Zatwierdzam
..........................
podpis
dn......................
Zezwalam na wielokrotne wykorzystanie
Grupa szkoleniowa
Data
Podpis
do przeprowadzenia zajęć z „Regulaminów i musztry”
Temat:
Cel:
Metoda:
Czas:
Miejsce:
Pomoce
szkoleniowe:
Zabezpieczenie
materiałowe:
Zasady żołnierskiego zachowania się;
-doskonalić wcześniej poznane zagadnienia z regulaminów;
-nauczyć słuchaczy właściwego zachowania podczas wchodzenia do pomieszczeń służbowych, składania meldunku i służbowego przedstawiania się, zachowania w wąskim przejściu;
Praktyczna;
45’
świetlica
Nauczanie regulaminu ogólnego i musztry-poradnik metodyczny;
Regulamin ogólny SZRP;
-telefon
-plakietka służby dyżurnej
-hełm
-beret
-7,62 mm kbk AKM
-peleryna
PLAN ZAJĘĆ
L.p.
1
2
3
5 min.
35 min.
Część główna:
-wchodzenie do pomieszczeń służbowych;
-składanie meldunku i służbowe przedstawianie się;
-zachowanie się w wąskim przejściu;
Zagadnienia
i czas
Treść
Wskazówki
organizacyjno-metodyczne
-1-
-2-
-3-
-4-
Część wstępna
-przyjęcie meldunku;
-sprawdzenie obecności i wyglądu zewnętrznego;
-nawiązanie do poprzednich zajęć, pytania kontrolne:
1. Wymienić stopnie w korpusie podoficerów;
2. Kto to jest starszy, młodszy, przełożony, podwładny;
3.Omówić zasady opuszczania koszar i
garnizonu.
-meldunek składa pomocnik dowódcy plutonu lub dowódca drużyny;
-zwrócić uwagę na zachowanie szkolonych
w czasie składania meldunku;
-nakazać zanotować temat zajęć,
Część główna
75 min.
1. Wchodzenie do pomieszczeń służbowych.
za zgodą przełożonego (starszego). Przed wejściem pozostawia wierzchnie okrycie (płaszcz, pelerynę, czapkę), jeżeli warunki na to pozwalają, lub –po wejściu-zdejmuje tylko nakrycie głowy, oddaje honory i melduje cel przybycia. Po otrzymaniu rozkazu lub załatwieniu sprawy oddaje honory, wykonuje zwrot w kierunku wyjścia, nakłada nakrycie głowy i wychodzi.
2. Składanie meldunku i służbowe przedstawianie się.
Meldunek jest to zwięzła informacja, którą składa podwładny przełożonemu. W informacji tej podaje się kolejno:
tytuł (,,pan”), stopień wojskowy przełożonego lub urząd-stanowisko osoby cywilnej, swoje stanowisko, stopień, nazwisko i czynność wykonywaną przez oddział (pododdział) lub meldującego albo cel przybycia, np.: ,,PANIE MAJORZE-
Dowódca trzeciego plutonu – chor. Kowalski melduje (przedstawiam) pluton w czasie zajęć z regulaminów na temat....”
Inne sytuacje kiedy, komu, w jaki sposób składa się meldunek
przytaczam za regulaminem ogólnym SZRP (str.26/pkt70-73str.27).
3. Zachowanie się w wąskim przejściu.
W grupie żołnierzy znajdujących się w wąskim przejściu pierwszy, który zauważy zbliżającego się przełożonego (starszego), podaje komendę ,,PRZEJŚCIE”. Żołnierze zatrzymują się, przepuszczają przechodzącego, oddają honory przez ,,sfrontowanie” i przyjęcie postawy zasadniczej.
W warunkach uniemożliwiających swobodne mijanie się żołnierze dostosowują swoje zachowanie do zasad poszanowania przełożeństwa (starszeństwa), ogólnych reguł ruchu i okoliczności (sytuacji).
-słuchacze notują ważniejsze zagadnienia
podane przez prowadzącego zajęcia;
-po teoretycznym omówieniu zagadnienia przystąpić do ćwiczenia praktycznego, należy pamiętać o stopniowym zwiększaniu poziomu trudności kolejnych ćwiczeń;
-w czasie prowadzenia części praktycznej można zezwolić na dyskusję kierowaną
i po zakończeniu dokonać podsumowania efektów dyskusji.
-zwrócić uwagę na zachowanie porządku
i dyscypliny w trakcie zajęć.
Część końcowa
10 min.
-podanie stopnia opanowania tematu i zadań na naukę własną;
-podanie tematu i terminu następnych zajęć;
-przyjęcie meldunku o zakończeniu zajęć;
-zadając pytania sprawdzić stopień opanowania materiału;
-wskazać najaktywniejszych;
-meldunek składa pomocnik dowódcy plutonu;
OPRACOWAŁ:
......................................
lewaPnaP