Wytrwać w tym, co prawdziwie dobre.doc

(31 KB) Pobierz
51

 

Wytrwać w tym, co prawdziwie dobre

 

Cele lekcji

Uczeń powinien:

·         wiedzieć, że wiedzę zdobytą na lekcji religii ma wprowadzać w życie;

·         rozumieć, jakie zadanie stawia przed chrześcijaninem Pan Bóg;

·         umieć wyjaśnić, jak wykorzysta zdobyte wiadomości w umacnianiu wiary swojej i innych.

 

Metody:

metoda słowna: uproszczona metoda ewaluacji zwana „kosz i walizka", pogadanka, analiza tekstu

 

Środki dydaktyczne:

dwa plakaty, jeden ze schematycznie narysowaną walizką i drugi z narysowaną schematycznie lampką oliwną; kartki samoprzylepne, magnetofon, nagranie z refleksyjną spokojną muzyką

 

Przebieg lekcji

 

1. Katechezę rozpoczynamy od odczytania fragmentów biblijnych 2 Tm l, 13-14; 2 Tm 2, 1-3 i 2 Tm 3, 14-15. Przed odczytaniem prosimy, by uczniowie zwrócili uwagę na zadanie, jakie stawia przed nami św. Paweł. Uczniowie mogą w trakcie czytania sporządzać notatki.

 

2. Po odczytaniu tekstów pytamy:

·         Do czego wzywa św. Paweł?

Odpowiedzi zapisujemy na tablicy. Pomocą mogą być teksty zamieszczone w bloku biblijnym.

 

3. Podsumowując, wskazujemy, że Apostoł zachęca nas byśmy wiedzę o Bogu i Jego miłości wprowadzali w swoje i innych życie, byśmy dzielili się nią z innymi.

 

4. Zwracamy uwagę, że na dzisiejszym spotkaniu podsumujemy nasze wspólne wysiłki związane z zadaniem, jakie postawił przed nami Pan Jezus,

 

5. Zawieszamy na tablicy dwa plakaty. Jeden plakat to schematycznie narysowana walizka, drugi - to schematycznie narysowana lampka oliwna. Rozdajemy uczniom po kilka kartek samoprzylepnych, na których uczniowie będą zapisywali swoje przemyślenia. Pierwszym zadaniem uczniów jest zastanowienie się nad odpowiedzi na pytanie:

·         Jakie ważne wiadomości dotyczące życia chrześcijanina poznaliście w bieżącym roku i chcielibyście zabrać ze sobą w dalszą drogę?

Karteczki z takimi informacjami uczniowie przyklejają na plakacie z walizką.

Drugim zadaniem uczniów jest odpowiedź na pytanie:

·         Co w bieżącym roku stało się dla was jasne, co zrozumieliście jakie wartości odkryliście?

Karteczki z tymi informacjami uczniowie przyklejają do płakali z lampką oliwną.

Pomocą w pracy uczniów mogą być podręczniki, zeszyty, a także umieszczone na tablicy plakaty z ośmioma błogosławieństwami, wykonane na jednej z wcześniejszych katechez. Na to zadanie uczniowie mają około 15 minut. Dla lepszego skupieni można włączyć refleksyjną muzykę.

 

6. Zapraszamy uczniów do modlitwy ułożonej z wypowiedzi uczniów zapisanych na plakacie z walizką. Prosimy w niej Pana Jezusa o po moc we wprowadzaniu w życie poznanych wiadomości. Pomoc w skupieniu może być refleksyjna muzyka.

 

 

7. Następnie zapraszamy uczniów do rozmowy na temat:

·         Co w tym roku szkolnym stało się dla nas bardziej zrozumiałe jakie wartości sobie przyswoiliśmy?

Kanwą rozmowy są karteczki zamieszczone na plakacie z lampki oliwną.

 

8. Podsumowując pracę całego roku, zwracamy uwagę na to, że Pan Bóg, mówiąc do nas przez swojego Syna Jezusa Chrystusa, przez Jego słowa, przez wspólnotę Kościoła, pragnie nas umacniać w byciu chrześcijaninem. Daje nam zadanie i pomaga je realizować. Wskazujemy, że pomocą w dalszej drodze są słowa Pana Boga.

 

9. Zapraszamy uczniów, by z tekstów biblijnych znajdujących się w bloku refleksyjnym wybrali fragment dla siebie. Chętnych uczniów prosimy o odczytanie wybranego tekstu.

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin