MASKA PRZECIWGAZOWA MP5 - Instrukcja.doc

(112 KB) Pobierz
MASKA PRZECIWGAZOWA MP-5

MASKA PRZECIWGAZOWA  MP-5

 

2.3.1              PRZEZNACZENIE MASKI

Maska przeciwgazowa MP-5 służy do ochrony dróg oddechowych, oczu i twarzy przed działaniem środków trujących, biologicznych oraz substancji promieniotwórczych. Umożliwia również picie płynów i prowadzenie rozmów w nałożonej masce.

Maska produkowana jest w czterech rozmiarach (1, 2, 3, 4). Rozmiar 1 oznacza największą maskę a 4 najmniejszą.

 

2.3.2              BUDOWA MASKI

W skład kompletu maski MP-5 wchodzą następujące zespoły: część twarzowa, filtropochłaniacz, urządzenie do picia płynów, torba nośna.



Rys.17  Maska przeciwgazowa MP-5

 

Część twarzowa składa się z poliuretanowego korpusu z elastycznym panoramicznym wizjerem, półmaski z zaworami wdechowymi i ochładzaczami oraz nagłowia taśmowego.

W korpusie części twarzowej zamontowane są: zawór wydechowy, komora foniczna, zawór do podłączenia urządzenia do picia z ustnikiem, króciec do podłączenia filtropochłaniacza.

Nagłowie taśmowe wykonane jest z gumy. Składa się z sześciu taśm (dwóch czołowych, dwóch skroniowych i dwóch szczękowych) oraz płata potylicznego. Taśmy posiadają podziałki z wypukłych ząbków ponumerowanych od 1 do 15. Umożliwiają one ustawienie długości taśm zapewniających szczelność dopasowanej maski.

Filtropochłaniacz P-5 służy do oczyszczania powietrza z par i aerozoli środków trujących, biologicznych oraz pyłów promieniotwórczych. Wykonany jest z blachy aluminiowej w postaci cylindrycznej puszki z końcówką gwintowaną  do przykręcania filtropochłaniacza do części twarzowej. Wlot filtropochłaniacza zabezpieczony jest korkiem, a wylot nakrętką. Korek filtropochłaniacza zabezpieczony naklejką. Napisy na filtropochłaniaczu przedstawiają datę produkcji (rok/kwartał), numer partii i dane o producencie

Urządzenie do picia płynów umożliwia podawanie płynów w czasie przebywania w nałożonej masce w atmosferze skażonej. Składa się z bidonu o pojemności 900 cm3 z odpowietrznikiem i wężyka łączącego część twarzową maski z bidonem. Wężyk łączący posiada nakrętkę do połączenia z bidonem, uchwyt bagnetowy do połączenia z częścią twarzową i zawór kulowy.

Torba  nośna służy do przenoszenia wszystkich części składowych maski. Zawiera: kieszeń główną do wkładania części twarzowej wraz z pochłaniaczem, kieszeń boczną na bidon i wężyk urządzenia do picia, kieszeń boczną, małą – na taśmy nośne, dolną kieszeń boczną – na indywidualny pakiet przeciwchemiczny.

 

2.3.3              DOPASOWANIE MASKI

W celu doboru maski MP-5 należy wykonać dwa pomiary:

1)     wysokość twarzy (wysokość twarzy – H,  jest to odległość w mm od czubka brody do nasady nosa)

2)     obwód twarzy (obwód twarzy – P, jest to suma dwóch pomiarów P1 – odległość środków uszu mierzona przez brodę w mm; P2 – odległość środków uszu mierzona przez łuk brwiowy w mm)

Do ustalenia rozmiaru 1 i 4 wystarczy pomiar wysokości twarzy. Do ustalenia rozmiaru 2 i 3 konieczny jest również pomiar obwodu twarzy. Wymiary H i P dla poszczególnych rozmiarów maski przedstawia tabela 4:

 

Tabela 2.  Parametry doboru rozmiaru części twarzowej maski MP-5

Rozmiar

Wysokość twarzy

H (mm)

Obwód twarzy

P = P1 + P2 (mm)

1

> 127

 

2

116 - 127

> 605

3

116 - 127

< 605

4

< 116

 

 

Przygotowanie maski do użycia obejmuje:

·         dobranie odpowiedniego rozmiaru maski;

·         umycie i dezynfekcja  maski;

·         sprawdzenie kompletności maski;

·         sprawdzenie drożności i szczelności urządzenia do picia;

·         dopasowanie maski poprzez regulację taśm nagłowia;

·         wstępne sprawdzenie szczelności maski;

·         sprawdzenie szczelności maski w komorze  KG - 12,  wobec środka testującego - CS.

 

2.3.4              POSŁUGIWANIE SIĘ MASKĄ.

Maskę przeciwgazową przenosi się w następujących położeniach:

·        marszowym - jeśli nie zagraża zastosowanie przez nieprzyjaciela broni masowego rażenia albo wystąpienie skażeń lub zakażeń;

·        pogotowia - jeśli zagraża zastosowanie przez nieprzyjaciela broni masowego rażenia albo wystąpienie skażeń lub zakażeń;

·        bojowym - z chwilą wykonania przez nieprzyjaciela uderzenia bronią masowego rażenia albo wystąpienie skażeń lub zakażeń.

W położeniu marszowym żołnierz ma stale przy sobie maskę przeciwgazową.

Do położenia pogotowia przenosi ją na sygnał „Uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami” lub komendę „Maski - W POGOTOWIE”.

Do położenia bojowego przenosi maskę natychmiast po ogłoszeniu „Alarmu o skażeniach” lub na komendę „Maski - WŁÓŻ”

W wyjątkowych sytuacjach żołnierz może przenieść maskę do położenia pogotowia lub bojowego bez sygnału (komendy).

W położeniu marszowym maskę nosi się z lewej strony na:

·         taśmie nośnej;

·         pasie głównym.

Przenosząc maskę na taśmie nośnej należy przewiesić ją przez prawe ramię tak, aby znajdowała się na lewym boku zapięciem do przodu. Długość taśmy dopasować tak, by taśmy pionowe do zawieszenia torby na pasie głównym znajdowały się na wysokości pasa. Torbę przesunąć nieco do tyłu, żeby nie przeszkadzała w czasie marszu.

Przenosząc maskę na pasie głównym, należy pas przeciągnąć przez pionowe taśmy przyszyte do torby. Taśmę nośną i biodrową schować do kieszeni torby.

Przenoszenie maski do położenia pogotowia polega na odpięciu klapy torby, owinięciu się taśmą biodrową.

Do położenia bojowego maskę przenosi się w następujący sposób:

1)     wstrzymać oddech, zamknąć oczy, zdjąć nakrycie głowy;

2)     wyjąć maskę z torby i uchwycić obiema ręką za filtropochłaniacz;

3)     zarzucić nagłowie taśmowe na tył głowy a następnie naciągnąć maskę układając brodę we wgłębieniu podbródkowym;

4)     zapiąć taśmy szczękowe;

5)     zasłonić dłonią otwór pochłaniacza i wykonać wdech. Maska jest szczelna, gdy powietrze nie dostaje się pod nią.

W przypadku, gdy maska nie jest szczelna należy dociągać lekko taśmy nagłowia, aż do uzyskania szczelności. Tak naciągnięte taśmy stanowią podstawę do ewentualnego wyregulowania po sprawdzeniu szczelności maski w komorze gazowej. Po dopasowaniu maski nie należy zmieniać ustawienia taśm.

Maski zdejmuje się na komendę „Maski - ZDEJMIJ”. Przed zdjęciem maski należy odpiąć taśmy szczękowe. Składanie masek wykonuje się na komendę „Maski - ZŁÓŻ”. Maskę wkłada się do torby pochłaniaczem w dół, a wizjerem do siebie.

Posługiwanie się urządzeniem do picia płynów.

Napełniony bidon połączyć nakrętką z wężykiem. Końcówkę bagnetową wcisnąć w gniazdo  zaworu urządzenia do picia w części twarzowej. Podnieść w górę bidon i ścisnąć dźwignie zaworu kulowego. Po każdorazowym użyciu urządzenia do picia należy je dokładnie przepłukać wodą.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin