowa)- odnosi się do konkretnego problemu w określonym czasie( zadłużenia, sprzedaży)

-bieżące- służy zarządzaniu operacyjnemu, oparta na bieżących danych ewidencyjnych lub sprawozdań krótkoterminowych

- roczna – służy ocenie działalności jednostki oraz jej kierownictwa w podstawowym okresie sprawozdawczym ( zwykle 1 rok)

c) wg szczegółowości badań:

- ogólna – odnosi się wyłącznie do najważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem i rozwojem przedsiębiorstwa

- szczegółowa- stanowi rozwinięcie analizy ogólnej przy zwróceniu uwagi na przyczyny zaistnienia danego stanu faktycznego.

d) wg formy badań:

- wskaźnikowa- polega na ukazaniu sytuacji finansowej badanej jednostki za pomocą zestawu odpowiednio skonstruowanych wskaźników, obliczanych jako relacje jednych zmiennych do innych, odzwierciedlających określone sytuacje w przedsiębiorstwie.

- rozliczeniowa- polega na badaniu i ocenie związków i współzależności występujących między poszczególnymi zjawiskami.

e) wg czasu objętego badaniem

- retrospektywna- ex post- polega na badaniu i ocenie związków i współzależności występujących między zjawiskami.

- bieżąca- służy do bieżącego zarządzania jednostką.

- prospektywna- ex ante- odnosi się do przyszłości, na bazie danych historycznych planuje co będzie w przyszłości

f) wg zakresu przestrzennego badań:

- analiza pojedynczego przedsiębiorstwa- odnosi się do wyników finansowych konkretnej jednostki gospodarczej.

- analiza międzyzakładowa- dotyczy pewnej liczby przedsiębiorstw porównywalnych pod względem wielkości czy obszaru działalności, której zadaniem jest ocena pozycji badanej jednostki na tle innych w tej samej branży

g)) wg przeznaczenia

- wewnętrzna- przygotowanie do własnych potrzeb

- zewnętrzna- bardziej ogólna, kompleksowa przeznaczona dla zainteresowanych zewnętrznych podmiotów.

66)Końcowe rezultaty: wytworzona wartość ekonomiczna- elementy:efektywność finansowa,  efektywność inwestycyjna,  efektywność operacyjna.

67)Materiały źródłowe analizy finansowej:

- materiały wewnętrzne- informacje pochodzące z wewnątrz przedsiębiorstwa. - dokumentacja pierwotna i wtórna, sprawozdawczość, wyniki poprzednich analiz

- materiały zewnętrzne informują o otoczeniu, czyli o zewnętrznych warunkach funkcjonowania przedsiębiorstwa. informacje o rynku, wyniki finansowe konkurencji

68)Rachunek zysków i strat- zwany rachunkiem wyników, sporządzany jest przez wszystkie przedsiębiorstwa bez względu na ich formę organizacyjno- prawną.

Dostarcz informacji o stopniu realizacji podstawowego celu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa czyli o wysokości i strukturze osiągniętego w okresie sprawozdawczym wyniku finansowego.

.69)Podaje on 4 rodzaje zysku: zysk brutto ze sprzedaży,  zysk ze sprzedaży, zysk brutto,  zysk netto

70) Zysk brutto ze sprzedaży= sprzedaż- koszt własny ze sprzedaży

Zysk ze sprzedaży= zysk brutto ze sprzedaży- koszty ogólne

Zysk brutto= zysk ze sprzedaży – (pozostałe koszty operacyjne+ koszty finansowe)

Zysk netto= zysk brutto – podatek dochodowy

71)W wariancie kalkulacyjnym koszty ujęte są wg. sposobów ich odnoszenia na jednostkę produktu ( usługi), a w wariancie porównawczym wg. rodzajów użytych czynników produkcji.

Rachunek zysków i strat umożliwia ustalenie wyniku finansowego w 4 poziomach działalności przedsiębiorstwa:operacyjny , finansowy,  nadzwyczajny,  poziom wstępnego podziału wyniku finansowego.

72)Rachunek przepływów pieniężnych prezentuje przepływy pieniężne w 3 obszarach działalności podmiotu gospodarczego:działalność operacyjna- podstawowy rodzaj działalności podmiotu, którego  zakres określa statut lub umowa, działalność inwestycyjna – nabywanie lub zbywanie składników aktywów trwałych i krótkoterminowych aktywów finansowych oraz wszystkich związanych z nimi korzyści i kosztów, działalność finansowa- operacje pozyskiwania lub utraty źródeł finansowania czyli kapitałów własnych i obcych źródeł zarówno krótko jak i długoterminowych.

73)Wydatki środków finansowych:aktywa trwałe:budynki- lokale, maszyny, urządzenia,  działalność bieżąca:zakup surowców do produkcji, płace pracownikom

74)Kapitał obrotowy- wielkość środków finansowych, które potrzebne są do prowadzenia działalności.

75)Kapitał stały= kapitał własny+ kapitał obcy+ zobowiązania długoterminowe

76)Kapitał obrotowy netto( kapitał pracujący)- to ta część kapitałów stałych, która jest zaangażowana w operacyjną działalność przedsiębiorstwa (finansowanie majątku obrotowego)

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin