SCENARIUSZ ZAJĘĆ - Piłki.doc

(26 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - Piłki

 

Grupa: 4 latki

 

Cel ogólny:

Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się po przez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne

 

Cele operacyjne:

- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach (3.3)

- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych (9.2)

- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania (14.3)

 

Formy pracy: praca z całą grupą, praca indywidualna

Metody pracy: podająca, eksponująca, czynnego działania

Środki dydaktyczne: wiersz D. Gellnerowej „Piłka”, tamburyn, bębenek, papier kolorowy, s                                          szablony

 

Przebieg zajęcia:

 

1)     Przywitanie się z dziećmi.

2)     Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza pt: „Piłka”

 

Po cichutku po kryjomu,

Wyskoczyła piłka z domu.

Hop! Hop! W górę! W dół!

Przeskoczyła świata pół.

Zatrzymała się pod płotem,

Zatańczyła z burym kotem!

Hop! Hop! Raz i dwa!

Obudziła złego psa!

 

Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.

Kaczki kwaczą: kto tak skacze?

 

Ale piłka dalej zmyka.

Patrzcie! Wpadła do kurnika!

Hop! Hop! W górę! W dół!

Przestraszyła stado kur.

 

Gdy odpocząć chciała chwilę, Siadły na niej dwa motyle.

Każdy z nich pomyślał tak:

- Jaki duży piękny kwiat!

 

Biała koza, białą nóżką,

Potoczyła piłkę dróżką.

Pędzi piłka w stronę wiadra.

Bęc! Do zimnej wody wpadła!

Oj do licha! – rzekła brzydko –

Chcę do domu! I to szybko.

 

Choć nie miała wcale nóg.

Przeskoczyła – hop – przez próg.

Zatrzasnęła z hukiem drzwi

I pod łóżkiem grzecznie śpi.

 

3)     Rozmowa na temat wiersza:

- O czym jest wiersz?

- Gdzie zatrzymała się piłka?

- Z kim zatańczyła?

- Kto usiadł na piłce?

- Kogo obudziła piłka?

- Kto potoczył piłkę dróżką?

- Do jakiej wody wpadła piłka?

- Przez co piłka przeskoczyła?

- Co teraz robi piłka?

 

4)     Zabawa ruchowa – „Piłeczki” – dzieci maszerują po sali na sygnał tamburynu zatrzymują się w miejscu i podskakują do góry jak piłeczki. Na sygnał bębenka znów maszerują.

5)     Pokaz wykonania pracy plastycznej.

6)     Praca indywidualna przy stolikach. Dzieci robią wydzierankę z papieru kolorowego.

7)     Podsumowanie – ocena prac kolegów. Zorganizowanie wystawy prac.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin