ozdoby wielkanocne-masa solna-23 strony propozycji.doc

(1717 KB) Pobierz
OZDOBY WIELKANOCNE - MASA SOLNA

OZDOBY WIELKANOCNE - MASA SOLNA

Przed Wielkanocą warto pokusić się o przygotowane kilku świątecznych ozdób. Pamiętajmy jednak, że pisanki to nie jedyny atrybut związany z wielkanocnym świętowaniem. W koszyczku ze święconką nie powinno zabraknąć baranka, kurczaczków czy zajączków, które chociaż są z nami na świątecznych stołach dopiero od początku XX wieku, to jednak chyba na stałe zagościły w wielkanocnym koszyku z jajkami. Do ich przygotowania można użyć wdzięcznego tworzywa jakim jest masa solna.

MASA SOLNA

Czyli wszystko o robieniu masy, modelowaniu i ozdabianiu gotowych wyrobów z masy solnej :-)

[Rozmiar: 27039 bajtów]

Masę solną wykonuje się mieszając mąkę, sól i wodę z klejem do tapet mieszając je w proporcjach:

·         2 części mąki pszennej,

·         1 część soli kuchennej drobnoziarnistej,

·         3/4 części wody o temperaturze pokojowej,

·         Kleju do tapet dodaje się 1 łyżkę na na każde 10 dag mąki.

Po wymieszaniu mąki, soli i kleju do tapet dodajemy powoli wodę cały czas mieszając tak, by uniknąć powstania grudek. Masę zagniatamy około 15 minut aż nabierze jednolitej i elastycznej konsystencji.

Kiedy jest już odpowiednio formujemy z niej kulę i wkładamy do woreczka foliowego, żeby nie wyschła. Następnie umieszczamy na około 2 godziny suchym i chłodnym miejscu (nie w lodówce). Gotową masę solną można przechowywać do 2 tygodni.

Żeby masa solna nie przyklejała się w czasie wałkowania i formowania w pożądane kształty, deseczkę na której pracujemy najlepiej wyłożyć folią aluminiową. Chcąc połączyć pojedyncze elementy należy mające stykać się powierzchnię zwilżyć mokrym pędzelkiem, aby się skleiły.

Możemy ozdobić nasze figurki odciskając w masie solnej, ręcznie lub przy pomocy wałka, różne przedmioty (materiały z grubym splotem, koronki, liście z mocno zaznaczonymi nerwami, guziki i wszystko inne co tylko przyjdzie nam do głowy). Jako oczek, do naszych choinkowych świątecznych figurek, możemy użyć kolorowych koralików albo goździków.

Masę solną możemy dowolnie barwić dodając do niej niewielką ilość farb olejnych lub temperowych albo przypraw (np kurkumy). Po wysuszeniu figurki kolor nieco zblaknie, ale można ją jeszcze po wierzchu pomalować farbami wodnymi albo bardzo rozcieńczonymi temperami. Ciekawe efekty daje też brązowienie figurek w piekarniku. Zaczyna się w temperaturze 70-80°C podpiekając je przez godzinę i przez kolejne pół godziny zwiększając temperaturę do 180°C, tak długo aż nabierze złocistej barwy.

Figurki należy suszyć w piekarniku w temperaturze 70-80°C około 10-12 godzin, obracając je co godzinę by równomiernie wysychały. Można robić przerwy w czasie suszenia, pilnując jednak by w sumie figurki przebywały w piekarniku tyle, ile powinny.

Po wystudzeniu trzeba je jeszcze pomalować lakierem bezbarwnym.

kaczki i pisanki z masy solnej

Do zrobienia tych ozdób użyłam masy solnej barwionej temperą. Można jednak równie dobrze lepić z basy niebarwionej, a malować dopiero gotowe - wyschnięte ozdoby.

zajączki wielkanocne

Oczy kurczaczków, kaczek, zajączków i całej reszty wykonane zostały z mojej ulubionej czarnuszki, która dobrze przyczepia się do masy solnej i ze względu na ciemną barwę świetnie się na niej odznacza.

kurka i kurczaczek

Trawa i sierść niektórych baranków zostały uformowane dzięki wyciskarce do czosnku.

baranki wielkanocne

Z gotowymi ozdobami należy obchodzić się w miarę delikatnie – nie rzucać nimi, gdyż masa solna jest tworzywem dość kruchym. Jeśli zachodzi podejrzenie, że czyjeś małe rączki mogą przez nieuwagę połamać nasze baranki i zajączki (dzieci czasem trudno jest upilnować) można wykonać wielkanocne ozdoby z lekkiej masy do modelowania.

koszyczki z pisankami

Warto zobaczyć też kilka innych pomysłów na figurki z masy plastycznej:

·         wielkanocny zajączek

·         kaczuszka

·         kurczaczek w skorupce

·         baranek wielkanocny

kurczaki w skorupkach

 

 

MASA SOLNA - OZDOBY WIELKANOCNE NA PATYCZKU

Zobacz pomysły na ozdoby wielkanocne z masy solnej: kaczuszka, wielkanocny zajączek z pisankami, kudłaty baranek, świąteczna pisanka i baranek z nóżkami ze sznurka. Wszystkie ozdoby wykonane zostały na patyku, by łatwiej je umieścić w wielkanocnym koszyczku ze święconką lub w wiosennej dekoracji.

[Rozmiar: 50173 bajtów]

Wielkanocne dekoracje z masy solnej pomalowane zostały farbkami akrylowymi, a następnie polakierowane lakierem bezbarwnym.

[Rozmiar: 51596 bajtów]

Kudełki baranka zostały uformowane z nitek z wyciskarki do czosnku i przyciśnięte głową z uszami.

[Rozmiar: 53558 bajtów]

Dodatkowo przy lepieniu pisanki wykorzystano małe czerwone koraliki, które zostały wciśnięte w środeczki kwiatków.

[Rozmiar: 52199 bajtów]

Co najbardziej rzuca się w oczy w tym baranku to jego nogi z grubego sznurka. Szykując barana i jego kopytka, pamiętać trzeba o zrobieniu dużych otworów, przez które będzie można przewlec sznurek.

[Rozmiar: 50133 bajtów]

 

 

MASA SOLNA WIELKANOCNE BARANKI NA PATYKU

Zobacz jak zrobić z masy solnej wesołe wielkanocne baranki na patyku. Baranki możesz użyć do dekoracji koszyczka ze święconką, wiosennego bukietu lub doniczki z ulubionym kwiatkiem. Po prostu wbijasz patyczek z barankiem, tam gdzie chcesz i gotowe :-)

[Rozmiar: 51921 bajtów]

Pierwszy baranek został wykonany w oparciu o kształt jajka, do którego doklejona została głowa i rogi. W środek delikatnie wbity został patyczek szaszłykowy. Po wyschnięciu baran został pomalowany farbkami akrylowymi, polakierowany lakierem bezbarwnym, a na koniec patyczek ozdobiono kokardką z rafii.

[Rozmiar: 51921 bajtów]

Kolejna figurka przedstawia barana z profilu. W jego wypadku jako dodatkowy element dekoracyjny zastosowane zostały przyklejone na dole tułowia małe "ślimaczki", które zostały później pomalowane na delikatne pastelowe kolory.

[Rozmiar: 51921 bajtów]

Cechą charakterystyczną trzeciego baranka jest jego "wełna" z kaszy jęczmiennej. Uwaga: kasza została przyklejona dopiero do wyschniętego baranka na grubą warstwę lakieru bezbarwnego, a po pomalowaniu pyszczka i kopytek dodatkowo pomalowana jeszcze raz po wierzchu lakierem bezbarwnym.

MASA SOLNA - INSPIRACJE WIOSENNE

Masa solna to prosty i tani sposób na zabawę w modelowanie. Masa solna to idealne tworzywo do wiszących obrazków i przestrzennych figurek. Masa solna to wspaniałe zajęcie dla dużych i małych. Masa solna to tworzywo, które pozwoli wpuścić wiosnę do Twojego mieszkania, nawet jeśli za oknem jeszcze śnieg. Masa solna pomoże Ci świątecznie udekorować dom przed Wielkanocą.

[Rozmiar: 51511 bajtów]

Wszystkie zamieszczone w tym artykule dekoracje wykonano oczywiście z masy solnej. Zachęcałam już do lepienia z barwnej masy solnej. Teraz proponuję dla odmiany modelowanie ozdób z masy niebarwionej i dopiero wysuszone w piekarniku prace malować farbkami i lakierować.

[Rozmiar: 51223 bajtów]

Malowanie już wysuszonych prac z masy solnej, daje nam więcej czasu na zastanowienie i wybranie odpowiedniej kolorystyki. I może dać bardzo ciekawe efekty (jak widać na zdjęciach :-) ).

[Rozmiar: 52277 bajtów]

Modelując z masy solnej pamiętaj, że jest to dość kruche tworzywo i większe prace (takie jak aniołki, dziewczynki lub kwiatek) potrzebuję wzmocnienia w postaci stelaża ze sztywnych drucików, wykałaczek lub patyczków do szaszłyków. Przy lepieniu można też wykorzystać sznurek do łączenia elementów (tak jak w przypadku lewka z balonikiem) lub cienki drucik jako dodatkowy element dekoracyjny (wąsiki).

[Rozmiar: 52721 bajtów]

Pamiętaj, że wiszące dekoracje z masy solnej potrzebują uszka do zamocowania nitki do powieszenia. Musisz je przyczepić do ozdoby przed wypieczeniem. Uszko do powieszenia możesz wykonać ze sznurka,wygiętego drucika lub spinacza do papieru. Masę solną suszymy na wolnym powietrzu lub w piekarniku (co trwa rzecz jasna szybciej) w temperaturze 70-80°C przez około 10-12 godzin.

[Rozmiar: 51339 bajtów]

Ozdoby z masy solnej możesz malować przy pomocy farb akrylowych lub plakatowych. Najpierw maluj większe powierzchnie, a gdy wyschną dopiero detale i ozdobniki. Kiedy farby wyschną ozdoby pokrywamy lakierem (najwygodniej używa się takiego w sprayu)

[Rozmiar: 63059 bajtów]

 

 












 

 

 







 

 

 

 

 

 







 

 

 




 

 

 






 

 

 


 

 










 

 

 







 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin