Zasady ustrojowe polit. wg. Konst..doc

(22 KB) Pobierz

25. Zasady ustrojowe polit. wg. Konst.

 

Ustrój Konst. 3 maja oparto na oświeceniowych zasadach ustrojowych. W art. 5 sformułowana została zasada suwerenności narodu przyjęto od Jana Jakuba Rousseau którą odnoszono do suwerenności politycz. Sejmu Szlacheckiego. Oparto się także na: pochodzącej od Karola Monteskiusz idei trójpodziału władzy. Miała ona być realizowana w ramach w ramach monarchii konst. Nie było jednak równowagi władzy bo władza ustawodawcza skupiona w sejmie przeważała nad władzą wyk. sprawowaną przez „rząd umiarkowany” i władzę sądowniczą. Pojawiła się tendencja do utworzenia państwa jednolitego. Konstytucja pominęła tę sprawę utrzymując nadal fed. Charakter RP ale przyjęte w trakcie obrad sejmu zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów zmierzało do zacieśnienia unii.

 

Zasady oświeceniowe to były

*art. 5 – zasada suwerenności narodu przyjęta od Jana Jakuba Rousseau, którą odnoszono do suwerenności politycznej sejmu szlacheckiego.

 

*trójpodział władzy – Karol Monteskiusz.

Miała być realizowana w ramach monarchii konstytucyjnej, nie było jednak równowagi bo władza ustawodawcza skupiona była w sejmie i przeważała nad władzą wykonawczą sprawowaną przez „rząd umiarkowany” i władzę sądowniczą

 

*były tendencje do utworzenia państwa jednolitego. Konstytucja pominęła tę sprawę utrzymując nadal federacyjny charakter RP., ale przyjęte zaręczenie zacieśnienie unię. 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin