Loftus zajecia 3.doc

(26 KB) Pobierz
Fabrykowanie wspomnień (Loftus, zaj

Fabrykowanie wspomnień (Loftus, zaj. 3)

 

Fałszywe wspomnienia – tworzą się często w wyniku połączenia autentycznych wspomnień z sugestiami pochodzącymi od innych osób. Pod wpływem sugestii wspomnienie może ulec zniekształceniu lub nawet całkowitemu zagubieniu. Do indukowania fałszywych wspomnień dochodzi także wtedy, gdy prosi się osobę o wyobrażenie sobie jakiegoś zdarzenia mówiąc jednocześnie, aby nie przejmowała się czy zdarzenie to jest prawdziwe czy nie.

 

Efekt dezinformacji – naoczny świadek jakiegoś zdarzenia uzyskuje na jego temat nową informację i pod jej wpływem wspomnienie ulega zniekształceniu.

 

Dezinformacja działa gdy rozmawiamy z innymi, zadaje się nam sugerujące odpowiedź pytania, czytamy o zdarzeniu, którego byliśmy świadkiem lub oglądamy je w telewizji.

 

Zaszczepienie fałszywego wspomnienia o sytuacji, która się nigdy nie wydarzyła – np. w dzieciństwie – badania Loftus nad wspomnieniem zagubienia się w centrum handlowym, 3 historyjki z dzieciństwa, w tym jedna fikcyjna o zagubieniu w sklepie, osoby badane miały zapisać potem co zapamiętały z tych zdarzeń, ewent. napisać: „nie pamiętam”, jeśli nie przypominają sobie danego wydarzenia, potem dwie rozmowy na temat tych zdarzeń z wydobywaniem z pamięci szczegółów; 7 osób na 24 przypomniało sobie ze szczegółami fikcyjne zagubienie w sklepie, po rozmowach 6 z tych osób nadal twierdziło, że pamięta takie zdarzenie.

Wspomnienia prawdziwe były opisywane większą ilością słów i określane jako bardziej wyraziste.

 

Badania ze studentami Western Washington University (już nie Loftus); mieli sobie przypomnieć zdarzenia z dzieciństwa przytoczone przez ich rodziców, jedno prawdziwe i jedno fikcyjne (np. urodzinowa impreza z klaunem). Na pierwszym i drugim spotkaniu badani pamiętali 84-88% zdarzeń prawdziwych. Zdarzeń fikcyjnych z początku nikt nie kojarzył, ale już na drugim spotkaniu 20% badanych twierdziło, że pamięta klauna.

 

Podobne badanie fikcyjnym z potrąceniem wazy z ponczem na przyjęciu itp. – II spotkanie 18% pamiętało, III spotkanie 25% opisywało ze szczegółami.

 

Przerost wyobraźni – badania Loftus – 40 zdarzeń, badani mają ocenić prawdopodobieństwo ich zajścia w przeszłości, 2 tyg później mają sobie niektóre z nich wyobrazić, po jakimś czasie znów oceniają prawdopodobieństwo (wzrasta ocena prawdopodobieństwa zdarzeń wyobrażonych) – DLACZEGO?

 

-          Przez akt wyobraźni zdarzenie zaczyna być po prostu znajome i stan ten jest mylnie utożsamiany ze wspomnieniem – w badaniach Goffa i Roedigera im częściej badani wyobrażali sobie jakąś czynność w rzeczywistości nie wykonywaną, tym bardziej prawdopodobne wydaje im się, że to robili.

 

Wspomnienia niemożliwe – hipnoza i „sterowana restrukturyzacja pamięci” (regresja do wcześniejszego okresu życia wraz z aktywną zachętą do odtworzenia doświadczeń przez wyobrażenie ich sobie); badani przez Spanosa i współpracowników poddani jednej i drugiej metodzie relacjonowali wiele wspomnień z okresu niemowlęcego (np. ruchomą zabawkę nad łóżeczkiem).

 

 

 

 

 

Jak rodzą się fałszywe wspomnienia?

 

a)      potwierdzenie przez drugą osobę (można w ten sposób skłonić niewinnego do wzięcia odpowiedzialności za przestępstwo, a nawet zaszczepić mu wspomnienie)

b)     oczekiwanie ze strony otoczenia – np. naukowiec wywiera na badanym presję, namawiając do ujawnienia wspomnień

c)      wyobrażenia

d)     nie przejmowanie się tym czy np. wyobrażane zdarzenie jest prawdziwe czy nie

e)      niepewność źródła informacji

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin