OPIS TECHNICZNY.doc

(56 KB) Pobierz
OPIS TECHNICZNY

OPIS  TECHNICZNY

Do projektu architektoniczno–konstrukcyjnego  domu jednorodzinnego „Krab”

 

 

 

DANE OGÓLNE

 

1.      Przeznaczenie budynku i jego charakterystyka.

Projektowany budynek jest wolno stojącym domem jednorodzinnym przeznaczonym dla 6 osób. Budynek jest częściowo podpiwniczony, z używanym poddaszem. Na parterze znajduje się hall, pokój dzienny, kuchnia , łazienka i kotłownia. Na poddaszu zlokalizowano 3 pokoje sypialne, łazienkę i przedpokój. Bryłę budynku stanowi prostopadłościan nakryty dachem dwuspadowym, symetrycznym dachem o kącie nachylenia połaci 45 stopni.

2.   Podstawowe dane techniczne.

      2.1.   Powierzchnia zabudowy – 104,45  m2     

      2.2.   Powierzchnia   całkowita - 146   m2  /w tym garaż 19,5 m2/   

      2.3.   Powierzchnia użytkowa   -   95,3      m2        

      2.4    Kubatura   -  562,0 m3

      2.5    Liczba mieszkańców   -  6

2.6.   System realizacji  - gospodarczy                                                                                                               

3.      Wyposażenie instalacyjne.

Budynek  należy wyposażyć w następujące instalacje: wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną, oświetleniową, sygnalizacyjną, odgromową, telekomunikacyjną, gazową, wentylację.

4.   Warunki lokalizacyjne.

Lokalizację budynku przewiduje się na działce z zapewnionym dojazdem, źródłem wody, oraz   możliwością odprowadzania ścieków i doprowadzenia  energii elektrycznej, przy ulicy Pionierów Budownictwa we Wrocławiu. Budynek można lokalizować na terenie płaskim oraz na spadkach do 5%. Poziom wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia. Projekt dostosowany jest do warunków stref I-IV klimatycznej wg Pn-82/B-02403, I-II śniegowej wg PN-80/B-020010, I wiatrowej wg PN-77/B020011.

5.     Formalno – prawne wymogi realizacji obiektu.

Budynek należy przystosować  do miejscowych warunków lokalizacyjnych – ukształtowania  i uzbrojenia terenu, ochrony p.poż.  oraz przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Dokumentację należy uzgodnić w zakresie sytuacji budynku  i zagospodarowania działki , zaopatrzenia w wodę i usuwania nieczystości z właściwym  terenowym Państwowym Inspektoratem Sanitarnym, w zakresie przyłączy elektrycznych i gazowych  z właściwym Zakładem Energetycznym i Gazowym.                                                                              Spełnienie w/w warunków umożliwia uzyskanie decyzji zatwierdzającej obiekt i otrzymanie pozwolenia na budowę od  właściwego dla danego terenu organu administracyjnego.

6.              Podstawa wykonania projektu

Obliczenia statyczne wykonano w oparciu o następujące normy:

PN-82/B-02001  Obciążenia budowli. OBCIĄŻENIA STAŁE.

PN-82/B-02003  Obciążenia budowli. Obciążenia zmienne technologiczne. PODSTAWOWE OBCIĄŻENIA TECHNOLOGICZNE I MONTAŻOWE.

PN-80/B-02010  Obciążenia w obliczeniach statycznych. OBCIĄŻENIE ŚNIEGIEM.

PN-77/B-02011  Obciążenia w obliczeniach statycznych. OBCIĄŻENIE WIATREM.

PN-81/B-03150  Obliczenia statyczne i projektowanie. KONSTRUKCJE Z DREWNA I MATERIAŁÓW DREWNOPOCHODNYCH.

PN-84/B-03264  Obliczenia statyczne i projektowanie. KONSTRUKCJE BETONOWE , ŻELBETOWE I SPRĘŻONE.

PN-87/B-03002  Obliczenia statyczne i projektowanie. KONSTRUKCJE MUROWE.

 

 

 

DANE SZCZEGÓŁOWE

 

1.       Opis elementów konstrukcyjnych.             

1.1. Fundamenty – ławy  z betonu żwirowego kl. B – 15.

1.2. Ściany zewnętrzne – warstwowe  - z pustaka M.-44 kl.10 Mpa na zaprawie cementowo-wapiennej  marki 5 Mpa  gr.  19 cm ocieplone warstwą min. 12 cm styropianu i oblicowane cegłą pełną gr. 12 cm. Obie warstwy muru należy połączyć kotwami stalowymi ocynkowanymi w rozstawie co ok. 0,5  m. w poziomie i pionie.

1.3. Ściany  wewnętrzne konstrukcyjne  -  z pustaka M.-44 kl. 10 Mpa na zaprawie cementowo wapiennej marki 5 Mpa.

1.4. Schody wewnętrzne  - żelbetowe z betonu kl. B-15 i stali A-0.

1.5. Stropy  nad piwnicą oraz nad parterem typu Fert-60 (gęstożebrowy , wykonywany z belek żelbetowych i pustaków betonowych z warstwą styropianu , spełniającą funkcję izolacji termicznej i akustycznej) ,o rozpiętości 4,2 m. , liczony jako wolnopodparty. Długość oparcia belek nie powinna być mniejsza niż 8cm. Przyjęto obciążenie zmienne technologiczne o wartości 1,5kN/m2.

1.6. Nadproża  - prefabrykowane typu L-19.

1.7. Ściany działowe – z cegły kratówki lub dziurawki.

1.8. Inne elementy żelbetowe  z betonu kl. B 15 i stali A-0.

1.9. Kominy  - przewody kominowe i wentylacyjne z cegły ceramicznej pełnej kl. 15Mpa na zaprawie cementowo-wapiennej  marki 3 Mpa. Przewody odprowadzające spaliny gazowe – z cegły klinkierowej lub kamionki.

1.10             Konstrukcja dachu   - krokwiowo-jętkowa , z drewna sosnowego  lub świerkowego K-27 nasyconego środkami przeciwogniowymi i zabezpieczającymi przed korozją biologiczną.

 

2.       Wykończenie  budynku.

2.1. Izolacje:

2.1.1.Przeciwwilgociowa  - dostosować do warunków gruntowych, tzn. poziomu wody gruntowej  i wilgotności gruntu. Dla gruntów mało wilgotnych: pozioma – 2x papa na lepiku asfaltowym na zagruntowanym podłożu; pionowa  - Abizol R + Abizol 2.

2.1.2Paroizolacja:  papa asfaltowa „Alpha” , folia polietylenowa  lub wzmocniony papier metalizowany.

2.1.3.Termiczna: styropian lub wełna mineralna.

2.2. Podłogi i posadzki.

2.2.1Pokoje, jadalnia, przedpokój  - parkiet lub podłoga z desek.

2.2.2.Hall,, korytarz, kuchnia, łazienka, WC, spiżarnia  - płytki ceramiczne.

2.2.3.Pomieszczenia  gospodarcze  - lastrico lub płytki ceramiczne.

2.3  Tynki i okładziny.

2.3.1.Wewnętrzne – tynki  cementowo-wapienne kat. III

2.3.2.Zewnętrzne  -  tynk szlachetny  cyklinowany gruboziarnisty lub gładki , kolor biały

2.4. Malowanie i powłoki antykorozyjne.

2.4.1.Ściany  - farba klejowa lub emulsyjna.

2.4.2.Sufity – farba  klejowa lub emulsyjna. Dla  wersji wykończenia drewnem sufitu  podwieszonego poddasza  -  lakier bezbarwny.

2.4.3.Kuchnia, łazienka  -  płytki ceramiczne glazurowane  do wys. 1,6 m. /przy wannie 2,0 m/

2.4.4.Elementy drewniane dachu zabezpieczyć środkiem grzybobójczym i p.poż.  „FOBOS M2” lub lub innym o podobnych właściwościach.

2.4.5.Elementy stalowe  -  zabezpieczyć farbą miniową  i pomalować 2 razy olejną chlorokauczukową.

2.4.6.Stolarkę okienną, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, wiatrownice okapowe  -  zabezpieczyć lakierem  matowym  lub półmatowym wodoodpornym.

2.5.Stolarka:  okienna i drzwiowa typowa  i  indywidualna  wg zestawienia.

2.6.Pokrycie  dachu :  dachówka karpiówka podwójnie w łuskę lub zakładkowa

2.7.Obróbki blacharskie:  rynny, rury spustowe, obróbki kominkowe , okapniki – z blachy                  stalowej ocynkowanej lub cynkowej gr. 0,55 mm.

 

 

WYPOSAŻENIE BUDYNKU

 

1.      Wentylacja.

Wentylacja pomieszczeń odbywa się w układzie nawiewno-wywiewnym grawitacyjnym. Nawiew powietrza w pomieszczeniach nie posiadających kanałów wentylacyjnych poprzez infiltrację powietrza i uchylno-rozwierane szczeliny okienne .

2.      Oświetlenie.

W budynku przewidziano niezależne obwody oświetleniowe na każdej kondygnacji. Pomieszczenia piwnic oświetlić oprawami OSOm 140 i WOS 100,  produkowanymi przez Zakłady Sprzętu Oświetleniowego Gostynin. Należy zapewnić natężenie oświetlenia na poziomie 150 lx. W pomieszczeniach mieszkalnych dobór żyrandoli pozostawiono w gestii użytkowników (należy stosować oprawy elektryczne klasy I i II). W łazienkach , ubikacjach i na tarasie należy instalować oprawy oraz stosować osprzęt o stopniu ochrony co najmniej IP 44 (szczelne). Instalację wykonać jako podtynkową przewodami YDYp 750V o przekrojach 3(2) x 1,5mm2. Stosować typowy osprzęt podtynkowy. W ścianach działowych na poddaszu przewody układać w rurkach osłonowych. W pomieszczeniach łazienek nie stosować puszek rozgałęźnych.

3.      Instalacja elektryczna.

Instalacja gniazdkowa 220V.

Planuje się wykonanie 17 obwodów gniazdkowych. W pokojach obwody należy wykonać z przewodów YDYp 750V o przekrojach 3 x 1,5mm2 , stosując zabezpieczenie S 191 B10A; w pomieszczeniach łazienek, kuchni i piwnicy –   przewodami YDYp 750V o przekrojach 3 x 2,5mm2. W łazienkach i piwnicy stosować osprzęt szczelny – IP 44; instalować gniazda wyłącznie z bolcem ochronnym , na wysokości 80cm.

W pozostałych pomieszczeniach stosować typowy osprzęt o IP 22; instalować wyłącznie gniazda z bolcem ochronnym,  podwójne , montowane na wysokości 20cm nad podłogą. W kuchni instalować gniazda zgodnie z przeznaczeniem: nad blatami roboczymi dla sprzętu gospodarstwa domowego,  przy urządzeniach stałych, tj. lodówka, zmywarka,  wyciąg kuchenny , itp., zgodnie z wymogami. Instalację w pokojach prowadzić na  wysokości 20cm nad podłogą i łączyć na zaciski WAGO w puszkach łącznikowo-rozgałęźnych podtynkowych „64” firmy ELSO.

4.      Instalacja telefoniczna , RTV i domofonowa.

Dla wprowadzenia przyłącza telefonicznego należy wykonać na parterze orurowanie RVKL 15p/t. Zaleca się ułożenie rur RVS 18 w ziemi przy wykonywaniu przyłącza kablowego w odległości min.0,5m od kabla energetycznego , do granicy posesji. W orurowanie wprowadzić drut do wciągania przewodów. Po wykonaniu przyłącza sieci telekomunikacyjnej przez Telekomunikację Polską S.A. pozwoli ono na bezkolizyjne doprowadzenie instalacji do wewnątrz budynku. Instalować gniazda podtynkowe typu Jack , np. GTP-16F firmy ELDA Szczecinek.

Na parterze i poddaszu przewidziano orurowanie RVKL 15p/t dla instalacji anten RTV. Należy zainstalować gniazda antenowe podtynkowe typu GAP–1F firmy ELDA Szczecinek.

Przy układaniu orurowania dla telefonii ułożyć dodatkową rurę RVS 18 dla wykonania zasilania i sygnalizacji domofonowej. Instalację zakończyć przy przyłączu telefonicznym. Rodzaj domofonu pozostawiono do wyboru użytkownikowi.

5.              Instalacja odgromowa.

Zgodnie z wymogami normy PN-86/E-05009/01 budynek nie wymaga instalacji odgromowej (jego powierzchnia nie przekracza 500m2 , a wysokość jest mniejsza od 15m. (8,8m.)).

6.      Instalacja wodno-kanalizacyjna.

Zaopatrzenie w wodę z miejskiej sieci wodociągowej.

Instalację zaprojektowano z rur miedzianych, łączonych za pomocą kształtek i spoin lutowanych. Prowadzenie przewodów w bruzdach. Montaż przewodów za pomocą haków, z zastosowaniem tulei ochronnych na przejściach przez ściany i stropy. Przyłącze do budynku przewidziano o średnicy f25mm, natomiast pomiar przepływu za pomącą wodomierza skrzydełkowego METRON o przepustowości Qz=5m3/h. Odprowadzenie ścieków i wód opadowych do kanału ogólnospławnego.

Wewnętrzną instalację kanalizacyjną wykonać należy z rur i kształtek PCV. Przewody poziome prowadzone będą po wierzchu ścian piwnic, piony w bruzdach zakończone nad dachem wywiewkami blaszanymi.

Ścieki z przyborów sanitarnych projektuje się odprowadzić poprzez  instalację kanalizacyjną pionową i poziomą z rur PCV do studzienki kanalizacyjnej zewnętrznej St 1 z kręgów betonowych o  przekroju 1000 usytuowanej 2,0 m. od budynku. Ze studzienki w zależności od warunków ścieki należy odprowadzać do kanalizacji miejskiej lub do szamba o pojemności użytkowej V/k =18,5 m3 przy założeniu, że opróżnianie szamba będzie następować co 2 tygodnie .Instalację należy wykonać z rur PCV wg PN-74C-89200 łączonych na kielichy metodą wciskową z uszczelkami gumowymi.

7.      Instalacja  centralnego ogrzewania

Budynek został wyposażony w piec centralnego ogrzewania gazowy . Jest to urządzenie wyposażone w zasobnik ciepłej wody firmy VAILAND , w pełni skomputeryzowany wyposażony w czujnik temperaturowy na poszczególnych kondygnacjach oraz czujnik temperatury zewnętrznej  (na zewnątrz budynku) .

Zastosowano ogrzewanie tradycyjne , grzejniki konwekcyjne firmy CONVECTOR , zasilane oddolnie , rozmieszczone pod oknami .grzejniki wyposażone zostały w zawory termostatyczne . Za grzejnikami na powierzchni ścian umieszczono odbijające energię cieplną

Cała instalacja centralnego ogrzewania wykonana została z miedzi .  Połączenia lutowane lutowiem miękkim. Przewody układać w bruzdach i izolować osłonami z pianki poliuretanowej firmy TERMOFLEKS. Miejsca zmian kierunku biegu przewodów wypełniać pianką poliuretanową. Przejścia przez przegrody budowlane wykonywać w tulejach ochronnych miękkich.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin