higiena.doc

(16 KB) Pobierz

                                       HIGIENA OSOBISTA I SPOŁECZNA

 

Postępowanie w zgodzie z zasadami higieny osobistej i społecznej decyduje o zdrowiu fizycznym i psychicznym. Nieprzestrzeganie zasad higieny może doprowadzić do różnych schorzeń.

 

ELEMENTY HIGIENY OSOBISTEJ

-podstawowym celem higieny osobistej jest zachowanie sprawności i aktywności człowieka

Do higieny osobistej zaliczamy: higienę skóry i włosów, oczu, jamy ustnej, dłoni, stóp, paznokci i ubioru oraz higienę układu nerwowego, krążenia, oddechowego i pokarmowego

 

Higiena skóry i włosów ma bezpośredni wpływ na wzmocnienie bariery ochronnej organizmu przed szkodliwymi czynnikami otoczenia.

 

Higiena skóry- jej celem jest utrzymanie skóry w stanie zdrowia dzięki jej oczyszczaniu i pielęgnacji. Podstawową czynnością jest mycie całego ciała (przynajmniej raz dziennie)- zasadnicze metody to natrysk i kąpiel. Natrysk (najzdrowszy ze względu na skórę) nie narusza barier ochronnych, które tworzą: naskórek, pot o lekko kwaśnym odczynie, łój.

- Masaż myjką- usuwa złuszczone komórki naskórka, pobudza krążenie, likwiduje napięcie.

- Kąpiel- 2-3 razy w tygodniu w temp. wody 34-38 stopni Celsjusza. Uwaga! Zbyt długa kąpiel wysusza skórę, która traci bariery ochronne przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

- Ważne jest osuszanie przestrzeni między palcami po kąpieli ( ryzyko grzybicy).

- Każdy powinien mieć własny ręcznik!( aby nie przenosić drobnoustrojów).

 

Higiena włosów- jej celem są czyste, zdrowe i wypielęgnowane włosy.

Podstawowe zabiegi higieniczne to:

- czesanie i szczotkowanie- 2 razy dziennie (rano i wieczorem)- pozwala to usunąć zanieczyszczenia, rozprowadzić łój po powierzchni włosa, masowanie cebulek włosów sprzyja ich odżywieniu i dotlenieniu

- mycie- produktami dobranymi do ich typu, rodzaju i kondycji / częstotliwość mycia zależy od stanu włosów, aktywności fizycznej człowieka i warunków środowiska- przy dobrej kondycji co 6-7 dni, przy przetłuszczających 2-3 razy w tygodniu / szampony o pH  zbliżone do 5,5- lekko kwaśne

- zabiegi pielęgnacyjne, odżywcze i regeneracyjne

- strzyżenie

 

 

Higiena osobista a praca w salonie:

 

- Higiena oczu- ważne jest oświetlenie – w salonie fryzjerskim powinno pochodzić z dwóch źródeł ogólnego (oświetlającego całe pomieszczenie) i punktowego (na stanowisku pracy).

Ważna ochrona oczu przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych!

- Higiena zębów i jamy ustnej (przyjemny zapach z ust)- ważne w kontakcie z klientem

- Higiena dłoni- regularne mycie woda z mydłem (zapobieganie „chorobom brudnych rąk”), łagodne środki myjące (pH zbliżone do 5,5), środki ochronno- zabezpieczające, odpowiednie preparaty do dezynfekcji, kosmetyki pielęgnacyjne.

- Higiena stóp- podczas pracy- wygodne, zdrowe obuwie ( przewiewne, zabudowane z przodu) / po pracy- moczenie nóg w wodzie z dodatkiem mydła lub soli (działanie zmiękczające), usuwanie nadmiaru naskórka pumeksem, masowanie stóp, kremy

- Higiena paznokci- paznokcie czyste, krótko przycięte / uwaga! Fryzjerka nie powinna mieć pomalowanych paznokci!

- Higiena ubioru- pranie bielizny w temp. 65 stopni C, prasowanie (niszczenie drobnoustrojów), ubranie przewiewne, wygodne, unikać ostrych barw.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin