ODPOWIEDZI NA ZAL Z NERWÓWKI.odt

(41 KB) Pobierz

Pyt 1.z jakich włókien skł. się nerw rdzeniowy. Jakie oddaje gałęzie, podaj ich zakres unerwienia-przedstaw to na schemacie.

 

Nerw rdzeniowy- nerw odchodzący od rdzenia kręgowego, opuszcza go przez otwory międzykręgowe, które są utworzone przez wcięcie kręgowe dolne i górne.

Budowa [Każdy z nerwów rdzeniowych tworzony jest przez opuszczające rdzeń kręgowy korzenie (patrz rysunek): wychodzący z rogów przednich korzeń przednio raz wchodzący do rdzenia przez rogi tylne korzeń tylny , na którym występuje zwój rdzeniowy. Z połączenia obu korzeni powstaje pień nerwu rdzeniowego , z którego odchodzą 4 gałęzie. Najpotężniejsza z nich jest brzuszna, czyli przednia  - gałęzie te tworzą sploty. W przeciwieństwie do nich gałąź tylna, zwana grzbietową  zwykle zwojów nie tworzy, unerwiając m.in. głębokie mięśnie i skórę grzbietu. Za to gałąź łącząca łączy się z pniem współczulnym (truncus - możemy z uwagi na rodzaj przebiegających nią włókien wyróżnić jej część białą (albus) - włókna przedzwojowe - i szarą (grisueus) włókna zazwojowe. Niepozorna jest gałąź oponowa (ramus meningeus), która z powrotem wraca do kanału kręgowego, unerwiając m.in. opony rdzenia.

Podział Jest 31 par tychże nerwów i dzielą się one na:nerwy szyjne C1-C8 (8 par) nerwy piersiowe Th1-Th12 (12 par)  nerwy lędźwiowe L1-L5 (5 par)  nerwy krzyżowe S1-S5 (5 par)  nerwy guziczne Co1 (1 para) W odcinku szyjnym jest 8 par nerwów rdzeniowych - z ich gałęzi przednich powstają dwa sploty: splot szyjny, utworzony z gałęzi przednich od pierwszego do czwartego nerwu szyjnego, i splot ramienny, w skład którego wchodzą gałęzie przednie od piątego do ósmego szyjnego i pierwszego nerwu piersiowego. Splot szyjny unerwia szyję i częściowo głowę. Najdłuższą jego gałęzią jest nerw przeponowy.Od splotu ramiennego odchodzą nerwy do kończyny górnej: nerw łokciowy, nerw promieniowy, nerw pośrodkowy, nerw pachowy, a także i nerw mięśniowo-skórny, ponadto nerwy skórne przyśrodkowe ramienia i przedramienia.W odcinku piersiowym gałęzie przednie nie tworzą splotów, a oddają 12 par nerwów międzyżebrowych, zaopatrujących ściany klatki piersiowej i górną część przedniej ściany brzucha.W odcinku lędźwiowym jest 5 nerwów rdzeniowych, których gałęzie przednie tworzą splot lędźwiowy, od którego odchodzą nerwy zaopatrujące dolną część ściany brzucha i częściowo kończynę dolną. Największym nerwem tego splotu jest nerw udowy, a najdłuższym nerw udowo-goleniowy, trzeba zaznaczyć, że jest on też i najdłuższym nerwem ciała człowieka. Odcinek krzyżowy liczy również pięć nerwów, których gałęzie przednie wraz z gałęzią od ostatniego nerwu lędźwiowego i pierwszego guzicznego tworzą splot krzyżowy. Gałęzie tego splotu zaopatrują ścianę miednicy i większą część kończyny dolnej. Największym nerwem tego splotu jest nerw kulszowy, który w okolicy dołu podkolanowego dzieli się na nerw piszczelowy i nerw strzałkowy wspólny.

Pyt2.co to jest odruch, jakie znasz odruchy<proste i złożone>, czym się różnią? Z jakich podst. elem. skł. się łuk. nerwowy rdz. kręg. przedst. to na schemacie.

Odruchy to reakcje czynnościowe układu nerwowego To reakcja efektora, czyli miejsca odbiory bodźca, na ten bodziec Droga bodźca zamienionego na impuls, od miejsca jego działania do miejsca wykonania to łuk odruchowy. Impuls odbierany jest przez receptory - wyspecjalizowane komórki nerwowe lub nagie włókna zmieniające bodziec na impuls. Ze względu na rodzaj odbieranej energii, receptory dzieli się na: fotoreceptory, telereceptory, mechanoreceptory i chemoreceptory.Podział odruchów ze względu na strukturę łuku odruchowego:monosynaptyczne - w łuku występuje jedna synapsa, która składa się z dwóch neuronów; doprowadzającego i odprowadzającego, na przykład odruch kolanowy - tam gdzie receptor, tam też efektor),bisynaptyczne - w łuku występują dwie synapsy, a więc trzy neurony, dodatkowo występuje neuron pośredniczący; większość odruchów rdzeniowych. Są to odruchy bezwarunkowe, wykonywane automatycznie, nie dochodzące do świadomości,polisynaptyczne - w łuku występuje kilka synaps, a więc i kilka neuronów. Pozostałe odruchy rdzeniowe, warunkowe, dochodzące do świadomości.

Podział odruchów ze względu na pochodzenie:

        bezwarunkowe (wrodzone)prosty - na ogól są to odruchy uwarunkowane genetycznie, które zachodzą automatycznie bez udziału naszej woli. Są również odruchami niezmiennymi. Pozwalają na reakcję błyskawiczną, co zaoszczędza czasu na analizowanie sytuacji. Stanowią podstawę odruchów obronnych. Są podstawą instynktów, związaną z działalnością rdzenia kręgowego i ośrodków podkorowych,

        warunkowe (nabyte)złozony są to odruchy nabywane w ciągu życia. Podstawa działania tych odruchów są pierwotne odruchy bezwarunkowe, a ich powstanie jest uwarunkowane skojarzeniem bodźca z sytuacją. Czasami odruchy warunkowe, nabyte, które są często powtarzane stają się odruchami bezwarunkowymi.

Pyt.4. Budowa mostu Varola, B, F, i połączenia:

 

Most (most Varola, łac. pons, pons Varoli) - część ośrodkowego układu nerwowego należąca do pnia mózgu. Most pokryty jest od zewnątrz oponami mózgowo-rdzeniowymi, które odgraniczają go od kości czaszki. Leży powyżej rdzenia przedłużonego, pomiędzy rdzeniem przedłużonym a śródmózgowiem. Tworzy poprzeczne, szerokie uwypuklenie, widoczne dobrze na brzusznej powierzchni mózgowia. Most jest u góry odgraniczony od konarów mózgu (crura cerebri) przez bruzdę boczną śródmózgowia, a na dole oddziela go od rdzenia przedłużonego wyraźna bruzda opuszkowo-mostowa. W płaszczyźnie pośrodkowej na brzusznej powierzchni mostu biegnie w bruździe podstawnej (sulcus basilaris) tętnica podstawna mózgu (arteria basilaris), od której odchodzą tętnice zaopatrujące most. W wyniosłościach obok bruzdy tętnicy podstawnej leżą drogi piramidowe. Bocznym przedłużeniem mostu są konary środkowe móżdżku (pedunculi cerebellares medii) stanowiące połączenie z móżdżkiem. Do mostu wnikają również konary górne móżdżku (pedunculi cerebellares superiores) biegnące do śródmózgowia. Część grzbietowa mostu stanowi część dna dołu równoległobocznego (fossa rhomboidea), będącego dnem komory czwartej.

Wewnątrz mostu znajdują się:

        jądra mostu (nuclei pontis)

        twór siatkowaty (formatio reticularis)

        niektóre z jąder nerwów czaszkowych:

        jądro nerwu podjęzykowego (nucleus nervi hypoglossi)

        jądro nerwu językowo gardłowego

        jądro dwuznaczne (nucleus ambiguus)

        jądro grzbietowe nerwu błędnego (nucleus dorsalis nervi vagi)

        jądro pasma samotnego (nucleus tractus solitarii)

        jądra nerwu przedsionkowo-ślimakowego

        jądro nerwu twarzowego (nucleus nervi facialis)

        jądro nerwu odwodzącego (nucleus nervi abducentis)

        jądra nerwu trójdzielnego (nucleus motorius nervi trigemini, nucleus sensoroius principalis nervi trigemini, nucleus tracti mesencephalici nervi trigemini).

 

Pyt5. Opisz budowę i połączenia móżdżku(konary móżdżku)i podaj funkcję:

Móżdżek człowieka ma kształt elipsoidalnej bryły spłaszczonej grzbietobrzusznie, o najdłuższym wymiarze poprzecznym. Wyróżniamy powierzchnię górną móżdżku (facies superior cerebelli), bardziej płaską, i powierzchnię dolną (facies inferior cerebelli), silnie wypukloną. Parzyste części móżdzku przez podobieństwo do półkul mózgu nazywane są półkulami móżdżku (hemispheria cerebelli), pośrodku znajduje się nieparzysta część, nazwana robakiem móżdżku (vermis cerebelli). Od móżdżku odchodzą konary móżdżku: górny, środkowy i dolny. Dzięki nim móżdżek otrzyjmuje połączenia z sąsiadującymi strukturami:

        konar górny móżdżku prowadzi włókna aferentne i eferentne, z przewagą tych drugich,

        konar środkowy móżdżku prowadzi wyłącznie włókna aferentne, które dochodzą do jąder mostu

konar dolny móżdżku prowadzi włókna aferentne i eferentne, które łączą się przez rdzeń przedłużony z rdzeniem kręgowym Zarówno półkule jak i robak móżdżku złożone są z istoty szarej i istoty białej. Powierzchnia półkul jest bardzo silnie pofałdowana i składa się z istoty szarej, która tworzy korę móżdżku. Pofałdowania kory móżdżku mają postać szczelin móżdżku (fissurae cerebelli), przebiegających poprzecznie na obu powierzchniach móżdzku, dzielących je na zakręty móżdżku (folia cerebelli). Niektóre z tych szczelin sa głębsze i dzielą móżdżek na szereg płacików. Kora składa się z trzech warstw: drobinowej, zwojowej i ziarnistej. Wewnątrz, oddzielone od kory białą warstwą włókien, położone są parzyste jądra móżdżkowe: jądro zębate (nucleus dentatus), jądro czopowate (nucleus emboliformis), jądro kulkowate (nucleus globosus) i jądrowierzchu (nucleus fastigii). Móżdżek dostaje informacje z wielu ośrodków mózgu, szybko je analizuje i odpowiednio moduluje, aby ruchy były płynne i dokładne. Decyduje, które mięśnie mają się kurczyć, a których odruch rozciągania ma być zahamowany, z jaką siłą etc. Móżdżek także stale kontroluje przebieg ruchu i wprowadza do niego automatyczne poprawki. koordynacja ruchowa równowaga tonus (napięcie) mięśni uczenie się zachowań motorycznych (np. jazda na rowerze) decyduje o płynności i precyzji ruchów dowolnych (współdziała z okolicą ruchową kory mózgowej) Móżdżek otrzymuje informacje z:narządów ruchu - mięśni, stawów i wiązadeł (z proprioreceptorów) ze skóry, narządów wzroku, słuchu, równowagi, rąk, stóp z okolicy ruchowej kory mózgu z ośrodków ruchowych rdzenia kręgowego Rodzaje informacji docierających do móżdżku:o stanie narządów ruchu o ruchu aktualnie wykonywanym o stanie pobudzenia ośrodków ruchowych o zakłóceniach równowagi ciała.

Pyt.6 Śródmózgowie B + F+ P:

STRUKTURA

OPIS

FUNKCJONOWANIE

ŚRÓDMÓZGOWIE

Górna częśc pnia mózgu położona pomiedzy mostem i międzymózgowiem; zawiera dużo subst. szrej; przez śródmózgowie przechodzą prawie wszystkie drogi nerwowe łaczące półkule mózgowe z obwodem ciała, zawiera jądra nerwów czaszkowych III i IV

- zawiera osrodki kojarzeniowe dla wzroku oraz ośrodki odruchowe dla wzroku i słuchu, wszyskie podporządkowane wyższym piętrom mózgowia;
- bierze udział w koordynacji narządów wewnętrznych jako część ukłądu przywspółczulnego;
- bierze udział w koordynacji ruchów mięśni szkieletowych

 

Pyt.7. MIĘDZYMÓZGOWIE : (diencephalon)
# w jego skład wchodzą : wzgórze, podwzgórze, nerwowa część przysadki mózgowej, szyszynka

STRUKTURA

OPIS

FUNKCJONOWANIE

WZGÓRZE

Górna, parzysta część miedzymózgowia, zbudowana głównie z istoty szarej

wstępna analiza wszystkich wrażeń czuciowych przekazanych z wnętrza i zewnętrza organizmu(z wyjątkiem węchowych) przed przekazaniem do kory mózgowej

PODWZGÓRZE

Brzuszna część międzymózgowia zbudowana z substancji szrej i licznych pęczków włókien łączących śródmózgowie z półkulami móżgowymi

nadrzędny ośrodek dla autonomicznego układu nerwowego;
- zawiera osrodki kierujace termoregulacją, odżywianiem, rozrodem, gospodarką elektrolitową;
- kieruje pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego poprzez wydzielanie czynników uwalniających;
- decyduje o popedach biologicznych, takich jak głód, pragnienie, popęd seksualnyy, lęk, agrecja, ucieczka;
- bierze udział w regulacji rytmów biologicznych, m.in. snu i czuwania;
- wydziela własne hormony - wazopresynę i oksytocynę.

NERWOWA CZĘŚĆ PRZYSADKI MÓZGOWEJ

tylny płat przysadki mózgowej zbudowany z sieci włókien nerowych,zakończeń nerwowych z podwzgórza, licznych naczyń krwionośnych i komórek glejowych; brak ciałek nerwowych

magazynowanie i uwalnianie hormonów podwzgórzowych:wazopresyny i oksytocyny

SZYSZYNKA

Niewelki gruczoł zbudowany z komórek neurosekrecyjnych, tkanki łącznych i komórek glejowych.

wpływa na układ podzwgórzowo-przysadkowy; wydziela własny hormon - melatoninę, regulujący rytmy biologiczne, hamujący dojrzewanie płciowe i zmniejszający pobudzające działanie przysadki mózgowej na tarczycę.

 

Pyt.8. Twór siatkowy B F L

Twór siatkowy pnia mózgu to układ jego aktywacji. Zaczyna się on w rdzeniu kręgowym i ciągnie przez cały pień mózgu (do międzymózgowia). Twór siatkowy pnia mózgu to przestrzenna sieć włókien rdzennych (najmocniej rozwinięta w grzbietowej części mostu i śródmózgowia), do którego płyną impulsy z całego organizmu.Układ siatkowy można podzielić na dwie części zstępującą i wstępującą. Ta pierwsza kontroluje czynności odruchowe rdzenia kręgowego, napięcie mięśni szkieletowych oraz czynność ośrodków nerwowych krążenia i oddychania. Natomiast ta druga ma za zadanie sprawdzać czynność ośrodków tyłomózgowia, śródmózgowia i międzymózgowia, a także hamować czynność neuronów korowych i zmniejszanie dopływu impulsów do kresomózgowia. Impulsy układu siatkowego wstępują do kory mózgu, docierają do niej oraz zstępują do rdzenia kręgowego.Całość układu siatkowego odpowiada za pobudzenie lub hamowanie kory mózgu i rdzenia kręgo...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin