próchnica.doc

(43 KB) Pobierz

PROFILAKTYKA PRÓCHNICY ZĘBÓW U DZIECI

 

Co to jest próchnica?

Próchnica – choroba zębów spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej, a dokładniej rozkład tkanki zębowej z powstawaniem ubytków. W utworzonej jamie dochodzi do zakażenia miazgi zęba. Infekcja taka doprowadza do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zębów i prowadzi do śmierci zęba. Powód próchnicy to kwasy powstające w wyniku działania bakterii w płytce nazębnej.

 

Przyczyny:

o         Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku.

o         Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują ucieczkę minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa.

o         Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy. Bakterie tworzące płytkę nazębną atakują również dziąsła oraz głębiej położone tkanki przyzębia.

 

Profilaktyka:

1.   Prawidłowa higiena jamy ustnej.

o          prawidłowa technika szczotkowania zębów

o          odpowiedni typ szczoteczki i pasty do zębów oraz przybory dodatkowe

o          zróżnicowane ruchy myjące m.in.: okrężne, wymiatające

o          prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 3 minuty

o          skuteczne i systematyczne usuwanie płytki nazębnej

2.   Prawidłowe odżywianie

o         Dieta bogata w składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor oraz witaminy (m.in. A, E, C, B, D) co wpływa na prawidłowe kształtowanie się mocnych, wartościowych zębów i tkanek przyzębia.

o         Dieta zawierająca duże ilości owoców i warzyw, a skąpa w węglowodany (słodycze)

3.   Profilaktyka fluorkowa:

o         lakierowanie zębów, stosowanie past do zębów i płynów do płukania ust z zawartością związków fluoru, krople i tabletki z fluorem - decyzję o włączeniu ich do diety dziecka zawsze powinien podjąć lekarz!

4.       Lakowanie bruzd zębowych

o         pokrywanie bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem

5.       Jak najwcześniejsze odstawienie butelki.

Zasypianie z butelką jest zdecydowanie przeciwwskazane, ponieważ prowadzi do rozwoju tzw. próchnicy butelkowej. Źródłem tego rodzaju próchnicy są słodkie kleiste pokarmy (kaszki, soczki, słodzone mleko), które przywierają do powierzchni zębów. Bakterie próchnicotwórcze przekształcają zawarte w tych pokarmach cukry w kwasy. Zęby przebywające przez dłuższy czas (całą noc) w kwaśnym środowisku ulegają demineralizacji. Nocny spadek produkcji śliny, która ma właściwości zobojętniające, zdecydowanie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Próchnica butelkowa jest wyjątkowo agresywną postacią próchnicy. W krótkim czasie prowadzi do całkowitego zniszczenia dużych powierzchni zębów mlecznych.

6.    Wizyty kontrolne u stomatologa

o         Przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej co 3 miesiące

o         Systematyczne usuwanie, leczenie ubytków

 

Leczenie stomatologiczne:

o          Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieganie powikłaniom.

o          Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, glass-ionomery i różne kompozyty.

o          W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego.

o          Dostępna jest już nowoczesna metoda leczenia próchnicy ozonem. Polegająca na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem. Dzięki czemu tkanka zęba regeneruje się, niestety działa na niewielkie ubytki.

Kiedy powinna być pierwsza wizyta u stomatologa?

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, rodzice powinni przyprowadzić dziecko do stomatologa (6-12 miesiąc życia). Lekarz oceni czy proces ząbkowania i rozwój twarzoczaszki przebiegają w sposób prawidłowy oraz wyznaczy termin kolejnej wizyty kontrolnej.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin