REGULAMIN DZIAŁAŃ TAKTYCZNYCH WOJSK LĄDOWYCH.DOC

(441 KB) Pobierz
1

1. ZASADY OGÓLNE

                           ROZDZIAŁ 1.

 

                         ZASADY OGÓLNE

 

                       POJĘCIA PODSTAWOWE

 

#P:               1.Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej tworzą: wojska lądowe, wojska lotnicze i obrony powietrznej oraz marynarka wojenna.

              2.Wojska  lądowe  organizacyjnie  składają  się ze związków operacyjnych   (ZO),   związków  operacyjno-taktycznych  (ZO-T), związków taktycznych (ZT), oddziałów i pododdziałów.

 

              3.Ogólnowojskowe  związki taktyczne (oddziały, pododdziały) występują  jako:  zmechanizowane (zmotoryzowane, piechoty), pancerne  (czołgów),  desantowo-szturmowe,  powietrzno-desantowe  i piechoty   górskiej.   Ponadto   występują   związki   taktyczne (oddziały, pododdziały) rakietowe, artylerii, obrony przeciwlotniczej,  rozpoznawcze i walki radioelektronicznej, inżynieryjne, obrony  przeciwchemicznej,  łączności,  zaopatrzenia, remontowe, medyczne, komunikacyjne, topogeodezyjne i meteorologiczne. Wchodzą  one  w skład wojsk operacyjnych lub obrony terytorialnej. W składzie  wojsk lądowych występuje również lotnictwo wojsk lądowych.

              4.Wojska  lądowe mogą prowadzić zbrojne działania wojenne w formie działań operacyjnych i taktycznych.

 

              5.Działania  operacyjne to wszelkie działania związków operacyjnych  i operacyjno-taktycznych podczas wojny. Obejmują operacje,  w tym bitwy, przegrupowania operacyjne oraz pozostawanie w pogotowiu operacyjnym.

   Operacja  to  starcie  zbrojne z przeciwnikiem w skali operacyjnej.  Stanowi  zespół  bitew oraz działań operacyjnych i taktycznych /bojowych/ niższego szczebla - wzajemnie powiązanych co do  celu,  miejsca i czasu. Ze względu na cele operacje mogą być obronne, zaczepne, odwrotowe, rajdowe i specjalne. Ze względu na szczebel  operacyjny  - armijne, korpuśne lub grupy operacyjnej. Operacja może obejmować jedną lub kilka bitew.

   Bitwa jest  podstawową częścią operacji i stanowi skupione w czasie  i  przestrzeni  starcie  sił  głównych   przeciwstawnych związków operacyjnych lub operacyjno-taktycznych. Bitwy mogą być obronne lub zaczepne, w tym spotkaniowe.

   Przegrupowanie  operacyjne  to zmiana dotychczasowego ugrupowania    lub   obszaru   rozmieszczenia   związku   operacyjnego /operacyjno-taktycznego/.   Szczególnym  rodzajem  przegrupowania jest rozwinięcie operacyjne - przyjęcie ugrupowania do pierwszej operacji.

   Pogotowie  operacyjne  to różnorodne działania mające na celu podwyższanie, utrzymywanie i odtwarzanie zdolności oraz gotowości  bojowej.  W  okresie  poprzedzającym  konflikt zbrojny może obejmować  takie  stany  i działania jak: utrzymywanie gotowości bojowej  w  miejscu stałej dyslokacji, osiąganie wyższych stanów gotowości  bojowej  i rozwijanie mobilizacyjne. W czasie działań wojennych   może   obejmować   pobyt  w  rejonach  ześrodkowania /wyjściowych,  odtwarzania  zdolności  bojowej  itp./ lub osłonę operacyjną na kierunkach biernych.

 

              6.Działania  taktyczne  to wszelkie działania związków taktycznych,  oddziałów  i pododdziałów wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Obejmują walki (boje),przemieszczanie i rozmieszczanie wojsk.

 

              7.Walka (bój)  -  to każde starcie z przeciwnikiem w skali taktycznej.  Istotą  walki  jest zorganizowane w czasie i przestrzeni  bezpośrednie  -  fizyczne, psychologiczne, radioelektroniczne  lub informacyjne oddziaływanie na przeciwnika. Podstawowymi  rodzajami walki są obrona i natarcie. Ze względu na sposób realizacji zadań wyróżnia się także wycofanie, rajd oraz działania desantowe, specjalne i nieregularne.

   Obrona to zamierzony lub wymuszony rodzaj walki prowadzonej

w  celu udaremniania lub odparcia uderzeń wojsk przeciwnika, zadania  im  maksymalnych strat oraz utrzymania zajmowanego rejonu /pozycji, obiektów/.

   Natarcie to rodzaj walki prowadzonej głównie w formie zwrotów zaczepnych w celu rozbicia wojsk przeciwnika i opanowania zajmowanego przez niego terenu /ważnych rejonów, rubieży i obiektów/.

   Wycofanie  to  rodzaj  walki prowadzonej w celu zerwania kontaktu  bojowego  z  przeciwnikiem lub uchylenie się od starcia w niekorzystnej sytuacji.

   Rajd to  rodzaj  walki  zaczepnej, obejmującej wtargnięcie w głąb  ugrupowania i na tyły przeciwnika oraz wykonanie tam zadań bojowych w celu wsparcia działania sił głównych.

   Działania  desantowe to przemieszczanie określonego zgrupowania  wojsk  drogą powietrzną lub morską w celu stworzenia ognisk walki na terenie opanowanym przez przeciwnika.

   Działania  specjalne  to  ogół  przedsięwzięć realizowanych w ugrupowaniu  przeciwnika  przez odpowiednio przygotowane zespoły (grupy  specjalne), w celu zdobycia bądź potwierdzenia szczególnie  ważnych  informacji. Działania specjalne obok przedsięwzięć rozpoznawczych, mogą obejmować zadania dywersyjne, psychologiczno propagandowe i inne.

   Działania nieregularne to forma działań bojowych prowadzonych zarówno  przez  przygotowywane  w  czasie pokoju, jak i doraźnie tworzone  w czasie wojny zgrupowania taktyczne, stosujące specyficzne sposoby walki w celu zwalczania i dezorganizacji poczynań przeciwnika  na  obszarze przez niego opanowanym. Obejmują takie formy walki, jak: napady, zasadzki, działania dywersyjne, dezinformacyjne itp.

 

              8.Przemieszczanie to wszelkie ruchy wojsk w formie marszów lub przewozów w skali taktycznej. Przemieszczanie wojsk dokonuje się  z jednego rejonu do drugiego w celu utworzenia zamierzonego ugrupowania  bojowego  lub dokonania koncentracji sił i środków. Może być przeprowadzone przed rozpoczęciem działań wojennych lub w  toku ich trwania. Obejmuje ono marsze wojsk oraz ich przewozy transportem kolejowym, powietrznym i wodnym.

 

              9.Rozmieszczenie to stacjonowanie wojsk w garnizonach oraz pobyt  w  rejonach ześrodkowania /wyjściowych, odpoczynku/ z zachowaniem  odpowiedniego  stopnia  /poziomu/  gotowości bojowej. Wojska  w  rejonach ześrodkowania zachowują gotowość do odparcia napadu  przeciwnika  naziemnego  i  powietrznego oraz szybkiego i skrytego opuszczenia rejonu.

 

              10.Celem  prowadzenia  działań  taktycznych jest zwycięstwo nad  przeciwnikiem. Osiąga się go przez umiejętne łączenie w jeden  spójny system elementarnych czynników walki: rażenia, ruchu i informacji.

 

              11.Rażenie  to  destrukcyjne, fizyczne i psychologiczne oddziaływanie na siły i środki przeciwnika. Podstawowym czynnikiem rażenia jest ogień. Pozwala on niszczyć obiekty przeciwnika, dezorganizować  jego poczynania i osiągać założone cele taktyczne. Uzupełniającą  rolę w walce spełnia rażenie elektroniczne i psychologiczne,  które  powinno być ściśle powiązane z rażeniem ogniowym.

   Rażenie ogniowe to zorganizowane oddziaływanie na przeciwnika różnymi  rodzajami środków ogniowych w celu pozbawienia go zdolności  do  prowadzenia skutecznych działań bojowych. W walce wyróżnia  się: ogień pododdziałów piechoty i czołgów, wsparcie ogniowe wojsk oraz ogień przeciwlotniczy.

   Ogień  pododdziałów  piechoty i czołgów odgrywa główną rolę w walce (boju). Jest podstawowym i najbardziej skutecznym rodzajem ognia  wykorzystywanym  w  bezpośrednim starciu z przeciwnikiem. Powinien  być ściśle powiązany z ogniem środków wsparcia bezpośredniego,  zaporami  inżynieryjnymi oraz właściwościami terenu i manewrem pododdziałów.

   Wsparcie  ogniowe  wojsk jest  elementem  rażenia ogniowego. Obejmuje  ono: ogień artylerii /pośredni i na wprost/, uderzenia rakietowe  i  lotnicze  oraz  działalność  ogniową  środków  inżynieryjnych  i innych. Uwzględniając cel i zakres zadań, dzieli się je na wsparcie bezpośrednie i ogólne.

   Za  organizację wsparcia bezpośredniego odpowiedzialni są dowódcy  pododdziałów  i  oddziałów, a wsparcia ogólnego - dowódcy związków taktycznych i operacyjnych.

  Ogień  przeciwlotniczy  jest podstawą skutecznej obrony przeciwlotniczej,  która obejmuje rozpoznanie oraz ciągłe informowanie  wojsk o zagrożeniu z powietrza, działalność ogniową specjalistycznych  oddziałów  i pododdziałów przeciwlotniczych a także działania  w  ramach  powszechnej obrony przeciwlotniczej. Celem obrony  przeciwlotniczej jest niedopuszczenie środków napadu powietrznego przeciwnika do zadania wojskom i obiektom strat uniemożliwiających wykonanie stojących przed nimi zadań.

   Rażenie  (obezwładnienie) elektroniczne to działalność prowadzona   za  pomocą  sił  i  środków  zakłóceń  radiowych  i  radiolokacyjnych,  mająca  na celu paraliżowanie systemów informacyjnych przeciwnika, zwłaszcza: rozpoznania, dowodzenia i sterowania środkami walki, łączności, radionawigacji. W zależności od stosowanych  środków, metod i technik rozróżnia się obezwładnianie aktywne i pasywne oraz dywersyjne.

 

              12.Ruch  to  wszelkie  przemieszczenia sił i środków. Formą ruchu na polu walki jest manewr wojsk.

   Manewr wojsk jest to zorganizowane ich przemieszczenie na polu  walki  w  celu zajęcia dogodniejszego położenia w stosunku do przeciwnika  i  uzyskania oraz właściwego wykorzystania przewagi sytuacyjnej.  Rozróżnia  się następujące rodzaje manewru: podejście, oskrzydlenie /jednostronne i dwustronne/, obejście, przenikanie i odejście.

   Szczególnym  rodzajem  manewru  jest luzowanie. Polega ono na zamianie  związków  taktycznych  /oddziałów,  pododdziałów/ prowadzonej  w styczności z przeciwnikiem. Podczas luzowania wojska przekazują  sobie pasy /rejony/ działań wraz z zadaniem, po czym zluzowane  związki  taktyczne /oddziały, pododdziały/ wychodzą z przekazanych pasów /rejonów/.

 

              13.Informacja   jest  elementem  zespalającym  poszczególne czynniki działań taktycznych w zharmonizowaną całość. W tej funkcji  przejawia  się  ona głównie w dowodzeniu. Ponadto w ramach systemu rozpoznania, walki radioelektronicznej i działań psychologicznych  jest  ona  również  obszarem  bezpośrednich zmagań z przeciwnikiem.

 

              14.Związek  taktyczny  (oddział), w zależności od sytuacji, może prowadzić działania w ugrupowaniu marszowym, przedbojowym i bojowym.  Ugrupowanie  powinno stwarzać jak najlepsze warunki do wykonania  zadania  bojowego, zwłaszcza zapewnić możliwość efektywnego  użycia różnych środków walki, skupienie wysiłku na najważniejszych kierunkach  (rejonach), wykonywanie swobodnego manewru oraz możliwość wykorzystania w walce właściwości terenu.

   Ugrupowanie  marszowe jest to uszykowanie związku taktycznego (oddziału)  do  przemieszczania w formie marszu. Powinno ono zapewnić szybkie i sprawne wykonanie marszu, rozwinięcie w ugrupowanie przedbojowe (bojowe) oraz utrzymanie dowodzenia.

   Ugrupowanie  przedbojowe  jest  to  uszykowanie  oddziałów do przemieszczania  w  kolumnach,  rozczłonkowanych wzdłuż i w głąb frontu. Powinno ono zminimalizować skutki oddziaływania przeciwnika oraz zapewnić szybkie rozwinięcie w ugrupowanie bojowe.

   Ugrupowanie  bojowe to odpowiadające celowi walki uszykowanie i rozmieszczenie sił i środków w terenie.

   Ugrupowanie  bojowe może składać się z kilku rzutów i odwodów /zgrupowań  taktycznych/. Ponadto w jego składzie występują następujące  stałe  elementy: oddziały i pododdziały artyleryjskie, przeciwlotnicze,  rozpoznania  i  walki radioelektronicznej oraz działań  psychologicznych, stanowiska dowodzenia, oddziały i pododdziały  oraz urządzenia logistyczne, a także odwody specjalne rodzajów wojsk. Odpowiednio do zadania bojowego i warunków walki w  skład  ugrupowania  mogą  także  wchodzić: oddział wydzielony (OW), oddział rajdowy (OR), oddział obejścia (OO), taktyczny desant  powietrzny  (TDP), grupa desantowo-szturmowa (GDSz), odwód przeciwdesantowy (OPDes), oddziały zaporowe (OZap) oraz oddziały zabezpieczenia ruchu (OZR), oddziały (grupy) torujące (OT) i oddział ratunkowo-ewakuacyjny (ORE).

 

              15.Podstawowym  warunkiem  skuteczności działań taktycznych jest ich pełne i kompleksowe zabezpieczenie.

   Zabezpieczenie  działań taktycznych to całokształt przedsięwzięć  podejmowanych  w celu zapewnienia wojskom własnym warunków do pomyślnego prowadzenia działań w różnych sytuacjach. Obejmuje ono: zabezpieczenie bojowe, zabezpieczenie logistyczne oraz uzupełnianie wojsk.

 

                   ZASADY SZTUKI WOJENNEJ                      

 

              16.Zasady sztuki wojennej to historycznie ukształtowane reguły  przygotowania  i  prowadzenia zbrojnych działań wojennych, stanowiące  podstawę racjonalnej działalności dowództw i wojsk w skali  taktycznej,  operacyjnej i strategicznej. W zależności od skali  działań można mówić o taktycznych, operacyjnych lub strategicznych  aspektach zasad sztuki wojennej. W każdym jednak wypadku stosowanie ich jest niezbędnym warunkiem uzyskania, utrzymania  i  wykorzystania przewagi ilościowej i jakościowej /w tym sytuacyjnej/ nad przeciwnikiem , by przy jak najmniejszych stratach  własnych  osiągnąć  cel walki, operacji i wojny w możliwie najkrótszym  czasie. Do zasad sztuki wojennej zalicza się: celowość  działania,  zachowanie  zdolności  bojowej wojsk, ekonomię sił, zaskoczenie, aktywność /inicjatywę/ i manewrowość.

 

              17.Celowość działania to zasada nakazująca określenie celów i zadań stosownie do potrzeb i możliwości wojsk oraz w zgodzie z celem i zamiarem działań szczebla nadrzędnego.

   Celowość  oznacza również wydzielanie sił i środków odpowiednich do wykonania zadań oraz umiejętnego dostosowania ich do warunków  walki.  Zdecydowane  dążenie do osiągnięcia zamierzonego celu,  przy  uwzględnieniu realnej oceny warunków walki i możliwości  bojowych  wykonawców,   wymaga  od  wojsk  bezwzględnego  wykonywania  zadań  bojowych, a od dowódców i oficerów sztabów - silnej  woli, stanowczości, wyobraźni i umiejętności prognozowania  sytuacji  bojowych  oraz ich skutków, zdolności i odwagi do podejmowania  uzasadnionego  ryzyka, uwzględniając jednak realną ocenę warunków walki i możliwości wojsk.

 

              18.Zasada zachowania zdolności bojowej wojsk wymaga takiego postępowania  podczas  przygotowania i prowadzenia walki oraz po walce,  które  umożliwiałoby osiągnięcie celu przy jak najmniejszych  stratach  własnych  i zapewniało ciągłą gotowość wojsk do wykonania  zadań bojowych. Oznacza to konieczność nie dopuszczania  do  nadmiernego wyczerpania wojsk, co wymaga takiej organizacji  systemu  działań,  aby sukcesywnie zamieniać walczące oddziały  i pododdziały, a po wyprowadzeniu z walki zapewnić szybkie  odtworzenie zdolności bojowej. Rozróżnia się pełną zdolność bojową, wyrażającą się w możliwościach natychmiastowego podjęcia walki  oraz  ograniczoną - umożliwiającą wykonanie tylko niektórych zadań bojowych.

   Główne  czynniki  decydujące  o  zdolności bojowej to: poziom wyszkolenia bojowego wojsk oraz ich odporność na uderzenia przeciwnika;  ilość  i  jakość środków walki i sprzętu bojowego, ich stan  techniczny i gotowość do użycia w walce; stopień przygotowania  pododdziałów i oddziałów do walki; możliwości rozpoznawania wojsk i środków walki przeciwnika; stan oraz sprawność środków  i systemów elektronicznych do wykorzystania dla celów dowodzenia  i kierowania środkami walki; stan i możliwości materiałowego oraz technicznego zaopatrywania wojsk; sprawność wsparcia logistycznego.

   O  zdolności bojowej wojsk w walce decydują ponadto: umiejętność uchylania się przed uderzeniami oraz sprawne i zorganizowane odtwarzanie potencjału bojowego pododdziałów i oddziałów oraz sprawności bojowej środków walki i dowodzenia.

 

              19.Ekonomia  sił to racjonalne dysponowanie siłami i środkami  walki,  odpowiednio do ważności zadań, gwarantujące osiągnięcie  jej  celu  w  możliwie najkrótszym czasie, przy jak najmniejszych stratach własnych. Wyraża się ona w angażowaniu sił i środków  do  wykonania  zadań głównych kosztem innych zadań oraz skupianiu  wysiłku  w decydującym miejscu i czasie. Uzyskuje się ją  przez  działania szybkie i zdecydowane, koncentrowanie ognia oraz  obezwładniania  radioelektronicznego  i  wysiłków rodzajów wojsk w rejonie głównego wysiłku obrony lub na kierunku głównego uderzenia. Odpowiednie ześrodkowanie wysiłku umożliwia efektywne wykorzystanie potencjału bojowego - uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem;  zapewnia skuteczne stawianie oporu wojsk w obronie i efektywne   wykorzystanie  możliwości  uderzeniowych  wojsk      w  natarciu. Możliwe jest to dzięki umiejętnemu podziałowi sił i środków  bojowych według zadań, rejonów i kierunków walki; przemyślanemu  tworzeniu zgrupowań obronnych i uderzeniowych; skoordynowaniu uderzeń ogniowych i radioelektronicznych z walką głównych zgrupowań wojsk; przenoszeniu wysiłku wojsk w miejsce decydujące o wyniku walki; trwałemu dowodzeniu i terminowemu zaopatrywaniu wojsk.

 

              20.Zaskoczenie wyraża  się w nieoczekiwanym, nagłym, gwałtownym  działaniu  wojsk,  które pozbawia przeciwnika inicjatywy bojowej oraz możliwości zorganizowanego prowadzenia walki. Celem zaskoczenia  jest dezorganizacja systemu walki przeciwnika, pozbawienie go zdolności uderzeniowej lub możliwości stawiania oporu  oraz stworzenie warunków do szybkiego osiągnięcia celu walki przez wojska własne.

   Zaskoczenie  uzyskuje się przez: utrzymywanie w tajemnicy zamiaru  walki  i przygotowania do niej, rozpoczęcie jej w niespodziewanym czasie, kierunku, rejonie, terenie lub nieoczekiwanymi siłami;  zastosowanie  nowych sposobów walki lub nowych rodzajów uzbrojenia;  nieprzewidziane  użycie środków rażenia i walki radioelektronicznej;  szybki  manewr  oraz  skuteczne  rozwinięcie uzyskanego   powodzenia;  umiejętne  maskowanie,  dezinformację, wprowadzenie  przeciwnika  w  błąd;  przeciwdziałanie jego       rozpoznaniu;  bezwzględne  przestrzeganie  tajności dowodzenia i bezpieczeństwa  łączności;  maksymalne wykorzystanie naturalnych właściwości  terenu  oraz ograniczonej widoczności, sprzyjającej wykonaniu  skrytego  manewru  i  prowadzeniu walki z minimalnymi stratami.  Podstawowym warunkiem uzyskania zaskoczenia jest tajność,  nagłość,  szybkość  działania, prostota i nieszablonowość prowadzenia walki.

 

              21.Aktywność (inicjatywa) oznacza nieustanne dążenie do narzucania przeciwnikowi swojej woli i sterowania jego działaniami  w myśl własnych celów i zamierzeń. Wyraża się przede wszystkim w celowym  oddziaływaniu informacyjnym na przeciwnika, uprzedzeniu go  w  działaniach, ciągłym i skutecznym użyciu środków rażenia, wykonywaniu  manewru  i przenoszeniu głównego wysiłku na najważniejsze kierunki.

 

              22.Manewrowość wyraża zdolność do sprawnego ruchu w działaniach bojowych. Warunkuje ona realizację koncepcji walki opartej na  maksymalnym  wykorzystaniu zdolności manewrowych wojsk własnych  i dezorganizowaniu manewru przeciwnika. Manewrowanie przeprowadza  się w celu stworzenia /zrównoważenia/ przewagi w decydującym  miejscu  i  czasie  lub  uchylenia się od starcia w niekorzystnych warunkach.

Każdy  manewr, aby był skuteczny, powinien być prosty w zamiarze oraz przeprowadzony szybko i w miarę możliwości skrycie.

 

 

              PODSTAWOWE PRZEPISY PRAWA WOJENNEGO

 

              23.Podczas prowadzenia walki należy przestrzegać norm prawa wojennego,  zawarowanych  w umowach międzynarodowych lub ustalonych zwyczajowo, zawierających nakazy i zakazy, które obowiązują walczące  strony.  Przestrzeganie  ich jest podstawą prowadzenia walki według zasad humanitaryzmu.

 

              24.Normy prawa wojennego głównie dotyczą: zakazu stosowania niektórych rodzajów broni, ochrony ofiar walki /wojny/, tj. chorych,  rannych,  rozbitków,  jeńców  i ludności cywilnej; zakazu niszczenia dóbr materialnych bez wyraźnej konieczności wojennej.

   Stosownie  do postanowień Konwencji międzynarodowych obowiązkiem  walczących  stron jest także zapewnienie właściwej ochrony specjalnie oznaczonym dobrom, stanowiącym dziedzictwo kulturalne narodu.

   W ich skład zalicza się zabytki architektury, sztuki i historii dzieła  sztuki  i  inne przedmioty o znaczeniu artystycznym, historycznym  lub  archeologicznym,  jak również zbiory naukowe, książek  i  archiwaliów oraz gmachy, który przeciwko własnej ojczyźnie; bombardowania, ostrzeliwania i atakowania miast, osiedli  i budynków zajętych przez ludność cywilną; rabunku i grabieży;  bezprawnego  posługiwania się flagą państwową, flagą parlamentariusz lub znakiem Czerwonego Krzyża (Czerwonego Półksiężyca)  i  Narodów  Zjednoczonych oraz mundurami przeciwnika, armii państw  neutralnych i innych państw nie biorących udziału w konflikcie.

 

              27.Niedozwolone  są również ataki bez rozróżnienia, to jest takie, które nie są skierowane przeciwko określonemu celowi wojskowemu  lub  gdy  stosowane  metody i środki walki nie mogą być ograniczone do celu wojskowego, zagrażając także osobom cywilnym lub  dorobku  o  charakterze cywilnym. Nie wolno stosować metody głodu  wobec ludności cywilnej, rabować i celowo niszczyć mienia obcych państw i ich obywateli; osłaniać pozycji osobami cywilnymi i wyłączonymi z walki.

 

              28.Ludność  cywilna  na  obszarze prowadzonej walki podlega ochronie. Kategorycznie zabrania się rabunku jej mienia, a także atakowania,  niszczenia, zabierania lub czynienia nieużytecznymi dóbr niezbędnych dla przetrwania ludności cywilnej oraz stosowania środków odwetowych.

 

              29.Zabronione  jest  wykorzystywanie osób, przedmiotów, budowli i miejsc podlegających ochronie międzynarodowego prawa wojennego do osłony i wsparcia oddziałów i /pododdziałów/. Ponadto zabrania  się atakowania mi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin