Z Jezusem łatwiej przezwyciężyć trudności.doc

(30 KB) Pobierz
49

 

Z Jezusem łatwiej przezwyciężyć trudności

 

Cele lekcji

Uczeń powinien:

·         wiedzieć, że Pan Jezus wzywa do duchowej walki;

·         wiedzieć, że Pan Jezus daje mam duchowe dary;

·         rozumieć, że z orężem Chrystusa łatwiej przezwyciężyć trudności;

·         umieć zinterpretować tekst św. Pawła dotyczący zbroi Bożej;

·         umieć wymienić cechy, jakie powinien kształtować w sobie chrześcijanin.

 

Metody:

metoda słowna: burza mózgów, pogadanka, analiza tekstu, tekst luk

 

Środki dydaktyczne:

podręcznik, karty pracy z zadaniem dla każdej z grup

 

Przebieg lekcji

 

1. Dla wprowadzenia w temat lekcji metodą burzy mózgów uczniowie zastanawiają się i wymieniają, jakimi określeniami możemy nazwać chrześcijan. Warto zasugerować uczniom, by przypomnieli sobie określenia biblijne na ludzi, którzy przyjęli chrzest. Każdą propozycję

zapisujemy na tablicy. Przykładowo: Uczniowie Jezusa, Owce, Dzieci Boże, Rodzina Boża, Ukochani, Błogosławieni, Bracia i Siostry w Chrystusie, Wybrani, Lud Boży.

 

2. Dzielimy klasę na tyle zespołów, ile określeń podali uczniowie, np. 10 grup po 2 lub 3 osoby. Katecheta przydziela każdej grupie jedno określenie. Zadaniem zespołów jest zastanowienie się i napisanie, co oznaczają poszczególne nazwy i jakie cechy ludzi ochrzczonych przybliżają.

Przykładowo: Dzieci Boże - Bóg obdarza nas swoim życiem i stajemy się Jego dziećmi. To życie otrzymujemy w momencie chrztu świętego. Być dzieckiem Bożym to znaczy rozwijać w sobie życie Boże, czynić dobro, a unikać zła i walczyć z nim. Na pracę zespoły mają około 5-7 minut.

 

3. Wskazujemy, że na dzisiejszym spotkaniu odkryjemy, jakiego określenia na chrześcijan używa św. Paweł i jak je dziś możemy rozumieć.

 

4. Uczniowie w zespołach odczytują teksty biblijne Ef 6, 10-11 i Ef 6, 13-17, a następnie uzupełniają zdania z karty pracy.

 

5. Następnie pytamy:

·         Jakiego porównania użył św. Paweł na określenie nas, chrześcijan?

·         Co powinien posiadać żołnierz Pana Jezusa?

·         Co wchodzi w skład zbroi Bożej?

Podsumowując, wskazujemy, że św. Paweł określił nas jako rycerzy Pana Jezusa. Nie chodzi to jednak o walkę z drugim człowiekiem, lecz o walkę duchową, jaką podejmujemy każdego dnia. Dla lepszego zrozumienia znaczenia biblijnego zbroi Bożej uczniowie odczytują tekst z bloku interpretacyjnego.

 

6. Bazując na poznanych wiadomościach i własnych doświadczeniach, uczniowie wymieniają, jakie cechy charakteru powinniśmy kształtować w sobie.

Poszczególne cechy zapisujemy na tablicy: wytrwałość, prawdomówność, odwaga, wiara, nadzieja, miłość, zaufanie.

 

7. Zapraszamy uczniów do modlitwy. Modlitwę tworzymy z podanych cech, układając wezwania modlitwy powszechnej. Przykładowo:

Obdarz, nas Panie Jezu wytrwałością w naszym codziennym życiu, byśmy umieli zwyciężać to, co w nim złe. Ciebie prosimy... Modlitwę możemy zakończyć odśpiewaniem pieśni „Króluj nam

Chryste".

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin