resuscytacja tlenem - zalecenia.doc

(98 KB) Pobierz
Tytuł: Powikłania miejscowe podczas terapii metodą nosowego ciągłego

Zastosowanie tlenu w resuscytacji noworodka po urodzeniu

Ewa Musialik-Świetlińska1, Klaudiusz Bober1, Janusz Świetliński2

 

1Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Instytut Pomnik-Centrum Zdrowia   Dziecka, Warszawa

2Klinika Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, SK 6, ŚUM, Katowice

 

Pierwsza wersja robocza propozycji zaleceń

Proponowany termin ponownej weryfikacji ustaleń - 24 miesiące od aktualnego opracowania.

Tematy szczegółowe rekomendacji

1.      Zdefiniowanie problemu

2.      Propozycja zaleceń

3.      Przegląd piśmiennictwa

 

Zdefiniowanie zaleceń

Opracowanie dotyczy jednego z podstawowych zagadnień w neonatologii jakim jest  stosowanie tlenu w resuscytacji noworodka po urodzeniu. W świetle opublikowanych w ostatnich latach badań coraz częściej poddawana się krytyce zasadność zastosowania 100% tlenu u każdego noworodka wymagającego resuscytacji po urodzeniu [1-5]:

·         uważa się, że zastosowanie powietrza zawierającego tlen w stężeniu 21% może w niektórych przypadkach być równie efektywne jak resuscytacja 100% tlenem,

·         podaż 100% tlenu nawet przez krótki okres czasu (kilka minut) po urodzeniu może być szkodliwa dla organizmu noworodka.

 

Zdefiniowanie problemu – fakty

·         Około 5% noworodków jest poddawanych podstawowym zabiegom resuscytacyjnym po urodzeniu. Około 1% wymaga zabiegów bardziej zaawansowanych.

·         W wielu przypadkach resuscytacji na świecie nie ma możliwości zastosowania tlenu z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne (również porody poza szpitalem).

·         Saturacja krwi płodu wynosi 50%-60%, prężność tlenu (paO­2) około 25 mmHg; (PAS 2007, materiały zjazdowe, konferencja poświęcona zastosowaniu surfaktantu). W trakcie porodu wartość SaO2 obniża się do wartości 30-40%, a następnie, po urodzeniu ulega stopniowemu wzrostowi [6,7,8]:

-        U noworodka donoszonego SaO2 w 1 minucie życia wynosi około 70% z okresowymi spadkami nawet do wartości 40% w czasie pierwszych 3-4 minut. Wartość 90% jest osiągana zwykle około 5-7 minuty życia.

-        U wcześniaków i noworodków urodzonych drogą cięcia cesarskiego wartości saturacji są niższe, osiągnięcie wartosci 90% ma miejsce w późniejszym czasie (około 9-10 minuty).

 

W warunkach fizjologicznych ustrój dąży do zachowania równowagi pomiędzy wytwarzaniem wolnych rodników tlenowych a produkcją antyoksydantów blokujących możliwość wystąpienia kaskady reakcji zainicjowanej przez wolne rodniki tlenowe. Zachwianie równowagi w organizmie noworodka jest możliwe w dwóch sytuacjach:

-        nadmiernej produkcji wolnych rodników tlenowych, np. w sytuacji podaży tlenu w wysokich stężeniach powodujących hyperoksję,

-        zmniejszonej w stosunku do potrzeb produkcji antyoksydantów, np. u przedwcześnie urodzonych noworodków (zjawisko fizjologiczne, wynikające z niedojrzałości organizmu).

Liczne badania potwierdzają obecność niepożądanych efektów wywołanych hiperoksją. Udowodniono:

-        zredukowanie przepływu krwi przez naczynia mózgowe u przedwcześnie urodzonych noworodków, na skutek przedłużonej wazokonstrykcji naczyń wywołanej hyperoksją  [9,10     6, 7]

-        Zmniejszenie częstości oddechów po zastosowaniu 100% tlenu u wcześniaków i nn. donoszonych [11,12    8,9]

-        Zwiększenie ryzyka wystąpienia białaczki limfatycznej [13,  10] po resuscytacji 100% tlenem.

-        Zwiększenie ryzyka uszkodzenia OUN u donoszonych noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym, u których w okresie 2 godzin po urodzeniu odnotowano epizody hiperoksji (PaO2 > 26,6 kPa (200mmHg). Dodatkowe współistnienie hipokapnii (PCO­2 < 2,6 kPa (20 mmHg) pogłębiało możliwość uszkodzenia OUN [14    11].

-        Zwiększenie stężenia wolnych rodników tlenowych oraz obecność markerów świadczących o uszkodzeniu nerek i serca u noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym resuscytowanych 100% tlenem (randomizowane badanie kliniczne). Stwierdzono utrzymywanie się oksydatywnego stresu przez okres powyżej 2 tygodni życia [15    12].

 

Fakty poparte dowodami: porównanie efektów wentylacji 21% z efektami wentylacji 100% tlenem

·         Podjęcie regularnego, samodzielnego oddechu było odnotowywane w krótszym okresie po urodzeniu u noworodków resuscytowanych powietrzem. 

·         Nie obserwowano różnic pomiędzy obiema grupami w ocenie w skali Agar u większości noworodków

·         Stwierdzono większe wartości w ocenie w skali Agar w 5 minucie u noworodków resuscytowanych 40% tlenem w porównaniu do resuscytacji 100% tlenem [16     13]

·         Stwierdzono wydłużenie czasu wentylacji dodatnimi ciśnieniami w grupie noworodków resuscytowanych 100% tlenem

·         Stwierdzono znamiennie niższe wartości prężności tlenu i dwutlenku węgla we krwi noworodków resuscytowanych powietrzem. Wartości pH i BE nie różniły się.

·         Stwierdzono niższą śmiertelność w pierwszym tygodniu życia i w 1 miesiącu życia u noworodków resuscytowanych powietrzem [17      14].

·         Nie stwierdzono różnic w częstości występowania encefalopatii niedotlenieniowo-niedokrwiennej stopnia II i III pomiędzy porównywanymi grupami [17     14].

·         Nie stwierdzono różnic w czasie osiągania poszczególnych wartości SaO2 w okresie 10 minut po urodzeniu.

·         Nie zaobserwowano statystycznych różnic w rozwoju somatycznym,  psychomotorycznym oraz wystąpieniem zaburzeń neurologicznych pomiędzy badanymi grupami [2].  

 

Podsumowanie

Pomimo licznych prowadzonych badań, nadal nie można jednoznacznie zarekomendować sposobu postępowania podczas resuscytacji [18,19,20,21].

Nie ma również jednoznacznych wyników popartych randomizowanymi badaniami klinicznymi w populacjach noworodków urodzonych przedwcześnie, zwłaszcza w populacji poniżej 1000g; u noworodków z ciężkim niedotlenieniem okołoporodowym; z zapaleniem płuc, aspiracją smółki, czy też z zakażeniem wewnątrzmacicznym.

Spośród przeprowadzonych randomizowanych badań prospektywnych, tylko jedno było badaniem „zaślepionym” – osoba prowadząca resuscytację nie posiadała wiedzy o stężeniu tlenu w podawanej mieszaninie gazów (Vento et al., J ped 2003;142, 240-246). W pozostałych badaniach, osoba prowadząca resuscytacje znała wynik randomizacji, co mogłoby wpłynąć na podejmowaqna decyzję.

Podkreśla się również niejednoznaczność kryteriów stosowanych w badaniach u pacjentów z niedotlenieniem okołoporodowym. Termin ciężka „asphyxia” definiowana jako wartość pH poniżej 7,0 spełniała najprawdopodobniej tylko nieliczna grupa badanych pacjentów. Kryteriami, jakimi kierowano się w rozpoznaniu asfiksji były: punktacja Apgar po 1 minucie, częstość akcji serca, bark oddechu.

 

W tej sytuacji zalecenia Międzynarodowych Komitetów Resuscytacji pozostawiają decyzję otwartą w zakresie podaży tlenu w początkowym etapie resuscytacji.

 

Proponowane zalecenia:

-        Brak jest wystarczających dowodów pozwalającyh na jednoznaczne poparcie tezy stosowania w resuscytacji powietrza zamiast 100% tlenu.

 

-        Brak jest wystarczajacych dowodów pozwolających na definitywne określenie wstępnego stężenia tlenu zalecanego w początkowym etapie resuscytacji. (FFF)

 

-        Należy uznać poparty licznymi dowodami fakt możliwości toksycznego oddziaływania hyperoksji na organizm noworodka.

 

-        Dopuszcza się możliwość zastosowania powietrza lub podaży tlenu o wyższym stężeniu niż powietrze w początkowym etapie resuscytacji. Brak odpowiedzi (utrzymywanie niskiej akcji serca, sinicy) przez kilka minut lub pogorszenie stanu stanowią wskazanie do podaży 100% tlenu.

 

-        Stosując tlen należy pamiętać o jego szkodliwości, należy dążyć do możliwe szybkiej redukcji jego stężenia.

 

-        Użyteczność pulsoksymetrii w resuscytacji noworodka wymaga dalszych badań.

 

Dopuszczalne sposoby resucytacji:

-        OD Saugstad:                             -              podaż możliwie najniższych stężeń tlenu (powietrza), zwiększenie jego stężenia w zależności od częstości akcji serca i zabarwienia skóry

-        Model szwedzki                             -              podaży 40% tlenu.

-        Model tradycyjny               -              podaż 100% tlenu, następnie szybka redukcja

 

 

Przegląd piśmiennictwa  (w trakcie wpisywania):

Prace przegladowe

AHA/APP ILCOR 2005 Worksheet-room air.oxygen

Przegląd badań dotyczących stosowania tlenu i powietrza we wstępnym etapie resuscytacji. W podsumowaniu stwierdzono, że istnieją przesłanki do zmian w obowiązujących rekomendacjach dotyczących stężenia podawanego tlenu podcas resuscytacji po porodzie u noworodka (badania Vento, Saugstad i Ramji). Badania te zostały zaplanowane i przeprowadzone zgodnie kryteriami brac badawczych (prospektywne, randmizowane, liczbność prób). Aczkolwiek tylko jedno badanie było „zaślepione” – osoba prowadząca resuscytację nie posiadała wiedzy o stężeniu tlenu w podawanej mieszaninie gazów (Vento et al., J Ped 2003;142, 240-246).  W pozostałych badaniach, osoba prowadząca resuscytacje znała wynik randomizacji.

Podkreśla się również niejednoznaczność kryteriów stosowanych w badaniach u pacjentów z niedotlenieniem okołoporodowym. Nie jest pewne, ilu spośród 1302 pacjentów zakwalifikowanych do badania pacjentów z niedotlenieniem spełniło kryterium ciężkiej asfiksji, definiowanej jako wartość pH poniżej 7,0. Nie udowodniono, że resuscytacja powietrzem zmniejsza ryzyko uszkodzenia układu nerwowego u noworodków z asfiksją (aczkolwiek – wątpliwość dotycząca kwalifikacji). Wykazano statystycznie mniejszą śmiertelność w grupie dzieci resuscytowanych powietrzem. Pomimo dowodów wykazanych w badaniach na zwierzętach (stres oxydatywny powoduje uszkodzenie OUN) nie są one wystarczające do do zmainy w rekomendacjach dotyczacych podaży tlenu.

 

Niermeyer S, Vento M. Is !00% oxygen necessary for the resuscitation of newborn infants? J Mat – Fet Neonatal Med 2004,15,2:75-84

Przeglad badań prowadzonych w populacji noworodków i na zwierzętach oraz aktualne poglady / stan wiedzy dotyczący metabolizmu i stresu tlenowego. W podsumowaniu – zasadnicza uwaga. Ponieważ konsekwencje obserwowanych zmian i odległe wyniki pozostają do końca nie wyjaśnione, rekomendowanie stosowania powietrza lub stężeń tlenu niższych od 100% tlenu w resuscytacji po urodzeniu zamiast 100% tlenu wymaga dalszego potwierdzenia i szerokiej dyskusji.

 

Saugstad OD. New guidlines for newborn resuscitation. Acta Ped 2007, 96:333-7.

Przegląd  i komentarz do bieżących zaleceń dotyczacych resuscyatcji noworodka po urodzeniu.

 

Dawson JA, Davis PG, O’Donell CPF, Kamlin COF, Marley CJ: Pulse oximetry for monitoring infants in the delivery room: a review. Arch Dis Child – Fetal and Neonatal Ed 2007,92:4-7.

Artykuł przeglądowy, dotyczący prowadzonych badań klinicznych dotyczących pomiaru saturacji u noworodka po urodzeniu. Punktem wyjścia jest udowodnione założenie dotyczące mało precyzyjnej i często niewiarygodnej oceny zabarwienia skóry noworodka po urodzeniu. U dzieci z oceną zabarwienia na 2 punkty (kolor różowy) pomiary SaO­2 różniły się o 10 do 100%. W tej sytuacji należy poszukiwać metody która pozwoli na kontrolowanie utlenowania i uzyskania normoxemii. Nadal jednak pozostaje wątpliwość jakie wartości SaO2 po porodzie można uznać za prawidłowe i jaki czas powinien upłynąć do czasu ich osiągnięcia.

Autorzy zwracają również uwagę na obiektywne trudności z otrzymaniem odczytów w pierwszych minutach po urodzeniu. Według różnych doniesień, możliwość otrzymania odczytu po 1 minucie po urodzeniu waha się od 20 do 100% i wzrasta do 63%  - 100% w %-tej minucie. Przyczyną trudności jest ruch dziecka, mała perfuzja, obrzęk, pomarszcona popękana skóra, sinica obwodowa. Stwierdzono zależność odczytu sygnału od rodzaju pulsoksymetru. W świetle badań najbardziej przydatnym i rekomendowanym dla potrzeb resuscytacji jest pulsoximetr Masimo.

Kolejną ważną obserwacją jest obecność różnicy wartości pomiędzy pomiarem dokonywanym przed odejściem DA (preductal readings, znamiennie wyższe wartości) a odczytem dokonywanym po odejściu DA (postductal readings). Różnica ta ma charakter krótkotrwały i utrzymuje się do kilkunastu minut (17) po urodzeniu.

Wartość SaO2 po 1 minucie wynosi około 60% natomiast w późniejszym czasie różni się w poszczególnych badaniach. U niektórych noworodków wartości powyżej 90% osiągane są dopiero po 10 minucie.

Kolejną odnotowaną różnicą jest zależność wyniku od rodzaju porodu. U noworodków urodzonych drogą cięcia cesarskiego wartości po 1 minucie są znamiennie niższe (około 46%) od uzyskiwanych w tym samym okresie u noworodków rodzonych siłami natury (61%). Również czas do osiągnięcia wartości powyżej 90% jest przeciętnie o 2 minuty dłuższy przy porodach cięciem cesarskim.

Kolejne badania dotyczą różnic odnotowywanych podczas resuscytacji 100% tlenem i powietrzem. Nieliczne randomizowane badania nie stwierdzają istotnych różnic w czasie osiągania poszczególnych wartości SaO2 u porównywanych grup. Badania przeprowadzano u pacjentów o urodzeniowej masie ciała powyżej 999g  i  noworodków z niedotlenieniem.

Badacze stwierdzają również istotnie niższe wartości SaO2 u noworodków urodzonych na dużych wysokościach (powyżej 4000m npm), utrzymujące się nawet do 24 godzin po urodzeniu.

Prowadzone są również badania w populacji noworodków urodzonych przed ukończeniem 29 tygodnia życia płodowego.

Wnioski autorów: Przed wprowadzeniem pomiarów saturacji do rutynowego użycia w warunkach sali porodowej należy przeprowadzić więcej badań dotyczących zdefiniowania „normoksemi” u noworodków po urodzeniu oraz interpretacji  zapisów SaO2 dla celów postępowania resuscytacyjnego.

 

Saugstad OD, Oxygen saturation immediately after birth J Ped 2006, 569-570.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin