Przyklad_umowy.doc

(93 KB) Pobierz
POROZUMIENIE Nr 82/GW/2000

9

 

UMOWA nr

 

 

Zawarta w ………..w dniu ..........................pomiędzy:

1.      ........................................, wpisanym do KRS pod nr ......................,  zwanym dalej „Zamawiającym”, reprezentowanymi przez:

 

1/....................................................................................................................................................2/....................................................................................................................................................a

2.      ......................................, Kapitał Zakładowy ....................., KRS:......................  zwaną dalej  „Wykonawcą” reprezentowaną przez:

1/  ............................ ....................................................

2/  ........................... .....................................................

 

§1

 

1.      Zamawiający powierza a Wykonawca przyjmuje do wykonania - zgodnie z wyborem oferty z przetargu w dniu ..................................................................... - 
w otworze .........................................

      -              pomiary geofizyczne aparaturą ……i zestawem pomiarowym ……….

-              pomiary sejsmometryczne.

-          prace interpretacyjne w zakresie geofizyki wiertniczej i sejsmometrii wiertniczej
wyszczególnione w załączonej do umowy kalkulacji cenowej tych usług.

Całkowite rozliczenie prac geofizycznych nastąpi do 30 dni po wykonaniu ostatniego pomiaru w odwiercie.            

2.      Wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy zgodnie z posiadaną wiedzą i środkami technicznymi oraz ustalonymi z Zamawiającym wymogami szczególnymi.

3.      Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmniejszenia w trakcie realizacji umowy zakresu i celowości prac powierzonych z powodu wystąpienia nieprzewidzianych warunków geologicznych, czyniących dalsze prace bezzasadnymi. W takim wypadku Wykonawcy będzie przysługiwać tylko wynagrodzenie wynikające ze zrealizowanych usług do chwili podjęcia decyzji przez Zamawiającego o zakończeniu wykonywania usługi.

4.      Zamawiający przekaże Wykonawcy informacje i dane niezbędne do sporządzenia dokumentacji i interpretacji wyników badań.

5.      Czas  uzgodniony między stronami na sporządzenie i dostarczenie Zamawiającemu dokumentacji i interpretacji liczony jest od daty dostarczenia informacji i danych wymienionych    w ust. 4 niniejszego paragrafu.

6.      Wszystkie dane, informacje i opracowania uzyskane przez Wykonawcę, jego pracowników lub inne osoby działające w jego imieniu, sporządzone przez wykonawcę oraz otrzymane od Zamawiającego w trakcie wykonywania prac określonych w umowie są i pozostaną wyłączną własnością Zamawiającego i będą traktowane przez Wykonawcę odpowiednio do obowiązujących uregulowań prawnych, jako tajemnica państwowa, służbowa lub tajemnica przedsiębiorcy.

 

§ 2

 

Badania geofizyczne i inne roboty będą wykonywane sukcesywnie zgodnie
z przekazywanymi pisemnie z odpowiednim wyprzedzeniem zleceniami wraz z danymi informacyjnymi niezbędnymi do wykonania zamówienia.

 

§ 3

 

Wykonawca przewiezie swoim transportem pracowników na miejsce wykonanych robót
i z powrotem.

§4

 

1.      Wykonawca na życzenie Zamawiającego wykona badania geofizyczne w sposób ciągły.
Badania geofizyczne w otworze wiertniczym będą wykonywane w warunkach dobrej widoczności.

2.      Prace z użyciem materiałów wybuchowych w otworze wiertniczym będą wykonywane tylko w warunkach dobrej widoczności, przy czym pomiary sejsmometryczne z użyciem materiałów wybuchowych będą wykonywane za dnia i w warunkach dobrej widoczności.

3.      Pozostałe   warunki  techniczne  prac geofizycznych  określi  Przedstawiciel   Wykonawcy wspólnie z Przedstawicielem Zamawiającego w odrębnych pisemnych zleceniach wskazujących termin rozpoczęcia prac lub zabiegów , specyfikę zamówionych pomiarów i zabiegów , dane techniczne otworu i inne dane potrzebne do wykonania umowy.

 

§ 5

 

1.      Zamawiający i Wykonawca będą w szczególności przestrzegać przepisów prawnych zawartych w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r., prawo geologiczne i górnicze (jedn. tekst: Dz.U. z 2005r, Nr 228, poz. 1947-  z późn. zmianami ) oraz przepisów wykonawczych przy uwzględnieniu „Wytycznych dowiercania, przewiercania, opróbowania skał zbiornikowych, wgłębnego i napowierzchniowego zbrojenia otworów oraz prowadzenia prac w warunkach zagrożenia siarkowodorowego” wprowadzonych Uchwałą Nr 786/2007 Zarządu Spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie, z dnia 30 października 2007 r.

2.      Przedstawiciel Wykonawcy robót na wiertni (kierownik grupy) dokona
z przedstawicielem Zamawiającego podziału obowiązków w celu zapewnienia bezpiecznych warunków pracy i koordynacji robót oraz podda się wraz z pozostałymi pracownikami obowiązkowemu przeszkoleniu w zakresie obowiązującego na wiertni porządku, przepisów bezpiecznego prowadzenia ruchu, występujących zagrożeń, zasad łączności i alarmowania oraz zgłaszania wypadków i zagrożeń.

3.      Przedstawiciel Wykonawcy przeszkoli załogę wiertni w zakresie zagrożeń występujących przy wykonywaniu badań geofizycznych lub innych robotach oraz zasadach bhp przy tych usługach.

4.      Szkolenia należy przeprowadzić przed podjęciem prac przez Wykonawcę i odnotować
w aktach Wykonawcy oraz dokumentach wiertni w sposób przyjęty w tych zakładach.
Wykonawca zapewni osobę z odpowiednimi kwalifikacjami do wykonywania powierzonych badań i robót w tym osobę dozoru górniczego.

5.      Zamawiający wyznaczy osobę dozoru ruchu zakładu – kierownika wiertni lub inną – sprawującą rolę kierownika koordynującego pracę na wiertni.

 

§ 6

 

1.      Pisemne zlecenia na prace Zamawiający będzie kierował bezpośrednio do ........................................................................................).

2.      Zamawiający będzie przekazywał Wykonawcy zlecenia z  wyprzedzeniem co  najmniej 24 godz. przed terminem rozpoczęcia robót.

3.      Termin wykonania badań sejsmometrycznych będzie każdorazowo ustalany oddzielnie.
Wykonawca będzie realizować tylko pojedyncze zlecenia z zakresu badań sejsmometrycznych.

4.      Badania będą podjęte w ustalonych terminach pod warunkiem uprzedniego zatwierdzenia przez kierownika ruchu zakładu wykonującego wiercenie wymaganych projektów technicznych tych robót. Zamawiający zapewnia, że zlecone badania i roboty są przewidziane w projekcie prac geologicznych lub projekcie technicznym  i umieszczone w planie ruchu zakładu wykonującego wiercenie – zatwierdzonym przez właściwy OUG.

5.      Zamawiający zapewni przedstawicielom Wykonawcy wgląd na terenie wiertni
do zatwierdzonego przez właściwy OUG planu ruchu zakładu wykonującego wiercenie.
 

§ 7

 

1.      Przedstawicielem Wykonawcy na wiertni jest kierownik grupy lub inna osoba kierująca badaniami lub robotami.

2.      Przedstawicielem Zamawiającego na wiertni jest osoba dozoru geologicznego
lub upoważniony kierownik wiertni lub inna osoba dozoru na wiertni.

3.      Potwierdzenie wykonania zakresu i rodzaju poszczególnych zleconych badań geofizycznych i innych robót w otworze wiertniczym dokonywane będzie w postaci protokołu podpisanego przez przedstawicieli obu stron.

4.      Osobami upoważnionymi do kontaktów w zakresie objętym niniejszą umową są:
ze strony Wykonawcy - ............................, ze strony Zamawiającego – ....................................................

 

§8

 

1. Wyniki badań geofizycznych oraz ich opracowania i interpretacje będą przekazywane
    protokolarnie z podpisami upoważnionych przedstawicieli obu stron w formie i terminach
    ustalonych pomiędzy Stronami.

 

2.      Wyniki badań dla ustalenia stanu technicznego otworu wiertniczego oraz wyniki profilowań cementomierzem wraz z interpretacją będą dostarczane Zamawiającemu niezwłocznie.

 

§9

 

1.  Przygotowanie otworu wiertniczego do pomiarów geofizycznych:

1)     Otwór wiertniczy , w którym projektowane są badania geofizyczne i roboty strzałowe powinien posiadać drogę dojazdową, umożliwiającą dojazd aparatury geofizycznej
i wyciągu.

2)     Przy otworze wiertniczym powinno być przygotowane miejsce na ustawienie wyciągu i aparatury geofizycznej odległe co najmniej 5 m od przewodów elektrycznych
i 20 - 50 m od ujścia otworu.

3)     Z przestrzeni pomiędzy aparaturą wyciągiem i otworem wiertniczym powinny być usunięte wszystkie przedmioty utrudniające wykonywanie badań geofizycznych.

4)     Podłoga i schody wieży wiertniczej powinny być oczyszczone z płuczki i innych
zanieczyszczeń.

5)     Stół rotacyjny podczas wykonywania badań geofizycznych powinien być
zabezpieczony przed obracaniem się.

6)     Od wodociągu do stołu rotacyjnego, powinni być doprowadzona woda za pomocą węża elastycznego.

7)     Na terenie wiertni powinna znajdować się tablica rozdzielcza prądu sieciowego, umożliwiająca podłączenie aparatury geofizycznej do sieci znormalizowanymi wtykami kontaktowymi.

8)     Wieża i płac wiertni powinny posiadać odpowiednie oświetlenie gwarantujące bezpieczne i prawidłowe wykonywanie prac geofizycznych w ciągu całej doby.

9)     W czasie wykonywania badań geofizycznych, brygada wiertnicza (zmiana) powinna być obecna na terenie wiertni. Kierownik grupy geofizycznej po uzgodnieniu z kierownikiem wiercenia, może wykorzystać odpowiednią ilość pracowników brygady wiertniczej, do prac pomocniczych, niezbędnych przy wykonywaniu badań geofizycznych, z wyłączeniem prac bezpośrednio związanych z izotopami promieniotwórczymi i materiałami wybuchowymi.

10)   W czasie wykonywania badań geofizycznych w otworze wiertniczym zabrania się
bez porozumienia z kierownikiem grupy geofizycznej

-          wykonywania napraw wieży, stołu, wyciągu wiertniczego,

-          uruchomiania wyciągu wiertnicy,

-          przenoszenia, przesuwania po podłodze wieży oraz rampy, ciężkich przedmiotów i sprzętu wiertniczego,

-          przesuwania rur wiertniczych w pobliżu urządzeń grupy geofizycznej,

-          spawania elektrycznego w promieniu 100 m od urządzeń wiertni, (w przypadku prowadzenia robót strzałowych).

11) W celu bezpiecznego i sprawnego wykonywania prac perforacyjno - torpedowych
w otworze wiertniczym, kierownik wiertni powinien:

            -    wyznaczyć   w   miarę   możliwości,   w   zależności   od   warunków   

                atmosferycznych - pomieszczenie lub miejsce dla sporządzania ładunków

            -   usunąć z pomieszczenia lub miejsca sporządzania ładunków osoby nie 
                wchodzące w skład załogi grupy strzałowej.

12) Ujście otworu wiertniczego powinno być wyposażone w sprawne zamknięcie przeciwerupcyjne.

13) Otwór wiertniczy powinien być przygotowany do badań geofizycznych w sposób umożliwiający swobodne opuszczanie przyrządów wgłębnych na całej długości otworu w czasie niezbędnym do wykonania pełnego kompletu badań lub robót strzałowych.

14) W celu przygotowania otworu do badań geofizycznych powinno się go tak długo płukać i oczyszczać cyrkulującą płuczkę wiertniczą, aż będzie ona miała takie same parametry na wlocie i wypływie.

15) Przy przygotowaniu otworu wiertniczego do robót strzałowych należy, przeszablonować rury szablonem o średnicy równej lub większej od średnicy zapuszczanych przyrządów (perforator rurowy, sonda).

16) Czynności wymienione w punktach 14 i 15, kierownik wiertni powinien odnotować w dziennym raporcie wiertniczym i udostępnić je kierownikowi grupy geofizycznej przed rozpoczęciem badań lub robót strzałowych.

17) Kierownik wiertni powinien przekazać kierownikowi grupy geofizycznej wszelkie informacje dotyczące ewentualnego występowania trudności przy zapuszczaniu i wyciąganiu przewodu wiertniczego w okresie ostatniego miesiąca oraz o występowaniu innych przeszkód jak: zaciskanie otworu, sypanie itp.

18) Kierownik grupy geofizycznej powinien przed rozpoczęciem badań lub robót strzałowych zapoznać się z dokumentacją dotyczącą przygotowania otworu do tych prac, a zwłaszcza z ostatniego ciągnięcia przewodu wiertniczego (rur wydobywczych).

19) Przed przystąpieniem do badań geofizycznych lub robót strzałowych kierownik grupy geofizycznej odbiera protokolarnie stan techniczny otworu. Wykonanie badań lub robót strzałowych bez sporządzania takiego protokołu jest zabronione.

20) Kierownik wiertni podpisując protokół przekazania stanu technicznego otworu przygotowanego do wykonywania badań geofizycznych lub robót strzałowych składa tym samym oświadczenie o zgodnym z niniejszą instrukcją przygotowaniu otworu do wykonywania tych prac.

2. Niedopełnienie obowiązków określonych w ust. 1-20 upoważnia Wykonawcę do 
     niepodjęcia względnie wstrzymania badań i robót w otworze wiertniczym i żądania
     od Zamawiającego stosownego odszkodowania.

3.      Wykonawca nie podejmie badań sejsmometrycznych jeżeli powierzchnia terenu
w otoczeniu wiertni nie pozwoli na zlokalizowanie punktów wzbudzania fal sejsmicznych w bezpiecznych odległościach od chronionych obiektów.

4.   Jeżeli w trakcie prowadzenia badań geofizycznych wystąpią utrudnienia w ich właściwym
      i/lub terminowym wykonaniu (np. ze względów technicznych, organizacyjnych, itp.)
      Strony niniejszej umowy każdorazowo spisują i podpisują na tę okoliczność stosowną
      notatkę służbową opisującą przyczynę zaistnienia faktu wystąpienia utrudnienia. Dalsze
      postępowanie Wykonawcy uzależnione jest od uzgodnień ze Zleceniodawcą
      odzwierciedlonych w notatce służbowej opatrzonej stosownymi podpisami Stron.

 

 

 

§ 10

 

W przypadku awarii lub okoliczności świadczących o zwiększonym ryzyku jej powstania, sposób postępowania Wykonawca uzgadnia z Zamawiającym wiercenia spisując na tę okoliczność stosowną notatkę podpisaną przez obie Strony, a ponadto Zamawiający powiadomi  właściwe organa nadzoru.

§ 11

 

1.      Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie lub opóźnienie wykonania 

      przedmiotu umowy z powodu działania siły wyższej.

1.2.      Siła Wyższa oznacza takie przypadki lub zdarzenia oraz okoliczności, które są poza kontrolą i są niezawinione przez żadną ze Stron, których nie można przewidzieć ani uniknąć, a które zaistnieją po podpisaniu umowy i staną się przeszkodą w realizacji postanowień umownych.

Są to w szczególności:

a)      wojny (wypowiedziane lub nie) oraz inne działania zbrojne, inwazyjne, działania wrogów zewnętrznych, mobilizacje lub embarga,

b)     promieniowanie radioaktywne lub skażenie przez radioaktywność od paliwa jądrowego lub odpadów jądrowych, ze spalania paliwa jądrowego, radioaktywnych toksycznych materiałów wybuchowych oraz innych niebezpiecznych właściwości wszelkich wybuchowych zespołów nuklearnych składników,

c)      rebelia, rewolucja, powstanie, przewrót wojskowy lub cywilny lub wojna domowa,

d)     trzęsienie ziemi, powódź, pożar lub inne klęski żywiołowe.

1.3.      Strajki uważane będą za Siłę Wyższą, jeżeli będą to strajki generalne (w całym kraju) lub całych gałęzi i jeśli zostaną ogłoszone w danym kraju zgodnie z obowiązującymi tam przepisami o rozwiązaniu sporów zbiorowych z wyłączeniem strajków umiejscowionych jedynie u Wykonawcy, czy jego podwykonawcy lub też umiejscowionych tylko u Zamawiającego.

1.4.      Wystąpienie i zakończenie wydarzeń spowodowanych Siłą Wyższą, zostanie zakomunikowane Stronie drugiej natychmiast. Strona informująca o zaistnieniu siły wyższej jest zobowiązana określić zdarzenie, jego przyczyny oraz konsekwencje dla realizacji Umowy. Strona, która przekazała pisemne powiadomienie będzie zwolniona ze zobowiązań lub dotrzymania terminu swoich zobowiązań tak długo, jak długo będzie trwało to zdarzenie i/lub jego skutki. Termin realizacji wzajemnych zobowiązań będzie stosownie przedłużony o czas trwania zdarzenia i/lub jego skutków.

1.5.      Wydarzenie uznane za Siłę Wyższą przez jedna ze Stron nie zostanie przyjęte jako takie przez druga Stronę, jeżeli nie nastąpi zawiadomienie określone w ust. 1.4.

1.6.      Strona dotknięta działaniem Siły Wyższej podejmie stosowne wysiłki dla zminimalizowania jej skutków i wznowi realizację Umowy niezwłocznie jak tylko będzie to możliwe.

1.7.      Za opóźnienie wynikłe ze zdarzeń spowodowanych Siłą Wyższą żadna ze Stron nie może żądać odszkodowania, rekompensaty lub udziału w naprawie szkód.

1.8.      Czas trwania Siły Wyższej lub jej skutków jest czasem zawieszenia Umowy. Jeżeli zawieszenie trwa dłużej niż 90 dni i jeżeli nieosiągniętego stosownego w tej kwestii porozumienia, to niezależnie od tego, że Wykonawca jest uprawniony do przedłużenia czasu wykonania zobowiązań umownych, to każda ze Stron ma prawo wystosowania do Strony drugiej powiadomienia o wypowiedzeniu umowy.

2.      Zamawiający pokryje koszty prac związanych z koniecznością prowadzenia
instrumentacji otworów w przypadku, gdy przeprowadzenie instrumentacji będzie konieczne z przyczyn niezawinionych przez Wykonawcę.

3.      Wykonawca ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą w wyniku:

-          dodatkowej pracy urządzenia wiertniczego, będącego wynikiem niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez Wykonawcę, lub;

-          przestoju urządzenia wiertniczego, będącego wynikiem niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy przez Wykonawcę, a w szczególności niewykonania umowy w założonym terminie i czasie, z wystąpieniem warunków określonych w art. 471 kc.

4.      Zamawiający nie będzie ponosił odpowiedzialności za jakiekolwiek awarie, komplikacje, straty, szkody, koszty i wydatki, którym Wykonawca mógł zapobiec lub je ograniczyć podejmując w odpowiednim czasie właściwe działania.

5.      Prace i inne czynności Stron w ramach niniejszej umowy nie będą wstrzymywane podczas rozstrzygania wszelkich rozbieżności i problemów związanych z jej wykonaniem, o ile nie będzie to niezbędne ze względu na charakter sporu lub konieczność wykonania innych czynności niezbędnych dla rozstrzygnięcia. W okolicznościach opisanych powyżej nie będą również wstrzymywane niesporne płatności na rzecz Wykonawcy.

6.      Wykonawca nie gwarantuje dokładności wyników interpretacji i konwersji danych geofizyki wiertniczej na parametry fizyczne skał ani zaleceń udzielanych przez pracowników Wykonawcy, ani umieszczanych na diagramach ani w żadnej innej formie. Każdy użytkownik wyżej wymienionych danych, interpretacji, konwersji lub zaleceń zgadza się, że Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności, za jakiekolwiek straty, sz...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin