patriotyzm i takie tam.odt

(23 KB) Pobierz

PATRIOTYZM DZISAJ

Patriotyzm - milosc do ojczyzny, wlasnego narodu,polaczona z gotowoscia do ofiar dla niej,Z UZNANIEM PRAW INNYCH NARODOW I SZACUNKIEM DLA NICH.

Patriotyzm dzisaj jest pojeciem zapomnianym lub rozumienym niezgodnie ze swoja definicja.Jeszcze nie tak dawno nasi przodkowie potrafili oddac zycie za ojczyzne. I byla to prawdziwa milosc do kraju, chec uzyskania niepodleglosci i lepszego bytu. Do tej pory slyszymy od naszych dziadkow i pradziadkow o wojnie i o tym ze milosc do ojczyzny jest wazna i widzimy ich oburzenie gdy odpowiadamy ze jest nam obojety nasz kraj. co prawda teraz rowniez wielu mlodych uwaza sie za patriotow. ale w jakim sensie?? czy w takim samym jak nasi dziadkowie ktorzy gineli za wolnosc i za bialo czerwona flage??Patriotyzm objawia sie glownie w popieraniu narodowej druzyny pilkarskiej. mozna to zaobserwowac na meczach miedzynarodowych kiedy to kibice maja wymalowane flagi swojej ojczyzny na koszulkach czapkach samochodach a newet twarzach i sa sklonni zabic za swoja druzyne.po za tym kilka osob o danym kolorze lub o danej narodowosci ktorzy znecaja sie nad osobami innej rasy wyznania czy narodowosci i to wszystko pod haslem patriotyzmu. powstaja zespoly muzyczne propagujace takie zachowania. a przede wszystkim sytuacja swiatowa nie zacheca do bycia patriota. w momencie kiedy rzad danego kraju wywoluje wojne z byle powodu i kompletnie bez sensunie warto oddawac zycia i narazac sie za takie panstwo. nie bedziemy przeciez ginac za decyzje rzadu ktore najczesciej dla nas sa niekorzystne i niosa ryzyko niepoterzebnej smierci.takze odpowiedzmy sobie na powyzsze pytania i zastanowmy nad definicja PATRIOTYZMU...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patriotyzm (łac. patria = ojczyzna, gr. patris) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. To stawianie dobra ojczyzny ponad własne. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.

 

Patriota na co dzień dba o pomyślność i dobre imię swojego kraju i narodu. Dba o symbole narodowe takie jak flaga, godło i hymn swojej ojczyzny. Nie pozwala na obrazę swego kraju. Ma wysoko rozwinięte poczucie dumy i godności narodowej zarazem jest daleki od nacjonalistycznej megalomanii, potrafi być krytyczny wobec rodaków, zwlaszcza tych których zachowanie jest dalekie od patriotyzmu. Nie wstydzi się bycia obywatelem swojej ojczyzny i przynależności do swego narodu. Gdy potrzeba manifestuje swoje przywiązanie do ojczystej kultury, języka, tradycji.

 

Patriotyzm a nacjonalizm i szowinizm

Patriotyzm przeciwstawia się nacjonalizmowi albo szowinizmowi. Tłumaczy się to tym, że patriotyzm odróżnia się otwartością na inne narody, uznaniem ich prawa do suwerenności i niepodległości. Co więcej, patriotyzm zazwyczaj opiera się na pojęciu obywatela i na rozumieniu narodu w sensie kulturowo-politycznym, podczas gdy idee nacjonalistyczne często pojmują naród jako przede wszystkim etniczną wspólnotę krwi. Wydaje się jednak, że bardziej trafne jest przedstawianie patriotyzmu, jako antytezę przede wszystkim szowinizmu, ponieważ oba pojęcia są związane z uczuciami, pierwsze z miłością do własnego narodu, drugie z nienawiścią do innych. Natomiast nacjonalizm jest wspólnym określeniem dla wielu doktryn politycznych.

 

Niektóre polskie symbole patriotyczne

hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna, Za wolność naszą i waszą

osoby: legendarna księżniczka Wanda, Zawisza Czarny, Jan III Sobieski, Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Jan Henryk Dąbrowski, Adam Mickiewicz Romuald Traugutt, Józef Haller, Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Tadeusz Rozwadowski, Roman Dmowski, August Emil Fieldorf, Jan Paweł II.

wydarzenia: powstania, Solidarność

organizacje: Husaria, Legiony, POW, Żywe torpedy, AK, Szare Szeregi, NSZ

bitwy: bitwa pod Cedynią, obrona Głogowa, oblężenie Niemczy, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Chocimiem (1621), obrona Zbaraża, obrona Jasnej Góry, bitwa pod Wiedniem, polskie Termopile, bitwa warszawska 1920, obrona Westerplatte, bitwa pod Monte Cassino, operacja Ostra Brama, powstanie warszawskie

przedmioty: szabla (w szczególności karabela), husarskie skrzydła, pas słucki, czarna biżuteria, ryngraf

symbole: rodło, kotwica, biały orzeł, dworek szlachecki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patriotyzm, szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne (partykularyzm) bądź osobiste. Poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego kulturą i tradycją.

 

Patriotyzm to postawa wyrażająca się w wypełnianiu podstawowych konstytucyjnych obowiązków obywatelskich, takich jak służba wojskowa i obrona ojczyzny, wierność dla kraju, troska o wspólne dobro i dbałość o stan środowiska naturalnego, przestrzeganie prawa, gotowość do ponoszenia wszelkich ciężarów i świadczeń, w tym też płacenia podatków.

 

Patriotyzm łączy się z szacunkiem dla innych narodów. Rozróżnia się patriotyzm lokalny – miłość do stron rodzinnych, do miejsca urodzenia i wychowania, miejsca zamieszkania, oraz patriotyzm regionalny – przywiązanie do krainy, dzielnicy kraju. Wynaturzeniem patriotyzmu jest szowinizm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patriotyzm? Co to takiego?

Kiedy pada to hasło, na myśl przychodzą nam wszelkie zawiłości w historii polskiej, kiedy to przywiązanie do Ojczyzny było tak niezbędne podczas wszelkiego rodzaju wojen, podczas rozbiorów...

Jestem teraz w klasie drugiej gimnazjum. Na lekcjach języka polskiego całkiem niedawno omawialiśmy lektury: „Kamienie na szaniec” i „Syzyfowe prace”. Całkiem niedawno poruszaliśmy sprawy patriotyzmu zawartego w tych książkach. Alek, Rudy i Zośka, Bernard Zygier czy Marcin Borowicz... Wszyscy tak jak ja – młodzi, pełni życia. Patrioci.

Czemu Patrioci?

Czasy w których żyli można z pewnością nazwać czasami przełomowymi w historii. Rozbiór Polski, druga wojna światowa... Nietrudno było wtedy zostać patriotą. Walczy cała Polska- my wraz z nią. Jakikolwiek akt przywiązania do kraju, „bycie Polakiem mimo wszystko” – to był właśnie patriotyzm!

Dziś wszyscy jesteśmy dymnymi Polakami. Mamy swoje prawa, wolność, mamy swój kraj w którym żyjemy. Nie ma żadnych zagrożeń, w obliczu których trzeba by się wykazać miłością i poświęceniem dla naszego kraju. Nie ma sytuacji, w której wykazalibyśmy się swoi patriotyzmem.

Może patriotyzm jest dzisiaj nie potrzebny?

Gdyby zapytać pierwszego lepszego przechodnia – „Czy jesteś patriotą”?, z pewnością odpowiedziałby, bez żadnego namysłu, że tak.

Stoję w kolejce na poczcie i słucham, jak dwójka staruszków za mną narzeka na za wysokie podatki, zły ustrój albo na inny temat pod tytułem „jaka fatalna jest ta nasza Polska”. Innym razem na przystanku grupka chłopaków rozmawia ze sobą, „upiększając” polszczyznę wyrazami o bardzo dziwnym, polsko-angielskim brzmieniu ( np. „joł ziomale”, czy „masz zajawkę na koks?”), gdzieniegdzie bardzo często dodając wiązkę bardzo nieprzyjemnej „łaciny”. Albo równie piękne wyrazy znajduję na murach, na pomnikach. Widzę, jak ludzie reagują na widok obcokrajowców. W wieczornych wiadomościach ciągle słyszę o wszelkiego rodzaju aferach politycznych czy o kolejnych napadach na bank, szpitale...

Ludzie! I gdzie ci patrioci!?

Patriotyzm kojarzy nam się wyłącznie z walką na wojnie w obronie państwa – i nic więcej. Żadnego szacunku, żadnych zobowiązań...

Nieprawda! Patriotyzm jest słowem aktualnym także dzisiaj. To nic, że mamy wolną Polskę... Ona też potrzebuje patriotów!

Kim więc jest dzisiejszy patriota?

Patriota to ktoś, kto kocha swoją ojczyznę i tą miłość potrafi okazywać. Ktoś, kto zachowuje godność bycia Polakiem. Jest dumny z tego. Zachowuje szacunek do symboli narodowych, do jego tradycji i stara się jej przestrzegać. Niestety, coraz częściej te tradycje zanikają, zwłaszcza młodzi ludzie uważają je za śmieszne i ”niemodne”. Coraz częściej pojawiają się żarty z symboli narodowych, kpiny z polityków. Nasz piękny ojczysty język zostaje często zastępowany młodzieżowym slangiem, nawet dorośli go używają. Powoli napływa do nas fala z Zachodu- pojawia się coraz więcej obcojęzycznych słów, zagraniczny rynek wypiera krajowy, zaczynamy przejmować zachodnią kulturę, obyczaje... Pod wpływem innych państw zmieniamy się, dostosowujemy się do wymogów Unii Europejskiej.

Powoli tracimy swoją odrębność, swoją Polskość. Może na razie jeszcze tego nie czujemy, ale z czasem nasze państwo będzie się coraz bardziej zmieniało...

Po głębszym zastanowieniu pada pytanie; czy w takim państwie patrioci nie są potrzebni?

Oczywiście, że są! Wchodzimy do Unii Europejskiej. Jesteśmy Europejczykami. Ale jesteśmy również Polakami i to powinno być dla nas najważniejsze. Zachowanie własnej kultury, odrębności, swojej pięknej, Polskiej tradycji. Patriotyzm jest dzisiaj dla nas równie ważny jak kilkadziesiąt, czy kilkaset lat temu, podczas różnych wojen – dzisiaj również powinnyśmy „walczyć” o Polskę. „Walczyć” – bo to ma być walka nie o wolność, ale o to, żebyśmy byli sobą. Patriotami. Prawdziwymi Polakami. O to, „Żeby Polska była Polską”.

Tylko czy ktoś się tej walki podejmie?

Czy dzisiaj są na świecie jeszcze prawdziwi patrioci?

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin