ParaKey - Moduł zdalnego sterowania.doc

(296 KB) Pobierz
Instrukcja obsługi Parakey

 



 

 

Moduł zdalnego sterowania

 

Ze zmiennym kodem KEELOQ

 

 

 



 

 

 

Instrukcja instalacji

Arkusz programowania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SPIS TREŚCI

WSTĘP              3

1.1              CECHY              3

1.2              DANE TECHNICZNE              3

INSTALACJA              4

2.1              LOKALIZACJA I MONTAŻ              4

2.2              ZASILANIE I PODŁĄCZENIE              4

2.3              KLAWIATURA              4

2.4              ANTENA              5

2.5              WYJŚCIA PGM              5

2.6              PILOTY ZDALNEGO STEROWANIA              5

2.7              RESET SYSTEMU              5

SPOSÓB PROGRAMOWANIA              8

PROGRAMOWANIE              9

4.1              DŁUGOŚĆ KODÓW DOSTĘPU              9

4.2              KOD INSTALATORA (fabrycznie: 757575)              9

4.3              PARAMETRY UŻYTKOWNIKA              9

4.4              PROGRAMOWANIE WYJŚCIA NAPADOWYCH              11

4.5              USTAWIANIE TIMERA WYJŚCIA NAPADOWEGO              12

4.6              USTAWIENIA CZASÓW WYJŚĆ PGM              12

4.7              AKTYWACJA WYJŚĆ PGM Z PRZYCISKÓW              13

4.8              OPCJE ALARMU NAPADOWEGO              13

ARKUSZ PROGRAMOWANIA              14


WSTĘP

PARAKEY to bezprzewodowy system zdalnego sterowania składający się z odbiornika i maksymalnie ośmiu nadajników — 2- lub 4-przyciskowych pilotów. Użyte razem z dowolną centralą alarmową Paradox Esprit, nadajniki te mogą realizować takie funkcje, jak zdalne załączanie i wyłączanie systemu, przekazywanie sygnałów alarmowych lub uaktywnianie wyjść programowanych (PGM). Każdy nadajnik jest przypisany do określonego użytkownika, co gwarantuje zidentyfikowanie go przez centralę alarmową w momencie użycia. System może też być użyty samodzielnie bez podłączania do centrali alarmowej — wtedy nadajniki uaktywniają jedynie wyjścia PGM odbiornika. Po naciśnięciu przycisku nadajnik emituje sygnał radiowy. Po wykryciu tego sygnału odbiornik systemu PARAKEY dekoduje otrzymany sygnał i wykonuje zaprogramowane czynności.

 

1.1              CECHY

 

·         Prosty, przyjazny dla użytkownika sposób programowania

·         Obsługa 8 kodów użytkownika, z których każdy jest przypisany specyficznej częstotliwości radiowej (nadajniki 2- lub 4-przyciskowe)

·         Większe bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu kodów transmisji radiowej. Nie ma programowania za pomocą mikroprzełączników

·         4 wyjścia programowane PGM

·         Możliwość pracy jako osobne urządzenie (wyłącznie uaktywnianie wyjść programowanych) albo we współpracy z centralami alarmowymi z rodziny Paradox Esprit (uzbrajanie/rozbrajanie, generowanie sygnałów alarmu i uaktywnianie wyjść programowanych PGM)

·         Klawiatura programująca dołączana bezpośrednio do odbiornika systemu

·         Programowany kod instalatora

·         Możliwość resetowania programowego

 

1.2              DANE TECHNICZNE

 

1.2.1 Odbiornik:

Kompatybilny z klawiaturami:               Esprit 616 lub 626 wersje 4.2 lub nowsze

Zasilanie:              12 VDC

Wyjścia PGM:              4

Obciążalność wyjść PGM:              30mA max.

Zasięg transmisji:              53m

Zakres temperatur :              0° - 50°C

Wilgotność:              85%

Częstotliwość:              318MHz

Czułość:              -110dB

 

1.2.2 Pilot:

Wodoodporny

Bateria:              Litowa 3V (CR2032)

Żywotność baterii:              ok. 2 lata

Moc transmisji:              5mW

Pobór prądu:              25mA (przy transmisji)

 


INSTALACJA

 

2.1              LOKALIZACJA I MONTAŻ

 

Zaleca się instalowanie odbiornika w centralnie położonym miejscu na parterze – należy unikać instalowania go w piwnicy. Jeśli jest to pożądane, można instalować go w pobliżu centrali alarmowej. Wybierając miejsce do zainstalowania odbiornika należy brać pod uwagę maksymalny zasięg detekcji sygnałów z nadajników — ok. 54 metry w linii prostej. Układ jest wrażliwy na ładunki statyczną, dlatego podczas manipulowania nim należy zachować szczególną ostrożność.



Należy unikać instalowania odbiornika w pobliżu lub wewnątrz obszarów z silnymi polami elektromagnetyczny­mi wytwarzanymi przez neonówki lub komputery. Należy także unikać instalowania odbiornika na obiektach metalowych lub w ich pobliżu. Dotyczy to także skrzynek bezpiecznikowych, klimatyzatorów, przewodów grzewczych. Urządzenia tego typu mogą generować zakłócenia, skutecznie zmniejszając czułość odbiornika.

Jeśli odbiornik i panel sterowania są instalowane osobno, odbiornik powinien być zamontowany na ścianie tak, aby wokół obudowy panelu pozostało co najmniej 5 cm wolnej przestrzeni dla zagwarantowania wystarczającej wentylacji i rozpraszania ciepła. Miejsce instalacji nie powinno być narażone na duże skoki temperatury i wilgotności.

 

2.2             ZASILANIE I PODŁĄCZENIE

 

2.2.1 Połączenie z centralą alarmową Esprit

W przypadku połączenia z dowolną centralą alarmową serii Paradox Esprit, odbiornik systemu PARAKEY może być zasilany z pomocniczego wyjścia 12VDC centrali, tak jak pokazano na rys. 2. W razie korzystania z osobnego zasilacza należy zacisk GND odbiornika i zasilacza połączyć z zaciskiem AUX- centrali alarmowej.

Aby oba urządzenia mogły się ze sobą komunikować, zaciski GRN i YEL na listwie zaciskowej w centrali alarmowej muszą zostać połączone odpowiednio z zaciskami GRN i YEL na listwie zaciskowej w odbiorniku systemu PARAKEY. Alternatywnie można też połączyć 4-żyłowym kablem szeregowym zacisk SERVICE KEYPAD panelu sterowania z zaciskiem CONTROL PANEL INTERFACE odbiornika.

2.2.2 Praca samodzielna ( bez centrali)

W przypadku użycia jako osobnego urządzenia, odbiornik systemu PARAKEY wymaga zasilacza 12VDC typ Paradox 801 oraz 12V baterii podtrzymującej. Zasilacz i baterię należy podłączać według rys. 3.

 

2.3              KLAWIATURA

 

Odbiornik PARAKEY programuje się za pomocą klawiatury Esprit LED 616 lub 626. Klawiaturę należy dołączać do zacisku PROG KEYPAD odbiornika za pomocą 4-żyłowego kabla szeregowego, jak pokazano na rys. 2 lub 3.



UWAGA: Odbiornik systemu PARAKEY może być programowany tylko wersją 4.2 lub nowszą klawiatury.

 

 

2.4              ANTENA

Antenę pionową i poziomą należy mocno przykręcić do zacisków ANT odbiornika systemu PARAKEY widocznych na rys. 2 lub 3. Użycie anteny poziomej nie jest konieczne, lecz jest zalecane w celu uzyskania jak najlepszych wyników.



UWAGA: Nie wolno przycinać, zaginać ani w żaden inny sposób modyfikować anten, ponieważ może to być powodem zredukowania zasięgu odbiornika (jego czułości).

 

2.5              WYJŚCIA PGM

Odbiornik systemu PARAKEY oferuje cztery w pełni programowane wyjścia PGM1 – PGM4. Każde wyjście ma wydajność prądową 30 mA. Jeśli sterowany z któregoś z wyjść odbiornik miałby większy pobór prądu, należy użyć przekaźnika, jak pokazano na rys. 2. Przykładowo, wyjście PGM może zostać zaprogramowane do otwierania drzwi od garażu po naciśnięciu przycisku 1 na pilocie.

 

2.6              PILOTY ZDALNEGO STEROWANIA

Piloty systemu PARAKEY występują w dwóch wersjach: 2-przyciskowej i 4-przyciskowej. Użycie poszczególnych przycisków może spowodować różną rekcję, w zależności od tego, jak zaprogramowany został system. Zasięg nadajników wynosi 54 m. Nadajniki są zasilane z 3-woltowej baterii litowej. Od czasu do czasu baterię tę należy wymienić na nową (rys. 1).

 

2.7              RESET SYSTEMU

Przeprowadzenie resetu systemu spowoduje ustawienie parametrów fabrycznych odbiornika Parakey. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku współpracy odbiornika z centralą alarmową wykonanie resetu nie spowoduje zresetowania centrali alarmowej i na odwrót. Aby zresetować system PARAKEY, należy wykonać następujące czynności:

1)      Odłączyć przewody zasilające odbiornik (zaciski +12 oraz GND)

2)      Wcisnąć i prztrzymać przycisk PROG i ponownie podłączyć zasilanie.

3)      Odczekać około 2 sekundy i zwolnić przycisk PROG. Czerwona dioda LED będzie migać przez 15 sekund, po czym z klawiatura programująca wyda sygnał dźwiękowy oznaczający powrót do fabrycznych ustawień.

RYSUNEK 1 : Pilot systemu Parakey

Jeśli dozwolona jest opcja alarmu napadowego ( patrz klaw.[8] w sekcji 4.3.3), jednoczesne wciśnięcie przycisków 1 i 2 spowoduje aktywację alarmu napadowego.



Aby wymienić baterię należy:

1)       Wykręcić dwa wkręty z tyłu obudowy pilota

2)       Zdjąć tylną obudowę

3)       Wyjąć starą baterię z obudowy w sposób pokazany na rysunku

4)       Włożyć nową 3V baterię litową (CR2032) sprawdzając polaryzację.

Dodatni biegun baterii znajduje się od spodu.

Rysunek 2 – Podłączenie z centralą alarmowa Esprit

 



 


Rysunek 3 - Podłączenie jako samodzielne urządzenie

 




SPOSÓB PROGRAMOWANIA

Naciśnięcie klawisza [clear] w dowolnym momencie, spowoduje powrót do poprzednio wykonanego kroku, natomiast podczas wprowadzania danych wciśnięcie klawisza [clear] spowoduje wykasowanie tylko wprowadzanych danych.

3.1.1. Krok 1 – Wejście w tryb programowania

W trybie normalnym czerwona dioda LED odbiornika PARAKEY miga co 2 sekundy. Aby wejść w tryb programowania, należy nacisnąć przycisk „prog” znajdujący się na odbiorniku. Klawiatury programująca wyda krótki dźwięk, czerwona dioda LED zacznie migać, zaś lampka „ready” na klawiaturze zaświeci się.



Jeśli w jakimkolwiek momencie przerwa między kolejnymi naciśnięciami klawiszy klawiatury programującej przekroczy 2 minuty, odbiornik PARAKEY automatycznie powróci z trybu programowania do trybu normalnego.

3.1.2 Krok 2 – Wprowadzanie kodu instalatora

Nacisnąć klawisz [enter] i wprowadź kod instalatora. Klawisz [enter] zacznie migać. Fabryczny kod instalatora: [757575]

3.1.3 Krok 3 – Wprowadzanie numeru wymaganej sekcji

Wprowadzić dwucyfrowy numer sekcji, która ma zostać zaprogramowana. Klawisz [ENTER] zaświeci się. Jeśli wybrana sekcja jest pusta, klawisz [2ND] zacznie migać. Zawartość sekcji można skasować naciskając klawisz [2ND], a następnie [ENTER].

3.1.4 Krok 4 – wprowadzanie danych

·         Sekcje od [00] do [08]

Programowanie kodów dostępu – dowolne cyfry  od 0 do 9. Kiedy wprowadzane dane są prawidłowe, klawiatura wyda potwierdzający dźwięk, Parakey automatycznie zapisze dane i wyjdzie z tej sekcji  Jeśli podczas wprowadzania danych zostanie popełniony jakiś błąd, należy nacisnąć klawisz [CLEAR] – wprowadzane dane zostaną skasowane. Należy powrócić do kroku 3 albo nacisnąć klawisz [CLEAR] aby zakończyć tryb programowania.

·         Sekcje od [09] do [16]

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin