egzamin antro.doc

(149 KB) Pobierz
STRUKTURA MOTORYCZNOŚCI

Sprawność fizyczna- znaczenie dla przejawów motoryczności człowieka

Sprawność fizyczna- zdolność do wykonywania wszelkich zadań ruchowych. Sprawność fizyczna – jest pojęciem szerszym, wiąże się ze stanem całego organizmu, nie tylko z aparatem ruchu. Możliwość wykonywania wszelkich działań motorycznych decydujących o zaradności człowieka w życiu. Sprawność fizyczna – na nią składa się dany poziom wydolności wszystkich narządów i układów, stan cech motorycznych (siła, szybkość, wytrzymałość) a także pewna prawidłowość budowy ciała.

Elementy warunkujące sprawność fizyczną: * zdrowie i dziedziczne uzdolnienia, * siła fizyczna i wydolność, * zdolność wykonywania ruchów przy minimalnym wydatkowaniu energii, * zdolność eliminowania napięć psychicznych, * umiejętność oceny własnych możliwości przy wybieraniu odpowiedniej pracy, * umiejętność współżycia w grupie.

Sprawny fizycznie jest ten, kto potrafi wykonać efektywnie różnorodne zadania motoryczne. Ideał człowieka sprawnego fizycznie to osobnik wszechstronny (bardziej komandos niż wyczynowiec w jednej dziedzinie).Sprawność fizyczna jest stroną efektywną motoryczności, czyli stroną ruchową, to między innymi od nie zależy jak człowiek wykona swój ruch: skok, bieg.

Struktura motoryczności

Motoryczność – to pojęcie obejmujące całokształt czynności ruchowych człowieka, sferę ruchowej aktywności, słowem to wszystko, co dotyczy poruszania się człowieka w przestrzeni na skutek zmian położenia całego ciała lub poszczególnych jego części względem siebie.

W motoryczności wyróżniamy:

1)CECHY JAKOŚCIOWE 2) ILOŚCIOWE RUCHU.

CECHY JAKOŚCIOWE 1)Idea (cel, motyw działania), dzięki, której charakteryzujemy motorykę. Ze względu na cel wyróżniamy różne rodzaje motoryki: a)m. produkcyjna; b)wyrazowa; c)utylitarna; d)hedonistyczna; e)sportowa – ma na celu rywalizację. 2)Treść ruchu. 3)Forma ruchu – pewna czynność jest wykonywana w pewien określony sposób, np. technika. 4)Cechy ruchu: a)struktura – czasowo – przestrzenna organizacja ruchu, b)dynamiczno – czasowe uporządkowanie ruchu, c)dokładność – stopień zgodności między celem a wynikiem, d)ciągłość – płynność przebiegu ruch. <wg Szopy>.

CECHY ILOŚCIOWE Wyróżniamy tu stronę potencjalną i stronę efektywną. I)Strona potencjalna: 1)predyspozycje motoryczne – dzielą się na 4 grupy: a)p. morfologiczno – strukturalne: *wysokość ciała, *masa ciał i jej składowe (masa ciała szczupłego, BMI, masa tłuszczu), *proporcje ciała (proporcje dźwigni kostnych, proporcje włókien mięśniowych); b)p. energetyczne; c)p. koordynacyjne – oparte na działaniu układu nerwowego; d)p. psychiczne. 2)zdolności motoryczne i umiejętności. II)Strona efektywna: 1)sprawność motoryczna – przejawia się w zasobie posiadanych przez człowieka umiejętności ruchowych. 2)Sprawność fizyczna - przejawia się w wysokim poziomie cech motorycznych: siły, szybkości i wytrzymałości.

Rozwój ruchowy człowieka w filogenezie

Australopitek- polując australopiteki musiały wykazać się dużym sprytem i chytrością oraz szybkością, wytrzymałością biegową i siłową. Rozwój precyzji ruchów dzięki wydłużającemu się i przeciwstawnemu kciukowi. Płeć męska: większe znaczenie wytrzymałości i siły (zabezpieczenie przetrwania rodziny). Płeć żeńska: mniejsze znaczenie wytrzymałości; siła przydatna do przenoszenia potomstwa przebywającego dłużej pod opieką matki, a przenoszonego w częstych zmianach obozowiska.

Pitekantrop- był łowcą polującym na duże ssaki. Wymagało to zarówno odpowiednich narzędzi do zabijania zwierząt, jak też do rozdzielania mięsa oraz obróbki surowców. Masywny szkielet pitekantropów wskazuje na znaczną siłę. Nastąpił znaczny rozwój precyzji i zręczności zmniejsza się tu rola wytrzymałości (mniejsze i krótsze przemieszczenia). Występują bardziej złożone akty ruchowe.

Człowiek neandertalski- dysponowały znaczną siłą w tym także pozwalająca na przenoszenie znacznych ciężarów upolowanej zwierzyny. Dalszy postęp w precyzji ruchów manualnych. Proste, naturalne formy różnych aktów ruchowych są wzbogacane przez zespół dodatkowych czynników coraz bogatsze systemy narzędziowe, zespołowe współdziałanie w różnych czynnościach

Człowiek współczesny- wyróżniamy tutaj formę wcześniejszą Homo sapiens fassiliis, oraz ludzi typu współczesnego Homo sapiens recens. Człowiek fassillis rozprzestrzenia się na znacznych obszarach Europy, Azji, Afryki. Podkreśla się ich nieco większa masywność. Zwiększa się liczebność pierwotnych zbiorowości. Wzbogaca się ich struktura zachowań i współdziałań w złożonych sytuacjach. Bardzo istotnie wzbogaca się system narzędzi. Pojawiają się ilustracje scen z życia człowieka tego okresu. Mamy do czynienia ze wzbogaceniem aktów ruchowych, wzbogaca się system narzędzi. Pojawiają się nowe rodzaje broni (broń miotna).

Człowiek współczesny Homo sapiens recens- przebudowuje znacząco sferę motoryki. Rozwój manofaktury powodował wąską specjalizację zawodową: *wzrost ciągłej precyzji i dokładności ruchów, *rozwój szybkości i wytrzymałości ruchów, *znaczącą rolę spełniają ruchy drobne, bliskie, lecz bardzo precyzyjne i szybkie, *rośnie rola ręki w drobnych ruchach, *rośnie odporność psychiczna. W toku przechodzenia kolejnych etapów ewolucyjnych przemian należy podkreślić, że znaczną rolę odgrywało środowisko. Człowiek a raczej jego motoryczność przechodzi etap od dużej siły i wytrzymałości, a następnie rozwija się szybkość, zręczność, precyzja i dokładność drobnych ruchów.

Przebieg rozwojowy wybranej zdolności motorycznej u dzieci i młodzieży- dymorfizm płciowy

W okresie noworodka i niemowlęcia w zasadzie nie ma znaczących różnic pomiędzy chłopcami i dziewczętami. W tym okresie dzieci głównie poznają „nowy świat”. W okresie poniemowlęcym i przedszkolnym różnice są jeszcze dość słabo zaznaczone i jedynie w rzutach 5-6 letni chłopcy uzyskują znaczną przewagę. Istnieją również poglądy, iż chłopcy w okresie przedszkolnym poczynają wyprzedzać dziewczęta w zakresie inspirowanych form ruchu, tzn. takich, które nie są ruchami naturalnymi. Porównując dziecko 3 letnie z 5-6 letnim dostrzec można istotne różnice w biegu, skoku w dal i rzutach. W tym okresie dziecko już zupełnie poprawnie biega. Podobnie jak w biegu, istotny przyrost sprawności skoków obserwuje się dopiero po 4 roku życia, przy czym znacznie większe postępy czynią chłopcy niż dziewczęta.

W okresie młodszym szkolnym dymorfizm płciowy w motoryce, chociaż już wyraźnie zaznaczony, nie jest jeszcze tak silny jak w późniejszych okresach życia (pod koniec późnego okresu szkolnego). Chłopcy wykazują widoczną przewagę w szybkości biegu, rzutach, skokach, a dziewczęta w gibkości oraz zręczności manualnej. W końcowym etapie okresu wczesnoszkolnego, tj. w przypadku dziewcząt około 10-11 r.ż. i chłopców ok. 12-13 r.ż. następuje faza wyjątkowej łatwości przyswajania sobie nowych ruchów o dość skomplikowanej strukturze („uczenie się z miejsca”).

Około 13 r.ż. dostrzega się zróżnicowanie płciowe. Przyrost siły bezwzględnej chłopców jest wyraźnie szybszy niż u dziewcząt. Względna siła kończyn górnych (siła w stosunku do masy) wzrasta jednak nieznacznie, a u dziewcząt obserwuje się niekiedy stagnację a nawet jej regres. Przyczyna jest brak lub zaniedbywanie odpowiedniej liczby i jakości ćwiczeń siłowych.

W okresie adolescencji (druga faza dojrzewania) obserwuje się znaczący stały przyrost siły chłopców. Przejawia się to znaczną poprawą wyników sportowych w biegach krótkich, skoku w dal i w rzutach. Mniej zmienia się wytrzymałość siłowa, inaczej przebiega rozwój siły u dziewcząt. Przyrost roczny jest nieznaczny, a w 14-15 r.ż. u nietrenujących dziewcząt rozpoczyna się stagnacja siły. Słabo również rozwija się wytrzymałość siłowa. W zakresie możliwości siłowych zróżnicowanie płciowe coraz bardziej się powiększa, tak, że pod koniec tego okresu obserwuje się bardzo dużą różnicę między siłą chłopców i dziewcząt. Zróżnicowanie płciowe w możliwościach wytrzymałościowych zarysowuje się już w wieku 12-14 lat i stale wzrasta. Max. możliwości wytrzymałościowe pojawiają się u dziewcząt już w wieku 15-16 lat a u chłopców między 18-22 r.ż.

We wczesnym okresie człowieka dorosłego istotnie odzwierciedlają się w motoryce różnice płciowe. W większości działań sportowych kobiety osiągają 60-70% możliwości mężczyzn. Szczególnie duże różnice dotyczą siły, wytrzymałości i częściowo szybkości. Zróżnicowanie to dotyczy tylko w małym zakresie zdolności koordynacyjnych a szczególnie ćwiczeń zręcznościowych.

Zmiany międzypokoleniowe w rozwoju sprawności fizycznej dzieci i młodzieży:

Cechy motoryczne są to właściwości charakteryzujące czynności narządu ruchu człowieka. Wykonanie określonego ruchu wymaga : odrębnego sposobu wykonania go, oraz zaangażowania pewnych możliwości, „zdolności” wykonania tego ruch w sposób jak najbardziej doskonały. Tę doskonałość formy ruchu osiąga się przez opanowanie techniki danego ćwiczenia , oraz dzięki pewnym cechom motorycznym które posiada ćwiczący. Cechy motoryczne są określane jako wielkości charakteryzujące potencjalne możliwości ruchowe danego organizmu. Jako potencjalne możliwości ruchowe cechy motoryczne istnieją niezależnie od techniki ruchu. Cechy motoryczne człowieka w ćwiczeniach przejawiają się tylko przez technikę konkretnego ruchu. Można mieć np. bardzo silne mięśnie, ale nie umieć wykorzystać ich siły do wspinania się na linie. I odwrotnie. Przy opanowaniu techniki ćwiczący mający małą siłę mięśniową może to ćwiczenie wykonać doskonale, pomimo swoich mniejszych niż w pierwszym przypadku możliwości siłowych. Technika wykonywania poszczególnych ćwiczeń fizycznych jest w znacznym stopniu zależna od poziomu cech motorycznych danego ćwiczącego. Główne cechy motoryczne to : SIŁA, WYTRZYMAŁOŚĆ, SZYBKOŚĆ, ZWINNOŚĆ, poboczne cechy motoryczne to: SKOCZNOŚĆ, ZRĘCZNOŚĆ I GIBKOŚĆ. Między cechami motorycznymi istnieje pewna współzależność sterowana przez układ nerwowy. Poszczególne właściwości narządu ruchu rozwijają się bardziej niż inne przy treningu specjalistycznym, ale nie zostają wykształcone w sposób izolowany.

Wytrzymałość w ontogenezie- Ontogeneza- okres od zapłodnienia jaja do końca, -Dzieci przedszkolne- bardzo wytrzymałe /ruchy/, -8-9 letnie dzieci 9 km bez rewelacji ,od 8-10 roku wytrzymałość wzrasta,-Wytrzymałość fizyczna rośnie, 7-13 dziewczęta,  7 -14 chłopcy,  -12-13 rok życia wzrost wytrzymałości stabilny, 11-letni chłopcy mogą przebiec maraton bez żadnych skutków negatywnie wpływających na ich organizm, -po 13-14 roku życia stabilizacja-Dziewczyny 14-15 letnie mają mniejszą wytrzymałość niż 9-latki /dorastanie/ -18 roczna dziewczyna mniejsza wytrzymałość od 14-letniej, -Wejście w okres dojrzewania chłopców powoduje stopniowy wzrost zdolności motorycznej, -Wejście w okres dojrzewania dziewcząt powoduje stopniowe zahamowanie zdolności motorycznej, a po 16-17 roku życia wytrzymałość motoryczna jest jeszcze mniejsza / u chłopców jest regres- wtedy rosną 20-23 cm/, -A po 21 roku życia następuje stabilizacja, -regres po 33 roku życia, - Mężczyźni MAX wytrzymałość 25-25 lat-10 LAT, -50 lat- 70%,-60 lat- 60-55%, 70lat- 50%

Rozwój szybkości w rozwoju osobniczym-jest zróżnicowany Między 7-12 rokiem życia u dzieci przejawiają się duże dyspozycje szybkościowe. Spowodowane jest to rozrostem mięśni i doskonaleniem układu nerwowego, na wyższym poziomie znajdują się również zdolności koordynacyjne. W tym okresie rozwój biologiczny ma decydujący wpływ na poprawę szybkości, Niekorzystnym okresem do kształtowania szybkości jest wiek między 12-14 rokiem życia. Spowodowane jest to szybkim wzrastaniem i dojrzewaniem organizmu. Rozwój mięśni nie jest równomierny dla poszczególnych układów, co ma ujemny wpływ na koordynację ruchową,Najlepszym okresem do trenowania szybkości jest wiek między 14-18 rokiem życia. W tym okresie następuje doskonalenie układu mięśniowego, nerwowego, krążeniowego i oddychania, W wieku 14-18lat następuje rozwój mięsni i dyspozycje szybkościowe podnoszą się,Okres młodzieńczy /18-22 lata/ występuje najkrótszy czas pojedyńczego ruchu. W tym wieku uzyskuje się najlepsze wyniki szybkosciowe.Do 30 roku zycia podtrzymuje się te predyspozycje, ale warunkiem są ćwiczenia fizyczne

Do głównych zadań kultury fizycznej w aspekcie fizjologicznym zaliczamy;

·  podnoszenie wydolności układu krążenia, oddychania, regulację procesów przemiany materii

·  wzmocnienie narządów ruchu

·  hartowanie organizmu

·  rozwijanie cech motorycznych i sprawności motorycznej

·  korygowanie nieprawidłowości rozwojowych i kształtowanie prawidłowej postawy ciała

·  kształtowanie czucia kinetycznego i koordynacji wzrokowo-ruchowej

·  wyrabianie poczucia równowagi
w aspekcie psychicznym kultura fizyczna wpływa na;

·  budzenie zamiłowania do różnych form aktywności ruchowej

·  wyrabianie poczucia celności ruchu

·  kształtowanie poczucia rytmu i tempa

·  rozwijanie orientacji w czasie i przestrzeni

·  rozwijanie spostrzegawczości, wyobraźni, pamięci, umiejętności koncentracji uwagi

·  rozwijanie jednorodnej lateralizacji

·  rozwijanie wiary we własne siły

·  rozbudzanie umiejętności odczuwania zadowolenia z własnej pracy, z prawidłowo wykonanego polecenia
W aspekcie społeczno-wychowawczym kultura fizyczna wpływa na;

·  kształtowanie cech charakteru takich jak; punktualność, obowiązkowość, sumienność, wytrwałość, odwaga, zdyscyplinowanie, koleżeńskość.

·  wyrabianie umiejętności zachowania norm współżycia obowiązujących w społeczeństwie

·  przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

·  kształtowanie umiejętności samodzielnego zaspakajania potrzeby ruchu w naturalnych warunkach środowiska

·  wdrożenie do czynnego wypoczynku

·  utrwalenie nawyków higienicznych

·  poszanowanie mienia społecznego

Koncepcja Health related fitness

Koncepcja health -załozenia uzasadnienia teoretyczne przykłady implikacje praktyczne
health related fitness odnosi się do tych komponentów sprawności które są efektem korzystnego i niekorzystnego zwykłej efektywności fizycznej oraz które mają związek z poziomem stanu zdrowia. Komponenty są określane * zadolnością do podejmowania codziennej aktywności z wigorem i żwawą * takim stanem cech i zdolności który wzkazuje na niskie ryzyko przedwczesnego rozwoju chorób i osłabienia sił w wyniku małej aktywności. W rzeczywistości chodzi o to aby określić: jak wiele sprawności wymaga dobre zdrowie. Dotąd w Polsce nie skonstruowano testu opartego na wyraźnie uświadamianych przesłankach zdrowotnych a więc konsekwentnie osadzonego w ramach koncepcji H-RF. Najogólniejszym celem testów tworzonych w ramach koncepcji H-RF jest więc promocja zdrowia oraz troska o funkcjonalną wydolność i dobro stanu. Chodzi tu zarówno o poszczególne jednostki jak i o populacje. Komponenty i czynniki w ramach koncepcji health related fitness a)komponenty morfologiczne * stosunek masy ciała do wysokości * skład ciała * tkanka tłuszczowa i ich dystrybucja otyłość brzuszna * gęstość tkanki kostnej gibkość b) komponenty mięśniowe ,moc,siła wytrzymałość c) k. motoryczne- zwinność równowaga koordynacja szybkość ruchu d) k. krążeniowo oddechowe – submaksymalna wydolność wysiłkowa, max moc aerobowa , sprawność serca płuc, ciśnienie krwi e) k. metaboliczne- tolerancja glukozy wrażliwość na insulinę, metabolizm lipidowy i lipoproteinowy, charakterystyki oksydacji substratowej

Genetyczne uwarunkowania zdolności motorycznych:

-           metody i wyniki badań zdolności motorycznych

Odziedziczalność – jest to stosunek wariancji genetycznej do całkowitej fenotypowej wariancji danej osoby.

Metody do określenia stopnia kontroli genetycznej:

Metoda bliźniąt- opiera się ona na założeniu, że wielkość wariancji danej cechy bliźniąt MZ jest równa wariancji środowiskowej, zaś wariancja bliźniąt DZ jest sumą wariancji genetycznej i środowiskowej.

Metoda badania podobieństw rodzinnych- w tym wypadku wskaźnik odziedziczalności określany jest na podstawie współczynników korelacji między daną cechą rodziców i dzieci.

Metoda longitudinalnej stabilności rozwojowej- utrzymanie danej cechy osobnika na określonym poziomie w toku rozwoju. Im większa korelacja, tym silniejsza kontrola genetyczna.

Kontrola genetyczna predyspozycji:
1.Wchodzące w skład zdolności siłowych: siła absolutna- słabo kontrolowana genetycznie, szczególnie w wieku młodszym, większa u chłopców, podatna na trening; siła względna- słabo uwarunkowana genetycznie, brak różnic między płciami, wskaźnik odziedziczalności od 0,2 do 0,5.
2.Predyspozycje somatyczne (mają udział w kształtowaniu pozostałych zdolności motorycznych): dł. ciała- najsilniejsza kontrola genetyczna, wskaźnik odziedziczalności 0,6-0,8, wyższe u mężczyzn i rosną z wiekiem; wymiary szerokościowe szkieletu- słabsze uwarunkowania genetyczne, silniejsze u kobiet; masa ciała szczupłego (LBM)- wskaźnik odziedziczalności średni 0,4-0,5 ze względu na silny związek z wysokością ciała, możliwości wytrenowalności masy mięśni są bardzo duże, nie może, więc być ona pod silną kontrolą genetyczną, masa tłuszczu- bardzo słaba kontrola genetyczna, rodzinne podobieństwa wynikają z uwarunkowań środowiskowych; struktura mięśni- bardzo silna kontrola genetyczna, wg niektórych cecha niezmienna w ciągu życia (proporcje włókien FT do ST).

3.Zdolności wytrzymałościowe- średnio silnie uwarunkowane genetycznie, wskaźnik odziedziczalności 0,4-0,6, nieco silniej u płci męskiej, a siła kontroli rośnie z wiekiem.

4.Zdolności koordynacyjne (czas reakcji prostej, koordynacja wzrokowo- ruchowa, orientacja przestrzenna, czucie proprioreceptywne)- najsilniejsze uwarunkowania genetyczne (0,4-0,6) wykazuje orientacja przestrzenna. Średnia kontrola genetyczna (0,27-0,52)- koordynacja wzrokowo- ruchowa (większy wpływ czynnika genetycznego u chłopców, wzrost siły uwarunkowań genetycznych waz z wiekiem). Czas reakcji prostej- cecha bardzo labilna, słabo uwarunkowana genetycznie, znaczna podatność na bodźce środowiskowe. Czucie kinestetyczne- brak kontroli genetycznej.

Środowiskowe uwarunkowania motoryczności człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem czynników społeczno-rodzinnych i ekologicznych

Środowisko- miejsce przebywania osobnika lub populacji przez dłuższy czas. Rodzaj środowiska oznacza zespół czynników wzajemnie się na siebie nakładających. Ten sam zbiór czynników może wywołać odmienne reakcje u osób o niejednakowym podłożu dziedzicznym i może umożliwić różny stopień ekspresji genotypu w kolejnych fazach rozwoju osobniczego.

Środowisko wpływa na motoryczność w sposób bezpośredni bądź pośredni. Pośrednie wpływy mają miejsce wówczas, gdy stwierdzamy oddziaływanie czynników zewnętrznych na te cechy somatyczne (jak budowa ciała, masa mięśniowa) lub te procesy rozwojowe (jak tempo dojrzewania), które warunkują możliwości ruchowe człowieka. Wpływy bezpośrednie polegają na pobudzaniu bądź hamowaniu rozwoju zdolności kondycyjnych, umiejętności ruchowych, motywów inicjujących aktywność fizyczną i tym podobne elementy motoryczności.

Każdy organizm posiada zdolności adaptacyjne do warunków środowiska, w których musi funkcjonować. W zależności od warunków zewnętrznych środowiska organizm wyzwala szereg fizjologicznych reakcji przystosowawczych, które prowadzą do strukturalnych zmian.

Rodzaje zmian przystosowawczych organizmu na bodźce środowiskowe. 1.Jednorazowa odpowiedź na bodziec pojedynczy lub ich krótkotrwałą serię; 2.Zmiany adiustacyjne, odwracalne, cofające się po pewnym okresie od wygaśnięcia czynników, które je spowodowały; 3.Przystosowanie plastyczne, wyrażające się w nieodwracalnych zmianach, np. w budowie ukł. kostnego sportowca intensywnie trenującego w młodości; 4.Adaptacja genetyczna prowadząca do eliminowania osobników nie przystosowanych, a utrwalania się w populacji osobników najlepiej przystosowanych.

Czynniki zewnętrzne wpływające modyfikująco na rozwój człowieka.1.Modyfikatory naturalne (czynniki biogeograficzne)- świat roślin, zwierząt, woda, powietrze, klimat (temperatura, ciśnienie, wilgotność), ukształtowanie terenu. 2.Czynniki społeczno- ekonomiczne (modyfikatory cywilizacyjno- kulturowe)- wykształcenie rodziców, tradycje i zwyczaje społeczne, czynniki psychiczne (stany emocjonalne). 3.Tryb życia- aktywność fizyczna.

Modele adaptacyjne. 1.Niewykorzystanie możliwości rozwojowych- ograniczone stymulowanie motoryki człowieka uniemożliwiające wykorzystanie genetycznych możliwości. 2.Stymulacja adekwatna do genetycznie wyznaczonych norm reakcji- optymalny rozwój predyspozycji i zdolności motorycznych (wych. fiz. oraz rekreacja). 3.Stymulacja na granicy zdolności przystosowawczych- charakterystyczny dla treningu sportowego. 4.Przekroczenie genetycznie zdeterminowanych możliwości przystosowawczych- niewłaściwe obciążenia treningowe, niedostosowane do możliwości organizmu, przetrenowanie, przewaga pracy nad wypoczynkiem).

Morfologiczne uwarunkowania motoryczności człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem procesów dojrzewania i rośnięcia

Spośród tych morfologicznych elementów, które ograniczają możliwości wpływania na organizm osobnika oraz modyfikują sposób postępowania motorycznego, wymienia się w pierwszym rzędzie cechy związane z: wielkością i kształtem ciała w ujęciu trójwymiarowym,
proporcjami między długościami poszczególnych części i obfitością umięśnienia różnych okolic, stosunkami wewnętrznymi między komponentami tkankowymi ciała. Siła mięśni jest proporcjonalna do powierzchni poprzecznego przekroju, czyli proporcjonalna do kwadratu wymiaru liniowego, natomiast ciężar jest funkcją sześcienną. Nawet proporcjonalne zwiększenie wysokości ciała musi prowadzić do obniżenia siły w stosunku do ciężaru, co jest jednym z czynników ograniczających sprawność fizyczną.

Relatywna ocena sprawności motorycznej /kryteria wieku morfologicznego/

Pomiar – to przyporządkowanie liczb cechom przedmiotów lub osób według pewnych zasad, których prawidłowość można zweryfikować empirycznie. Innymi słowy, za pomocą układu liczbowego możemy oddać nasilenie występowania pewnej cechy w przedmiotach lub osobach”.

 

Rozwój fizyczny rozpoczyna się od zapłodnienia, a kończy gdy wymiary ciała i narządy osiągną pełną dojrzałość. Jest procesem trwającym w czasie, podlegającym różnorodnym wpływom genetycznym i środowiskowym. Charakteryzuje się licznymi i nieodwracalnymi przeobrażeniami w zakresie doskonalenia morfologii i funkcji komórek, tkanek i narządów oraz ustroju jako całości. Celem dokonujących się zmian jest osiągnięcie przez organizm kompleksowej dojrzałości i zdolności do reprodukcji. Zachodzące zmiany rozwojowe są wynikiem przeobrażeń o charakterze ilościowym (proces wzrastania) i jakościowym (proces dojrzewania). Podkreśla się indywidualnie zróżnicowaną dynamikę ich przebiegu, dlatego też osobnicy w tym samym wieku kalendarzowym (metrykalnym) mogą różnić się między sobą stopniem zaawansowania procesów rozwojowych, czyli wiekiem rozwojowym (biologicznym) Pozytywnym miernikiem stanu zdrowia w populacji wieku rozwojowego jest ocena rozwoju somatycznego. Pomimo faktu, iż każde dziecko ma swój indywidualny tor rozwojowy, konieczne staje się jego porównanie z populacją zdrowych rówieśników, stwierdzenie czy rozwój przebiega harmonijnie i w jakim stopniu oddziałują na niego czynniki genetyczne i środowiskowe. Ocena rozwoju dziecka, czyli diagnoza auksologiczna stała się podstawowym elementem opieki zdrowotnej w poszczególnych etapach rozwoju dzieci i młodzieży. Jest ona niezbędna zarówno w postępowaniu prewencyjnym (promocja zdrowia), jak i leczniczym w przypadku auksopatii (zaburzeń rozwoju). Realizacja tych zadań możliwa jest dzięki różnym metodom oceniającym zjawisko rozwoju somatycznego [5-9]. Ocenę rozwoju fizycznego można przeprowadzić dzięki badaniom przekrojowym (ang.: cross sectional studies), pozwalającym na określenie poziomu rozwoju fizycznego w dniu badania w danej grupie wiekowej (metoda statyczna) lub przy pomocy badań ciągłych, długofalowych (ang.: longitudinal studies), umożliwiających ocenę indywidualnego rozwoju dziecka na przestrzeni kilku-, kilkunastoletniego okresu prowadzenia obserwacji i badań (metoda dynamiczna). Badania przekrojowe umożliwiają szybkie uzyskanie informacji o rozwoju badanych cech nawet dla dużej populacji i o zjawisku akceleracji. Przeciętne wartości badanych cech dla wieku i płci informują o osiągniętym poziomie rozwoju fizycznego, ale nie mogą być przydatne np. w ocenie kolejności występowania cech dojrzewania płciowego. Badania ciągłe, długofalowe są niezwykle pomocne w tworzeniu krzywych wzrastania, w poznawaniu indywidualnie zróżnicowanego toru rozwojowego, w ocenie kolejności i czasu występowania cech dojrzewania płciowego, a nawet w przewidywaniu ostatecznej wysokości ciała [3, 4, 6, 10]. Wg Chrząstek-Spruch [8] poznanie indywidualnego tempa i rytmu wzrastania, na który wpływają czynniki środowiskowe, choroba lub reakcja na podjęte leczenie wymaga prowadzenia badań długofalowych, wykonywanych wielokrotnie u tych samych dzieci.

Tempo wzrastania wyrażone jest linią utworzoną z połączenia kolejno uzyskiwanych wartości pomiarów wysokości lub masy ciała w poszczególnych latach życia. Odzwierciedla szybkość, z jaką organizm dąży do uzyskania pełnej dojrzałości. Z kolei rytm wzrastania odzwierciedla przyrosty badanej cechy najczęściej w rocznych odstępach czasu. Przy prowadzeniu takich obserwacji najczęściej stosuje się model Preece-Bainesa opisujący krzywą wzrastania od okresu wczesnego dzieciństwa aż do okresu dojrzałości. Model ten pozwala oceniać przebieg wzrastania poszczególnych dzieci, tempo wzrastania w kolejnych okresach rozwoju, okres pojawiania się skoku pokwitaniowego i jego wielkość, a także moment zakończenia wzrostu (spadek tempa mniejszy niż 1 cm rocznie

Do najczęściej stosowanych metod oceniających zjawisko rozwoju fizycznego należą:

·         tabele norm traktowane jako biologiczne układy odniesienia,

·         siatki centylowe,

·         wskaźniki proporcji,

·         morfogramy, czyli profile rozwoju,

·         ocena wieku biologicznego (rozwojowego), gł. ocena wieku morfologicznego, zębowego, kostnego i wieku cech płciowych,

·         wskaźniki oceny składu ciała: masa ciała szczupłego i metoda impedancji, badania stanu mineralizacji kośćca,

·         biochemiczne wskaźniki rozwoju

Tabele norm
Najprostszą metodą antropometryczną oceny rozwoju fizycznego u dzieci są pomiary masy i wysokości ciała z odniesieniem ich wartości do tabeli norm. W tabelach są umieszczone średnie wartości danej cechy, najczęściej wysokości i masy ciała, ewentualnie obwodu głowy i klatki piersiowej. Uzyskuje się je na podstawie badań przekrojowych wybranej losowo, możliwie licznej populacji w określonym przedziale wiekowym. Zatem większość tabel informuje jedynie czy uzyskana wartość badanej cechy, np. wysokość ciała mieści się poniżej lub powyżej przeciętnej dla danego wieku. Granice norm nie pozostają sprecyzowane i często są różnie interpretowane [6, 13]. Posługując się tabelami należy pamiętać, że podają one wartości przeciętne dla danej populacji i stosunkowo niewielu osobników ściśle odpowiada przyjętym normom. Istnieje więc konieczność ustalenia zakresu odchyleń, które należy traktować jako prawidłowe. Umownie przyjęto obszar obejmujący ą 1 odchylenie standardowe (SD) od średniej arytmetycznej, w którym powinno się mieścić 68,3% badanej populacji pod względem danej cechy oraz obszar ą 2 odchylenie standardowe, obejmujący 95,6% osobników [1, 6]. Wg Krawczyńskiego [3] w związku z procesem akceleracji rozwoju niezbędna staje się aktualizacja tabel norm co 10-15 lat.Siatki centylowe
Siatki centylowe dostarczają informacji o dynamice procesu rozwoju fizycznego. W siatkach przedstawia się częstość występowania wartości cechy wyrażonej w procentach. Zaletą tej metody jest możliwość graficznego ujęcia pozycji badanej cechy względem normy i określenie jej toru rozwojowego na podstawie kilku-, kilkunastoletnich obserwacji ciągłych. Wartości podstawowych pomiarów masy ciała i wzrostu, a także obwodu głowy i klatki piersiowej powtarzane w określonych przedziałach czasowych, powinny być zawsze odniesione do siatek centylowych jako norm biologicznych dla wieku i płci. Nanosząc np. w odstępach półrocznych na siatki centylowe uzyskane wartości z dokonanych pomiarów można wykreślić linię krzywą, która odzwierciedla indywidualne tempo wzrastania. Centyl wskazuje na pozycję danej osoby w populacji uporządkowanej według cechy 0-100. Jeśli np. wartość wzrostu dziecka znajduje się na poziomie 50 centyla, oznacza to, że w danym wieku metrykalnym połowa jego rówieśników jest od niego wyższych, a połowa niższych. Krzywe oznaczone jako 3 i 97 (lub 5 i 95) centyl stanowią granice normy i odpowiadają 2 SD od wartości średniej w tabelach norm. Zakres normy wąskiej obejmującej 50% populacji mieści się między 25 a 75 (lub 35-65) centylem, zaś szerokiej - między 10 a 90 (lub 15-85) i obejmuje ok. 80% populacji Cech biologicznych nie można jednak dzielić w sposób mechaniczny na grupę fizjologii i patologii. Wartości danej cechy mieszczące się między 3 (5) a 10 centylem oraz między 90 a 97 (95) stanowią strefę pośrednią, obserwacyjną (pogranicze normy). Dzieci, których analizowane cechy mieszczą się w strefie pośredniej wymagają obserwacji i badań kontrolnych w celu wykluczenia ewentualnego procesu chorobowego, warunkującego potencjalne opóźnienie lub rzadziej przyspieszenie rozwoju [3, 12]. Należy przy tym pamiętać, że siatki centylowe pokazują rozkład cechy w określonej, np. zamieszkującej dany region populacji, a nie jest to jednoznaczne z faktem, że jest to zawsze rozkład wzorcowy. Dla lepszej obiektywizacji wyników pomiarów, często wyraża się je jako wartość liczbową w postaci ułamka masy ciała lub wzrostu w odniesieniu do normy dla wieku Za bardziej nowoczesne uznaje się siatki cech skorelowanych, np. wysokości i masy ciała. Przykładem może być opracowana przez Malinowskiego i Pazecką graficzna metoda umożliwiająca ocenę wieku morfologicznego i proporcji wagowo-wzrostowych. Umożliwia ona obiektywną ocenę stopnia opóźnienia lub przyspieszenia rozwoju (wg wzoru: wzrost do wieku - dla oceny tempa wzrastania) oraz szybkie wyodrębnienie z badanej grupy dzieci smukłych, zbudowanych proporcjonalnie i krępych (wg wzoru: masa do wzrostu - dla oceny niedoboru masy ciała lub wzrostu) Wysoki stopień dziedziczenia niektórych cech, np. wysokości ciała, wykorzystano również do opracowania tzw. siatek trójcentylowych. Uwzględniają one średnią wysokości ciała obojga rodziców i zróżnicowanie środowiskowe na miasto i wieś. Dodatkowo umożliwiają uściślenie zróżnicowania konstytucjonalnego, które ma podłoże genetyczne Wskaźniki proporcji
Najczęściej przedstawiają one stosunek dwóch lub więcej cech morfologicznych względem siebie. Wprowadzone zostały ze względu na potrzebę oceny kształtowania się proporcji ciała, czyli do określenia procesów różnicowania [1, 6, 13, 16, 17]. Do najpopularniejszych wskaźników należy wskaźnik Queteleta (WQ), tj. stosunek masy ciała w gramach do wysokości w cm. Charakteryzuje budowę ciała, a jego wielkość może zależeć od rozwoju tkanki tłuszczowej lub masy mięśniowej. Odmianą WQ jest najczęściej stosowany w praktyce pediatrycznej wskaźnik wagowo-wzrostowy określający stan odżywienia i stopień otyłości, tzw. wskaźnik masy ciała (BMI - ang: Body Mass Index). Jest on ilorazem masy ciała (w kg) do kwadratu wysokości (m2). Wartości poniżej 15-17 kg/m2 oznaczają znaczny niedobór masy ciała (stan niedożywienia), z...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin