Praca w Oslo.docx

(16 KB) Pobierz

TANIE NOCLEGI W OSLO

Anker Hostel - Storgata 55, www.ankerhostel.no

SentrumPensjonat - Tollbugaten 8, www.sentrumpensjonat.no

Oslo Vandrerhjem Haraldsheim - Haraldsheimvn 4, www.haraldsheim.no

Residence Kristinelund - Kristinelundsveien 2, www.kristinelund.no

Oslo Hostel R?nningen YMCA - Myrerskogveien 54, www.oslohostel.com

Comfort Hotel Boersparken - Tollbugaten 4, tel. 0047-22-471717

Ekeberg Camping - Ekebergveien 65, www.ekebergcamping.no

Bogstad Cp & Turistsenter NAF - Ankerveien 117, tel. 0047-22-510800

OFERTY PRACY

www.stillinger.no

www.finn.no/finn/job

www.deltidsjobb.no/resultlist.cfm

www.nav.no

AGENCJE PRACY W OSLO

Adecco Norge AS - Universitetsgata 10, www.adecco.no

Adecco Bygg & Industri - St Olavs gate 25, www.adecco.no

Xtra Personell - Storgata 1, www.xtra.no

VikarPartner - Drammensveien 130, www.vikarpartner.no

Temp-Team AS - Steners gt. 1, www.temp-team.no

Access Personnel AS - Rosenkrantzgt. 22, www.access-personnel.no

Flex Force AS - ?kernveien 145, www.flexforce.no

Active Selection AS - Henrik Ibsens gate 90, www.activeselection.no

Bj?rg Fjell AS - Henrik Ibsens gate 20, www.bjorgfjell.no

Rett Bemanning AS - Nordstrandveien 28 A, www.rettbemanning.no

To tylko wybrane agencje. Pełen wykaz znajdziesz na www.gulesider.no.

 

 

Najważniejsze zadanie na początek to znalezienie dachu nad głową. Przez pierwsze kilka dni możesz się zatrzymać w hostelu. Doba w pokoju wieloosobowym (Bed(s) in Dorm male) na przedmieściach stolicy kosztuje ok. 230 koron. Im bliżej centrum, tym ceny są coraz wyższe. Noclegi możesz zarezerwować przez internet płacąc kartą kredytową. Wystarczy, że przelejesz na konto 5 proc. zaliczkę. Resztę zapłacisz po przyjeździe. Wynajęcie dwuosobowego pokoju kosztuje 600 koron.

W okresie wiosenno-letnim alternatywą dla hostelu może być kemping. To rozwiązanie opłacalne przy większej grupie ludzi. Miejsce na polu namiotowym dla czterech osób kosztuje ok. 230 koron na dobę. W kwocie tej uwzględniona jest opłata za parking. Możesz także rozbić namiot w dowolnym miejscy - na dziko - ale co najmniej 150 m od zabudowań.

Pokoje do wynajęcia

Zacznij od przejrzenia ogłoszeń (annonser) w lokalnych gazetach. Oferty z pokojami do wynajęcia znajdziesz też w internecie na www.finn.no, www.zett.no, www.hybel.no, www.htl.no, www.obos.no i www.bolignorge.no. Szukaj pod hasłem "bolig til leie".

Zajrzyj też na polskie fora internetowe poświęcone Norwegii. W postach dotyczących zakwaterowania w Oslo trafisz na ogłoszenia rodaków szukających współlokatorów. Najlepiej trafić do mieszkania typu Bofellesskap. To lokal składający się z kilku pomieszczeń, w których wynajmowane są pojedyncze pokoje. Kuchnia i łazienka są wspólne dla wszystkich lokatorów. Taki pokój można już znaleźć w Oslo za 2000-2800 koron miesięcznie.

Alternatywnym - choć nieco droższym rozwiązaniem - jest wynajęcie kawalerki (hybel). W zależności od miejsca i standardu ceny takich mieszkań wahają się w granicach 3000-6000 koron.

SKANDYNAWIA: Wydałoby się, że w tak odległym i mało znanym Polakom miejscu nie ma zbyt wielu naszych rodaków. Tymczasem mieszka ich tu już około setki, a agencje pracy wciąż rekrutują nowych. więcej »

Szukamy pracy

Zacznij od kupienia numeru komórki w systemie pre-paid. Będzie ci on niezbędny w szukaniu pracy.

Większość ogłoszeń o wolnych wakatach publikowana jest w internecie. Znajdziesz je na witrynie urzędu pracy www.nav.no, po kliknięciu na link "Finne ledige jobber". Po ograniczeniu poszukiwań do stolicy (ramka "Arbeidssted"), w polu "Kategori" wybierz interesującą cię branżę. Oprócz ofert pracy biura NAV zapewniają też dostęp do internetu, telefonu i fotokopiarek.

Szukając zajęcia koniecznie odwiedź biura prywatnych pośredników. Adresy agencji w Oslo znajdziesz na stronie www.gulesider.no po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "vikarbyr? Oslo". Osoby szukające zajęcia w charakterze opiekunki, sprzątaczki lub pomocy domowej mogą chodzić od mieszkania do mieszkania zostawiając wizytówki z kontaktem do siebie. To dobry sposób sprawdzony przez polskich budowlańców, specjalizujących się w remontach domów. Nie zapomnij przejrzeć ogłoszeń z pracą publikowanych w lokalnych gazetach.

Drogi transport

Poszukiwanie pracy w Oslo wiąże się z podróżowaniem po mieście, a to do tanich nie należy. Dlatego najlepiej od razu kupić sobie "trawelkę" na transport miejski. Obejmuje ona metro, autobusy i pociągi podmiejskie. Za 24-godzinny Oslo Pass zapłacisz 220 koron. Tańszym rozwiązaniem jest zakup biletu 3-dniowego za 410 koron.

O wysokich cenach przejazdów w Norwegii przekonasz się zaraz po przylocie na miejsce. Autokar z lotniska Oslo Torp do centrum miasta kosztuje 150 koron. Podobną cenę za przejazd oferują polscy kierowcy busów. Do Oslo dojedziesz również pociągiem. Za podróż ze stacji Sandefjord Lufthavn Torp zapłacisz 200 koron.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin