Dok1.doc

(68 KB) Pobierz

& 7 ust.2 pkt. 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach

 

 

ü      Nawiązałam współpracę z opiekunem stażu:

§         Ustaliłyśmy terminy wiązane ze zgromadzeniem dokumentacji stażowej

§         Zawarłyśmy kontrakt wzajemnej współpracy

§         Omówiłyśmy przygotowany przeze mnie plan rozwoju

§         Omawiałyśmy obserwowane zajęcia

§         Opiekun stażu opracował „instrukcję” planowania zajęć integralnych

 

WNIOSEK: Posiadanie swojego opiekuna podczas stażu dało mi poczucie większego komfortu podczas pełnienia swoich obowiązków, bowiem miałam świadomość, iż wszelkie mogące się pojawić trudności zostaną wspólnie rozwiązane. Dobry kontakt z opiekunem (który zapewne był też wynikiem niewielkiej różnicy wieku pomiędzy nami) pozwolił mi na podejmowanie bez skrępowania dyskusji o wszelkich niejasnościach zawsze wtedy gdy miały one miejsce, a nie tylko w założonych wcześniej sztywnych terminach. Taka sytuacja oprócz tego, że dała mi możliwość systematycznego pogłębiania swojej wiedzy wpłynęła także na to, że wraz z każdym kolejnym spotkaniem ze swoim opiekunem byłam bogatsza o nowe informacje i wskazówki, które wpływały znacząco na jakość mojej pracy, która zapewne była też odczuwalna ze strony uczniów.

ü      Udział w lekcjach prowadzonych przez opiekuna stażu

§         W celu doskonalenia swoich metod pracy brałam udział w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu oraz innych nauczycieli nauczania zintegrowanego

 

WNIOSEK: Udział w takich lekcjach pozwolił mi na praktyczne ocenienie swoich postępów
i porównanie przebiegu swoich zajęć do tych, które są prowadzone przez doświadczonych nauczycieli. To z kolei miało swoje przełożenie na późniejsze prowadzenie przeze mnie zajęć, które stawały się coraz ciekawsze i były bardziej profesjonalnie przygotowane. Szczególną uwagę zwracałam na różnorodne formy pracy grupowej oraz aktywizację uczniów, zwłaszcza tych wycofanych, mało aktywnych.

 

ü      Prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu oraz dyrektora szkoły:

§         Systematyczne hospitacje moich zajęć przez opiekuna stażu

§         Hospitacja przedstawienia /próby generalnej/ pt. ‘Baśń o 12 miesiącach”

§         Hospitacja zebrania z rodzicami przeprowadzonego w formie warsztatowej na temat Praw i obowiązków dziecka

§         Hospitacje przeprowadzone przez dyrektora szkoły

 

WNIOSEK: Możliwość poprowadzenia zajęć pod okiem opiekuna stażu czy dyrektora szkoły
w wielu przypadkach utwierdziła mnie w przekonaniu o słuszności swoich decyzji odnośnie sposobu prowadzenia zajęć czy doboru ćwiczeń. Omówienie po każdej z takich lekcji jej przebiegu, wskazanie niedociągnięć bądź mogących pojawić się trudności stanowiło dla mnie źródło cennych rad i informacji. Natomiast dostrzeżenie przez hospitujących dobrych stron poprowadzonej przeze mnie lekcji było niejako dodatkowym bodźcem i działało motywująco na moje kolejne działania.

ü      Zadbałam o salę jako warsztat pracy:

§         Systematycznie tworzyłam gazetki związane ze zmieniającymi się porami roku oraz z aktualnie omawianą tematyką

§         Dostosowywałam wystrój sali do możliwości lokalowych

§         Zorganizowałam w sali klasową biblioteczkę książek do poczytania oraz poszerzenia zdobywanej wiedzy

§         Zgromadziłam sprzęt sportowy oraz zabawki

 

WNIOSEK: Sale lekcyjne, w których prowadziłam zajęcia stały się bardziej atrakcyjne dla uczniów i rodziców, którzy zawsze z dużym zaciekawieniem przyglądali się klasowym gazetkom i  dekoracjom. Dzięki klasowej biblioteczce wiele pytań z zakresu omawianych tematów znajdowało szybką odpowiedź podczas przerwy, gdyż uczniowie  chętnie zaglądali do znajdujących się tam pozycji. Zostały one przez mnie posegregowane, a każda grupa została oddzielona specjalną zakładką jak w bibliotece. Stworzyłam też dział dla rodziców. Niektórzy
z nich chętnie korzystali z umieszczonych tam pozycji.

 

ü      Organizacja życia wewnątrzklasowego:

§         Częsta praca w grupach

§         Liczne konkursy klasowe np. Klasowy mistrz matematyki, Mistrz orografii, Pamiętnik z wakacji, Bezpieczeństwo na drodze, Szopka bożonarodzeniowa

§         Organizacja imprez klasowych z udziałem dziadków i rodziców np. Wigilia klasowa, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny, Pożegnanie

§         Program „Mój pamiętnik”

§         Czynny udział uczniów w uroczystościach i konkursach szkolnych np. Dni Europejskie, Jubileusz 70-lecia szkoły, Konkurs na „Anioła”, Konkurs na „Najładniejszy dom”/rekolekcje/, „Najładniejsza zakładka” /biblioteka szkolna/, „wiosenny kapelusz”/pierwszy dzień wiosny/, Konkurs na „Dekorację drzwi”,

§         Przygotowanie prac na kiermasz świąteczny

§         Uczestnictwo w zbiórkach na rzecz Polaków na Białorusi i Ukrainie oraz „Górze Grosza”

 

WNIOSEK: Wszystkie powyższe działania pozwoliły mi na pogłębienie więzi uczniów ze szkołą oraz podniesienie standardu nauczania. Dzięki częstej pracy w grupach uczniowie mimo częstych zmian składów osobowych i różnic w sposobie wykonania zadania potrafią osiągnąć wspólny, zamierzony cel. Zdarza się również, iż domagają się pracy w zespołach. Liczne konkursy klasowe pozwoliły uczniom z dużymi problemami dydaktycznymi osiągnąć sukces. Każdy uczeń/uczennica otrzymali dyplom z odpowiednim tytułem w zależności od organizowanego konkursu.

ü      Współpraca z nauczycielem równoległej klasy:

§         Wspólne przygotowanie uroczystości: Pasowania na ucznia, Pasowania na czytelnika, Pożegnania klas III

§         Wspólne wycieczki

§         Wymiana materiałów

§         Przygotowanie programu Zielonej szkoły w Zakopanem

§         Współpraca w ramach projektu „Od Grosika do Złotówki”

§         Wykonanie prezentów dla uczniów klas I oraz pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu

WNIOSEK: Możliwość współpracy z nauczycielem prowadzącym równoległą klasę pozwoliło na wprowadzenie urozmaicenia do prowadzonej przeze mnie pracy, integrację rówieśników oraz elementy zdrowej rywalizacji.

ü      Systematyczna obserwacja uczniów w celu zdobycia pełnych informacji
o wychowankach:

§         Badałam tempo czytania i pisania uczniów pod koniec każdej klasy

§         W klasie III wprowadziłam cotygodniowe kartkówki z tabliczki mnożenia oraz dyktanda

§         W tym roku postanowiłam przeprowadzić test kompetencji klas III z dogłębną analizą, która zostanie przestawiona radzie pedagogicznej podczas rady analitycznej.

 

WNIOSEK: Badania tempa czytania i pisania pozwoliły mi i rodzicom uzmysłowić sobie postęp rozwoju u dzieci. Wielu z nich uświadomiło sobie, iż zaniedbali mobilizację dziecka do czytania.

Dyktanda były również odzwierciedleniem oczytania uczniów. Było kilka dyktand, które wypadły bardzo źle, a wynikało to z nieuwagi i nieoczytania dzieci.

Cotygodniowe kartkówki zmobilizowały uczniów do systematycznej pracy, z którą niektórzy mieli problemy. Mam nadzieję, że zaowocuje to lepszymi wynikami w nauce w klasach starszych.

Analiza testu kompetencji pokazał mi na co mam zwrócić uwagę rozpoczynając pracę w klasie I. Okazało się, że niektórzy uczniowie, niestety, mimo wielu ćwiczeń nie potrafili rozwiązać logicznego zadania matematycznego.

ü      Prowadzenie zajęć pozalekcyjnych:

§         Od początku pracy w Szkole Podstawowej nr 46 prowadzę zespół muzyczny dla klas I-III.

Ø      Występ z okazji Dnia Nauczyciela

Ø      Koncerty mikołajkowe

Ø      Udział w Przeglądzie Grup Kolędniczych podczas Betlejem Poznańskiego

Ø      Występ w Domu Pomocy Społecznej

§         Od tego roku prowadzę zajęcia rytmiczno-muzyczne w klasach „0”

WNIOSEK: Tego typu zajęcia cieszą się bardzo dużym powodzeniem u dzieci, dlatego stworzone zostały dwie grupy. Aby podwyższyć standard zajęć po roku pracy wyodrębnione zostały zajęcia taneczne, choć w niewielkim stopniu występują one też podczas zajęć muzycznych. Chcąc zapewnić dzieciom jeszcze lepszy rozwój zdolności napisałam program zajęć muzyczno-tanecznych w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta Poznania. Udało nam się uzyskać środki finansowe na działalność zespołu, dzięki czemu zakupiłyśmy dzieciom koszulki oraz nowy przenośny zestaw Instrumentarium Orffa, wykonałyśmy razem z nimi elementy strojów do występów, wzbogaciłyśmy swoją płytotekę.

Dla wielu dzieci występ w zespole był przełamaniem nieśmiałości. Już po pierwszym półroczu było widać u uczniów, szczególnie klas pierwszych, większą śmiałość oraz pewność siebie. Niektórzy nawet aż za bardzo ożywili się nie tylko podczas zajęć, ale też w czasie codziennych zajęć.

Wszelkiego rodzaju występy zespołu cieszyły się wielkim powodzeniem wśród widowni, szczególnie wśród najbliższych artystów. Podczas koncertów mikołajkowych do szkoły przychodziły tłumy. Dawało to możliwość organizacji jednocześnie dużego kiermaszu ozdób świątecznych, z których fundusze zostały przeznaczone na doposażenie szkoły: telewizor, DVD, magnetowid, tablice z liniami i kratką, gry dydaktyczne itp.

Czteroletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu zajęć w naszej szkole uzmysłowiło mi potrzebę ich kontynuacji. Dlatego od przyszłego roku postanawiam prowadzić dwa zespoły wokalne: dla klas I-III i IV-VI (chór, który będzie przygotowywał oprawę muzyczna wszystkich szkolnych uroczystości) oraz zespół fletowy dla chętnych uczniów.

ü      Uczestnictwo w kursach, konferencjach i warsztatach:

§         Dziecięce spotkania z literaturą – rozwijanie twórczej aktywności literackiej
w młodszym wieku szkolnym /wykład/

§         Metody aktywizujące  - projekt edukacyjny /kurs ODN/

§         Pozyskiwanie funduszy unijnych – budowa projektu edukacyjnego /kurs/

§         Rozwijanie umiejętności matematycznych na pierwszym etapie edukacyjnym /warsztaty/

§         Zabawy twórcze dla małych i dużych przedszkolaków /warsztaty/

§         Z Polski przez Europę do Polski – tańce tradycyjne jako element nowej podstawy programowej. Jak zainteresować i zaktywizować młodzież? /warsztaty/

 

WNIOSEK: Powyższe formy doskonalenia pozwoliły mi uatrakcyjnić zajęcia oraz przewodniczyć zespołowi, który opracowywał program wizyty gości z różnych krajów z okazji jubileuszu szkoły.

Z przykrością jednocześnie muszę stwierdzić, iż coraz trudniej jest mi wybrać atrakcyjny dla mnie kurs lub szkolenie, ze względu na ciągle powtarzającą się tematykę, często mało atrakcyjną. Osobiście wyznaję zasadę, iż uczestnictwo w kursie dla tzw. „papierka” nie jest dobry rozwiązaniem. Należy też dodać, iż atrakcyjne dla mnie kursy często nie odbywają się z powodu zbyt wysokiej odpłatności lub jest tak duże zainteresowanie, że ciężko jest się zakwalifikować.

 

ü      Podnoszenie kwalifikacji:

§         Uczestniczyłam w spotkaniach zespołu samokształceniowego

§         Przejawy agresji w szkole i sposoby radzenia sobie z nią /rada szkoleniowa/

§         Współpraca z rodzicami /rada szkoleniowa/

§         Jak aktywizować uczniów do pracy /rada szkoleniowa/

§         Uczestniczyłam w spotkaniach z doradcą metodycznym nauczania zintegrowanego i muzyki

WNIOSEK: Uczestnictwo we wszelkiego rodzaju formach doskonalenia zawodowego organizowanych zarówno na terenie szkoły jak i poza nią pozwoliło mi na zdobycie zarówno nowych informacji i podniesienia swoich umiejętności, jak i było źródłem zdobycia bezcennych informacji i wskazówek.

Ponieważ drugim przedmiotem, którego mogę nauczać jest muzyka i zakresu tej dziedziny prowadzę koło zainteresowań postanowiłam nawiązać również współpracę z doradcą metodycznym z zakresu muzyki. Ze spotkań tych wyniosłam wiele ciekawych pomysłów na zajęcia.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin