Rozwój zarodka.doc

(25 KB) Pobierz
ROZMNAZANIE I ROZWÓJ ZARODKOWY U CZŁOWIEKA

ROZMNAZANIE I ROZWÓJ ZARODKOWY U CZŁOWIEKA

 

1.ZAPŁODNIENIE

Zapłodnienie ma miejsce ok. 16 – 15 dnia cyklu miesięcznego, który trwa ok. 28 dni.

ü       plemniki żyją co najmniej 3 dni (łał !!! -  twardziele) ,

ü       komórka jajowa żyje ok. 48 godzin (ha, ha).

 

a)                   Zapłodnienie zachodzi w jajowodzie; zygota bruzdkuje – 10 dni  i jednocześnie przesuwa się ku macicy.  – stadium moruli to już ok. 100 komórek – ono powstaje do 6 dnia od zapłodnienia, - kolejne jest stadium blastuli.

b)                  W 7 dniu po zapłodnieniu komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy; jajo tzw. płodowe – blastula – ma postać pęcherzyka utworzonego z zewnętrznej warstwy komórek trofoblastu o właściwościach żernych, które niszczą otoczenie błony śluzowej macicy i w ten sposób blastula dociera do naczyń krwionośnych wewnętrznej ściany macicy. Te naczynia krwionośne dostarczają pożywienia. Z części komórek trofoblastu przyległych do błony śluzowej macicy tworzy się łożysko – z zewnętrznej warstwy tzw. embrioblastu rozwinie się zarodek.

c)                   Gastrulacja odbywa się w 2 tygodniu w 12 dni po zapłodnieniu; wtedy komórki różnicują się na 3 listki zarodkowe, z których powstają narządy; po 24 dniach zaczyna pracować serce; naczynia krwionośne zarodka napotykają na naczynia łożyska i powstaje pępowina.

W 5 tygodniu po zapłodnieniu z listków zarodkowych powstają :

ü       z ektodermy :

-                                              tkanka nerwowa,

-                                              skóra;

ü                            z endodermy :

-                                              układ trawienny,

-                                              układ oddechowy;

ü                            z mezodermy :

-                                              tkanka łączna,

-                                              układ limfatyczny,

-                                              układ krwionośny,

-                                              mięśnie,

-                                              szkielet,

-                                              chrząstka;

 

Pod  koniec 2 miesiąca od zapłodnienia wszystko jest ukształtowane, zarodek waży 11g, ma 33mm długości, posiada już oczy, ręce, uszy, nogi, narządy wewnętrzne.

d)                  Faza rozwoju płodowego rozpoczyna się w 8 tygodniu po zapłodnieniu. Jest ukształtowane łożysko przez które odbywa się wymiana gazowa, odżywianie i wydalanie. Łożysko produkuje także hormony i chroni przed mikroorganizmami. Do płodu przenikają przeciwciała. Przeciwciała matki mogą zabić płód, gdy matka ma RH-, a ojciec RH+. Krew płodu nie miesza się z krwią matki. Płód rusza się, marszczy czoło, kręci głową i kopie, odbiera wrażenia matki.

Na początku 4 miesiąca płód ma 9cm i waży 44g. Wkłada kciuk do buzi i uczy się ssać. Po 5,5 miesiąca płód ma ciało pokryte włoskami (tzw. owłosienie lamugo), reaguje bardzo wyraźnie na bodźce zewnętrzne.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin