Rodzajów ogrzewania Jest wiele. Największą popularnością cieszą się systemy wykorzystujące energię spalania paliw stałych, ciekłych, gazowych oraz systemy ogrzewania elektrycznego.
Na wybór systemu ogrzewania ma wpływ m.in. możliwość przyłączenia się do sieci mediów. Z tego względu ludzie wahają się między ogrzewaniem gazowym a elektrycznym, przedkładając to pierwsze. Część osób, które chcą się uniezależnić od dostaw z sieci mediów, wybiera ogrzewanie olejem. Tam gdzie jedynym medium dostarczanym w sieci jest energia elektryczna, inwestorzy mają do wyboru wykorzystanie systemów ogrzewania elektrycznego, gazowego lub olejowego z wykorzystaniem indywidualnych zbiorników na te paliwa.
Oto przegląd urządzeń służących do ogrzewania domów i mieszkań.
Konwektory wiszące i przenośne
Płytowy grzejnik ścienny
Grzejniki konwekcyjne mogą być głównym lub uzupełniającym źródłem ciepła. Wewnątrz metalowej obudowy, w jej dolnej części znajduje się element grzejny. Jest to najczęściej drut oporowy nawinięty na ceramiczne wsporniki wokół metalowej rurki lub osadzony w środku metalowej rurki osłonowej i odizolowany od niej warstwą tlenku magnezu. Na rurkach zaciśnięte mogą być grzebieniowe lub spiralne radiatory (elementy promieniujące ciepło i zwiększające powierzchnię jego wymiany). Powietrze dostaje się do środka szczelinami w dolnej części obudowy, nagrzewa wokół elementu grzejnego i unosząc, wydostaje się kratką wentylacyjną w górnej części obudowy. Kratka ta często skierowana jest w kierunku pomieszczenia, aby ciepłe powietrze nie płynęło pod sufit, ale ogrzewało wnętrze. Przepływ powietrza w grzejniku może być wspomagany wentylatorem [patrz: ogrzewacze wentylatorowe - przyp. red.]. Temperatura grzejnika sterowana jest termostatem, pozwala on na utrzymanie stałej temperatury. Grzejniki wyposażane są zawsze w bezpiecznik termiczny chroniący przed przegrzaniem, mogą mieć też m.in. zabezpieczenia przed przemarzaniem (powodujące automatyczne włączenie przy spadku temperatury w pomieszczeniu poniżej 5 st. C), czasowy programator temperatury pozwalający na ustawienie różnych wartości temperatury pomieszczenia w zależności od pory dnia lub dnia tygodnia, przełącznik wyboru ogrzewania między konwekcją naturalną lub wymuszoną wentylatorem itp.
Grzejniki płytowe promieniujące
To zazwyczaj płyty stalowe emaliowane, z nadrukowanym na nich oporowym obwodem grzejnym, lub płyty ceramiczne, kamienne (ewentualnie z konglomeratów kamiennych) z elementem grzejnym umieszczonym wewnątrz. Pomieszczenie ogrzewane jest przez promieniowanie cieplne. Płyty kamienne i ceramiczne mogą akumulować ciepło i oddawać je do otoczenia po wyłączeniu grzejnika.
Grzejniki radiacyjne
Zwane też promiennikami lub reflektorami ciepła. Mocowane są najczęściej w łazienkach pod sufitem, na ścianach lub na statywach. Służą do krótkotrwałego ogrzewania lub dogrzewania pomieszczenia. Zbudowane są z rurkowych elementów grzejnych ze szkła kwarcowego
lub stali żaroodpornej, otoczonych parabolicznym, eliptycznym lub płaskim reflektorem wykonanym zwykle z polerowanego aluminium. Reflektor nadaje kształt wiązce promieniowania podczerwonego i wzmacnia efekt ogrzewania. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę elementów grzejnych należy szczególnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego i umieszczać je z dala od innych przedmiotów.
Ścienny grzejnik łazienkowy
Grzejniki łazienkowe
Mogą być ze stali lub miedzi. Występują w wersjach rurowych lub płytowych. Montowane są na ścianach. Mogą być mocowane na sztywno Jako obrotowe lub wolno stojące. Grzejniki wyposażone są często w dodatkowe wystające drążki lub wieszaki do ręczników. Mogą być zasilane prądem lub być podłączone do wodnej instalacji centralnego ogrzewania i mieć wmontowaną grzałkę elektryczną (podłączaną do prądu według potrzeb poza sezonem grzewczym).
Olejowe
Mają kształt płyty lub grzejnika członowego. Są to wypełnione olejem stalowe zbiorniki z zamontowaną w dolnej części grzałką elektryczną. Podgrzewany olej unosi się do góry. ogrzewając równomiernie ścianki grzejnika. Wyposażenie grzejnika stanowi przełącznik mocy oraz termostat.
Ogrzewacze wentylatorowe
To odmiana grzejników konwekcyjnych ze wspomaganiem wentylatorowym. W metalowej obudowie umieszczony jest element grzejny i wentylator zasysający powietrze z pomieszczenia i przetłaczający je wewnątrz ogrzewacza. Ciepłe powietrze wydostaje się kratką wentylacyjną z ukierunkowanymi wylotami. Ogrzewacze wyposażone są w regulator temperatury, przełącznik mocy i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Szybko ogrzewają powietrze w pomieszczeniu, ale uciążliwy może być szum wentylatora.
Pracują w dwóch cyklach - ładowania i rozładowywania. Zasilane są prądem okresowo (w godzinach gdy jest on tańszy). Energia elektryczna zamieniana na cieplną jest częściowo oddawana, a częściowo akumulowana w bloku akumulacyjnym (rdzeniu). Zrobiony jest on z cegieł szamotowych lub magnezytowych. oddzielonych od obudowy izolacją cieplną. Faza rozładowania (oddawania ciepła do pomieszczenia) może następować w sposób statyczny tub dynamiczny.
· Piece z rozładowaniem statycznym (prostsze) oddają ciepło przez promieniowanie i konwekcję (unoszenie ciepłego powietrza) w sposób nierównomierny (najwięcej rano, gdy piec jest najcieplejszy). Mają zwykle duże wymiary i wagę, ale za to niższą cenę. Modyfikacją takich pieców są piece wyposażone w kanał powietrzny przechodzący przez rdzeń akumulacyjny. Wlot powietrza do kanału mieści się na dole pieca, a wylot na górze. Ręczna regulacja przepływu ogrzewanego powietrza przez przysłonięcie wlotu (niekiedy również wylotu) pozwala na zmniejszenie dobowych wahań temperatury w pomieszczeniu.
· Piece z rozładowaniem dynamicznym mają dużo lepszą izolację cieplną, a Jedynym nośnikiem ciepła jest powietrze. Przez rdzeń akumulacyjny przeprowadzony jest kanał powietrzny o specjalnej konstrukcji. Powietrze doprowadzane z dołu urządzenia ogrzewa się, unosząc się wewnątrz rdzenia, i wentylatorem powtórnie kierowane jest w dół. Ponieważ temperatura ogrzanego powietrza jest bardzo wysoka, przy wylocie mieszane jest ono z chłodnym powietrzem z pomieszczenia przez automatyczne przesłony regulacyjne. Sterownik pracy wentylatora i regulator temperatury pozwalają na optymalne dopasowanie wydatku ciepłego powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Piece z dynamicznym rozładowaniem są nieco lżejsze niż te ze statycznym. Najczęściej występują jako wolno stojące lub wiszące.
Ogrzewanie podłogowe
Może być stosowane jako główne lub uzupełniające źródło ciepła. Pozwala na uzyskanie optymalnego - najbardziej odpowiedniego dla organizmu ludzkiego - rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Elementy grzewcze występują w postaci mat grzejnych zbudowanych z kabli
odpowiednio rozłożonych i umocowanych do specjalnych siatek z tworzyw sztucznych albo w postaci elektrooporowych kabli grzewczych zatapianych w betonie. Maty stosuje się wówczas, gdy nie jest możliwe podniesienie poziomu posadzki powyżej 2 cm względem istniejącej, a powierzchnia pomieszczenia Jest regularna (załamania pod kątem prostym). Maty mocuje się do podłoża za pomocą warstwy kleju (grubości 3-6 mm), taśmy samoprzylepnej lub zszywek tapicerskich ( w zależności od rodzaju podłoża) a następnie przykrywa cienką warstwą kleju, na której układa się posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia (materiały te najlepiej przewodzą ciepło) albo innych materiałów przystosowanych do tego typu ogrzewania. Kable wymagają ułożenia na podłożu warstwy izolacji cieplnej np. z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej grubości 4-10 cm. Izolację przykrywa się folią, rozkłada siatkę montażową, a następnie mocuje się kable do siatki za pomocą spinek lub opasek zaciskowych. Całość zalewa się warstwą betonu grubości 4-5 cm. Beton musi wysychać w warunkach naturalnych (bez ogrzewania) przez przynajmniej 14dni. Ogrzewanie podłogowe wykonane z kabli grzejnych jest szczególnie polecane w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. Dobór mocy potrzebnej do ogrzewania powinien doradzić instalator, przyjmuje się jednak, zew budynkach o dobrej izolacyjności cieplnej moc instalowana do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych dziennych wynosi 75-100 W/m kw. powierzchni podłóg (przeważnie 90 W/m kw.) a do ogrzania łazienek 120-160 W/m kw. (przeważnie 130 W/m kw.).
Ogrzewacze gazowe
Mogą występować jako naścienne z zamkniętą komorą spalania, naścienne podłączane do komina lub wolno stojące promienniki gazowe.
· Ogrzewacze naścienne z zamkniętą komorą spalania są urządzeniami zasilanymi gazem z butli (propan-butan) lub ziemnym. Pobór powietrza do spalania oraz usuwanie spalin na zewnątrz pomieszczenia odbywa się za pomocą przewodu koncentrycznego złożonego z dwóch rur (jedna w drugiej) umieszczanego w ścianie budynku. Środkową rurą usuwane są spaliny. natomiast zewnętrzną doprowadzane jest powietrze do spalania. Ciepło do pomieszczenia przekazywane jest przez promieniowanie i konwekcję ogrzanego wokół urządzenia. Ogrzewacze wyposażone są w palnik katalityczny, kilkustopniową regulację mocy oraz zabezpieczenia odcinające dopływ gazu w wypadku zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu.
· Ogrzewacze naścienne podłączane do komina zasilane są zwykle gazem ziemnym. Powietrze do spalania pobierane jest z wnętrza pomieszczenia więc wymagana jest dobra wentylacja) natomiast produkty spalania odprowadzane są do komina. Ciepło przekazywane jest przez promieniowanie. Elementami wyposażenia ogrzewaczy są palnik, regulator mocy oraz zabezpieczenia odcinające dopływ gazu w awaryjnych sytuacjach.
· Wolno stojące promienniki gazowe zasilane są gazem propan-butan (z butli). W ich części czołowej umieszczona jest porowata płytka ceramiczna, którą rozżarza spalany gaz. Płytka ogrzewa pomieszczenie, emitując promieniowanie cieplne. Promienniki nie są podłączone do przewodów spalinowych, a powietrze do spalania pobierane Jest z pomieszczenia, dlatego konieczna jest sprawna wentylacja ogrzewanych pomieszczeń.
Promiennikowe ogrzewacze naftowe
To urządzenia przenośne. Ogrzewacze te wyposażone są w: żarnik rozgrzewany spalaną naftą, osłonięty wyprofilowanym reflektorem zwiększającym efekt promieniowania cieplnego, pojemnik na naftę mieszczący się wewnątrz obudowy, pompkę do napełniania zbiornika, regulację mocy, regulator temperatury, elementy zabezpieczające: czujnik kontrolujący zawartość tlenu w powietrzu, zabezpieczenia przed poparzeniem. Dzięki katalizatorowi spalin zapach spalonej nafty nie jest wyczuwalny. Urządzenia te wymagają jednak sprawnej wentylacji pomieszczenia, gdyż powietrze do spalania pobierane jest z jego wnętrza.
martyna raczkiewicz „ŁADNY DOM"
wysokość
długość
cena minkpl
cena maxkpl
Grzejniki z blachy stalowej, lakierowane z korkiem, odpowietrznikiem, kotkami, wieszakami bez zaworu i głowicy termostatycznej, jednopłytowe,
300
600
124,00
150,00
1000
151,00
179,40
500
131,00
177,50
1600
228,00
271,00
Grzejniki jw., ale dwupłytowe, (wysokość/długość):
169,00
204,89
166,58
324,00
197,00
240,00
268,00
501,20
Grzejniki z rur stalowych gładkich, łazienkowe:
800
201,52
335,30
chopchomik