łuczki i wrabianie koralików.doc

(233 KB) Pobierz

Początek formularza

Dół formularza

  


Image
W poprzedniej lekcji nauczyliśmy się wykonywać słupki a przy ich pomocy zrobiliśmy kółko z pikotkami. Teraz nauczymy się wykonywać łuczki i ukrywać, wrabiać końcówki nici. Do tego potrzebne będą dwa czółenka. Nici związujemy węzłem płaskim (zwykłym). 

  

Ukrywanie końcówek nici

W lewej ręce mamy czółenko kremowe z nitką beżową, a w prawej czółenko niebieskie z nitką białą. Węzeł powstały w wyniku powiązania dwóch nitek przytrzymujemy palcami wskazującym i kciukiem. W prawą rękę ujmujemy drugie czółenko i zaczynamy robić pierwszą część słupka przewlekając nić pomiędzy palcami wskazującym a serdecznym lewej ręki od strony prawej do lewej. Dokładnie tak samo jak przy kółku. Po przeskoczeniu węzełka nie dociągamy go (tak jak widoczne jest to na zdjęciu powyżej). 

 

  

 

W powstałe „oczko” przewlekamy jedną z końcówek (wybrałam beżową), zgodnie z biegiem białej nitki. Po czym dociągamy tę część słupka.

 

 

 

Po czym przystępujemy do wykonania drugiej części słupka, znów zatrzymując się po przeskoczeniu węzełka. Tym razem wsuwamy tę samą końcówkę nitki, co poprzednio do pętli od spodu, zgodnie z biegiem białej nitki (od czółenka) i ściągamy wszystko w lewo tworząc słupek.  W ten sposób wykonaliśmy pierwszy słupek łuczku chowając jednocześnie końcówkę nitki. Aby końcówka została dobrze umocowana w łuczku lub kółeczku musi być ukryta, co najmniej pod trzema lub czterema słupkami. W związku z tym proponuję wykonanie kolejnych trzech słupków.

 

 

 

 

Teraz przystępujemy do wykonania pikotka. Zasada jest dokładnie taka sama jak przy robieniu go w kółku. Po czym ponownie wykonujemy cztery słupki.W ten sposób wykonaliśmy łuczek składający się z ośmiu słupków i jednego pikotka umieszczonego po czwartym słupku.

Łączenie elementów  

Nauka łączenia elementów przy pomocy pikotek.

Na początek odwracamy robótkę „na lewą stronę” i wykonujemy kolejne kółeczko.

  

  

Po wykonaniu czterech słupków szydełkiem przewlekamy nitkę z lewej ręki przez pikotek. 

 

  

W powstałą pętelkę wsuwamy czółenko z prawej ręki.

 

  

 

I przewlekamy nitkę. Teraz możemy kontynuować wykonywanie kolejnych czterech słupków, po których zrobimy pikotkę i dodamy następne trzy słupki. Ściągamy kółeczko.

Wrabianie koralików

 

Pikotkę możemy wykorzystać także do wrobienia koralika przy jednoczesnym połączeniu elementów.

W tym celu ponownie odwracamy robótkę i wykonujemy taki sam łuczek jak poprzednio (to znaczy: cztery słupki, pikotek, cztery słupki) i rozpoczynamy kółeczko od zrobienia czterech słupków.

 

 

 

Na szydełko nawlekamy koralik. 

 

 

 

Przez koralik przewlekamy pikotek. 

 

 

 

Po czym z nitki lewej ręki, szydełkiem robimy pętelkę, przez którą przewlekamy czółenko z ręki prawej (w tym przypadku niebieskie).

 

 

 

Teraz możemy przystąpić do wykonywania dalszej części kółeczka, to znaczy czterech słupków, po których zrobimy pikotkę i dodamy następne trzy słupki. Ściągamy kółeczko. 

 

 

 

 

Koraliki możemy wrabiać nieco inaczej.

Przed przystąpieniem do pracy musimy policzyć ile koralików będziemy potrzebować do zrobienia np. kolczyka czy choinkowej gwiazdeczki. Odliczoną ilość koralików nawlekamy na nitkę, która już jest nawinięta na czółenko.

Jeżeli wzór przewiduje, że koraliki będą nam potrzebne na łuczkach i na kółeczkach musimy policzyć ile koralików potrzebne nam jest do jednego i osobno do drugiego z elementów. Po czym nawlec na jedną nitkę ilość koralików potrzebną do wykonania łuczków a resztę koralików na druga nitkę. 

Przystępując do pracy musimy się zastanowić, którym czółenkiem będziemy wykonywać kółeczka, a którym łuczki. Zazwyczaj prace rozpoczynamy od kółeczka, więc wybieramy tę nić, na której są nawleczone koraliki przeznaczone do tego elementu.   

Koraliki nawleczone na nitkę nie wykluczają wrabiania ich w trakcie pracy w sposób opisany wyżej, w trakcie łączenia elementów, za pomocą pikotki.  

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin