Jak należy czytać Pismo Święte.doc

(33 KB) Pobierz
r

 

Jak należy czytać Pismo Święte?

 

Cele lekcji

Uczeń powinien:

·         wiedzieć, że teksty Pisma Świętego pisane są językiem obrazowym z wykorzystaniem wielu gatunków literackich;

·         rozumieć, że tekstów tych nie można odczytywać dosłownie;

·         umieć wymienić osoby, które pomagają nam właściwie zrozumieć Słowo Boże;

·         wiedzieć, że w liturgii Słowa Mszy św. przemawia Bóg;

·         umieć aktywnie uczestniczyć w liturgii Słowa.

 

Metody

rozmowa kierowana, śpiew

 

Środki dydaktyczne

podręcznik

 

Przebieg lekcji

 

1. Modlitwa: ,,Duchu Święty, który oświecasz…

 

2. Prosimy dzieci, aby popatrzyły na pierwszy rysunek znajdujący się po lewej stronie podręcznika i odpowiedziały na pytania:

·         Co przedstawia ten rysunek?

·         Co jeszcze może wyrażać taki znak? O czym „mówi"?

 

3. Zwracamy uwagę, że rysunek ten można interpretować w bardzo różny sposób, np. płomień to ciepło lub niebezpieczeństwo. Taki rysunek nazywamy symbolem.

Wyjaśniamy, że patrząc na symbol, myślimy nie tylko o tym, co widzimy, ale przede wszystkim o tym, co ten rysunek wyraża, co do nas „mówi", z czym się kojarzy. Takimi obrazami posługujemy się sami wtedy, gdy o czymś mówimy lub piszemy. Autorzy Pisma Świętego w ten sposób przekazują nam Prawdę od Boga. Wykorzystują do tego celu m.in. epitety, przenośnie i porównania.

 

4. Zachęcamy dzieci, aby obejrzały kolejny rysunek i zapoznały się ze znajdującym się poniżej wyjaśnieniem. Prosimy dzieci o przeczytanie tekstu Rdz 2, 8.

 

5. Wspólnie staramy się odkryć właściwe znaczenie tego zdania.

Zastanawiamy się:

·         Czego Pan Bóg pragnie dla człowieka?

·         Dlaczego umieścił go w ogrodzie?

 

6. Tłumaczymy, że aby właściwie odczytać to, co Pan Bóg chce nam przekazać, musimy wiedzieć, co czają obrazy, symbole, przenośnie, które zamieszczone zostały w Piśmie Świętym.

Zwracamy uwagę na to, że Bóg mówi do nas w Biblii na różne sposoby. Dalsza praca pomoże nam je odkryć.

 

7. Prosimy dzieci, aby przeczytały dalsze teksty z bloku biblijnego. W celu usprawnienia pracy możemy przydzielić fragmenty tekstów poszczególnym grupom. Zadaniem uczniów jest zatytułowanie jednym słowem przeczytanych tekstów.

 

8. W podsumowaniu stwierdzamy, że Pan Bóg chce nam przekazać w Piśmie Świętym bardzo ważne prawdy. Zawarł je w Księgach Objawionych. Autorzy spisujący słowa Pana Boga posłużyli się różnymi gatunkami literackimi: pieśniami, listami, przysłowiami, opowiadaniami. Poznane na tej lekcji fragmenty Biblii mówi o miłości Ojca Niebieskiego skierowanej do człowieka. Czasami słowa Boya zawarte w Piśmie Świętym są dla nas trudne. Potrzebujemy pomocy innych w ich właściwym odczytaniu.

 

9. Pytamy:

·         Kto i w jaki sposób pomaga nam zrozumieć Słowo Boże zawarte w Biblii?

Pomocą w odpowiedzi na to pytanie może być tekst w bloku refleksyjnym. Omawiamy liturgię Słowa Mszy św. i aktywne w niej uczestnictwo (akcentujemy potrzebę interpretacji homilii).

 

10. Podkreślamy, że na naszych lekcjach postaramy się coraz lepiej odczytywać i rozumieć te prawdy, które kochający nas Ojciec chce nam przekazać. Potrzebujemy do tego nie tylko wiedzy, ale Jego światła.

 

11. Modlitwa - piosenka pt. „Otwórz me oczy".

 

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin