Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5, 6 –letnich.
Opracowanie i prowadzenie: Barbara Zagórowska
Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch
Cele:
· Dziecko wysłucha wiersza
· Dziecko zapamięta fragmenty wiersza
· Dziecko rozumie konieczność prowadzenia zdrowego stylu życia, potrzebę gimnastyki
· Dziecko wykonuje ćwiczenia gimnastyczne
· Dziecko stosuje reguły poznanych zabaw.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy muzyce „Korowód” wg Muzycznej Akademii Przedszkolaka
2. Zabawa na powitanie dzieci, które lubią spacery, lubią owoce, lubią ćwiczyć itp.
Dzieci, których dotyczy powitanie machają ręką
3. Przypomnienie sposobów dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom ( prawidłowe odżywianie, dbanie o higienę własnego ciała, ruch na świeżym powietrzu, gimnastyka, prawidłowe ubieranie się w zależności od pogody.
4. Wysłuchanie wiersza
„Wiersz gimnastyczny” Karina Słonka
Rym Ci ruszać się pomoże
Gdy pomysłów mamy morze.
Więc wymawiaj słowa ładnie
i naśladuj ruchy składnie
Głową najpierw ruszaj w górę
Potem w dół i znowu w górę
Teraz skręty porobimy
Na kolegów popatrzymy,
Gdy już głową poruszamy
To swe ręce rozruszamy.
Już żarówki powkręcane
I też skrzydła rozruszane
Teraz wiatrak taki mały,
Potem duży i znów mały.
3 przysiady wykonamy
I do skłonów poczekamy
Podniesiemy z boków wiadra
A skłon w przód położy wiadra
Poskaczemy pajacykiem
I zakończę gimnastykę
Czas, więc przyszedł na oddechy
Róbmy wdechy i wydechy.
już jesteśmy zrelaksowani
I do pracy przygotowani.
5. Piosenka zilustrowana ruchem pt.: „Gimnastyka” przy muzyce R. Domana, Tańce i zabawy przy muzyce dla dzieci w wieku przedszkolnym, s.40
Najpierw w górę trzy podskoki
Hop, sa, sa!
Potem dwa skłony na boki
Raz i dwa.
W górę ręce prosto nogi,
Stój, jak my!
I opuszczaj do podłogi,
Raz, dwa, trzy!.
Teraz podskocz jak pajacyk,
I zrób obrót dookoła,
Tra, la, la.
A na koniec ręce wypad
W przód i w tył.
Ćwicz, codziennie, abyś zdrów, jak
Ryba był.
6. Zabawa z wierszem, próby zapamiętania. Nauka wiersza metodą ze słuchu z równoczesnym pokazywaniem czynności.
7. Zabawa ruchowa „Sportowa kostka” (Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka, L. Bzowska)
Do zabawy potrzebna jest duża kostka do gry z wypisanymi na poszczególnych ściankach poleceniami(np. przysiady, podskoki, skłony), podkład muzyczny. Dzieci stoją w rozsypce. Wyjaśniamy reguły zabawy, że kiedy będą słyszały muzykę, rytmicznie chodzą, na przerwę w muzyce jedno z dzieci rzuca kostką i wszyscy wykonują wylosowane ćwiczenie tyle razy, ile wskaże kostka. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
8. Recytacja wiersza z wykorzystaniem obrazków, wprowadzenie elementów dramy. Dzieci recytują wiersz w zależności od miny chłopca na obrazku (radosny, smutny, rozmarzony, itp.).
9. „Głowa, ramiona..” - zabawa ze śpiewem na podstawie M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi?, s.66
Dzieci stoją w kręgu, śpiewają do pląsu (na melodię „Siekiera, motyka”), ilustrując ustalonymi ruchami zgodnie z tekstem
Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
Dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę i w przód i w bok,
Skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Oczy, uszy ,usta, nos.
10. Podziękowanie za wspólną zabawę
kj58