SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI SZESCIOLETNIMI.doc

(26 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI SZESCIOLETNIMI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI SZESCIOLETNIMI

 

 

Krąg tematyczny: Dom to nie tylko budynek

Temat dnia: Mój dom

 

 

Cele ogólne:

              - wprowadzenie litery „D”, „d”

              - zapoznanie dzieci z zapisem litery „D”, „d”

 

 

Cele szczegółowe:

              - dziecko dostrzega zmiany w przyrodzie związane z porą roku ;

              - dziecko potrafi odpowiadać na pytania związane z wierszem;

              - poznaje pisownię litery „D”, „d”, zna wyrazy zawierające literę „d”;

              - dziecko umie przeczytać tekst wyrazowo obrazowy;

              - uczeń umie naśladować gestem zegary;

              - potrafi ułożyć domino;

              - dziecko wie jak wykonać domek dla lalek;

              - potrafi ułożyć z wyciętych cegiełek zdanie z literą „d”, i cyfrą „4”

 

Metody:

              - oglądowa-pokaz

              - słowna

              - praktyczna

 

Formy:

              - indywidualna

              - zbiorowa

 

Pomoce dydaktyczne:

- ćwiczenia dla sześciolatka „Mój kuferek”, cz. 2,A. Boniecka, A. Kozyra,

      M. Wypchło;

-obrazek z literą „D”, „d” oraz domem;

- kartka A4 z literą „D”, „d” służącą do pisania pośladzie;

- instrumenty: talerze, trójkąty, kołatki;

- karton, materiały, klej, nożyczki, farby;

- cegiełki z literkami;

 

 

 

Przebieg lekcji:

 

1.               Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Nauczyciel przeprowadza

                   rozmowę o zmianach w pogodzie jesiennej (szaruga jesienna),

              na podstawie ilustracji.

 

2.           Nauczyciel czyta głośno wiersz: „Dom”.

              Uczniowie wykonują wszystkie polecenia związane z tekstem

              (ćwiczenie 1,2, s.46).

 

3.               Wprowadzenie przez nauczyciela liter: „D”, „d”                                                                       na podstawie wyrazu „dom”:

              - dziecko pisze palcem w powietrzu i na ławce litery „D”, „d”

              - dokonuje analizy i syntezy wyrazu „dom”

              - wymienia wyrazy zawierające literę „d”

              - dzieci układają zdanie z literką „d” i cyfrą „4” z cegiełek                                                        z literkami

 

4.               Dzieci czytają tekst wyrazowo- obrazkowy pod kierunkiem N.                                           (ćw. s.47)

 

5.               Analiza i synteza wyrazów (ćw. s.47)

 

6.               Dzieci piszą po śladzie literę „D”, „d”.

 

7.               Dzieci gromadzą się na dywanie. Nauczyciel dzieli dzieci na trzy                            grupy i rozdaje kolejno: talerze, trójkąty, kołatki. Wyjaśnia zasady                            zabawy „Zegary w moim domu”.

 

8.               Nauczyciel przeprowadza zabawę matematyczną mającą na celu                                          utrwalenia liczby „4”. N. dzieli dzieci na cztery grupy, każdej                                          z grup rozdaje domino obrazkowo-liczbowe i objaśnia zasady gry.

 

9.               Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy, wręcza im karton, farby,                                          nożyczki, materiały, klej i objaśnia w jaki sposób mogą wykonać                            domek dla lalek.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin