agresja3.doc

(35 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 6 - LATKÓW

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 6 - LATKÓW

 

Temat: „ Kolczasta przyjaźń” - warto mieć przyjaciela.

Cele ogólne:

                - kształcenie postawy koleżeństwa i przyjaźni;

                - kształcenie właściwej postawy wobec innych;

                - rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie

Cele operacyjne:

             Dziecko:

                - jest koleżeńskie i przyjazne;

                - udziela wsparcia i pomocy podczas zabawy;

                - przestrzega ustalonych zasad współpracy koleżeńskiej w grupie;

                - nawiązuje kulturalne, życzliwe kontakty z kolegami

Metody: słowna, zabawowa, czynna, aktywizująca

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: płyty CD z nagraniami utworów, papier toaletowy, opowiadanie M. Jarockiej „ Kolczasta przyjaźń”

Literatura: „ Scenariusze zajęć muz. – ruchowych” (red. T. Wójcik,

Cz. Cyrański, W. Żaba – Żabińska); „ Uroczystości w przedszkolu” t.II (red. B. Bleja – Sosna); Marzena Staniek „ Papierowe czary - zabawy muzyczno – ruchowe z zastosowaniem różnorodnych form papieru”; Rosemarie Portmann

„ Gry i zabawy przeciwko agresji”; A. Kornacka, B. Bleja – Sosna,

A. Rydzewska Walichniewicz  „ Rymowana gimnastyka dla smyka”.

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

 

1. Powitanie piosenką pt. „Podaj rękę koleżance”( sł. A. Woy – Wojciechowska,   

    muz. M. Małecki).

              Dzieci śpiewają piosenkę i odtwarzają ruchem jej treść.

2. Zabawa muzyczno – ruchowa „Przyjazny koncert” ( na podstawie zabawy

    „Wiosenny koncert” wg M. Staniek ).

              Dzieci siedzą w kole, są podzielone na 3 grupy. Każde dziecko otrzymuje kawałek (ok. 1.5 m ) papieru toaletowego. Podczas śpiewania piosenki dzieci naśladują grę na poszczególnych instrumentach:

- skrzypce – jeden koniec papieru wkładają pod szyję, a drugi trzymają w lewej ręce. Prawą ręką naśladujemy ruchy smyczka.

- gitara – jeden koniec papieru trzymamy w lewej ręce, drugi koniec kładziemy na kolanie, a prawą ręką naśladujemy szarpanie strun.

- wiolonczela – jeden koniec papieru przydeptujemy stopą, a drugi koniec trzymamy lewą ręką uniesioną wysoko do góry. Prawą ręką naśladujemy ruchy smyczka.

 

Mój mały przyjaciel na skrzypeczkach gra,

Zawsze jest wesoły raz i dwa.

 

 

Mój mały przyjaciel na gitarze gra,

Zawsze mnie wysłucha raz i dwa.

 

 

Mój mały przyjaciel na wiolonczeli gra,

Zawsze mi pomoże raz i dwa.

3. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania Marioli Jarockiej

pt. „Kolczasta przyjaźń”. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat opowiadania.

Nawiązanie do tematu zajęć (kogo możemy nazwać przyjacielem, jaki powinien być przyjaciel). Wyjaśnienie dzieciom znaczenia przyjaźni i powiedzenia,

iż „ prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.

4. „Wzajemna pomoc” – zabawa ruchowa.

              Dzieci spacerują parami po sali. Na hasło nauczyciela zatrzymują się, a następnie wykonują polecenia, np.

                           - jest ślisko, pomóż koledze iść po śliskim chodniku;

                                   - pada deszcz, weź kolegę pod parasol;

                           - wspinamy się razem na wysoką górę;

                           - pomóż koledze znaleźć zagubiony klucz od domu;

                           - idziemy uśmiechając się do siebie;

                           - jest ciemna noc, wyprowadź kolegę z lasu;

Na koniec zabawy nauczyciel prosi dzieci o udzielenie  odpowiedzi na pytania:

- Które scenki podobały wam się  najbardziej i dlaczego?

- Jak czuliście się pomagając koledze?

- Jak czuliście się kiedy otrzymaliście pomoc?             

5. „Uliczka przyjaźni” - zabawa

              Dzieci tworzą dwa stojące naprzeciw siebie rzędy. Od jednego końca tak powstałej uliczki biegną przez nią po kolei wszystkie dzieci i ustawiają się ponownie na początku. Do dziecka przechodzącego między rzędami, wszyscy się uśmiechają i przyjaźnie je dotykają. Dziecko może zatrzymać się i powiedzieć swojemu koledze coś miłego.

 

 

 

 

 

6. Zakończenie zajęć : zabawa muzyczno – ruchowa „Lustra”(sł. A. Kornacka,   

    muz. D. Walichniewicz).

Dzieci naśladują ruchem treść piosenki:

 

„ Dobieramy się parami,

Żegnamy się oklaskami.

Pocieramy się noskami,

I stykamy się łokciami.

 

Chwytamy ręce kolegi,

Trenujemy razem biegi.

A teraz wszyscy kucamy,

I swoje ręce puszczamy.

 

A na podłodze parami,

Stopami się spotykamy.

I za ręce się chwytamy,

Delikatnie się bujamy.

 

Teraz wstajemy parami,

Jesteśmy swymi lustrami.

Jeden z nas ruch pokazuje,

A drugi go naśladuje.”

 

Na zakończenie zajęć dzieci ustawiają się w kole i głośno powtarzają rymowankę:

 

„ Najważniejsza rzecz na świecie

To jest przyjaźń!

Od dziś wszyscy o tym wiecie!”

             

Zgłoś jeśli naruszono regulamin