konspekt z plastyki.doc

(29 KB) Pobierz

                                                                                                                                                         

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH

 

Zagadnienie plastyczne – Układ symetryczny wieloosiowy kl. III

 

Blok tematyczny: Poznajemy dorobek kultury ludowej.

Temat dnia: Ludowa wycinanka – kształtowanie kompozycji symetrycznych wieloosiowych.

 

Czas trwania: 60 min

 

Technika: wycinanie i łączenie elementów.

 

Cele operacyjne: (dziecko)

              - poznaje pojęcie kompozycji symetrycznej wieloosiowej;

              - wskazuje na rodzaje rytmów w pracach plastycznych i utworach muzycznych;

              - wykonuje kompozycję rytmiczną;

              - umie organizować warsztat własnej pracy, celowo dobierać i ekonomicznie                                   wykorzystywać środki materiałowe.

 

Metody/sposoby realizacji:

              - metoda praktyczna;

              - metoda oglądowa/oparta na obserwacji; (pokaz)

              - metoda waloryzacyjna; (impresyjna i ekspresyjna)

              - metoda zabawy

 

Forma pracy: indywidualna, niezróżnicowana, jednolita.

 

Środki dydaktyczne: wycinanki ludowe, papier biały i kolorowy, nożyczki, klej, muzyka ludowa, wytwory sztuki ludowej (rysunki strojów regionalnych).

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Percepcja utworów muzycznych.

Wysłuchanie przez uczniów nagrań (polka, oberek, kujawiak, przyśpiewki ludowe)

Obserwowanie i określanie składu wykonawczego, charakteru i nastroju słuchanych utworów. Rozpoznawanie i określanie dwu- i trzyczęściowej budowy utworów wokalnych i instrumentalnych oraz charakterystycznych cech oberka, polki i kujawiaka)

              - kto wykonał ten utwór?

              - wymień instrumenty muzyczne, które były wykorzystywane przez artystów                                 ludowych.

1.1. Ruch z muzyką.

Zapoznanie dzieci z podstawowymi krokami tanecznymi oberka lub kujawiaka.

Kształtowanie umiejętności rozplanowania ruchu w przestrzeni krokami w czasie wyznaczonym przez rytm.

              - wspólne wykonanie tańca.

2. Oglądanie strojów regionalnych (rysunki, plansze)

Charakterystyka strojów ludowych damskich i męskich za szczególnym zwróceniem uwagi na kolorystykę, wzór, motyw (rytm).

3. Pokaz różnych wycinanek (wytworów sztuki ludowej)

4. Kompozycja symetryczna wieloosiowa – wyjaśnienie pojęcia

5. Podanie tematu i wyjaśnienie techniki

6. Wyróżnianie symetrii w pracach dzieci i określenie jej rodzaju.

    Wskazywanie kompozycji symetrycznych w wytworach przyrody i w otoczeniu dziecka.

7. Wystawa i ocena prac.

Po wykonaniu pracy i uporządkowania stanowiska organizujemy mini wystawę, na której wszyscy uczniowie prezentują swoje prace.

Podczas prezentacji nauczyciel przypomina zagadnienie jakim w danym dniu zajmowała się klasa. Odnosząc się do techniki wykonania przytacza poprawnie wykonane oraz najciekawsze prace.  

              Podstawą do oceny jest postęp w zdobywaniu wiedzy, umiejętności, aktywność i zapał, jaki wykazał uczeń w trakcie pracy, inicjatywa i pomysłowość, sprawność działania i umiejętność organizowania pracy.

              Wyrazem oceny będzie nie tylko stopień, ale również pochwała, wyróżnienie pracy na wystawie klasowej lub szkolnej.

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin