Wprowadzanie liter.doc

(101 KB) Pobierz
"WITAMY LITERKI"-wprowadzania liter

Wprowadzanie liter

 

 

Wprowadzanie dzieci w świat liter odbywa się według porządku:

 

 

l        Ćwiczenia w syntezie i analizie sylabowej i fonemowej (głoskowej) na podstawie przygotowanego materiału (wyszukiwanie przedmiotów lub ilustracji przedmiotów, w których nazwach pojawia się określona głoska)

 

 

l        Wskazywanie cech głosek - cechy te określamy przy wprowadzaniu kolejnych liter, a dzieci samodzielnie je ustalają podczas obserwacji układu narządów mowy w lusterku!!! Przy wymawianiu poszczególnych głosek zwracamy uwagę dzieci na cechy artykulacyjne głosek: miejsce artykulacji, dźwięczność i trwałość.


              Podczas artykulacji głosek dźwięcznych wiązadła głosowe drgają, drgania te odczuwamy po przyłożeniu ręki do krtani. W czasie artykulacji głosek bezdźwięcznych drgania nie występują.

              Kolejną cechą jest trwałość głosek. Głoski trwałe (samogłoski) wymawiamy długo, a podczas artykulacji dźwięk nie ulega zmianie. Świadome wykorzystanie przez dzieci cechy trwałości ma wpływ na płynność czytania. Badanie przez dzieci cech głosek ma na celu świadomą artykulację i staje się naturalną profilaktyka wad wymowy.

              Do ćwiczeń wstępnych wykorzystuje się białe kartoniki. Zadaniem dziecka będzie wyodrębnienie głosek i ułożenie właściwej liczby kartoników, bez podziału na samogłoski i spółgłoski. Kiedy dzieci opanują tę umiejętność - wykonają trudniejsze zadania, tzn. z uwzględnieniem spółgłosek (niebieskie kartoniki) i samogłosek (czerwone kartoniki) w podanych wyrazach.


Zabawy z literami to:

 

l        prezentacja litery drukowanej, umieszczenie litery w miejscu odpowiadającej jej głoski, omówienie cech różnicujących wprowadzanej litery (małej i wielkiej), prezentacja prawidłowego zapisu litery (małej
i wielkiej)

 

l        wskazywanie poznanych liter w zestawach wyrazów, czytanie wyrazów
i tekstów zawierających poznana literę, utrwalanie poznanej litery, próby pisania przez dzieci litery małej i wielkiej w płaszczyźnie pionowej
i poziomej, pisanie znaków literopodobnych, pisanie małej i wielkiej litery po śladzie w zeszycie ćwiczeń

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin