Chrobry
Polityki wewnętrzna Bolesława Chrobrego:
-rozprawienia się z konkurentami do tronu, w osobie swych braci Jednak małoletnie w chwili śmierci ojca rodzeństwo nie miało szans z doświadczonym już politykiem i wodzem, jaki był Bolesław).
-reorganizację organizacji kościelnej: uzyskanie zgody papieskiej na utworzenie w Gnieźnie arcybiskupstwa oraz biskupstw w Kołobrzegu, Wrocławiu i Krakowie. Pomogło to spoić kraj wewnętrznie i rozwinąć administrację państwową.
-dla jedności kraju ogromne znaczenie miała również koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 roku: umacniając władzę Piasta, umacniało kraj: na zewnątrz i wewnątrz, wobec książąt i królów europejskich i wobec innych członków rodu piastowskiego.
Polityka zagraniczna Bolesława Chrobrego:
Na zachodzie
----Bolesław miał dobre stosunki z Ottem III, gdyż to właśnie od niego spodziewał się przyznania korony królewskiej. W związku z tym w 1000 roku do Gniezna przybył cesarz Otto III (diadem i włócznię św. Maurycego - jako zapowiedzi insygniów koronnych)Ambitny niemiecki władca snuł nawet plany stworzenia wspólnie z Bolesławem nowego imperium rzymskiego. Niestety śmierć Ottona pokrzyżowała te plany, a następcy okazali się wrogo nastawieni do piastowskiego państwa.
----Pierwsze piastowskie wojny polsko - niemieckie wybuchły w 1002 roku (Milsko, Miśnię i Łużyce) Rok później władca polski wkroczył na Morawy i Czechy, odmawiając złożenia z nich hołdu ówczesnemu cesarzowi niemieckiemu, Henrykowi II. W reakcji na tę zniewagę Henryk II (popierany przez znaczną część Czechów) w 1004 roku zorganizował wyprawę odwetową, która zakończyła się odbiciem wszystkich utraconych kilkanaście miesięcy wcześniej terytoriów. ----póżniej odbyło się kilkadziesiąt bitew lecz Obaj władcy uznali zatem, że nie są w stanie pokonać się wzajemnie i podpisali w 1018 pokój w Budziszynie. Na jego mocy państwu polskiemu przypadły Milsko i Łużyce, cesarzowi niemieckiemu zaś - Miśnia.
Na północy
obiektem zainteresowań Bolesława Chrobrego było pogańskie Pomorze Zachodnie.
--Aktywność na tym obszarze pierwszego polskiego władcy przejawiła się w poparciu misji chrystianizacyjnej biskupa Wojciecha. Niestety, wyprawa zakończyła się tragiczną śmiercią Wojciecha.
--Bolesław doprowadził do jego kanonizacji w 999 roku, dzięki czemu państwo zyskało swego pierwszego świętego, swój pierwszy "państwowy" symbol. --- --Kanonizacja biskupa Wojciecha odbiła się tez głośnym echem w Europie, dzięki czemu młode państwo piastowskie stawało się znane i zyskiwało przychylność chrześcijańskich władców . Pomogła też utworzyć arcybiskupstwo w Gnieźnie - bo przecież relikwie świętego musiały być przechowywane w odpowiednim ku temu miejscu.
Na wschodzie
-Bolesław Chrobry rywalizował z władcami Rusi Kijowskiej: Włodzimierzem Wielkim i Jarosławem Mądrym.
-Bolesław chciał wżenić syna Świętopełka w tron kijowski, lecz to się nie udało, pużniej próbował siłowo, przez co zyskał wrogów
- Jarosław zawarł sojusz z cesarzem niemieckim Henrykiem II na tyle zaniepokoił władcę piastowskiego, że zorganizował wyprawę zbrojną na wschód, zakończoną osadzeniem na tronie kijowskim Świętopełka i przyłączeniem do państwa piastowskiego Grodów Czerwieńskich z Przemyślem. Ostatecznie jednak Jarosław Mądry pokonał brata, niemniej jednak obiecał nie sprzymierzać się z nikim przeciwko Królestwu Polskiemu i nie zgłaszać pretensji do Grodów Czerwieńskich. Chrobry stan ten zaakceptował.
Jak widać zatem energia pierwszego króla Polski została skierowana przede wszystkim na kwestie zewnętrzne i na tym też polu odniósł największe sukcesy. Działania dyplomatyczne i prowadzone wojny doprowadziły do wzrosty terytorialnego państwa, podniosły jego prestiż międzynarodowy, przysporzyły wrogów, ale i sojuszników.
Mieszko I
-podboje: Przez kilka lat walczył on z plemieniem Wieletow oraz z Niemcami, ale dopiero bitwa pod Cedynią z roku 972 przesądziła o przyjęciu do Polski Pomorza Zachodniego. Pod koniec jego życia w Polsce znalazł się również Śląsk, będący wcześniej pod panowaniem Czech, oraz ziemia Wiślan, razem z Krakowem.
-chrzest- 966 którego znaczenie w polityce było ogromne
-uchronił państwo przed przymusową chrystianizajcą
-zapewnił on Polsce miejsce wśród państw Europy chrześcijańskiej
-dzięki chrztowi umocniła się również pozycja księcia w państwie polskim, albowiem nauki kościoła wspierały struktury feudalne, dzięki czemu zwalczane były tendencje decentralistyczne, których filarami byli kapłani pogańscy.
-tak jak wspomniałem wcześniej chrzest integrował ludność polską ze względu na wiarę w jednego Boga
-otwierał drogę do kultury zachodnioeuropejskiej
-ale również sprawiał iż w związkach dyplomatycznych z innymi państwami chrześcijańskimi jako łączników wykorzystywano duchownych.
-dzięki temu wprowadzony został system feudalny, dzięki któremu utworzony został aparat kościelny
-wprowadzony został język łaciński co doprowadziło do usprawnienia administracji wewnętrznej w państwie
-nowe prawa oparte na dekalogu, ukształtowało nowe stosunki społeczne i zasady moralne
-do Polski przybyli cystersi i benedyktyni, dzięki którym podniósł się poziom kultury rolnej oraz spowodowało to utworzenie ośrodków oświaty i rzemiosła.
Organizacja państwa za pierwszych piastów
Władca uważał kraj za swoją ojcowiznę. Rządy swoje opierał na drużynie. Z drużyny wywodzili się urzędnicy dworscy. Najważniejszym urzędnikiem był palatyn - wojewoda. Dowodził wojskiem i zarządzał grodami pod nieobecność księcia, pełnił też funkcje sądownicze. Grody były ośrodkami administracji państwowej w terenie Polski. Władza tu sprawowana była przez panów grodowych, później przez kasztelanów. Grody pełniły także funkcje obronne. Powstawały tu także podgrodzia, bezpośrednio przyłączone do grodów. W podegrodzia mieszkali rzemieślnicy. Administracja ogólnie rzecz biorąc była słabo rozwinięta. Uzupełniała ją tworząca się hierarchia kościelna.
Przyczyny kryzysu:
-niezadowolenie poddanych z charakteru sprawowanej władzy (władza partymonialna,czyli państwo i poddani są własnością króla)
-walki o tron i włączanie do nich sąsiadów, umowne dzielenia państwa, łamanie zasady dziedziczenia przez najstarszego syna.
-obciążenie podatkowe poddanych: rozwinięty system podatkowy (porodne,podymne) czyli za wszystko trzeba było płacić
-klęski nieurodzaju co powodowało brak pieniędzy na podatki
Bonifacy7