Wisława Szymborska.docx

(130 KB) Pobierz

Wisława Szymborska

Wislawa Szymborska Cracow Poland October23 2009 Fot Mariusz Kubik 01.jpg
Wisława Szymborska (Kraków, 2009)

Imiona i nazwisko

Wisława Szymborska

Data i miejsce urodzenia

2 lipca 1923
Prowent

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

literatura

Odznaczenia

Order Orła BiałegoKrzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Galeria w Wikimedia CommonsGaleria w Wikimedia Commons

Cytaty w WikicytatachCytaty w Wikicytatach

Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Prowencie[1]) – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

Spis treści

[ukryj]

·         1 Biografia

·         2 Twórczość literacka

·         3 Krytyka noblistki

·         4 Ważniejsze nagrody i odznaczenia

·         5 Publikacje

o        5.1 Tomy wierszy

o        5.2 Zbiory poezji

o        5.3 Inne

·         6 Publikacje o Szymborskiej

·         7 Szymborska w piosenkach

·         8 Przypisy

·         9 Linki zewnętrzne

Biografia [edytuj]

Jej rodzicami byli Wincenty Szymborski, zarządca zakopiańskich dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego (w styczniu 1923 został przeniesiony do Kórnika w celu uporządkowania tamtejszych spraw finansowych) i Anna Maria z d. Rottermund (1890–1960). Od 1924 rodzina Szymborskich mieszkała w Toruniu, następnie od 1929 lub 1931 w Krakowie przy ul. Radziwiłłowskiej. Wisława Szymborska uczęszczała tam początkowo do Szkoły Powszechnej im. Józefy Joteyko przy ul. Podwale 6, następnie od września 1935 do Gimnazjum Sióstr Urszulanek przy ul. Starowiślnej 3-5.

Po wybuchu II wojny światowej kontynuowała naukę na tajnych kompletach, a od roku 1943 zaczęła pracować jako urzędniczka na kolei, by uniknąć wywiezienia na roboty do Rzeszy. W tym też czasie po raz pierwszy wykonała ilustracje do książki (podręcznik języka angielskiego First steps in English Jana Stanisławskiego) i zaczęła pisywać opowiadania oraz z rzadka – wiersze.

Od roku 1945 brała udział w życiu literackim Krakowa; według wspomnień poetki – największe wrażenie wywarł na niej Czesław Miłosz. W tymże roku podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, by następnie przenieść się na socjologię. Studiów jednak nie ukończyła, ze względu na trudną sytuację materialną.

W kwietniu 1948 wyszła za mąż za poetę Adama Włodka. Nowożeńcy zamieszkali w krakowskiej "kolonii literatów" przy ul. Krupniczej. Niepowtarzalny klimat tego środowiska miał inspirujący wpływ na twórczość poetki. Z mężem rozwiodła się w roku 1954. Od roku 1969 była związana z pisarzem Kornelem Filipowiczem aż do jego śmierci w 1990 roku (nie łączył ich jednak nigdy związek małżeński ani wspólne mieszkanie).

Prowadziła warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w pierwszych latach jego istnienia.

Do 1966 była członkiem PZPR. Wyrażała poparcie dla stalinowskich władz PRL po skazaniu w sfingowanym procesie pokazowym duchownych katolickich krakowskiej kurii (aresztowanych pod sfabrykowanymi zarzutami)[2].

W 1957 Szymborska nawiązała kontakty z paryską "Kulturą" i Jerzym Giedroyciem. W 1964 znalazła się wśród sygnatariuszy sfałszowanego przez władze protestu potępiającego Radio Wolna Europa za nagłośnienie Listu 34[3].

W 1975 podpisała protestacyjny list 59, w którym czołowi polscy intelektualiści, protestowali przeciwko zmianom w konstytucji, wprowadzającym zapis o kierowniczej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR.

Twórczość literacka [edytuj]

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/Hartwig_Szymborska_Polony_1993.jpg/220px-Hartwig_Szymborska_Polony_1993.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Julia Hartwig, Wisława Szymborska i Anna Polony – jedno ze spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Warszawa, 8 maja 1993)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f5/Szymanska_Baranowska_Matuszewski_Szymborska_1996.jpg/220px-Szymanska_Baranowska_Matuszewski_Szymborska_1996.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Irena Szymańska, Małgorzata Baranowska, Ryszard Matuszewski, Wisława Szymborska – Polski PEN-Club (Warszawa, wrzesień 1996)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6b/Szymborska_zagajewski.jpg/220px-Szymborska_zagajewski.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Wisława Szymborska z Adamem Zagajewskim, podczas wieczoru autorskiego (Kraków, 2005)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e8/Wis%C5%82awa_Szymborska_%C4%8Dte_-_Sv%C4%9Bt_knihy_2010_%28002%29.JPG/220px-Wis%C5%82awa_Szymborska_%C4%8Dte_-_Sv%C4%9Bt_knihy_2010_%28002%29.JPG

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Wisława Szymborska na targach książki Svět knihy (Praga, 2010)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ef/2011-01-17Komorowski%2Bszymborska.jpg/220px-2011-01-17Komorowski%2Bszymborska.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Wisława Szymborska otrzymuje Order Orła Białego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego (Kraków, 17 stycznia 2011)

Pierwsze wiersze opublikowała w krakowskim "Dzienniku Polskim", następnie w "Walce" i "Pokoleniu". W tych czasach Szymborska była związana ze środowiskiem akceptującym socjalistyczną rzeczywistość. W latach 1947-1948 była sekretarzem dwutygodnika oświatowego "Świetlica Krakowska" i – między innymi – zajmowała się ilustracjami do książek.

W 1949 roku pierwszy tomik wierszy Szymborskiej Wiersze (wg innych źródeł Szycie sztandarów) nie został dopuszczony do druku, gdyż "nie spełniał wymagań socjalistycznych". Debiutem książkowym został wydany w roku 1952 tomik wierszy Dlatego żyjemy. Szymborska została przyjęta do Związku Literatów Polskich. Jest także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1953-1981 była członkiem redakcji "Życia Literackiego", gdzie od 1968 roku prowadziła stałą rubrykę "Lektury nadobowiązkowe", które zostały później opublikowane także w formie książkowej. W latach 1981-1983 wchodziła w skład zespołu redakcyjnego krakowskiego miesięcznika "Pismo" .

Szymborska jest nierozerwalnie związana z Krakowem i wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do tego miasta.

Orędownikiem poezji Szymborskiej w Niemczech jest Karl Dedecius, tłumacz literatury polskiej.

W twórczości Wisławy Szymborskiej ważne miejsce zajmują także limeryki, z tego względu zasiada ona w Loży Limeryków, której prezesem jest jej sekretarz Michał Rusinek. Wisława Szymborska uznawana jest również za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki.

Krytyka noblistki [edytuj]

Najważniejszym zarzutem stawianym noblistce jest jej postawa w czasach PRL-u. W lutym 1953 Szymborska wraz innymi 52 osobistościami świata kultury podpisała tzw. Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego. Podpisanie rezolucji było na rękę władzy komunistycznej, która w pokazowym procesie księży kurii krakowskiej, oskarżonych o działalność na rzecz Stanów Zjednoczonych, chciała zademonstrować swą siłę wobec niezależnych struktur Kościoła katolickiego w Polsce. Manifest literatów miał zachęcić władzę do przyspieszenia wykonania wyroków śmierci na księżach krakowskich, stąd zarzut, iż poetka ma krew na piórze[2][4][5][6]. Szymborska tworzyła utwory popierające leninizm i stalinizm[7]. Np. w jednym z wierszy z tomiku "Dlatego żyjemy" Lenin został przez nią nazwany "nowego człowieczeństwa Adamem"[8].

Ważniejsze nagrody i odznaczenia [edytuj...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin