Dowódca 2 kompanii szkolnej
kpt Bogusław BAŁENDO
dnia..........................
PLAN - KONSPEKT
Do przeprowadzenia zajęć z obrony przed bronią masowego rażenia z pl.3
w dniu .28 10. 2010r.
I.TEMAT 1/4: TOKSYCZNE ŚRODKI PRZEMYSŁOWE
II.CELE SZKOLENIA
Wyniku opanowania treści tematu żołnierz potrafi
- omówić zagrożenia bronią masowego rażenia ( BMR) oraz od toksycznych środków przemysłowych (TSP) na współczesnym polu walki i w sytuacjach kryzysowych.
- scharakteryzować broń chemiczną , biologiczną, radiologiczną , jądrową oraz toksyczne środki przemysłowe.
- przedstawić zastosowanie oraz wpływ broni masowego rażenia na prowadzenie działań bojowych.
- wstępnie ocenić na podstawie charakterystycznych oznak użycia BMR oraz skażeń powstałych po uwolnieniu tsp
III.FORMA : Zajęcia teoretyczne
IV.CZAS: 40 min
V.MIEJSCE: Świetlica kom.
VI.ZAGADNIENIA :
1 : Rodzaje toksycznych środków przemysłowych
2 : Charakterystyka i właściwości toksyczne podstawowych toksycznych środków przemysłowych.
3 : .Zasady udzielania pierwszej pomocy żołnierzom porażonych przez TSP
VII.LITERATURA:
1. Podręcznik Podoficera Wojsk Obrony Przeciwchemicznej (OPChem.357/89)
2. Przyrząd chemicznego rozpoznania PCHR-54M. ( Chem. 357/89 )
VIII.WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO – METODYCZNE :
- na 3 dni przed zajęciami zatwierdzam plan konspekt,
- wszystkie zagadnienia prowadzę osobiście,
- w czasie zajęć szczególną uwagę zwracam na przestrzeganie warunków bezpieczeństwa
- najważniejsze rzeczy podaję do zanotowania,
:
CZĘŚC WSTĘPNA :
- przyjęcie meldunku
- sprawdzenie obecności
- podanie tematu, celów i organizacji zajęć
- przystąpienie do szkolenia
CZĘŚĆ GŁÓWNA :
ZAGADNIENIE 1 : Rodzaje toksycznych środków przemysłowych
Toksyczne Środki Chemiczne (TSC), Toksyczne Środki Biologiczne (TSB), Promieniotwórcze Środki Przemysłowe (PSP).
ZAGADNIENIE 2: Charakterystyka i właściwości toksyczne podstawowych toksycznych środków przemysłowych
Toksyczne Środki Przemysłowe to toksyczne lub promieniotwórcze substancje w postaci stałej, ciekłej lub gazowej. Substancje te mogą być produkowane lub wykorzystywane w zakładach przemysłowych, medycynie, wojsku oraz innych gałęziach gospodarki narodowej. TŚP mogą występować jako związki i pierwiastki chemiczne, substancje biologiczne lub radioaktywne i mogą być opisywane jako Toksyczne Środki Chemiczne (TSC), Toksyczne Środki Biologiczne (TSB), Promieniotwórcze Środki Przemysłowe (PSP).
Konsekwencją rozwoju przemysłu jest produkowanie, przetwarzanie, magazynowanie i przewożenie TŚP. Duże możliwości produkcyjne w tym zakresie powodują zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzeń z udziałem TŚP. Środki te znajdujące się w obiektach produkcyjnych, magazynowych oraz podczas transportu nie przedstawiają istotnego zagrożenia dla wojsk. Jednakże, uwolnienie w wyniku awarii lub celowego działania może stwarzać duże zagrożenie.
TŚP wykorzystywane przez przemysł stwarzają poważne zagrożenie skażeniami w rejonach objętych działaniami prowadzonymi przez siły zbrojne. Zdarzenia typu ROTA (Releases Other Than Attack) obejmują uwolnienia toksycznych substancji promieniotwórczych, chemicznych i biologicznych wskutek innych przyczyn niż użycie broni masowego rażenia. Może być to spowodowane uszkodzeniem lub zniszczeniem zbiorników w zakładach przemysłowych, środków transportujących, instalacji produkcyjnych, elektrowni jądrowych oraz składów broni masowego rażenia.
PSP wykorzystywane w przemyśle mogą spowodować powstanie skażeń promieniotwórczych. Potencjalnymi źródłami skażeń promieniotwórczych są m.in. przemysł jądrowy, instytuty badawcze, zakłady przetwarzające i magazyny odpadów radioaktywnych, źródła promieniowania używane w przemyśle i medycynie, transport oraz skradzione lub nielegalnie przewożone przez granice elementy ładunków jądrowych. W zależności od rodzaju środków promieniotwórczych oraz sposobów ich rozprzestrzenienia, mogą powstać różne rodzaje stref skażeń:
a) uszkodzenie reaktora jądrowego może spowodować skażenia promieniotwórczeo zasięgu zbliżonym do powstałego w wyniku wybuchu jądrowego;
b) zniszczenie lub uszkodzenie instalacji reaktora jądrowego bez naruszenia rdzenia, może prowadzić do skażenia obiektu i terenu stałymi, ciekłymi substancjami promieniotwórczymi oraz ich aerozolami;
c) rozrzucenie (zdyspergowanie) odpadów radioaktywnych lub źródeł promieniowania może spowodować skażenie terenu i powietrza o zasięgu lokalnym np. pożar może rozprzestrzenić substancje promieniotwórcze na powierzchni kilku- kilkunastu km2 w zależności od warunków atmosferycznych.
Wykorzystywane TSB mogą spowodować powstanie skażeń biologicznych w wyniku ich przypadkowego uwolnienia, działań dywersyjnych, awarii lub uszkodzenia instalacji przeznaczonych do ich produkcji i przechowywania. Do obiektów w których mogą występować środki biologiczne należy zaliczyć szpitale, instalacje medyczne, sanitarne i badawcze, zakłady produkcyjne i magazyny oraz instalacje do przetwarzania odpadów w przemyśle farmaceutycznym i rolnym.
TSC wykorzystywane w przemyśle mogą spowodować powstanie skażeń chemicznych. Większość środków chemicznych wykorzystywanych w przemyśle posiada właściwości toksyczne, ponadto często są łatwopalne i wybuchowe oraz mogą reagować w sposób gwałtowny przy zetknięciu się z wodą lub powietrzem. Z tego względu zagrożenie wynikające z charakteru fizykochemicznego tych substancji jest znacznie większe niż ich możliwości toksycznego oddziaływania. Ocenia się, że większość środków przemysłowych będzie uwalniana do środowiska w postaci par lub cieczy wywołując skutki zdrowotne. Uwolnienie dużej ilości TSC może negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne.
ZAGADNIENIE 3: .Zasady udzielania pierwszej pomocy żołnierzom porażonych przez TSP
Do przeprowadzania częściowych zabiegów sanitarnych używa się indywidualnych pakietów przeciwchemicznych, które stanowią wyposażenie każdego żołnierza oraz środków podręcznych. Jednym z nich jest IPP. Służy on do przeprowadzania częściowych zabiegów sanitarnych oraz zabiegów specjalnych niewielkich powierzchni umundurowania, oporządzenia i broni. W razie skażenia substancjami promieniotwórczymi częściowe zabiegi sanitarne polegają na obmyciu nie osłoniętych części ciała i wypłukaniu ust nieskażoną wodą. Jeżeli jest niedostateczna ilość wody, to nieosłonięte części ciała przeciera się tamponami z indywidualnego pakietu przeciwchemicznego, zamoczonymi w wodzie. Z braku wody tampony należy zmoczyć odkażalnikiem z indywidualnego pakietu przeciwchemicznego. Używając do zabiegów sanitarnych roztworów odkażających z indywidualnego pakietu przeciwchemicznego należy uważać, aby nie dostały się do oczu, nosa i ust. Jeżeli do zabiegów używa się śniegu, to bezpośrednio przeciera się nim nie osłonięte części ciała lub obmywa je wodą z roztopionego śniegu. Następnie miejsca te wyciera się czystymi tamponami lub innymi środkami. Indywidualny pakiet odkażający PChW‑012 wchodzi w skład osobistego wyposażenia każdego żołnierza i służy do odkażania broni osobistej oraz wyposażenia. Może być również wykorzystana do częściowego odkażania ręcznych, ciężkich i wielkokalibrowych karabinów maszynowych, granatników przeciwpancernych i innego sprzętu o powierzchni do 1 m2. Do odkażania broni należy do PChW-012 dodać koncentrat P‑710 w stosunku 1% do wody.
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
· omówienie głównych problemów (zagadnień) w zajęciach
· odpowiedzi na ewentualne pytania
OPRACOWAŁ.
lewaPnaP