konspekt_zaj-przykład.pdf
(
831 KB
)
Pobierz
Microsoft Word - Konspekt zajec korekcyjn2o.doc
KONSPEKT
ZAJĘĆ
KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH
DLA KL. III
Temat zajęć:
Pisownia wyrazów z „
ó
” niewymiennym
w wybranych wyrazach.
Zastosowanie mnemotechniki – łańcuch
skojarzeń.
Cele ogólne:
-
kształtowanie wrażliwości ortograficznej
- doskonalenie pamięci świeżej i długoterminowej –
wzrokowej i słuchowej
- usprawnianie słuchu fonemowego i słuchowej
koncentracji uwagi
- rozwijanie logicznego myślenia
- usprawnianie percepcji wzrokowej i koordynacji
wzrokowo- ruchowej
Metody:
indywidualna, czynnościowa, zbiorowa
2
I CZĘŚĆ MOBILIZUJĄCO - ORGANIZACYJNA:
Lp
.
Rodzaj ćwiczenia
Cel ćwiczenia
Przebieg ćwiczenia
Pomoce
Postępowanie
- rozwijanie percepcji
wzrokowej i koordynacji
wzrokowej- ćwiczenia
spostrzegania na materiale
konkretnym
Dzieci układają obrazek
z pociętych części.
„Wiewiórka z orzeszkiem
w łapkach”( dziecko mające
trudności w ułożeniu obrazka
z części otrzymuje wzór całego
obrazka).
Obrazek
pocięty na
części dla
każdego
dziecka (
zał.1)
Psychokorekcyjne
Psychodydaktyczne
1
.
Układanie obrazka
pociętego na
części w całość
( materiał nie
literowy)
2
.
Odgadywanie
zagadek ,
ćwiczenia
w dobieraniu
sylab,
zamalowywanie
okienek
z sylabami
- kształcenie logicznego
myślenia- dobieranie określeń
słownych do zagadek
- doskonalenie umiejętności
syntezy sylabowej
- usprawnianie funkcji
grafomotorycznych
Uczniowie otrzymują kartki
z tekstem zagadek i tabelę
z sylabami.
Po cichym i głośnym
odczytaniu treści zagadki
podają jej rozwiązanie,
następnie szukają rozwiązania
w tabelce i zamalowują
odpowiednie kratki.
Teksty
zagadek, tabela
z rozsypanką
sylabową
( zał.2)
Psychodydaktyczne
Psychokorekcyjne
3
II INTENSYWNA PRACA KOREKCYJNO- KOMPENSACYJNA:
3
.
Ćwiczenia
w czytaniu
( materiał literowy)
- sprawdzenie zrozumienia
tekstu
- dbałość o prawność
wypowiedzi ustnej pod
względem składniowym
- ćwiczenie logicznego
myślenia
Ciche a następnie głośne
czytanie wiersza.
Podkreślanie wyrazów z „ ó”
niewymiennym
i zapamiętywanie ich pisowni.
Tekst wiersza
( zał.3
)
Wyrazy: c
ó
rka,
kr
ó
l, kr
ó
lewna,
pi
ó
rnik, oł
ó
wek
jask
ó
łka, r
ó
żdżka,
wiewi
ó
rka, wr
ó
żka
Psychodydaktyczne
Psychokorekcyjne
Wyszukiwanie
wyrazów z „ó”
niewymiennym
- usprawnianie analizy
i syntezy wzrokowej
oraz koordynacji
wzrokowo- ruchowej
- rozwijanie logicznego
myślenia
- kształtowanie umiejętności
poprawnego zapisu
wyrazów
z „ó” niewymiennym
Uczniowie zastępują obrazki
wyrazami wpisując je do
właściwych kratek.
Po rozwiązaniu całej
krzyżówki odczytują hasło.
Sprawdzenie poprawności
wpisu i rozwiązania.
Krzyżówka
dla każdego
dziecka (
zał.4)
Psychokorekcyjne
4.
Krzyżówka
rysunkowa
4
5.
Aby lepiej zapamiętać wyrazy
z „ ó” niewymiennym
nauczymy się je rysować -
pokaz sposobu.
Samodzielne „ rysowanie”
wyrazów z uwydatnieniem
litery z trudnością
ortograficzną
(„ó” niewymienne).
Wzory
narysowanych
wyrazów
(zał.5)
Psychokorekcyjne
Ćwiczenia
plastyczne
- ćwiczenia sprawności
grafomotorycznej
- usprawnianie koordynacji
wzrokowej
Karta pracy
(
zał.6)
6.
Tworzenie łańcucha
skojarzeniowego
wyrazów
- usprawnianie pamięci
długoterminowej
- rozwijanie wyobraźni
Łączenie poszczególnych
wyrazów w historyjkę
obrazkową- wspólne tworzenie
przez ucz. historyjki .
Zademonstrowanie
gotowych wzorów
„ narysowanych”
wyrazów
(zał.7)
Psychokorekcyjne
Psychodydaktyczne
Ogólnostymulujące
7
.
Ćwiczenia
w pisaniu
- doskonalenie spostrzeżeń
wzrokowych, ćwiczenie
świeżej pamięci
- usprawnianie drobnych
ruchów ręki
- sprawdzenie stopnia
opanowania poprawnej
pisowni wybranych
wyrazów
Dzieci układają zdania
z poznanymi wyrazami
z „ó” niewymiennym.
Psychokorekcyjne
Psychodydaktyczne
5
Plik z chomika:
ewimac
Inne pliki z tego folderu:
ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE1.doc
(22 KB)
ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE2.doc
(41 KB)
ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE3ort.doc
(52 KB)
Scenariusz zajęcia z zakresu terapii pedag z elem metody kinezjologii edukacyjnej wg Dennisona(1).doc
(43 KB)
konspekt_zaj-przykład.pdf
(831 KB)
Inne foldery tego chomika:
Grafomotoryka
Metoda Dobrego Startu
Ortograffiti
Piosenki do rysowania
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin