Witaminy z sadu
KONSPEKT ZAJĘĆ w grupie mieszanej wiekowo (3-5 lat)T. kompleksowy: Witaminy z sadu.T. dnia: Porządkujemy owoce.Cele ogólne:o Zapoznanie z różnymi sposobami segregowania owocówo Kształtowanie umiejętności wyszukiwania różnic w wybranych gatunkach owocówo Spożywanie owoców w postaci surowej o Doskonalenie czytania globalnego niektórych nazw owocówo Zapoznanie ze sposobem przetwarzania owoców na zimę, np. suszenie jabłeko Przeliczanie elementów różnymi sposobamio Doskonalenie zmysłów smaku i dotykuo Doskonalenie pamięci poprzez naukę wierszykaCele szczegółowe (dziecko):- wykłada przyniesione owoce na stolik,- potrafi uporządkować owoce wg gatunku, kolorów, kraju pochodzenia,- potrafi wyszukać różnice i cechy wspólne w obrębie wybranych cech,- przelicza owoce w zbiorze różnymi sposobami – od prawej do lewej strony i odwrotnie, z dowolnego miejsca,- próbuje odczytać wyrazy: owoce, cytryna, banan, - wyklaskuje ilość sylab w powyższych wyrazach,- słucha wiersza i wypowiada się na jego temat,- wskazuje owoce, o których mowa w wierszu,- rozpoznaje owoc po dotyku,- rozpoznaje owoc po smaku,- reaguje na polecenia N. w zabawie ruchowej,- rozpoznaje szybkie i wolne granie na bębenku, - starannie wykonuje ćwiczenie w książce,- śpiewa piosenkę,- zapamiętuje wierszyk, potrafi policzyć, ile jest owoców w fartuszku, który owoc był niedojrzały,- dla chętnych dzieci - ostrożnie nawleka jabłko igłą na nitkęObszar aktywności: społeczna, językowa, matematyczna, ruchowa, przyrodnicza, muzyczna, plastycznaMetody: rozmowa, obserwacja, ćwiczenia praktyczne, pobudzające do działaniaFormy: zbiorowa, indywidualna, grupowaŚrodki dydaktyczne: naturalne okazy owoców przynoszone przez dzieci, arbuz, igła i mocna nitka do suszenia jabłek, wyrazy do globalnego czytania, wiersz „Wesołe owoce”, nóż do krojenia owoców, chustka do zawiązania oczu, wiersz „Owoce”, płyta z piosenką „Tańcowała jesień” (płyta Wesołe przedszkole pięciolatka, utw. 4), tamburyno, kredki, książki ABC 3, cz.1, s. 10, książki ABC 4, cz.1, s.9, książki ABC 5, cz.1, s. 16Przebieg zajęć:1. Powitanie „Wszyscy są, witam was, zaczynamy, bo już czas...”. 2. Dzieci wykładają na stolik owoce, które same przyniosły. Zabawa dydaktyczna „Jak można uporządkować owoce?” – dzieci podają swoje pomysły porządkowania (wg gatunku – jabłka do jabłek, wg kolorów – żółte z żółtymi, wg pochodzenia – krajowe i egzotyczne, wg wielkości – małe osobno, duże osobno, wg kształtu, wg takiej samej litery, jaką się zaczynają: ananas, arbuz). Dokonują segregacji owoców – osobno jabłka, gruszki, śliwki, banany, maliny, arbuz, kiwi, mandarynki, cytryny – jednocześnie podają nazwy układanych owoców.3. Porównywanie w obrębie wybranych cech – wyszukiwanie różnic i cech wspólnych, np. jabłka – cecha wspólna to kolor; różnica: wielkość. Owoce czerwone – cecha wspólna: kolor; różnice: rodzaj, kształt, wielkość. 4. Przeliczanie elementów w zakresie 1-5 różnymi sposobami, np. od lewej do prawej i odwrotnie, od dowolnego miejsca, określanie liczby elementów liczebnikiem odp. na pyt. ile jest? 5. Globalne czytanie wyrazów: owoce, cytryna, banan, kiwi. Wyklaskiwanie sylab. 6. Słuchanie wiersza K. Nowickiej „Wesołe owoce” – omówienie treści. Przeczytanie wiersza jeszcze raz, połączone ze wskazywaniem owoców, o których mowa w wierszu.7. Zabawa dydaktyczna „Jaki to owoc?” – N. zabiera po jednym z każdego rodzaju owoców i chowa w kartonie, chętne dziecko ma zawiązane oczy, losuje owoc z kartonu, za pomocą dotyku próbuje odgadnąć, jaki to owoc. 8. Zabawy dydaktyczne i ruchowe:• „Co to za owoc?” – N. ma pokrojone w cząstki owoce (tyle cząstek, ile jest dzieci), dziecko, które będzie miało otrzymać kawałek owocu, ma zawiązane oczy, otwiera buźkę i smakuje, jaki owoc dał mu N., jeśli nie zgadnie, to odpowiadają pozostałe dzieci. • Zabawa orientacyjno – porządkowa „Gruszki i jabłka” – dzieci podzielone są na jabłka (dziewczynki) i gruszki (chłopcy), wszyscy poruszają się swobodnie po sali, na zapowiedź „jabłka” dziewczynki chodzą w przysiadzie, na kuckach, na zapowiedź „gruszki” chłopcy chodzą wyprostowani na palcach, unosząc ręce do góry. Następuje zamiana ról. • Ćwiczenie słuchowe „Zbieramy jabłka” – dzieci maszerują lub biegają po sali, gdy usłyszą powolne granie N. na bębenku, pochylają się i naśladują zbieranie jabłek z ziemi, gdy N. gra szybko, wspinają się na palce i naśladują zrywanie jabłek z gałęzi drzew. Na sygnał tamburyna powracają do marszu lub biegu.9. Wykonanie ćwiczenia w książkach dla każdej grupy wiekowej o owocach. 10. Zaśpiewanie piosenki „Tańcowała jesień” połączona z tańcem. 11. Zapoznanie z wierszykiem do nauki na pamięć pt. "Owoce": Wpadła gruszka do fartuszka,A za gruszką dwa jabłuszka,A śliweczka wpaść nie chciała,Była jeszcze niedojrzała.Przeliczenie, ile owoców wpadło do fartuszka, jaki owoc był niedojrzały. Powtarzanie wierszyka: raz dziewczynki, raz chłopcy itp. 12. Przygotowanie kilku jabłek do suszenia – mycie, krojenie, nawlekanie na nitkę igłą (zadanie dla chętnych pięciolatków) i zawieszenie do suszenia. Obserwacja, co będzie się działo z jabłkami. 12. Oglądanie kształtu największego owocu – arbuza – nazwanie go owocem egzotycznym, (uprawiany jest w klimacie ciepłym), przekrojenie go na połowę, oglądanie i nazywanie koloru arbuza: w środku – czerwony, na wierzchu – zielony. Oglądanie ilości pestek. Degustacja. 13. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
ajar123