EJAKULACJA.doc

(48 KB) Pobierz

EJAKULACJA


Ejakulacja (wytrysk nasienia) jest odruchem złożonym, sterowanym przez ośrodek ejakulacji położony w odcinku lędźwiowym rdzenia kręgowego. Ośrodek ten należy do współczulnej (sympatykotonicznej) części tego układu, tymczasem ośrodek erekcji do przywspółczulnej (parasympatykotonicznej).

Wspomniany ośrodek pobudzany jest przez dopływające z żołędzi członka bodźce (ich zsumowanie do pewnego poziomu wyzwala ejakulację) lub przez wyższe ośrodki seksualne położone w strukturach podkorowych i korowych mózgu. Tak więc nie tylko pobudzenie bezpośrednie żołędzi członka wyzwala ten odruch. Przykładem innej drogi pobudzania są chociażby tzw. polucje, kiedy sny o treści erotycznej pobudzają ośrodek erekcji i ejakulacji.

Pobudzenie ośrodka ejakulacji prowadzi do skurczu nasieniowodów, gruczołów krokowych (dzięki czemu zostaje wypchnięta do cewki moczowej wydzielina gruczołów oraz plemniki stanowiące podstawowy skład nasienia). Następuje również otwarcie przewodu wytryskowego, seria skurczów mięśni miednicy mniejszej oraz wyrzucenie nasienia z cewki moczowej. Mówimy wówczas o orgazmie. Wiele elementów tego procesu niezupełnie jeszcze poznano, również wiele zjawisk ma charakter hipotetyczny, o czym będzie późnię)

mowa.

Orgazm jest procesem złożonym z 5 następujących po sobie faz:

Pierwsza faza - uczucie zbliżającego się wytrysku, którego nie można już powstrzymać. Poprzedza ona właściwy wytrysk na kilka sekund, ale może teżibyć wydłużona, np. u mężczyzn stosujących tzw. techniki wydłużonego stosunku. Natomiast u mężczyzn ze skłonnością do zbyt wczesnych lub przedwczesnych wytrysków nasienia może ulec skróceniu. Wówczas wszystkie fazy orgazmu przebiegają w bardzo krótkim czasie.

Również u starzejących się mężczyzn ta faza może być skrócona, wydłużona lub może jej nie być wcale.

Warto również wspomnieć o tym, że u około 25 mężczyzn pojawia się w tej fazie tzw. płyn przedejakulacyjny, w którym są plemniki mogące doprowadzić do zapłodnienia. Stąd nieskuteczność u wielu mężczyzn stosunku przerywanego, subiektywnie bowiem wydaje się, że wycofanie się z pochwy nastąpiło we właściwym czasie, gdy tymczasem plemniki już rozpoczęły swoją wędrówkę w kierunku komórki jajowej.

Druga faza - uczucie skurczów w cewce moczowej. Jej trwanie również jest zróżnicowane i zależne od wieku, czasu trwania współżycia, stopnia intensywności doznań i ich odbioru.

Trzecia faza - uczucie ,wędrówki nasienia", jego objętości

Zazwyczaj jest ono przyjemne (u wielu mężczyzn znacznie przyjemniejsze aniżeli wytrysk nasienia). Również intensywność i czas trwania tych doznań są bardzo zróżnicowane, zależne od wieku i indywidualnej wrażliwości. Jeśli współżycie jest rzadsze, a ilość nasienia większa, to uczucie objętości jest intensywniejsze.

Czwarta faza - wytrysk nasienia na zewnątrz i uczucia temu towarzyszące. Wytrysk może następować pod ciśnieniem i towarzyszą mu wtedy intensywne skurcze ciała, nóg. Może też wystąpić w formie wycieku, a sarg orgazm może być mało zauważalny. U starzejących się mężczyzn coraz częściej występuje wyciek przy zmniejszonym ciśnieniu lub jego braku.

Piąta faza - uczucie po wytrysku nasienia. Mogą one mieć charakter przyjemności ,lokalnej", tzn. uczucia rozładowania napięcia w narządach płciowych lub też przyjemności zgeneralizowanej, o różnym stopniu intensywności; jego maksimum - to uczucie błogostanu, szczęścia.

U niektórych mężczyzn może występować uczucie przykrości, a nawet smutku po wytrysku. Niekiedy jest to cecha ściśle indywidualna. wynikająca ze struktury związku z partnerką.


Prawidłowości ejakulacji:

Mężczyźni bywają zdolni do wielokrotnej ejakulacji, u niektórych przedzielonej krótkimi odstępami czasu. Jest to typowe u młodych mężczyzn. W przeciwieństwie do kobiet z wielokrotnym orgazmem, które 2 lub 3 orgazm odczuwają jako przyjemniejszy i silniejszy, u mężczyzn właśnie pierwszy wytrysk jest najintensywniej przeżywany.

Zdolność do ponownej ejakulacji jest zjawiskiem indywidualnym, np. u jednych mężczyzn może ona wystąpić po kilku minutach przerwy we współżyciu, a u innych dopiero po kilku godzinach, mimo że są oni w tym samym wieku. W miarę upływu wieku zmniejsza się zdolność powtórzenia ejakulacji. Wytryski w czasie stosunku, podczas snu, w samozaspokajaniu się nie dają żadnych negatywnych następstw (z wyjątkiem przypadków, gdy są wyzwalane po wymuszonym współżyciu).

Mężczyźni niepłodni mogą mieć prawidłowe orgazmy, ejakulację, a jedynie wynik laboratoryjny badania nasienia jest negatywny.

Składniki nasienia mają pozytywny wpływ na stan zdrowia kobiety zarówno w jej biologii narządów płciowych, jak również dla jej równowagi psychicznohormonalnej (znaczenie składników wchłanianych z pochwy). Niedawno odkryto w nasieniu składnik antybakteryjny o dużej sile (seminaplazminę).

Niektóre cechy nasienia zależą od diety, np. zapach. Nałogowe palenie papierosów uszkadza zarówno ośrodek erekcji, jak i ośrodek ejakulacji w rdzeniu kręgowym.

Trwają badania neurofizjologiczne, andrologiczne, biochemiczne oraz seksuologiczne poświęcone ejakulacji. Można spodziewać się więc jeszcze niejednej rewelacji.

 

Polucje (inaczej zwane zmazami nocnymi)

Polucje są to mimowolne wytryski nasienia podczas snu nie zawierającego na ogół treści erotycznej. Pojawiają się w okresie dojrzewania biologicznego, a niekiedy sporadycznie, już w 1112 roku życia. W miarę upływu lat stają się coraz powszechniejsze, w wieku lał 15 występują prawie u połowy chłopców, a w wieku lat 1819 prawie u wszystkich. Moment wystąpienia pierwszej polucji przypada więc na różne okresy życia.

Polucje są objawem dojrzałości biologicznej narządów płciowych. Zupełny brak polucji do 20 roku życia, mimo wstrzemięźliwości seksualnej, może oznaczać pewne opóźnienia dojrzewania biologicznego. W takich przypadkach wskazana jest wizyta u lekarza.

Polucje występują u mężczyzn również w okresach dłuższych przerw we współżyciu - są wówczas przejawem samoregulacji organizmu.

Dlatego właśnie polucje nie są zjawiskiem charakterystycznym tylko dla okresu dojrzewania, a występują podczas całego życia seksualnego mężczyzny. W miarę jednak upływu lał pojawiają się coraz rzadziej, a u mężczyzn prowadzących ustabilizowane współżycie seksualne mogą nawet wcale nie występować.

Częstotliwość polucji może być bardzo różna; u chłopców i młodych mężczyzn często występują one codziennie, w innych przypadkach istnieje pewna charakterystyczna częstotliwość - nie ma więc praktycznie żadnych reguł i prawidłowości w tej kwestii.

Dopiero w wieku W zaczęto traktować polucje jako zjawisko zupełnie prawidłowe i będące wyrazem samoregulacji organizmu. W wiekach poprzednich krążyło mnóstwo mrożących krew w żyłach opowieści o tzw. polucjonizmie, groźnej rzekomo chorobie, wyniszczającej organizm i osuszającej rdzeń kręgowy. Podobne poglądy występowały już w medycynie starożytnej Grecji, a literackie opisy polucjonizmu spotyka się bardzo często w literaturze XVIIXVIII wieku. Miały one źródło w tym, że właśnie rdzeń kręgowy traktowany był jako zbiornik nasienia, a nasienie - jako najważniejszy składnik organizmu - produkowane było według AIkeona w mózgu.

Do II wojny światowej niektórzy uczeni twierdzili, że i u kobiet występują polucje. Na przykład Adier dowodził, że polucje nigdy nie występują u dziewic i niewinnych kobiet, jedynie u tych, które współżyły seksualnie, lecz zmuszone są do wstrzemięźliwości: polucje te nazwano nawet ,cierpieniem młodych wdów".

Inni uczeni dowodzili z całą powagą, że polucje prowadzą do neurastenii. W celu przeciwdziałania im zalecali specjalną dietę, wyjazdy na wieś lub w góry, leczenie natryskami wodnymi, masaże, preparaty bromowe i inne, przeznaczone do miejscowego wprowadzania do cewki moczowej. Łatwo sobie wyobrazić, do czego doprowadzić mogły takie poglądy: rosła liczba rzekomych chorych, a doszło nawet do humorystycznych przejaskrawień i skrajności. Konstruowano np. specjalne przyrządy do uciskania narządów płciowych.

Sumując zatem, można stwierdzić, że:

Polucje są mimowolnymi wytryskami nasienia, występującymi podczas snu.

Polucje są zjawiskiem zupełnie prawidłowym, wyrazem zdrowia i dojrzałości biologicznej: występują z różną częstotliwością w okresie dojrzewania i w okresach przerw we współżyciu.

Podniecenie seksualne kobiety m. in. wyraża się nawilże

niem ścian pochwy - łzw. lubricatio. Niestety nie ma w języku polskim odpowiednika nazwy łacińskiej dla tego zjawiska. Literackie nazwy, np. „płyn miłosny", „nektar erotyczny" lub popularne np. „nawilgotnienie", „naoliwienie", „mokra pochwa" w pewnym

sensie odpowiadają prawdzie. Lubricatio jest bardzo czułym testem podniecenia seksualnego kobiety. Umożliwia odbycie stosunku seksualnego, gdyż zwilżenie ścian pochwy ułatwia ruchy frykcyjne.

Lubricatio należy do podstawowych zjawisk fizjologicznych, ale dotąd niewiele jeszcze wiemy o jego pochodzeniu. Prawdopodobnie jest to płyn przesiękowy. W miarę poznawania zjawisk biologicznych dotyczących seksualizmu człowieka dowiemy się zapewne więcej o składzie chemicznym, właściwościach biofizycznych i źródłach

lubricałio.

Pojawia się ono w 1030 sekund od pobudzenia seksualnego

kobiety, w wyniku działania bodźców seksualnych. Mogą to być bodźce „konkretne", jak np. dotyk, słowa, widok pożądanego partnera, lub bodźce wyobrażeniowe, psychiczne.

Istnieje kilka charakterystycznych prawidłowości lubricatio: Zróżnicowanie lubricatio u poszczególnych kobiet

U jednych pojawia się ono szybciej, jest bardziej „gęste", obfite, u innych natomiast pojawia się wolno, jest „rzadkie", skąpe. Można powiedzieć, iż każda kobieta ma typowe dla siebie lubricatio. Wspomniane zróżnicowanie jest wynikiem właściwości biologicznych organizmu danej kobiety, jej temperamentu seksualnego, reaktywności

seksualnej itd. Zróżnicowanie w zależności od fazy cyklu miesiączkowego kobiety

W okresach płodnych, kiedy charakterystyczne zwilżenie pochwy uzależnione jest od cyklu przemian hormonalnych, lubricatio „nakłada" się na istniejące już zwilżenie i może być odbierane jako różniące się od okresów niepłodnych, „suchych". Inaczej mówiąc jedynie w okresach niepłodnych można rozpoznać typowe dla danej kobiety cechy lubricatio.

 

Właściwości zapachowe i konsystencja

U jednych kobiet lubricatio jest gęste, o wyraźnym indywidualnym zapachu, u innych natomiast jest pozbawione zapachu i rzadkie. We współżyciu seksualnym partner wyczuwa wspomniane właściwości i mogą być one czynnikiem pobudzającym lub odpychającym seksualnie. Zdarzają się zaburzenia lubricatio, np. nadmiernie obfite wydzielanie sprawiające we współżyciu wrażenie „pływania", co utrudnia przebieg stosunku. U innych kobiet może być np. lubricatio przypominające watę, co jest wynikiem nieprawidłowości wydzielniczych i wówczas odczucia seksualne mogą być przykre. W różnych chorobach ginekologicznych zdarza się, że występujące lubricatio ma nieprzyjemny zapach, co również ma duże znaczenie we współżyciu seksualnym.



Intensywność wydzielania

Na ogół lubricatio jest najbardziej nasilone w fazie orgazmu u kobiety i bezpośrednio przed nim. Wydzielina może być nawet tak obfita, że w okresie skurczów, w trakcie orgazmu, lubricatio jest wydalone na zewnątrz w formie przypominającej wytrysk u mężczyzny. Stąd np. niektóre osoby są przekonane, iż istnieje odpowiednik wytrysku u kobiet. Miałem pacjentki, które zostały skierowane do mnie przez swoich partnerów zarzucających im, że nie przeżywają orgazmu, ponieważ nie mają wytrysku z pochwy. U niektórych kobiet, zwłaszcza silniej podnieconych, lubricatio utrzymuje się nadal po orgazmie, a nawet wydzielane jest dość długo.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin