Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii
Katedra Nauki o Materiałach
Przetwarzanie Energii Elektrycznej
Laboratorium z Elektrotechniki
Sprawozdanie z ćwiczenia nr 4
Obwody 3 - fazowe
Sekcja IV
Rafał Sosna
Daniel Begejowicz
Jacek Rak
Mariusz Piejko
Dawid Stępień
Piotr Wyleżoł
1. Wstęp teoretyczny.
· Obwody trójfazowe.
Zbiór obwodów elektrycznych, w których występują napięcia sinusoidalne zmienne o jednakowej częstotliwości przesunięte względem siebie w fazie o kąt
gdzie: n – liczba faz, a q=(0,1,2,3…n-1)
i wytwarzane w jednej prądnicy , nazywamy układem wielofazowym (n – fazowym).
Źródło energii wytwarzające układ wielofazowy nazywamy generatorem wielofazowym a zbiór wytwarzanych przez niego napięć i prądów nazywamy wielofazowym układem napięć i prądów.
Poszczególne obwody prądnicy wielofazowej nazywamy obwodami fazowymi, lub krótko fazami. Największe zastosowanie praktyczne znalazły układy trójfazowe. Jest to szczególny przypadek obwodu wielofazowego składający się z trzech faz.
Pierwszy układ trójfazowy został praktycznie zastosowany w 1889r. Dużym osiągnięciem było opracowanie urządzeń do wytwarzania i przekształcania energii prądu trójfazowego prądnicy trójfazowej, transformatora trójfazowego i silnika indukcyjnego trójfazowego, co umożliwiło bardzo szerokie zastosowanie praktyczne obwodów trójfazowych zwłaszcza, że umożliwiły one w sposób prosty i tani przesyłanie energii na duże odległości i jej rozdział.
· Zasilanie odbiorników trójfazowych.
Układy trójfazowe składają się z:
- Źródeł zasilania
- Przewodów linii,
- Odbiorników.
Źródła zasilania o jednakowej pulsacji tworzą układ trójfazowy symetryczny, jeżeli:
- Amplitudy (lub wartości skuteczne) napięć źródłowych we wszystkich fazach są jednakowe
- Kąt przesunięcia fazowego miedzy napięciami źródłowymi wynosi:
Zasilanie jest niesymetryczne, gdy przedstawione warunki nie są spełnione. Przyczynami nie symetrii napięć zasilających mogą być:
- Zwarcia i doziemienia,
- Nadmierne i nierówne obciążenie,
- Nie symetria pracy prądnicy zasilającej,
- Przenoszenie się do sieci zasilającej zakłóceń spowodowanych przez inne odbiorniki (np. nieliniowe, impulsowe i o zmiennym obciążeniu).
Układ zawierający trzy przewody fazowe i przewód neutralny (PEN) nazywa się układem czteroprzewodowym, natomiast złożony z trzech przewodów fazowych – trójprzewodowym.
Przewód neutralny jest to przewód łączący punkty neutralne źródła i odbiornika napięcie źródłowe oznaczamy symbolem E, napięcia odbiornikowe symbolem U.
· Rodzaje układów trójfazowych.
Można wyróżnić pięć zasadniczych układów trójfazowych ze względu na sposób połączenia źródła i odbiornika, W obwodach trójfazowych symetrycznych istnieją dwa rodzaje napięć w przypadku połączenia w gwiazdę i dwa rodzaje prądów w przypadku połączenia w trójkąt. Wspólny punkt trzech faz przy skojarzeniu w gwiazdę nazywa się punktem neutralnym lub zerowym.
W obwodach trójfazowych wyróżnia się:
- Napięcia międzyprzewodowe (zasilające)
- Napięcia fazowe zasilające
- Napięcia fazowe odbiornika
- Prądy przewodowe,
- Prądy fazowe odbiornika,
- Prąd zerowy lub neutralny.
Układy trójfazowe można podzielić na:1. Symetryczne:- Połączone w gwiazdę zasilane z sieci czteroprzewodowej,- Połączone w gwiazdę zasilane z sieci trójprzewodowej,- Połączone w trójkąt,2. Niesymetryczne:- Połączone w gwiazdę zasilane z sieci czteroprzewodowej,- Połączone w gwiazdę zasilane z sieci trójprzewodowej,- Połączone w trójkąt,
· Wykresy wskazowe:
Konstrukcja wykresu wskazowego (w obwodzie gwiazda – gwiazda)1) z końca wektora E1 zakreślamy łuk o długości równej napięciu UZ12) z końca wektora E2 zakreślamy łuk o długości równej napięciu UZ23) z końca wektora E3 zakreślamy łuk o długości równej napięciu UZ34) punkt przecięcia łuków to punkt N’5) prądy fazowe zaczepiamy w punkcie N’Konstrukcja wykresu (dla odbiornika połączonego w trójkąt)1) rysujemy napięcia zasilające międzyprzewodowe: UL12, UL23, UL312) w stosunku do napięć rysujemy prądy fazowe przesunięte w stosunku do napięć o kąt φ3) prądy przewodowe konstruujemy korzystając z zależności:IL1=IL12-IL31, IL2=IL23-IL12, IL3=IL31-IL23
2. Przebieg ćwiczenia.
Układ I.
Odbiornik Symetryczny cztero – przewodowy.
UL12
UL23
UL31
IL1
IL2
IL3
UZ1
UZ2
UZ3
IO
P1
P2
P3
Z1
Z2
Z3
V
A
W
Ω
109
108
110
0,65
62,6
63,0
62,9
0,07
42,5
40,0
Roofus