RwP_3latka_zabawy_ruchowe(1).rtf

(204 KB) Pobierz

ZABAWY W OGRODZIE – 3 latek Razem w przedszkolu

 

 

 

Zabawy orientacyjno-porządkowe:

  • „Pociąg”

Przed N. ustawia się pociąg – dzieci, jedno za drugim, trzymają się za bluzki, N. prowadzi. Pociąg zatrzymuje się na stacji Piłeczki – dzieci podskakują. Ponownie wsiadają do pociągu i jadą do stacji Samochody – dzieci biegają.

·         „Biegnij – ukucnij”

Dzieci biegają na wyznaczonym terenie. Na sygnał – klaśnięcie, zatrzymują się i przykucają. Pozostają w tej pozycji przez chwilę. Ponowne klaśnięcie zaprasza do biegania.

  • „Liście na wietrze”

N. trzyma w dłoni  patyczek  i poruszając nim, robi wiatr – dzieci – listki, biegają. Patyczek nieruchomieje – listki opadają na ziemię – dzieci kucają. N. potrząsa patyczkiem – dzieci wstają.

Środki dydaktyczne: paski kolorowej krepiny przyczepione do patyczka – wiatr

·         „Ptaki na gałęzi”

N. wyznacza teren zabawy oraz oznacza linię, na której ustawią się dzieci. Dzieci – ptaki, biegają na wyznaczonym terenie. Na hasło: Ptaki siadają na gałęzi – ustawiają się na wyznaczonej linii, jedno dziecko obok drugiego. Po chwili odpoczynku biegają dalej.

·         „Z gałęzi spada śnieg”

N. potrząsa gałęzią drzewa i pokazuje dzieciom jak z niej spada śnieg. Dzieci biegają na wyznaczonym wcześniej terenie. Na hasło: Z gałęzi spada śnieg – szybko zatrzymują się i przykucają.

  • „Samochody”

Dzieci trzymają kółka ringo, jak kierownice i biegną w jedną stronę i kręcą kierownicami. N. pokazuje krążki: zielony – samochody jadą, czerwony – zatrzymują się.

Środki dydaktyczne: kółka ringo, krążek czerwony i zielony

·         „Samochody w tunelu”

N. wybiera 2-3 pary dzieci, które robią tunel – dzieci w parach stoją zwrócone przodem do siebie, podają sobie ręce i unoszą je wysoko. Dzieci – samochody, biegają swobodnie, ostrożnie się wymijając. Na hasło: Samochody w tunelu – przebiegają kolejno przez tunel zrobiony przez kolegów. Przy powtórzeniu N. zmienia dzieci, które robiły tunel.

·         „Duży kwiat – mały kwiatek”

Dzieci biegają na wyznaczonym terenie. Na sygnał – klaśnięcie, zatrzymują się. Na hasło: Duży kwiat – wyciągają się mocno w górę. Na hasło: Mały kwiatek – przykucają.

·         „Dzieci do domu – dzieci na spacer”

Dzieci stoją w gromadce przed N. Na hasło: Dzieci na spacer – poruszają się swobodnie: chodzą, biegają, podskakują. Na hasło: Dzieci do domu – przybiegają do N. i stają w gromadce.

 

 

·         „Motylki siadają na kwiatach”

Dzieci – motylki, biegają na wyznaczonym terenie. Na sygnał – klaśniecie, zatrzymują się i przykucają – siadają na kwiatku.

 

Zabawy bieżne:

·         „Kotek i myszki”

N. wyznacza miejsce, które będzie norką myszek. Dzieci – myszki, biegają cicho i delikatnie tak, aby nie zbudzić kota. Na hasło: Kot – myszki uciekają i chowają się w swojej norce. Po chwili znowu biegają.

·         „Samochody”

N. mówi dzieciom, że samochody na ulicy jadą, kiedy jest zielone światło i pokazuje zielony krążek. Stoją, kiedy jest czerwone i pokazuje czerwony krążek. Dzieci stoją spokojnie i patrzą, jakie światło się zapali. N. pokazuje zielony krążek – dzieci biegną w jedną stronę. Pokazuje czerwony krążek – dzieci zatrzymują się. Znowu zielony – biegną. Zatrzymują się, trąbią głośno i jadą dalej.

Środki dydaktyczne: krążek czerwony i zielony

·         „Kto pierwszy dobiegnie do…”

N. wybiera krótkie, proste i bezpieczne odcinki do przebiegnięcia dla dzieci. Dzieci stoją w gromadce. N. mówi: kto pierwszy dobiegnie do, np. piaskownicy, drzewa, domku, lub innych obiektów znajdujących się na terenie zabaw.

Dla większego bezpieczeństwa zabawę prowadzimy w małych grupkach.

·         „Biegnij za obręczą”

N. pokazuje, w jaki sposób wprawić w ruch obręcz, tak aby się toczyła. Następnie dzieci popychają obręcze i biegną za nimi, próbując je złapać zanim się przewrócą.

Środki dydaktyczne: obręcze średniej wielkości

·         „Gonimy Panią Jesień”.

N. trzyma w ręku bukiet kolorowych liści – to Pani Jesień. Kto ją załapie, dostanie w nagrodę ten bukiet. Dzieci gonią N. po prostej i bezpiecznej drodze. Po krótkim biegu, odwraca się do dzieci, pozwala się złapać.

Środki dydaktyczne: bukiet jesiennych liści

  • „Wiatr i chmurka”

N. wybiera dziecko, które będzie wiatrem. Dzieci ustawione w kole. Dziecko – wiatr, chodzi dookoła i wybiera sobie chmurkę. Ten, kogo wiatr dotknie, ucieka,  a wiatr go goni (bez łapania). Po jednym okrążeniu koła wiatr staje na miejscu chmurki.

  • „Misie do domu”

N. wyznacza  miejsce, które będzie domem misiów. Dzieci poruszają się swobodnie. Na hasło: Misie do domu – dzieci biegną do wyznaczonego wcześniej miejsca.

Podobne zabawy, to: „Dzieci do domu”, „Wiewiórki do dziupli”, „Ptaszki do gniazda”, „Kurki do kurnika”

·         „Goście w karmniku”

N. wyznacza miejsce zabawy oraz oznacza karmnik. Dzieci – ptaszki, biegają swobodnie na wyznaczonym terenie. Na hasło: Goście w karmniku – biegną do wyznaczonego miejsca, przykucają i naśladują dziobanie pokarmu. Po chwili odpoczynku biegają dalej. 

·         „Kto pierwszy dobiegnie do mamy”

N. przyjmuje rolę mamy i wyznacza trasę, którą będą biegły dzieci. Dzieci stoją na jednej linii, naprzeciwko, na drugiej stoi N. Na hasło: Dzieci do mamy – biegną szybko w stronę N. Kto pierwszy dobiegnie zostaje mamą.

Podobne zabawy to: „Kwoka i kurczęta”, Kaczka i kaczęta”, „Niedźwiedzica i niedźwiadki”.

·         „Kto pierwszy”

N. wybiera bezpieczne miejsce do biegania i wyznacza obiekty, do których będą dobiegały dzieci. Dzieci stoją w gromadce. Na hasło N.: Kto pierwszy dobiegnie do…(np. piaskownicy, do altanki, do drzewa). Po biegu dzieci wracają do miejsca startowego. N. chwali dzieci za bieg bez potrąceń.

·         „Wyścigi samochodów”

N. wyznacza linię startu i mety. Dzieci ustawione na linii startu. N. macha chorągiewką i dzieci samochody biegną do linii mety. Zatrzymują się, odwracają w drugą stronę i na sygnał chorągiewką biegną z powrotem. N. chwali dzieci za bieg bez potrąceń. 

Środki dydaktyczne: chorągiewka

·         „Wyścigi w parach”

N. wyznacza linię startu i mety. Dzieci ustawione parami. N. wypuszcza po kolei pary dzieci, które szybko biegną do mety. Każda para otrzymuje brawa od grupy. Dzieci dopingują kolegów okrzykami, klaskaniem itp.

 

Zabawy z elementem rzutu i celowania:

·         „Oddaj mi piłkę”

Dzieci ustawione w dużym kole, każde trzyma w rękach piłkę. N. stoi w środku koła. Dzieci po kolei rzucają piłkę do N., który odkłada je do pojemnika. Po oddaniu wszystkich rzutów, dzieci wyjmują piłki z pojemnika i zabawa zaczyna się od nowa. Powtarzamy kilka razy.

Środki dydaktyczne: piłka średniej wielkości dla każdego dziecka, pojemnik na piłki

·         „Rzuć do mnie piłkę”

Dzieci ustawione w kole, w środku N. trzyma piłkę. N. rzuca piłkę po kolei do każdego dziecka i prosi, aby odrzuciło do niej z powrotem. Pokazuje dzieciom, jak należy łapać i rzucać.

Środki dydaktyczne: duża lekka piłka

  • „Rzuć piłkę jak najdalej”

Dzieci stoją w szeregu, trzymają w rękach piłki. Na hasło: Rzuć piłkę – rzucają piłki do przodu, starając się rzucić jak najmocniej. Obserwują toczące się piłki. Podnoszą je z podłogi i rzucają ponownie.

Środki dydaktyczne: piłki średniej wielkości

·         „Celuj szyszką”

Dzieci ustawione w kole, każde trzyma szyszkę, w środku stoi kosz. Na sygnał dzieci celują i próbują wrzucić szyszki do kosza. Powtarzamy kilka razy.

Środki dydaktyczne: szyszki, duży płaski kosz

  • Rzuć śnieżką”

N. pokazuje dzieciom, jak lepić śniegowe kule i wyznacza cel, do którego będą rzucać śnieżkami. Dzieci lepią kule, rzucają, komu uda się trafić dostaje brawa i okrzyki uznania.

·         „Rzuty śnieżkami”

Dzieci lepią kule śniegowe, stają na wyznaczonej linii i na hasło: Rzuć śnieżkę – rzucają kulę jak najdalej. N. pokazuje dzieciom prawidłowy sposób rzucania – zamach ręką, wykrok i rzut.

·         „Gra w kolory”

Dzieci stoją w szeregu jedno obok drugiego. N. rzuca piłkę kolejno do każdego dziecka, wymieniając nazwę koloru. Dzieci łapią piłkę i odrzucają do N. powtarzając to samo słowo.

Środki dydaktyczne: piłka

 

Zabawy z elementem równowagi:

·         „Idź po dróżce”

N. rysuje kredą dróżkę – proste i kręte odcinki. Dzieci przechodzą kolejno po dróżce tak, aby nie nadepnąć na linię. Wracają na swoje miejsce w rzędzie.

Środki dydaktyczne: kreda

·         „Przejdź przez mostek”

N. rysuje kredą wąski mostek – dwie linie równoległe. Dzieci przechodzą kolejno przez mostek, starając się nie nadepnąć na linię.

·         „Ścieżka w śniegu”

N. wybiera w ogrodzie miejsce dobrze ośnieżone i płaskie. N. idzie przodem, stawiając stopy blisko siebie, udeptuje wąską ścieżkę. Dzieci idą po tej ścieżce, starają się stawiać nogi tak, aby iść tym samym śladem. 

  • „Ścieżki na śniegu”

N. wyznacza na terenie ogrodu miejsce płaskie i dobrze ośnieżone. Dzieci wchodzą na ośnieżony teren i udeptują ścieżki prowadzące w różne strony. Stawiają stopy jedna przy drugiej i poruszają się drobnymi kroczkami.

·         „Idź po moich śladach”

N. wybiera ośnieżony, niezadeptany teren do zabawy. Dzieci ustawione w rzędzie jedno za drugim. N. idzie przodem, za N. dzieci poruszają się tak ostrożnie, aby iść tylko po śladach.

·         „Przejdź po wyznaczonej linii”

N. rysuje patykiem na śniegu długą linię. Dzieci ustawiają się w rzędzie i przechodzą kolejno po linii krokiem mierniczym (stopa za stopą). Wracają na koniec rzędu i przechodzą jeszcze raz.

·         „Jedna nóżka”.

Dzieci biegają na wyznaczonym terenie. Na sygnał – klaśnięcie, zatrzymują się i stoją na jednej nodze. Liczą do 4 i zmieniają nogę, znowu liczą i biegają dalej.

 

Zabawy z elementem podskoku:

·         „Po kamykach”

Dzieci maszerują w rytmie wyklaskiwanym przez N. Na hasło: Skaczemy po kamykach – dzieci skaczą obunóż do przodu. Po wykonaniu kilku skoków maszerują dalej. Zabawę powtarzamy kilka razy.

·         „Piłeczki” -

N. mówi dzieciom, że będą skakały jak piłeczki i pokazuje, jak odbija się piłka. Dzieci stoją prosto, mają złączone nogi i ręce ułożone wzdłuż tułowia. N. odbija piłkę – dzieci podskakują. Zatrzymuje piłkę w dłoniach – dzieci stoją prosto. (Po serii skoków – odpoczynek).

Środki dydaktyczne: piłka

·         „Przeskocz przez linię”

N. układa długą linię ze skakanek lub linki. Dzieci ustawione wzdłuż tej linii. Na hasło: Przeskocz linię – dzieci wykonują skok do przodu, odwracają się i przeskakują linię w drugą stronę. N. pokazuje dzieciom, jak należy amortyzować skok – stopy na palcach, ugięte kolana.

Środki dydaktyczne: długa linka lub kilka skakanek

·         „Przez kałuże”

N. rysuje kredą kałuże. Dzieci biegają swobodnie w różnych kierunkach, na hasło: Przeskocz przez kałużę – wykonują większe susy naśladujące przeskakiwanie. Zatrzymują się, sprawdzają czy nie wpadły do kałuży i biegają dalej.

Środki dydaktyczne:  kreda 

·         „Pociąg z pajacykami”

Dzieci ustawione w pociąg przed N. Wykonują wspólnie serię swobodnych podskoków, na stacji zatrzymują się – odpoczynek. Po czym podskakują dalej.

·         „Przeskocz przez śnieżna zaspę”

N. wybiera (lub usypuje) małą śnieżna zaspę. Dzieci ustawiają się w rzędzie przed zaspą i przeskakują po kolei. Wracają na koniec rzędu i przeskakują jeszcze raz.

·         „Przeskakuj kałuże”

N. wybiera odpowiedni  teren do zabawy, taki gdzie jest kilka małych kałuż. Dzieci biegają na wyznaczonym terenie i przeskakują przez małe kałuże. N. chwali dzieci za bieg bez potrąceń.

 

Zabawy w piaskownicy:

·         „Babki z pisaku”

Zapoznanie ze sposobami wykorzystywania piasku: przesypywanie przez sitka, formowanie babek przy użyciu foremek i wiaderek. Wprowadzenie zakazu wysypywania piasku z piaskownicy. Przypominanie o odkładaniu zabawek na wyznaczone miejsce, np. do kosza.

Środki dydaktyczne: zabawki do piaskownicy

  • „Babki duże i małe”

Formowanie przy użyciu foremek i wiaderek babek z piasku. Określanie które są duże, a które małe.

Środki dydaktyczne: foremki, wiaderka, łopatki

  • „Babki, w różnych kształtach”

Formowanie babek z piasku i nazywanie ich kształtów, np. rybka, jabłuszko, gwiazdka…

Środki dydaktyczne: zabawki do piaskownicy

·         „Zamek z piasku”

N. polewa piasek wodą i zaprasza do budowania zamku. Wspólnie z dziećmi formuje budowlę, zachęca do tworzenia ogrodzenia z babek wykonanych przy użyciu łopatek i foremek. Po skończonej zabawie przypomina o oczyszczaniu odzieży z piachu.

Środki dydaktyczne: zabawki do piaskownicy, konewka z wodą

Rysowanie kolorową kredą:

  • „Owoce”

N. rysuje kontury owoców: jabłko – czerwone, zielone, żółte; gruszka – żółta, zielona; śliwka. Nazywanie owoców narysowanych przez N. Zapełnianie odpowiednią barwą ich kształtów.

Rysować można: warzywa, grzyby, kasztany, żołędzie, zabawki, kwiaty, zwierzęta

·         „Zgadnij, co rysuję?”

N. rysuje kredą wiewiórkę, jeża, niedźwiedzia, a dzieci próbują odgadnąć, co rysuje. Po odgadnięciu, dzieci dopowiadają, co jeszcze trzeba narysować, np. nos, ogon, kolce… Wspólne kolorowanie rysunków.

Rysować można: postać człowieka, psa, kota, kwiaty, dom, tęczę.

·         „Kolorowe rysunki”

Samodzielne rysowanie: słońca, kwiatów, ślimaków, motyli, domów, postaci człowieka.

·         „Ulica”

Rysowanie trasy, po której będą poruszały się zabawki – małe samochodziki. Wdrażanie do swobodnego operowania różnego rodzaju liniami.

·         „Droga pszczoły”

Rysowanie kwiatów i drogi (linie proste, faliste), którą lata pszczoła z kwiatka na kwiatek.

 

Ćwiczenia oddechowe:

·         „Bańki mydlane”

N. pokazuje, w jaki sposób puszczamy bańki. Przypomina o nabieraniu powietrza nosem i powolnym wydechu ustami. Zwracanie uwagi na umiejętne posługiwanie się pojemnikiem z płynem, tak aby płyn się nie wylewał. 

Środki dydaktyczne: pojemniki z płynem do puszczania baniek

·         „Liście na wietrze”

Dmuchanie na liście zawieszone na nitkach. Dzieci dmuchają na liście – nabierają powietrze nosem i wykonują powolny wydech ustami.

Środki dydaktyczne: liście na nitkach - prawdziwe, wysuszone lub wycięte z kartonu

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin