Choroby autoimmunologiczne.doc

(53 KB) Pobierz
CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE

2

 

CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE

 

 

W okresie życia płodowego i 3 pierwszych miesiącach życia organizm uczy się rozpoznawać własne antygeny. Wytwarza się tzw. tolerancja immunologiczna. Gdy zostanie przełamana rozwija się choroba.

Teorie:

1.       Są takie antygeny, które w normalnych warunkach są niedostępne dla układu immunologicznego, np. soczewka oka, dopiero po urazie, zabiegu operacyjnym, antygeny soczewki kontaktują się z układem immunologicznym. W skórze naskórek – zwłaszcza warstwa rogowa jest niedostępna dla układu immunologicznego.

2.       Być może antygen infekcyjnej natury jest tak podobny do naszych antygenów, że układ immunologiczny jest zdezorientowany.

3.       Self & X: gdy jakiś czynnik infekcyjny (chodzi o wirus, który się wbuduje w komórkę) to układ immunologiczny, który kiedyś świetnie rozpoznawał swoje komórki teraz ich nie rozpoznaje, bo komórki są zmienione.

4.       Teoria zakazanych klonów (w sensie niedobrych, przeklętych): W jakimś momencie życia w aparacie immunologicznym powstaje jedna komórka, która nie ma prawidłowego zapisu co do tolerancji – dzieli się – powstaje klon takich komórek i gdy jest ich odpowiednio dużo rozwija się choroba.

5.       Zaburzenie kooperacji między czynnikami układu immunologicznego, np. za mało limfocytów Ts to limfocycty B produkują większe ilości przeciwciał – to początek zaburzeń immunologicznych.

6.       Teoria, że to wszystko razem, to zaburzenia genetyczne.

 

Kryteria chorób autoimmunologicznych:

1.       Wykazać obecność albo autoprzeciwciał, albo limfocytów uczulonych na autoantygen.

2.       Wyosobnić ten antygen.

3.       Grupę zwierząt doświadczalnych immunizujemy wyciągiem z takiego narządu.

4.       Wykazać, że u tych zwierząt wystąpiły zmiany anatomopatologiczne, takie jak u człowieka.

5.       Dwie grupy zwierząt doswiadczalnych:

- jedną grupę immmunizujemy aktywnie tym antygenem, potem surowicę z powstałymi przeciwciałami dajemy drugiej gupie zwierząt (bierne przenoszenie immunizacji) i patrzymy co się dzieje.

 

Przeciwciała:

·         Patogenne;

·         Niepatogenne;

·         Diagnostyczne;

·         Niediagnostyczne.

Jeżeli tworzą się przeciwciała przeciwko substancjom cementującym komórki naskórka, powstają pęcherze – to patogenne przeciwciała.

Zespół Dresslera po zawale (urazie mięśnia sercowego) – obecne przeciwciała przeciwko mięśniom prążkowanym – one nie są patogenne, bo nie powodują zawału.

Miastenia Gravis – tu przeciwciała patogenne (Pc / receptorom dla Ach).

Przeciwciała:

·         Krążące – w surowicy;

·         Związane – w bioptatach z chorych narządów.

Są choroby, w których te same przeciwciała są i krążącymi, i związanymi, ale są też choroby, w których są to różne przeciwciała.

 

Pełna chrakterystyka omawianych przeciwciał:

1.       Pzreciwciała krążące – jakie.

2.       W jakiej klasie te przeciwciała.

3.       Co jest antygenem przeciw któremu kierują się te przeciwciała.

 

Diagnostyka za pomocą:

§         Immunofluorescencji,

§         Immunodyfuzji,

§         Radioimmunoesej (test RIE),

§         Test ELISA,

§         Test Western Blot.

Jeżeli szukamy przeciwciał krążących u pacjenta, to musimy podstawić temu przeciwciału antygen. Pobieramy krew, oddzielamy surowicę – gdy jest przeciwciało to ono połączy się z antygenem. Dodajemy też Pc / ludzkiej Ig znakowane fluoresceiną, uzyskane przez immunizację świnki morskiej. Jest to immunofluorescencja pośrednia.

Gdy uzyskamy wynik ujemny, wykonujemy test immunofluorescencji bezpośredniej. Robimy biopsję z narządu lub wycinek (tam są już gotowe kompleksy antygen – przeciwciało) i dodajemy przeciwciała przeciw ludzkim Ig znakowane fluoresceiną. Jest to immunofluorescencja bezpośrednia. Wycinek przewozimy w termosie z lodem w specjalnym utrwalaczu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin