teatrkl2.doc

(28 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ TEATRALNYCH TEATRALNYCH KLASIE II

 

KONSPEKT   ZAJĘĆ  TEATRALNYCH  W  KLASIE  II

OPRACOWANY PRZEZ  JOANNĘ OWSIEJKO

 

    TEMAT:   Teatr uczy, rozwija , bawi .

                        Ludzie pracujący w teatrze i ich zajęcia . Poznanie słownictwa związanego z 

                        teatrem. Formułowanie zasad kulturalnego zachowania się w teatrze .

                        Odgrywanie scenek teatralnych .

    

 

  CELE :

       Uczeń :

   - zna słownictwo związane z teatrem

   - zna zasady kulturalnego zachowania się w teatrze

   - potrafi w skupieniu słuchać tekstu czytanego przez nauczyciela

   - rozumie tekst czytany przez nauczyciela

   - potrafi współdziałać w grupie

   - wie, że dyscyplina sprzyja procesowi uczenia się

  

    METODY : pokaz , pogadanka , praktycznego działania , praca z tekstem

    FORMY : zbiorowa , zespołowa , indywidualna

   ŚRODKI  DYDAKTYCZNE: tekst wiersza Marii Witewskiej „ Teatr”, pacynki,   

   kukiełki, ilustracje sceny teatralnej wraz z podpisami, „Teatralne rady”, notesik teatralnych  

   zachowań.

 

 

 

                                                  PRZEBIEG   ZAJĘĆ

1.    Czytanie przez nauczyciela wiersza pt. „Teatr” Marii Witewskiej

      Teatr to magia, teatr to czary,

     Miejsce niezwykłe, aż nie do wiary.

      Tutaj królują sny i marzenia,

     Świat  szaro- bury w bajkę się zmienia.

     Światła przygasły, w górę kurtyna,

     Podróż w nieznane się rozpoczyna....

2.    Rozmowa na temat treści wiersza 

   - Jakim miejscem jest teatr?

   - Co przeżywa widz w teatrze?

   - Co przeżywa aktor występujący w spektaklu?

3. Gromadzenie słownictwa związanego z teatrem. Wyjaśnienie ich znaczenia.

     aktor, reżyser, kurtyna, dekorator, sufler, scenograf, charakteryzator, garderoba.

4.    Przyporządkowanie podpisów ilustracji sceny teatralnej .

Na tablicy przypięta jest ilustracja sceny teatralnej . Uczniowie wybierają wyrazy , które przyporządkowują ilustracji.

Kurtyna, scenograf, bileter, brawa, kasa, kukiełka, dekoracja, reżyser, reflektor, przedstawienie, rekwizyt, widownia, pacynka, scena, aktor.

5.    Pokaz lalek, nazywanie ich przez uczniów (pacynka , kukiełka , marionetka).

6.    Ćwiczenie śródlekcyjne - zabawy ruchowe przy piosence „Widowisko”.

7.    Rozmowa na temat właściwego zachowania się w teatrze . Czytanie „ Teatralnych rad”. Wybór właściwych zadań.

 

 

 

TEATRALNE   RADY

  

 

    Ubierz się odświętnie.

    Nie szeleść papierkami od cukierków .

    Głośno rozmawiaj podczas spektaklu .

    Nie rozpychaj się łokciami  czasie wychodzenia z teatru .

    Fikaj koziołki z radości .

    Nie spóźniaj się na sztukę .

    Zajmij właściwe miejsce .

    Nie jedz w czasie spektaklu .

    Podziękuj aktorom za ich występ brawami .

    W czasie przedstawienia nie wychodź do ubikacji .

    Nie wstawaj z miejsca w czasie spektaklu .

8.    Wklejenie „ Teatralnych rad” do notesiku .

Uczniowie poprzedniego dnia przygotowują z kartek bloku rysunkowego notesik. Kartki związują kolorową wstążką lub tasiemką, ozdabiają pierwszą stronę.

9.    Drama : „Gram w teatrze - jestem aktorem”

Uczniowie odgrywają krótkie scenki teatralne . Korzystają z pacynek , kukiełek.

10. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów.

     

    

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin