BMI a kalorie.doc

(73 KB) Pobierz
BMI a kalorie

BMI a kalorie

 

BMI a kalorie. Wiele osób, które mają nadwagę starają się ograniczać porcje żywnościowe i komponować menu tak aby ograniczyć podaż kalorii. Ponadto zrzucający kilogramy, zwiększają metabolizm, poprzez intensywne treningi na siłowni lub ćwiczenia podczas aerobiku, zumby, stepu i innych form aktywnego ruchu. I to jest prawidłowe i słuszne.






Jednak wprowadzając restrykcyjną dietę np. 1000 kalorii, powinniśmy nie tylko wiedzieć o tym, iż intensywne niedojadanie przełoży się z pewnością na obniżenie sprawności przemiany materii i osłabienie organizmu. Ten fakt zresztą wynika z tego, że przy małej podaży pokarmu, komórki naszego ciała przestawiają się na tzw. tryb oszczędnościowy i mimo tego, że będą w ograniczony sposób realizować swoje funkcje to zmniejszą jednocześnie zapotrzebowanie na energię. Z tym związany jest też niebezpieczny i frustrujący efekt jo-jo. W związku z czym cały wysiłek związany z głodzeniem się pójdzie na marne, gdyż w dalszym ciągu zapasy odłożone w postaci tłuszczyku tu i ówdzie nie będą metabolizowane czyli spalane. 

Istotne jest aby przy układaniu jadłospisu na czas diety brać między innymi pod uwagę, zapotrzebowanie na niezbędne składniki mineralne i witaminy oraz oczywiście białka, błonnik, NNKT czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, inne złożone węglowodany itd. Ważne jest też zapotrzebowanie energetyczne organizmu związane nie tylko z trybem życia tj. pracą siedzącą czy fizyczną ale też z obecną wagą i wiekiem. Jak zauważył na podstawie obserwacji i doświadczeń pewien naukowiec Harris Benedict, ilość niezbędnych kalorii podczas odchudzania w codziennej racji żywieniowej zależy między innymi od wskaźnika BMI. Opracował też wzór, który poniżej przedstawiam:

65,09 + (9,56 x twoja waga w kg) + (1,84 x twój wzrost w cm) - (4,67 x twój wiek) = PPM

np. dla osoby o wadze 58 kilogramów o wzroście 165 centymetrów i w wieku 27 lat. 

65,09 + (9,56 x 58) + (1,84 x 165) - (4,67 x 27) = 797,08

Tę wartość mnożymy przez wskaźnik aktywności tj. dla osób o małej aktywności wynosi on 1,3 a dla dużej 1,7.

Więc jeśli 27-latka (lub 27-latek - ten wzór nie uwzględnia płci), będzie wykonywała ciężką pracę fizyczną to minimalna podaż kalorii, która potrzebna jest dla bezpiecznego dla zdrowia spadku jej wagi przy zachowaniu wszystkich potrzebnych procesów życiowych wynosi:

797,08 x 1,7 = 1355,04 kcal na dzień

Ale z doświadczenia wiem, że zawsze najważniejszy jest umiar lub inaczej zdrowy rozsądek. Pozdrawiam.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin