Metodyka 2 m.grupowa[1](3).doc

(39 KB) Pobierz
Temat: Metoda pracy grupowej

Temat: Metoda pracy grupowej.

 

Definicja metody grupowej wg. Konopki:

„metoda pracy socjalnej, która przez celowe doświadczenie grupowe pomaga jednostkom uzyskać poprawę ich społecznego funkcjonowania i lepiej sobie radzić z ich indywidualnymi, grupowymi lub społecznymi problemami”.

 

Praca grupowa rozumiana jest natomiast jako: „ służącą pomocą jednostkom w dążeniu do kształtowania ich rozwoju w stronę emocjonalnie zrównoważoną a intelektualnie wolnych i fizycznie sprawnych osobowości oraz jako służącą grupową pomocą w osiągnięciu celów pożądanych w ekonomicznej, politycznej i społecznej demokracji”(def. Za G. Wilson  i G. Roland)

Celem grupy jest:

- udzielenie sobie wzajemnej pomocy w niemal każdym problemie poprzez dostarczanie wsparcia emocjonalnego

- wymianę użytecznych informacji

- dzielenie się doświadczeniem

- uzyskanie wglądu w swoja sytuację

- szukanie wspólnymi siłami efektywnych rozwiązań

 

Członkowie grupy uczą się odpowiedzialności za indywidualne i wspólne działania, przełamują niepewność, uczą się bronić wspólnych interesów. Charakterystyczną cechą gryp jest fakt, że grupy składają się z osób o podobnym przeżywanym problemie i zbliżonym doświadczeniu życiowym.

Pracownik socjalny pracując z grupą już na etapie  pracowania utworzenie grupy i powinien uwzględnić:

  • typ celu grupowego
  • skład grupy i jej wielkość
  • częstotliwość i czas trwania spotkań
  • okres funkcjonowania grupy
  • miejsce spotkań grupy
  • strukturę grupy
  • kolejne fazy rozwoju grupy przy grupie samopomocowej.(operacyjne, autorytetu, negocjacji, funkcjonalne, dezintegracji)

 

Charakterystyka grupy w poszczególnych fazach istnienia grupy:

1) stadium orientacyjne: to wczesna faza rozwoju grupy, w której uczestnicy zapoznają się ze sobą i zaczynają funkcjonować jako grupa. Prowadzący umożliwia powitanie indywidualne(każdy się przedstawia):

* zostaje przedstawiony cel spotkania

* prosimy by uczestnicy wypowiedzieli się co myślą na wybrany temat (zwięźle)

* członkowie grupy obserwują sytuację, czy podołają wymogom i zasadom grupy.

 

Dobrze jest w początkowej fazie pracy grupy pracować w parach lub małych podgrupach, gdyż uczestnicy uczą się i nabywają umiejętności swobodnej rozmowy.

W warunkach ciszy, brak współpracy warto zapytać podoba wam się ta cisza? Jak wam się siedzi w tej ciszy? Zachęcać uczestników do wypowiedzi, mówienia o sobie, okazując im szacunek, empatię: akceptację, celem budowania spójności grupy.

Jeśli nikt nie chce zabrać głosu wówczas prowadzący może zwrócić się do grupy z pytaniem- Co państwo myślą o tym? By zachęcić do dyskusji.

Na tym etapie grupy, pracownik socjalny oferuje rolę wspomagającą i ułatwiającą, by dać uczestnikom większą niezależność, samospełnienia i samorozwoju.

 

2) Stadium autorytetu:

Uczestnicy grupy osobiście decydują komu mogą zaufać oraz jak głęboko się zaangażują.

Na tym etapie dochodzi często do rywalizacji o władzę i przejęcie kontroli w grupie oraz pojawiają się konflikty. Uczestnicy przechodzą z pozycji zależności do niezależności.

 

3) Stadium negocjacji:

Zadaniem pracownika socjalnego jest pomagać „ustanawiać cele, negocjować role, wyjaśniać i interpretować odczucia uczestników”

 

4) Stadium funkcjonalne:

W tym stadium grupa jest dobrze zgrana, nauczyła się otwartej komunikacji. Pracownik socjalny powinien dać całkowitą swobodę działań, usunąć się w cień.

 

5) Stadium dezintegracji:

Stadium końcowe, które musi być uwzględnione i zaplanowane od samego początku istnienia grupy(pomimo odczuć przygnębienia i skutki z powodu zakończenia pracy grupowej).

 

GRUPA- składa się z osób, które wzajemnie na siebie wpływają, są od siebie zalezne, łączy je wspólna grupowa tożsamość i struktura organizacyjna. Istnieje wiele klasyfikacji grup, zależnych od przyjmowanych kryteriów: np.

  • grupa społeczna
  • grupa formalna
  • grupa nieformalna
  • grupa zorientowana na siebie, zorientowana na zadanie

 

Również istnieją odmiany grup ze względu na rodzaj realizowanych przez nie celów grupowych:

A. Kamiński wyróżnia 3 rodzaje grup:

1) rozwojowo- wychowawcze

2) psychoterapeutyczne

3) rewalidacyjne

 

Ad.1) Grupy rozwojowo-wychowawcze obejmują swym działaniem osoby w różnym wieku, których wspólnym celem jest fakt, iż nie wykazują zaburzeń w zachowaniu, nie odbiegają swoim zachowaniem od przeciętnych zachowań np. kluby, domy kultury, obozy, kolonie.

 

Ad.2) Grupy psychoterapeutyczne- nastawione są na realizację zadań o charakterze ratowniczym i opiekuńczym                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      w stosunku do osób wykraczających zaburzenie w zachowaniu(np. terapia grupowa, teoria Gestalt)

 

Ad.3) Grupy rewalidacyjne- są tworzone celem oddziaływań na jednostkę( jednostki społeczne niedostosowane celem usprawnienia ich społecznego funkcjonowania.

 

Podsumowanie

Grupa jest szczególnie atrakcyjna wówczas, gdy umożliwia jednostce realizację ważnych dla niej celów, wraz z atrakcyjnością grup wzrasta efekt ich oddziaływania.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin