Kurs szydełkowania 3
Kliknij w miniaturkę by powiększyć
Dwa słupki wkłute w jedno oczko
Wykonujemy dwa oczka wkłuwając je to samo oczko podstawy łańcuszka. Nie łaczymy ich górą.
Pikotec
Wykonujemy 4 oczka łańcuszka, wkłuwamy szydełko, nawijamy nitkę i przeciągamy przez ostatnie oczko łańcuszka.
Oczka rakowe
Wykonujemy je od lewej do prawej, odwrotnie niż poszczególne rzędy. Wykorzystuje się je do zakończenia robótki.Na szydełku znajduje się jedno oczko. Wkłuwamy szydełko w oczko poprzedniego rzędu, nabieramy nitkę i przeciągamy przez oczko rzędu, ale nie oczko znajdujące się na szydełku. Teraz na szydełku znajdują się dwa oczka. Przeciągamy przez nie nitkę.Mamy pierwsze oczko rakowe.
Słupki krzyżowane
Nawijamy nitkę na szydełko dwa razy. Wkłuwamy szydełko w pierwsze oczko poprzedniego rzędu i przeciągamy nitkę. Nabieramy nitkę i przeciągamy przez dwie pętelki.Nawijamy nitkę na szydełko. Wkłuwamy szydełko w trzecie oczko poprzedniego rzędu i przeciągamy nitkę. Nabieramy nitkę i przeciągamy przez dwie pętelki.Otrzymaliśmy dwa słupki. Nawijamy nitkę i przeciągamy przez dwie pętelki, łącząc oba słupki.Nabieramy nitkę i przeciągamy przez dwie pętelki. Czynność powtarzamy jeszcze raz.Na szydełku pozostała pętelka i początkowe oczko łańcuszka. Nabieramy nitkę i przeciągamy przez nie. Nabieramy nitkę i przeciągamy przez punkt w którym skrzyżowały się trzy wykonane do tej pory słupki.Nabieramy nitkę i przeciągamy przez dwie pętelki. Czynność powtarzamy jeszcze raz.Otrzymaliśmy słupki krzyżowane.
Technika siatkowa
Technika siatkowa polega na łączeniu okienek pustych i wypełnionych tak by w efekcie uzyskać konkretny obraz czy wzór.Według mnie jest najprostszą z wszystkich technik, ale wymaga skupienia.Mała pomyłka niszczy bezpowrotnie obraz, który chcemy uzyskać.
Okienko puste
Wykonujemy łańcuszek o liczbie oczek podzielnej przez trzy + 5 dodatkowych oczek (3o z nich utworzą brzegowy bok okienka a 2o trzeci bok okienka). Wkłuwany szydełko w 8 oczko łańcuszka podstawowego i robimy słupek, potem robimy 2oczka i wkłuwamy szydełko w trzecie oczko łańcuszka początkowego, robimy kolejny słupek i znowu 2 oczka itd. Uzyskujemy w ten sposób puste okienka robótki siatkowej.
Okienko pełne
Pełne okienka uzyskujemy robiąc 3 słupki, jeden po drugim bez oczek pomiędzy nimi.Na obrazku powyżej są połączone oczka pełne i puste. Jedno pełne, jedno puste... Jeżeli robótka siatkowa wymaga tzw. Dużego ściegu siatkowego wtedy wykonujemy podwójne słupki + 3oczka ( puste okienko) i 3 podwójne słupki (pełne okienko).
Ujmowanie ukośne na początku rzędu
Zwężanie ukośne (ujmowanie ukośne) na początku rzędu, robimy łańcuszek z 4 oczek, a następnie wkłuwamy szydełko w słupek poprzedniego rzędu i robimy słupek.
Ujmowanie ukośne na końcu rzędu
Zwężanie ukośne (ujmowanie ukośne) na końcu rzędu. Po zrobieniu ostatniego planowanego słupka robimy podwójny słupek bez przerw w postaci oczek (jeżeli robótka jest z podwójnych słupków to robimy na końcu potrójny słupek) i wkłuwany go na końcu robótki w pierwszy słupek poprzedniego rzędu.
Proste zamykanie
Gdy chcemy zwęzić robótkę o jedno czy kilka okienek, tak by potem zacząć od pełnego okienka, najlepiej nadaje się do tego proste zamykanie.Ponad okienkami, które chcemy zlikwidować przechodzimy przy pomocy oczek ścisłych ( 3o na każde likwidowane okienko ).
Poszerzanie robótkiDodawanie okienek na początku rzędu
Gdy chcemy dodać puste okienko robimy 7 oczek łańcuszka a następnie słupek.Gdy dodane okienko na być pełne robimy 5 oczek łańcuszka, wkłuwamy szydełko w drugie oczko i robimy słupek, a następnie wkłuwamy szydełko w pierwsze oczko i robimy drugi słupek.
Dodawanie okienek na końcu rzędu
Gdy chcemy dodać pełne okienko na końcu rzędu to po ostatnim słupku robimy trzy narzuty (trzy razy nawijamy nić na szydełko), Musimy wkłuć szydełko u podstawy ostatniego słupka, nabieramy nitkę i przerabiamy nią dwa oczka, znowu nabieramy nitkę i przerabiamy kolejne dwa oczka, czynność powtarzamy jeszcze dwukrotnie. Zrobiliśmy potrójny słupek. Pierwszy jego człon zastąpi nam oczko dolnego łańcuszka. Robimy znowu trzy narzuty i wkłuwany szydełko właśnie w ten pierwszy człon. Przerabiamy jak poprzednio, po dwa oczka. Następnie wykonujemy jeszcze jeden taki słupek (trzy narzuty, przerabiamy po dwa oczka).Powstały trzy słupki, które tworzą nasze dorabiane pełne oczko na końcu rzędu.
mamuchap