System szyfrowania nie do złamania.txt

(2 KB) Pobierz
Polacy stworzyli system szyfrowania nie do złamania
Podziel się:
IVONA Webreader. Wcinij Enter by rozpoczšć odtwarzanie
  
PAP/Rzeczpospolita | dodane (04:50) 2010 


Pogoda szykuje w przyszłym roku wiele niespodzianek
Groził, że wyle wiceprezesa PiS na wózek inwalidzki
"Chce się ukryć niewygodne fakty ws. Smoleńska"
Nowy Jork wcišż zmaga się ze niegiem
Wypadek wojskowego transportowca w Rosji - sš ofiary
System szyfrowania nie do złamania stworzyli polscy naukowcy - dowiedziała się "Rzeczpospolita". 

To prawdziwy przełom w cyberbezpieczeństwie, a jest on dziełem grupy wybitnych polskich kryptologów i matematyków, którymi kieruje prof. Jerzy Gawinecki, dyrektor Instytutu Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej. - Nasze urzšdzenie umożliwia skuteczne szyfrowanie danych przesyłanych z komputera do komputera czy z telefonu do telefonu - wyjania profesor. 

- Nawet gdybymy połšczyli wszystkie komputery w sieci i kazali im pracować tyle lat, ile istnieje wszechwiat, nie dałyby rady złamać tego szyfru - zapewnia. Ujawnia, że sukces przyniosło nowatorskie rozwišzanie z zakresu kryptografii krzywych eliptycznych. Prace nad systemem trwały wiele lat w podziemiach Wojskowej Akademii Technicznej, do których wstęp majš tylko osoby z certyfikatami powiadczenia bezpieczeństwa. 

Cytowani przez gazetę eksperci wysoko oceniajš ten system jako skuteczny, szybki, efektywny i w pełni kontrolowany przez nasz kraj. Twierdzš, że to wyjštkowo ważne osišgnięcie dla bezpieczeństwa narodowego.
Wiemy, kto pierwszy skorzysta z polskiej Enigmy

Rzeczpospolita / WP | 29.12.2010 | 06:56
 


(fot. Jupiterimages)

Banki, firmy telekomunikacyjne, transportowe i wiele innych wkrótce będš mogły w lepszy sposób chronić swoje tajne dane. 
Posłuży im do tego stworzona w Polsce nowa maszyna szyfrujšca roboczo nazwana "narodowym szyfrantem". Instytucje i służby już sš zainteresowane jej zakupem. 

Grupa naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej opracowała prototyp urzšdzenia szyfrujšcego na miarę XXI wieku. Zdaniem kierujšcego projektem prof. Jerzego Gawineckiego, maszyna pozwala na skuteczne szyfrowanie danych przesyłanych poprzez sieci teleinformatyczne. Naukowcy dajš również gwarancję skutecznoci maszyny szyfrujšcej. Zapewniajš, że specjalistycznego kodu nie sš w stanie złamać wszystkie komputery wiata, nawet gdyby robiły to miliony lat. 

Ze względów bezpieczeństwa tajne sš dane na temat systemu kodowania wykorzystanego w polskiej Enigmie. Wiadomo jedynie, że w maszynie wykorzystano nowatorskie rozwišzanie z zakresu kryptografii krzywych eliptycznych. 

W tworzeniu urzšdzenia wzięła udział również firma Wasko SA, której pracownicy specjalnie na potrzeby opracowywanego projektu zostanie skontrolowani przez Wojskowš Służbę Kontrwywiadu. Pienišdze na projekt pochodzš z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - informuje "Rzeczpospolita".
Zgłoś jeśli naruszono regulamin