Objaśnienia
aliasing Fałszywe odtworzenie sygnału będące rezultatem próbkowania poniżej kryterium próbkowania Nyquista. Przykładem aliasingu są koła dyliżansu, które będąc w ruchu, sprawiają pozorne wrażenie jakby obracały się do tyłu.
amplituda Wielkość wychylenia cyklu. Zazwyczaj wyrażana jest jako połowa różnicy pomiędzy wartością maksymalną a wartością minimalną fankcji cyklu. Amplituda jest długością fazora cyklu.
Analiza Spektralna Maksymalnej Entropii Metoda przybliżenia spektralnego, którą utworzył dr John Parker Burg.
ARMA Skrót od AutoRegressive Moving Average. Oznacza autoregresywną średnią ruchomą.
autokorelacja Funkcja mierząca korelację kształtu fali w czasie z tą samą falą przebiegającą w opóźnieniu do fali pierwotnej. Na przykład, fala sinusoidalna jest całkowicie skorelowana z nią samą, przesuniętą o jeden cykl.
bel Jednostka logarytmicznej miary stosunku energii lub mocy dwóch sygnałów. Nazwa wprowadzona przez Aleksandra Grahama Bella w jego pracach naukowych na temat dźwięku.
CCI Skrót od Commodity Channel Index
cena syntetyczna Funkcja, która jest w fazie z cyklem dominującym dla rzeczywistych danych liczbowych. Obliczana jest przez odejmowanie prostej średniej ruchomej o szerokości równej połowie cyklu dominującego od prostej średniej ruchomej o szerokości równej jednej czwartej cyklu dominującego (lub równoważnych wykładniczych średnich ruchomych).
CTRW Skrót od Continuous Time Random Walk. Oznacza kontinuum czasowe błądzenia losowego.
cykl Ruch, w którym element powraca do punktu pierwotnego po upływie określonego czasu.
częstotliwość Prędkość zmian następujących po sobie cykli. Na przykład, częstotliwością jest 2,000 obrotów na minutę.
dc Cykl Dominujący.
decy przedrostek oznaczający jedną dziesiątą.
decybel 1 decybel=0.1b.
DLL Skrót od Dynamic Linked Library. Jest to plik, w którym znajduje się skompilowany kod źródłowy, który może być później wykorzystany w połączeniu z jakąś aplikacją.
drganie Pochodna lub prędkość zmian impulsu. Może być wizualizowana jako złożenie dodatniego impulsu i ujemnego impulsu.
dywergencja Występuje wtedy, gdy kierunek zmiany ceny jest przeciwny do kierunku zmiany wartości jakiegoś wskaźnika. Na przykład, cena wzrasta a impet maleje.
dziesiątkowanie Literalnie oznacza branie co dziesięć, ale w praktyce zazwyczaj oznacza branie co dwa. Eksperymentatorzy czasami pamiętają z przeszłości, jak długo trwało dobieranie odstępów próbkowania w celu otrzymania składników o wysokiej częstotliwości za pomocą analizy bez aliasingu. Natomiast, aby skrócić czas obliczania, próbkowanie można usunąć z obliczeń składników niskiej częstotliwości.
EMA Skrót od Exponential Moving Average. Oznacza wykładniczą średnią ruchomą.
energia kinetyczna Energia przypisana masie znajdującej się w ruchu.
entropia Miara niedostępnej energii lub nieuporządkowania. Pojęcie stosowane w teorii termodynamiki i w informatyce. Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza przeobrażenie.
faza Określone położenie w obrębie cyklu. Faza jest zazwyczaj wyrażana w kątach w stosunku do położenia początkowego. Jeden cykl składa się z 360 stopni fazowych.
fazor Wirujący wektor przedstawiający położenie fazy w cyklu.
FFT Skrót od Fast Fourier Transform. Oznacza szybką transformację Fouriera.
filtr dolnoprzepustowy Filtr, który pozwala na przejście tylko składnikom o niskiej częstotliwości, blokując składniki o wysokich częstotliwościach. Często stosowany jako filtr wygładzający.
FIR Skrót od Finite Impulse Response. Oznacza skończone oddziaływanie impulsu.
funkcja liniowa Funkcja posiadająca stałe nachylenie, rozpoczynające się od jej początku.
funkcja skokowa Funkcja mająca nagły brak ciągłości na początku i równomierną amplitudę wszędzie indziej.
gładzenie Proces usuwania zmiennych o wysokiej częstotliwości za pomocą filtra dolnoprzepustowego. Gładzeniu zawsze towarzyszy opóźnienie czasowe.
IIR Skrót od Infinite Impulse Response. Oznacza nieskończone oddziaływanie impulsu.
impet (mechaniczny) Właściwość ciała znajdującego się w ruchu, określająca ilość czasu potrzebną na doprowadzenie go do stanu spoczynku pod wpływem stałej siły przyłożonej do tego ciała. Na rynku, zazwyczaj oznacza to różnicę pomiędzy cenami w określonym przedziale czasu.
impuls Funkcja matematyczna, która istnieje tylko jako funkcja oryginalna. Funkcja oryginalna posiada nieskończoną wysokość i zerową szerokość, tak więc pole w obrębie funkcji oryginalnej jest jednostkowe.
KAMA Skrót od Kaufman Adaptive Moving Average. Oznacza dostosowaną średnią ruchomą Kaufmana.
konwergencja Sytuacja, gdy kierunek zmiany ceny jest taki sam jak kierunek zmiany wartości wskaźnika, na przykład, gdy cena i impet rosną jednocześnie.
maksymalna entropia Formalizm opisujący optymalną procedurę obliczeniową. Na przykład, jeśli cała informacja została wydobyta z sygnału, pozostałość jest resztą z maksymalną entropią. Pozostałość może być testowana dla sprawdzenia, czy rzeczywiście ma ona maksymalną entropię.
MAMA Skrót od Mesa Adaptive Moving Average. Oznacza średnią ruchomą dostosowaną za pomocą Mesa.
MD Odchylenie główne.
MESA Nazwa programu transakcyjnego opartego na cyklach oraz nazwa firmy, będącej twórcą tego programu. MESA jest akronimem słów Maximum Entropy Spectral Analysis. Oznacza to analizę spektralną maksymalnej entropii.
ograniczone próbkowanie Nyquista Każda funkcja o ograniczonym paśmie, którą można wiernie odtworzyć na podstawie próbek pobieranych co najmniej dwa razy na cykl.
okienkowanie Pobieranie próbki danych liczbowych przedstawiających dłuższy strumień danych liczbowych. Matematycznie, jest to równoważnik mnożenia danych liczbowych przez jeden w obrębie szerokości okienka i mnożenie przez zero poza okienkiem. Efektem okienkowania prostokątnego w transformacji Fouriera sin(X)/X jest odpowiedź będącą nałożeniem na transformacje Fouriera rzeczywistego sygnału.
okres Szerokość cyklu. Okres jest odwrotnością częstotliwości.
pi Proporcja wyrażająca stosunek długości okręgu do jego średnicy. Wynosi 3.1415926...
pierwszy rząd Termin oznaczający proste przybliżenie. Termin pochodzi od stosowania tylko pierwszego członu N elementowego rozwinięcia szeregu potęgowego funkcji jako jej przybliżenie.
pochylenie Prędkość zmian.
prosta średnia ruchoma Prosta średnia N próbek jest sumą tych próbek, z których każda ważona jest przez N. Innymi słowy, jest to średnia arytmetyczna N elementów liczbowych. Taka średnia staje się średnią ruchomą przez równoczesne dodawanie nowej ważonej próbki i odrzucanie najstarszej ważonej próbki.
rezonans Stan, w którym oscylowanie jest dopuszczalne tylko dla jednej częstotliwości.
RSI Skrót od słów relative strength index. Oznacza wskaźnik siły względnej.
równanie dyfuzji równanie różniczkowe opisujące drogę przebytą przez łyżeczkę umieszczaną w filiżance gorącej kawy lub drogę cząsteczek smugi dymu opuszczającej komin. Przez analogię, może ono opisywać ruch rynku, pod warunkiem uwzględnienia Spaceru Pijanego.
Równanie Telegrafisty Równanie różniczkowe, które opisuje drogę fali w parze drutów telegraficznych. Przez analogię, opisuje ono rynek w trybie cyklu.
ruchy Browna Przypadkowe trójwymiarowe ruchy. Można je sobie wyobrazić jako drogę cząsteczki powietrza w słoiku, w którym panuje próżnia, bez oddziaływań grawitacyjnych i elektrostatycznych.
sezonowy Układ, który powtarza się co 12-miesięczny okres.
sin(X)/X Funkcja matematyczna, w której X wyrażone jest radianach. Jest to transformacja Fouriera impulsu za pomocą ujednoliconej amplitudy.
SMA Skrót od słów simple moving average. Oznacza prostą średnią ruchomą.
splot metoda obliczania sygnału wyjściowego filtra w dziedzinie czasu stosując jako sygnał wejściowy kształt fali w dziedzinie czasu i czasowo pofałdowany impuls odpowiedzi filtra.
syntetyczna cena pozbawiona trendu Funkcja, która jest w fazie z cyklem dominującym dla rzeczywistych cen rynkowych. Jest ona obliczana przez odejmowanie prostej średniej ruchomej o długości równej połowie cyklu dominującego od prostej średniej ruchomej o długości równej jednej czwartej cyklu dominującego (lub równoważnych wykładniczych średnich ruchomych).
szereg Fouriera Teoria, za pomocą której można syntezować każdy, dowolny kształt fali lub opisywać ją, stosując nieskończoną serię funkcji sinus i cosinus. Każdy element w tej serii może posiadać niezależną amplitudę i fazę.
szum Wszystkie funkcje, które nie zawierają informacji. Przykładem szumu są zakłócenia w radiu w postaci pisków. Jedyną informacją jaką zawierają te piski jest to, że radio jest włączone.
szybka transformacja Fouriera Metoda obliczania współczynników Fouriera, sprowadzająca te obliczenia do wzoru N*log(N), gdzie N jest szerokością próbkowania.
transformacja Fouriera Asymetryczny proces do opisywania funkcji w zależności od częstotliwości, dając dziedzinę czasu jako odpowiedź lub opisywanie funkcji w zależności od czasu, dając częstotliwość jako odpowiedź.
trend Kierunek zmian generalnie liniowy. Na rynku, trendy są często identyfikowane przez kreślenie linii pomiędzy następującymi po sobie najwyższymi szczytami lub najniższymi dołkami.
widmo gęstości spektralnej Funkcja kontynuacyjna opisująca widmo funkcji w zależności od częstotliwości. Jest to dyskretna w czasie transformacja Fouriera autokorelacji sekwencji próbkowanej funkcji.
WMA Skrót od słów Weighted Moving Average. Oznacza ważoną średnią ruchomą.
wskaźnik siły względnej Normalizowany wskaźnik giełdowy wyrażający stosunek sumy zdobyczy cenowych z dni, w których cena zamknięcia była wyższa od ceny zamknięcia w dniu poprzednim do sumy zdobyczy cenowych z dni, w których cena zamknięcia była wyższa od ceny zamknięcia w dniu poprzednim plus suma strat cenowych z dni, w których cena zamknięcia była niższa od ceny zamknięcia w poprzednim dniu, w określonym przedziale czasu.
wskaźnik stochastyczny Normalizowany wskaźnik, w którym różnica pomiędzy niedawnym najwyższym maksimum a aktualną ceną zamknięcia jest dzielona przez różnicę pomiędzy niedawnym najwyższym maksimum a niedawnym najniższym minimum. Pojęcie niedawny jest przestrzenią czasową wybraną przez technika analitycznego.
wybielanie wstępne Usuwanie znanych składników częstotliwości wcześniej zanalizowanych.
wykładnicza średnia ruchoma Obliczenia rekursywne średniej ruchomej realizowane przez dodawanie części aktualnej ceny do dopełnienia tej części poprzednio obliczoną wartością wykładniczej średniej ruchomej. Czasami nazywana filtrem Infinite Impulse Response (IIR) (nieskończone oddziaływanie impulsu). Oddziaływanie czasowe na impuls wejściowy jest wykładniczym rozkładem amplitudy.
wyrażenie pierwotne Funkcja podstawowa, nie pochodna. Stosowane tutaj fale sinusoidalne są wyrażeniami pierwotnymi, z których mogą być syntezowane złożone kształty fal. Patrz szereg Fouriera.
zawężanie Ważenie współczynnika stosowanego do kształtowania danych liczbowych w obrębie okna próby. Zawężanie stosowane jest do redukowania echa bocznego promieniowania anteny takiego jak funkcja sin(X)/X, która jest efektem transformacji Fouriera okienka prostokątnego.
zmienna losowa Zmienna, będąca wartością losową spośród dostępnych możliwych wartości.
zmienna stochastyczna Wynik doświadczenia mającego wyczerpująco określić wykluczające się wzajemnie przypadki i określić prawdopodobieństwo ich występowania, tak nazywana ponieważ branie każdej z możliwych wartości jest zupełnie przypadkowe.
108
allespl