Konspekt do zajęcia z kształcenia mowy i myślenia zielony kącik przyrody.doc

(35 KB) Pobierz
Konspekt do zajęcia z kształcenia mowy i myślenia

Konspekt do zajęcia z kształcenia mowy i myślenia

z zakresu edukacji przyrodniczej

w grupie 3 – latków

 

Prowadząca: mgr Agnieszka Grębowiec

Data: 05.03.2008 r.

Temat kompleksowy: „Zielony kącik przyrody”.

Temat zajęcia: „Jak dzieci wiosnę przyspieszyły” – słuchanie opowiadania M. Kownackiej, tworzenie własnego „ogródka” na oknie.

 

Zagadnienia programowe:

·         Rozumienie potrzeby hodowania roślin, potrzeby wykonania określonych czynności ogrodniczych;

·         Towarzyszenie nauczycielce przy wysiewie, sadzeniu;

·         Obserwowanie przyrody – kiełkowania roślin i ich wzrostu;

·         Znaczenie uprawianych roślin w pożywieniu człowieka;

·         Eksperymentowanie – poznawanie w drodze doświadczeń czynników niezbędnych do wzrostu roślin. (ABC XXI wieku - Program wychowania przedszkolnego )

Cele:

·         instrumentalne:

dziecko:

- zna treść opowiadania i odpowiada na pytania dotyczące jego treści;

- szuka sposobu przyspieszenia wiosny na swojej sali;

- dowiaduje się co potrzebne jest do wzrostu roślin (woda, światło, ciepło, odpowiednie podłoże);

- wzbogaca słownictwo o nowe wyrazy: szczypior, rzeżucha;

- potrafi przy pomocy nauczycielki zasiać i wsadzić rośliny;

- rozumie znaczenie nowalijek w codziennym jadłospisie;

- poprawnie stosuje określenia: najpierw, teraz, potem;

- określa wygląd nasion, cebul przed wzrostem i posianiem i po pewnym czasie na podstawie obrazków;

- pokazuje ruchem całego ciała i rąk wzrost szczypiorku i  kiełkującą rzeżuchę do muzyki Vivaldiego „Wiosna”.

·         kierunkowe:

dziecko:

- chętnie bierze udział w zakładaniu hodowli roślin zmotywowane wcześniejszą obserwacją kącika przyrody w starszej grupie, opowiadaniem M. Kownackiej oraz przez nauczycielkę;

- bierze czynny udział w zakładaniu „ogródka” na oknie;

- słucha uważnie poleceń nauczycielki i stosuje się do nich.

 

Metody:

·         czynna ( praca w kąciku przyrody, zabawa muzyczno – ruchowa);

·         słowna ( słuchanie opowiadania, rozmowa, instrukcja);

·         oglądowa ( pokaz obrazków, obserwacja czynności nauczycielki).

 

Formy pracy:

·         z całą grupą

·         indywidualna

 

Materiały i narzędzia: pojemniki, ziemia, wata, woda, kiełkujące cebule, nasiona rzeżuchy.

Pomoce dydaktyczne:  trzy obrazki cebul – pokaz wzrostu szczypiorku, dwa obrazki rzeżuchy – pokaz kiełkowania i wzrostu nasion, nagranie Vivaldiego „Wiosna”.

 

Przebieg zajęcia:

 

 

1. Przygotowanie do zajęcia – napełnienie skrzynki ziemią, konewki – wodą, podstawek – watą, przypięcie obrazków na tablicy.

2. Słuchanie opowiadania M. Kownackiej „Jak dzieci wiosnę przyspieszyły” i rozmowa dotycząca jej treści.

- Co dzieci zrobiły w swojej sali?

- Co potrzebowały do zrobienia zielonego ogródka na oknie?

- Co robiły dzieci aby urosły roślinki?

- Czy w ich przedszkolu była już wiosna?

- Może w naszej sali też zagości wiosna?

- Jak by to zrobić?

- Chcecie żebyśmy założyli ogródek na oknie? ( dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki i wyrażają chęć założenia hodowli roślinek)

3. Rozmowa na temat obrazków cebuli i rzeżuchy – Nauczycielka odkrywa obrazek cebuli

- Co to za warzywo? Dzieci określają wygląd cebuli, jej kolor, właściwości, wskazują cebulki, biorą je do rąk. Nauczycielka odkrywa kolejny obrazek (cebula ze szczypiorkiem) – Co się stało z cebulą? – Jak nazywa się to co wyrosło cebulce? –dzieci nazywają lub dowiadują się, że to szczypior, określają jego wygląd. Dzieci oglądają kolejny obrazek (cebula z dużym szczypiorkiem) i stwierdzają, że urósł. Nauczycielka pokazuje dzieciom nasiona rzeżuchy, określanie ich wyglądu, dotykanie, pokaz obrazka kiełkującej rzeżuchy, wyjaśnienie, że to roślinka o długich łodyżkach i małych listkach. Dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie - Dlaczego będziemy hodować te rośliny? nauczycielka wyjaśnia, że szczypiorek i rzeżucha są bardzo zdrowe bo mają witaminy.

4. Zabawa muzyczno – ruchowa „ Rosnące szczypiorki i rzeżuszki” – dzieci do muzyki Vivaldiego pokazują ruchem rąk rosnące szczypiorki, a następnie ruchem całego ciała- kiełkujące nasionka i rosnące roślinki.

5. Zaproszenie dzieci do kącika przyrody – zakładanie hodowli cebulek i rzeżuchy –nauczycielka pokazuje skrzynkę z ziemią, wyjaśnia sposób sadzenia, dzieci sadzą cebulki, podlewają je. Następnie nauczycielka wyjaśnia, że rzeżuchę posiejemy na watę, dzieci moczą ją wodą i sypią nasionka, ustawiają je na oknie. Wspólnie z nauczycielką dzieci przypominają co potrzebne jest żeby roślinki urosły ( podlewanie, ciepło) oraz że są one zdrowe. Dzieci wspólnie stwierdzają, że jak roślinki urosną to będą mogły je zjadać na kanapkach.

6. Dzieci myją ręce po pracy, nauczycielka dziękuje dzieciom za pomoc.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin