UMIEJĘTNOŚĆ DOKONYWANIA WYBORU.doc

(33 KB) Pobierz
UMIEJĘTNOŚĆ DOKONYWANIA WYBORU

UMIEJĘTNOŚĆ DOKONYWANIA WYBORU

 

Raz wybrawszy, ciągle wybierać muszę

 

Słowa te bardzo wyraźnie mówią o konieczności dokonywania wyboru. Człowiek ma wolną wolę i musi dokonywać wyboru między dobrem a złem. Każdy wybór pociąga za sobą konsekwencje. Chrześcijanin – jako dziecko Boże – także musi wybierać.

Czy jednak jego wybór zawsze jest słuszny?

                    (wypowiedzi młodzieży)

 

Dlaczego muszę wybierać?

                    (wypowiedzi młodzieży)

 

Każdy mój wybór jest związany z moimi pragnieniami, marzeniami i z celem, jaki sobie stawiam. Wybieram bo:

 

ü      Nie wszystko mogę osiągnąć (wypowiedzi młodzieży)

Człowiek ma różne marzenia czy aspiracje odnośnie do tego, co chciałby osiągnąć w dziedzinie zawodowej, w sporcie, na drodze powołania itd. Jest więc konieczne, aby wybrał rozwiązanie optymalne.

 

ü      Nie wszystko mogę mieć (wypowiedzi młodzieży)

Jest takie powiedzenie: „Zastaw się, a postaw się”. Ludzie pochodzą z różnych środowisk       i nie wszyscy należą do rodzin majętnych. Nikogo nie stać na wszystko, nikt nie może mieć wszystkiego. To, że twoja koleżanka czy twój kolega pochodzi z bogatej rodziny i ma samochód, nie znaczy, że ty też musisz go mieć. A nie mając tego wcale nie musisz czuć się gorszy. Możesz przecież być dobry dla innych, nie pogardzać biednymi; możesz okazać komuś serdeczność i życzliwość czy w czymś mu pomóc. Nie znaczy to, że twoi bogaci rówieśnicy nie są dobrzy czy życzliwi. Bogatym często jednak „odbija” i stają się wyniośli. Tak więc niech nie zżera cię – czasami chora – zazdrość.

 

ü      Nie musisz spróbować wszystkiego (wypowiedzi młodzieży)

Czasami jesteś oburzony, nawet wściekły na swoich rodziców czy opiekunów, że nie pozwalają ci pójść na dyskotekę, na koncert, czy wyjechać pod namiot. Używasz wtedy argumentu, że rodzice twoich rówieśników pozwalają im na wszystko i są ok. bo rozumieją młodego człowieka, jego potrzeby. Twierdzisz, że twoi rodzice mają przestarzałe metody wychowawcze itd.

              Czy jednak nadal będziesz tak twierdzić, jeśli dowiesz się np. że twoja koleżanka „wpadła”, że jeden z twoich kolegów stał się narkomanem, drugi jest alkoholikiem, a kolejny z twojej paczki ma do czynienia z prawem? Wtedy zrozumiesz, że pewne wartości i metody są nie tyle przestarzałe, ile ponadczasowe.

              Wybierasz, bo nie musisz spróbować wszystkiego. Wszystko ma swój czas.

 

ü      Nie wszystko jest dla ciebie dobre (wypowiedzi młodzieży)

Ta motywacja do dokonywania wyborów jest związana z poprzednią. Uznajmy więc, że życie na luzie, nie przejmowanie się teraźniejszością, która ma wpływ na twoją przyszłość, nie są dla ciebie dobre.

 

ü      Nie wszystkie twoje czyny, słowa czy postawy są dobre dla innych (wypowiedzi m.)

Nasza postawa i nasze wybory są ważne, bo mają ścisły związek z poczuciem własnej godności i z szacunkiem dla godności innych ludzi.

 

              Dokonuję wyboru ze względu na cel ostateczny

 

Każdy wybór (także ten pozostający jeszcze w zamyśle) ma określony cel. Jednak nie zawsze cel ten jest słuszny i dobry. Jako chrześcijanin powinieneś o tym wiedzieć i zawsze wybierać to właściwe rozwiązanie. Zachęcał do tego Jan Paweł II.

 

„Można sprawę Chrystusa osłabić, można jej zaszkodzić, nie koniecznie przez wybór światopoglądu, ideologii diametralnie przeciwnej. Z tym jest tak: każdy człowiek, który wybiera światopogląd uczciwie, z własnego przekonania – zasługuje na szacunek. Natomiast niebezpieczny, powiedziałbym, dla jednej i drugiej strony, i dla Kościoła i dla tej drugiej strony – nazwijcie ją jak chcecie – jest człowiek, który nie wybiera ryzyka, nie wybiera wedle najgłębszych przekonań, wedle swej wewnętrznej prawdy, tylko chce się zmieścić w jakiejś koniunkturze, chce płynąć jakimś konformizmem, przesuwając się raz na lewo, raz na prawo, wedle tego, jaki mu zawieje wiatr”.

 

              Co jest moim celem ostatecznym? (wypowiedzi młodzieży)

 

Dla każdego człowieka, a szczególnie dla człowieka ochrzczonego i wierzącego, celem ostatecznym jest zbawienie, życie wieczne. Należy więc dokonywać takich wyborów i w taki sposób, aby ten cel osiągnąć.

 

              W jaki sposób dokonywać wyboru? (wypowiedzi młodzieży)

 

Przed podjęciem decyzji o dokonaniu danego wyboru, muszę zastanowić się w perspektywie wieczności nad tym:

              - co chcę przez dany wybór osiągnąć;

              - czy nie przyniesie on szkody mnie samemu;

              - czy nie przyniesie on szkody innym.

Po rzetelnym zastanowieniu się należy udzielić sobie szczerych odpowiedzi (najlepiej na modlitwie), podjąć odpowiednie decyzje i konsekwentnie się ich trzymać.

 

              Podsumowanie

 

Człowiek przez całe swe życie musi dokonywać wyborów. Umiejętność dokonywania właściwych wyborów jest potrzebna w każdym wieku, ale szczególnie w wieku młodzieńczym. Dlatego tak istotne jest wychowanie w rodzinie oraz dojrzałość człowieka. Temu, kto dokonuje właściwych wyborów, łatwiej jest być wiernym zasadom moralnym.

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin